Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS XC#8 Calumet Sun Run (Hilbert) Sport

WORS XC#8 Calumet Sun Run (Hilbert) Sport

August 06, 2006


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 15 to 16

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3016 Megan Wolf Wauwatosa WI 15 1:26:23.2 0:00.0 Team Extreme 2 20 3021 Alyssa Borell Ripon WI 15 1:43:12.5 16:49.2 Hayes on Track

Women 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3042 Jamie Buske Wauwatosa WI 20 1:26:11.8 0:00.0 Team Extreme 2 14 3036 Amelia Barber Madison WI 22 1:33:13.5 7:01.7 MadFORCS 3 15 3148 Ashley Lippincott Waukesha WI 19 1:33:33.1 7:21.3

Women 25 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 3024 Sonia Dubielzig Waukesha WI 28 1:30:13.1 0:00.0 Alterra 2 19 3034 Tiffani Walter Rochester MN 29 1:40:22.6 10:09.5 Muddy Cup DNF 3013 Linda Dilger Milwaukee WI 28 Alterra

Women 30 to 34

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3146 Melissa Dupke Luxemburg WI 34 1:28:28.6 0:00.0 2 5 3010 Renee Bach Madison WI 30 1:29:39.4 1:10.7 Mad FORCS 3 8 3022 Rebekah Stuckart Oak Creek WI 31 1:31:17.5 2:48.8 Team Extreme 4 10 3030 Corine Konkel Merklein Hartford WI 33 1:31:43.2 3:14.5 Big Ring Racing 5 13 3144 Karlene Olson Rochester MN 32 1:33:08.6 4:39.9 6 18 3037 Meghan Campbell Chicago IL 31 1:40:22.0 11:53.3 Killjoy 7 25 3005 Dana Buddenbaum Northfield MN 30 1:51:18.3 22:49.7 Velo Bella 8 26 3045 Sarah Guse Fond Du Lac WI 32 1:55:05.5 26:36.9 FDL/OSH Cyclery DNF 3015 Katie Missiaen Muskego WI 33 Alterra Coffee MTB Team

Women 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3044 Holly Klug Chicago IL 35 1:30:36.6 0:00.0 Killjoy 2 11 3040 Tammi Stunkel Sheldon WI 35 1:32:46.1 2:09.5 Alterra 3 12 3145 Sarah Slickman Hilbert WI 37 1:32:52.2 2:15.6 Wheel & Sprocket 4 23 3147 Natalie Modugno Lincolnshire IL 37 1:46:59.3 16:22.7 NR 3011 Laura Baker Hanover WI 36 Michael's Cycles NR 3080 Brittany Nigh West Bend WI 37 Team Pedal Moraine

Women 40 to 44

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3143 Tracey Ellenberg Sherwood WI 44 1:24:52.0 0:00.0 2 9 9067 Alyson Chapman Appleton WI 43 1:31:35.7 6:43.7 3 16 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 42 1:35:32.5 10:40.4 Alterra Coffee MTB Team 4 17 3018 Christine Griesbach Rockford IL 44 1:36:11.9 11:19.9 Point Pursuit

Women 45 to 49

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 3004 Cheryl Post Plover WI 47 1:43:27.1 0:00.0 Point Pursuit 2 22 3038 Colleen Westphal Appleton WI 45 1:44:23.9 0:56.7 Wheel & Sprocket NR 3061 Wendy Burns Libertyville IL 48 Cliffbar / Active Endeavors

Women 50 to 54

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 24 3026 Andrea Butler Neenah WI 53 1:51:16.9 0:00.0 Gear N Up

Men 12 to 14

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 2235 Brad Peterson Wausau WI 13 1:16:37.5 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 40 2029 Kyle Warras Waukesha WI 13 1:17:56.8 1:19.3 Muddy Cup Cafe 3 45 2249 John Kummer Plymouth WI 14 1:18:58.0 2:20.5 Fat Tires and Beer 4 108 2085 Caleb Lenss Luxemburg WI 13 1:30:53.3 14:15.7 Bellin Health 5 111 2711 Sam Geyer Green Bay WI 14 1:32:16.9 15:39.4 DNF 2220 Travis Brunner West Allis WI 13 Hayes On Track

Men 15 to 16

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2177 Chris Hurst Lake Geneva WI 16 1:11:29.0 0:00.0 Skinny's Racing 2 7 2058 Zach Geyer Green Bay WI 16 1:13:53.2 2:24.2 Stadium Bike 3 47 2710 Sam Stone North Freedom WI 15 1:19:16.8 7:47.7 4 61 2049 Joseph Maloney Milwaukee WI 16 1:21:26.6 9:57.6 JoeBikeler's Race Team 5 68 2705 Rudy Konz Neenah WI 15 1:22:39.5 11:10.4 6 84 2126 Evan Harris Madison WI 15 1:25:28.1 13:59.0 Team East 7 97 2709 Nick Carter Baraboo WI 15 1:27:21.3 15:52.3 Moosejaw 8 102 2083 Alan Johnson Westfield WI 16 1:28:43.1 17:14.0 FATTIRES-N-BEER.COM 9 132 2225 Dylan Weigel West Allis WI 15 2:03:22.4 51:53.3 Hayes DNF 2050 Sean Parker Cedarburg WI 16 Team Extreme DNF 2708 Cheston VanHuss Reedsburg WI 16 NR 2167 Ryan Voss Waterford WI 15 JoeBikeler's Race Team

Men 17 to 18

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2096 Joshua Rupnow Cedarburg WI 17 1:14:05.3 0:00.0 Team Extreme 2 19 2009 Alex Bird Milwaukee WI 18 1:16:05.9 2:00.6 3 29 2057 Jason Roelse Sheboygan WI 17 1:16:47.3 2:42.0 PCW Cycling 4 31 2202 Josh Gazdecki Hales Corners WI 17 1:17:14.0 3:08.6 Alterra Coffee 5 42 2703 Joseph Horvath Pine River WI 18 1:18:20.7 4:15.3 PCW Cycling 6 54 2198 Jay Millin West Bend WI 18 1:19:47.7 5:42.3 Pedal Moraine 7 66 2236 Jim Doherty Shorewood WI 18 1:22:22.0 8:16.7 The Bikesmiths 8 79 2033 Ryan Wenzlick Green Bay WI 18 1:24:24.5 10:19.1 GMAC Mortgage/Team 2 9 86 2201 Thomas Shaide Rice Lake WI 18 1:25:53.4 11:48.1 Spectrum Racing / Utopia 10 96 2157 Mike Sherven Sheboygan WI 18 1:27:21.0 13:15.7 11 110 2117 Randy Ambacher Iola WI 18 1:32:15.2 18:09.9 Fattiresandbeer.com 12 113 2146 Brook Davis Oregon WI 18 1:32:35.2 18:29.8 NR 2200 Ryan Witkowski Rockford IL 18

Men 19 to 24

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 2127 Taylor Bogdanske Green Lake WI 22 1:15:19.0 0:00.0 Fond Du Lac Cyclery 2 28 2059 Warren Lyman Delafield WI 19 1:16:46.0 1:27.0 Team Wisconsin 3 34 2170 Pete Ignasiak Greendale WI 22 1:17:31.2 2:12.2 Alterra 4 41 2113 Brian Myrick Whitewater WI 23 1:18:15.9 2:56.9 Hammer Nutriti n 5 50 2172 Kyle Guerra Hartland WI 22 1:19:25.4 4:06.4 Brookstone Homes 6 82 2148 Andrew Wiesner De Pere WI 19 1:24:51.7 9:32.7 Stadium Bike 7 88 2090 Nick Sabel Ripon WI 20 1:26:01.2 10:42.2 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 8 98 2204 Eric Butler Neenah WI 21 1:27:46.7 12:27.7 9 103 2254 Andrew Rieder Fond Du Lac WI 21 1:28:49.4 13:30.4 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery 10 112 2193 Carl Morse Hortonville WI 22 1:32:33.5 17:14.5 Wheel & Sprocket 11 122 2197 Adam Goeden West Bend WI 19 1:34:50.6 19:31.6 Pedal Moraine NR 2255 Peter Locher Grafton WI 19 Team Extreme NR 2080 Andreas Nickhorn Mequon WI 20 Team Extreme

Men 25 to 29

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2019 Justin Lund Appleton WI 25 1:14:34.9 0:00.0 Wheel & Sprocket / SixSixO 2 18 2110 Nate Jasperson Sheboygan WI 25 1:15:52.3 1:17.3 3 20 2147 Jason Gosse Eau Claire WI 27 1:16:08.9 1:33.9 4 23 2093 Brett Ebben Appleton WI 28 1:16:20.1 1:45.2 FDL/Oshkosh Cyclery 5 24 2099 Tyler Jahn De Pere WI 29 1:16:31.1 1:56.2 6 43 2078 Eric Roche Whitewater WI 28 1:18:35.7 4:00.7 UW-Whitewater 7 56 2097 James Parman Oshkosh WI 26 1:19:52.2 5:17.2 FDL / Oshkosh Cyclery 8 58 2087 Spencer Strigel Schofield WI 25 1:19:57.3 5:22.3 Polska Masterlock FDL Cyclery 9 90 2194 Christopher Ackerman Menasha WI 28 1:26:20.6 11:45.6 Gear N Up 10 94 2039 Ryan Will Fond du Lac WI 26 1:27:02.2 12:27.3 Fond du Lac Cyclery 11 95 2248 Phil Machac Oshkosh WI 25 1:27:10.8 12:35.9 Big Ring Racing 12 120 2156 Sheldon Williams Fort Atkinson WI 29 1:34:23.3 19:48.3 13 123 2228 Thomas Ales Neenah WI 29 1:34:58.6 20:23.7 BLOY / HERRING 14 127 2308 Matthew Byrge Milwaukee WI 27 1:38:19.3 23:44.4 Team Cyclopath

Men 30 to 34

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2130 Tim Scanley Milwaukee WI 30 1:11:01.6 0:00.0 2 3 2698 Karl Schult Crystal Lake IL 32 1:12:44.9 1:43.2 3 4 2707 Bradley Gruszynski Appleton WI 34 1:13:13.7 2:12.1 Gear'N Up 4 5 2704 John Aguirre Whitewater WI 31 1:13:40.0 2:38.3 5 10 2242 Jesse Turk Stevens Point WI 31 1:14:47.6 3:46.0 6 12 2056 Benjamin Swart Allenton WI 30 1:15:00.6 3:59.0 Team Pedal Moraine 7 13 2018 Shawn Brehm Port Edwards WI 33 1:15:03.3 4:01.7 8 22 2206 Anthony DiPiazza Appleton WI 30 1:16:14.7 5:13.1 9 35 2222 Marc Miller Machesney Park IL 33 1:17:31.3 6:29.7 Bad Ass Coffee / Kegels Bikes 10 36 2702 Aaron Ament Greendale WI 34 1:17:33.0 6:31.3 Alterra MTB 11 52 2002 Peter Cherchian Madison WI 32 1:19:40.0 8:38.4 Armenia 12 57 2180 Jason Mork Stevens Point WI 31 1:19:53.8 8:52.2 Point Pursuit 13 64 2123 Jesse Jaehnig Cleveland WI 32 1:22:11.2 11:09.6 FATTIRES-N-BEER.COM 14 67 2706 Brian Davis Appleton WI 30 1:22:30.0 11:28.4 Recyclist 15 81 2022 Justin Latham Appleton WI 30 1:24:47.5 13:45.8 Gen X Cycling 16 89 2016 Michael Olm Appleton WI 31 1:26:03.9 15:02.2 Gen X Cycling

Men 35 to 39

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2713 Chan Barden Manitowoc WI 35 1:13:43.9 0:00.0 2 15 2023 Jess Kruchoski Delafield WI 35 1:15:33.1 1:49.1 TEAM EXTREME / EXTREME SKI & B 3 16 2700 Rob Buksyk Neenah WI 36 1:15:41.6 1:57.6 4 21 2151 Greg Boettcher Milwaukee WI 38 1:16:13.9 2:30.0 Team Extreme 5 30 2081 Shawn Meinke Neenah WI 37 1:17:05.3 3:21.3 6 37 2165 Dave Volpentesta Wadsworth IL 37 1:17:35.3 3:51.4 Wheel & Sprocket 7 38 2114 Jeff Weyenberg Appleton WI 35 1:17:45.9 4:02.0 8 39 2229 David Harris Milwaukee WI 35 1:17:55.1 4:11.1 Alterra Coffee 9 44 2712 Ken Stuckart Oak Creek WI 36 1:18:46.6 5:02.6 10 48 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 35 1:19:18.8 5:34.8 Team Cyclopath 11 49 2345 Kenny Dretzka Mukwonago WI 35 1:19:22.4 5:38.4 Team Cyclopath 12 51 2027 Jason Martini Green Bay WI 36 1:19:39.8 5:55.8 Stadium Bike 13 62 2332 James McMahon Rockford IL 37 1:21:26.8 7:42.8 Bad Ass Coffee Co / Kegel's 14 65 2007 Troy Olm Madison WI 38 1:22:16.9 8:33.0 Chainsmokers/Willys Bike 15 78 2068 Mitchell Baker Hanover WI 36 1:24:20.9 10:36.9 Michael's Cycles 16 100 2715 George Boznos Lincolnshire IL 37 1:28:14.5 14:30.5 17 115 2103 Christopher Hoyme Lake Mills WI 35 1:32:48.7 19:04.7 Mountain Outfitters 18 117 2143 Phil Taylor Greenleaf WI 35 1:33:51.7 20:07.8 19 118 2025 Ric Jump Appleton WI 37 1:34:00.9 20:17.0 Fond du Lac Cyclery 20 128 2021 Randy Snyder Dixon IL 36 1:39:18.1 25:34.2 21 129 2699 Ken Nielson Wauwatosa WI 37 1:39:57.6 26:13.6 Fond du Lac Cyclery NR 2169 Wade Flisram La Crosse WI 38 Team Extreme NR 2185 Leif Hagman Sturgeon Bay WI 38 DC Bikes

Men 40 to 44

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 2251 Michael Slade Libertyville IL 42 1:15:44.3 0:00.0 2 25 2112 John Shull Libertyville IL 44 1:16:32.2 0:47.9 Wheel & Sprocket 3 26 2066 Todd Bugnacki Hales Corners WI 41 1:16:36.1 0:51.8 Skinny's 4 32 2244 Scott Palmersheim Milwaukee WI 44 1:17:22.1 1:37.7 Cyclopath 5 33 2119 Jeff Aksland Mundelein IL 40 1:17:23.6 1:39.3 6 60 2171 Mike Owens Wauwatosa WI 42 1:21:10.3 5:26.0 Alterra 7 63 2350 Steven Kuphal Fond du Lac WI 40 1:21:55.9 6:11.6 Fond du Lac Cyclery 8 72 2030 Troy Sable West Bend WI 42 1:23:02.9 7:18.6 9 74 2038 Dale Konkol Sturgeon Bay WI 44 1:24:01.2 8:16.8 10 75 2100 Edward Schuster Eagle WI 43 1:24:01.9 8:17.6 Wheel & Sprocket 11 76 2044 Don Fischer Sheboygan WI 44 1:24:03.8 8:19.5 Big Ring Racing 12 80 2052 Tom Wendland Port Washington WI 44 1:24:41.2 8:56.9 13 83 2701 Edward Dutczak Crete IL 41 1:25:01.6 9:17.3 South Chicago Wheelman 14 92 2164 Daniel MacIejewski Wisconsin Rapids WI 44 1:26:37.8 10:53.5 Trail Head 15 99 2001 Fred Young Sturgeon Bay WI 43 1:27:54.8 12:10.5 TeamFYR 16 106 2133 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 44 1:29:58.5 14:14.2 Trailhead Bike/Stoiber Health 17 107 2175 Rick Majkowski West Bend WI 44 1:30:19.1 14:34.7 Mountain Outfitters 18 109 2120 Dan Backley Germantown WI 43 1:32:02.1 16:17.8 Alterra Mountain Bike Team NR 2697 Mike Slade Libertyville IL 42

Men 45 to 49

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2241 Tony Pacini Winfield IL 47 1:14:59.2 0:00.0 2 46 2714 Michael Orr Appleton WI 45 1:19:03.3 4:04.1 3 53 2032 Don Freitag Marshall WI 46 1:19:42.4 4:43.1 Big Ring Racing 4 70 2017 Timothy Blob Menasha WI 45 1:22:59.7 8:00.5 GearNUp 5 71 2005 Jim Feuerstein Whitelaw WI 48 1:23:01.1 8:01.9 Wheel & Sprocket 6 73 2034 Dennis Malmanger Janesville WI 45 1:23:24.1 8:24.8 Michaels Cycles 7 87 2129 Peter Chiappetta Racine WI 45 1:25:56.9 10:57.6 Cyclopath 8 91 2333 John Wrycza Naperville IL 48 1:26:21.3 11:22.1 Wheelfast Racing 9 119 2079 John Senkerik Milwaukee WI 47 1:34:18.7 19:19.5 Team Extreme 10 121 2107 Randy Borst Green Bay WI 47 1:34:47.2 19:48.0 Stadium Bike 11 124 2104 Kevin Lemke Fond du Lac WI 46 1:35:26.3 20:27.0 Fond du Lac Cyclery 12 130 2134 Ron Kapaun Hudson WI 46 1:40:27.0 25:27.8 NR 2045 Arthur Spurlock Green Bay WI 45 Stadium Bike

Men 50 to 54

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 59 2184 Keith Westendorf Milwaukee WI 52 1:20:07.9 0:00.0 Alterra MTB 2 69 2013 Warren Fowler Green Bay WI 53 1:22:43.5 2:35.5 Stadium Bike 3 77 2132 Steve Kapaun Hudson WI 50 1:24:05.6 3:57.6 4 85 2168 Mark Ullenberg Mukwonago WI 54 1:25:53.2 5:45.3 Brookstone Homes 5 93 2064 Ron Kubala Green Bay WI 51 1:26:45.8 6:37.9 6 104 2106 Rich Mennenoh McHenry IL 52 1:28:53.8 8:45.9 Skinny's Racing 7 105 2138 Randy Feuillerat Beloit WI 50 1:29:22.4 9:14.4 Michael's Cycles 8 114 2115 Daniel Braun Madison WI 52 1:32:35.9 12:27.9 Team East 9 125 2043 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 54 1:36:26.3 16:18.4 Extreme Ski & Bike 10 126 2015 David Joyce Ripon WI 53 1:37:07.7 16:59.8 Fond du Lac Cyclery

Men 55 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 55 2035 Wayne Fish Rhinelander WI 58 1:19:49.7 0:00.0 Fish Nordic 2 101 2008 Mike Ruzich Hillside IL 56 1:28:18.3 8:28.6 Wheel and Sprocket/Trek 3 116 2158 Dale Lenss Luxemburg WI 59 1:33:32.9 13:43.1 Bellin Health 4 131 2024 James S. Heinecke Sheboygan WI 56 1:47:48.1 27:58.3 UW-Whitewater DNF 2149 Gary Smits Green Bay WI 55 Bellin Health NR 2219 Brad Swenson Roscoe IL 55 Bad Ass Coffee Co/Kegels Bikes NR 2003 Keith Westphal Appleton WI 55 Wheel & Sprocket

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 2041 Mike Sherman New Holstein WI 62 TEAM EAST