Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Sport

WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Sport

June 19, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 42 3041 Alyssa Borell Ripon WI 14 1:38:04.8 0:00.0 Hayes on Track 2 50 3024 Julia Gabrielson Baraboo WI 14 1:52:18.6 14:13.8 Moosejaw Pizza and Brewery DNF 3053 Allyson Brunner Kenosha WI 14 Hayes

Women 15 to 16

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 3018 Sarah Lukas Eagle River WI 16 1:34:14.0 0:00.0 Mel's Trading Post/Erik's 2 47 3043 Emily Stanislaus Mundelein IL 15 1:45:37.2 11:23.2 Hayes On Track

Women 19 to 24

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3020 Abigail Strigel Milwaukee WI 22 1:15:16.5 0:00.0 Polska Cannondale 2 10 3050 Jamie Buske Wauwatosa WI 19 1:23:37.1 8:20.5 Team Extreme 3 19 3133 Kari Schindler Green Bay WI 21 1:26:23.4 11:06.8 4 41 3131 Katie Miller Winthrop Harbor IL 19 1:38:01.2 22:44.6 RPM Hayes

Women 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3038 Katja Maertens-Wilsin Whitefish Bay WI 27 1:16:07.9 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 23 3033 Sonia Dubielzig Madison WI 27 1:28:29.5 12:21.5 Mad FORCs 3 25 3138 Alison Maas Stillwater MN 28 1:28:50.3 12:42.3 Loon State 4 26 3126 Terra Nicklas Shorewood WI 25 1:29:04.4 12:56.5 5 34 3027 Jessica Smulka Madison WI 27 1:32:23.8 16:15.8 6 39 3030 Tiffani Walter Eyota MN 28 1:37:19.4 21:11.5 Team Muddy Cup 7 44 3046 Shelley Kemp Sun Prairie WI 29 1:41:55.0 25:47.0 Pacific Cycle NR 3006 Dana Schneider Wilmette IL 29 Alberto's

Women 30 to 34

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 3127 Tina Moen Galesville WI 32 1:23:13.5 0:00.0 2 11 3045 Rebekah Stuckart Oak Creek WI 30 1:23:44.2 0:30.7 Extreme 3 12 3130 Katie Crocker Minneapolis MN 30 1:23:46.4 0:32.9 GENERICA USA.COM 4 14 3021 Rachael Gatto Oak Forest IL 32 1:24:13.3 0:59.7 D'Arcy / SRAM 5 15 3128 Jenni Sprengelmeyer La Crosse WI 31 1:24:49.2 1:35.6 6 16 3023 April Dombrowski Neillsville WI 32 1:25:53.8 2:40.3 Pedros 7 17 3007 Angella Collins Eden Prairie MN 34 1:26:03.7 2:50.2 8 21 3036 Denise McCormick De Pere WI 31 1:26:51.6 3:38.0 9 24 3054 Melissa Dupke New Franken WI 33 1:28:41.4 5:27.9 Bellin 10 27 3047 Amy Heart Stevens Point WI 30 1:29:17.6 6:04.0 Point Pursuit 11 30 3025 Amy Lamkins Appleton WI 32 1:31:02.5 7:48.9 Gear N' Up

Women 35 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3010 Kristina Meinig Lake Geneva WI 35 1:18:39.4 0:00.0 Lake Geneva Cyclery 2 4 3034 Antonia Leal Greendale WI 38 1:18:58.9 0:19.5 Muddy Cup 3 5 3132 Krista Rettig Waunakee WI 35 1:21:58.2 3:18.7 4 22 3019 Cathy Diamond Milwaukee WI 36 1:27:47.1 9:07.6 Alterra Coffee MTB Team 5 29 3134 Michelle Reddington Madison WI 37 1:30:38.1 11:58.6 Mad FORCs 6 33 3048 Candy Hofmann Milwaukee WI 39 1:32:23.4 13:43.9 Team Extreme 7 43 3011 Laura Baker Hanover WI 35 1:39:33.5 20:54.0 Michael's Cycles DNF 3008 Brittany Nigh West Bend WI 36 Team Pedal Moraine

Women 40 to 44

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 3031 Amy Reilly Janesville WI 41 1:22:16.6 0:00.0 Michael's Cycles 2 7 3137 Kelly Skillicorn Winona MN 42 1:22:48.9 0:32.3 Brones Bike Shop 3 13 3012 Christine Griesbach Rockford IL 43 1:23:49.1 1:32.4 Point Pursuit 4 28 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 41 1:29:28.4 7:11.7 Alterra Coffee MTB Team 5 31 3049 Beth Clark Palos Heights IL 43 1:31:05.4 8:48.8 Reckless Racing / Go Fast 6 32 3135 Sondra Klipp Janesville WI 40 1:31:18.8 9:02.1 7 35 3035 Janet Schlegel Janesville WI 41 1:33:13.5 10:56.9 Michael's Cycles 8 40 3005 Gail Goehrig Stoughton WI 40 1:37:21.9 15:05.3 9 46 3136 TC Spitz Milwaukee WI 44 1:43:24.3 21:07.6 10 49 3032 Rolleen Kralovec Green Bay WI 44 1:51:33.5 29:16.9

Women 45 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 3026 Deb Sniadajewski Stevens Point WI 49 1:23:34.2 0:00.0 Point Pursuit 2 18 3129 Kathie Evingson Lindstrom MN 47 1:26:18.0 2:43.8 Hydracare 3 20 3016 Terri Cornils Two Rivers WI 47 1:26:36.4 3:02.1 Team Extreme 4 37 3009 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 47 1:34:12.9 10:38.6 hayes 5 45 3028 Janis Heifner Appleton WI 48 1:43:01.6 19:27.4 Recyclist NR 3061 Wendy Burns Deerfield IL 47 Clif / Active Endeavors NR 3004 Cheryl Post Plover WI 46 Point Pursuit

Women 50 to 54

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 3042 Andrea Butler Neenah WI 52 1:33:36.1 0:00.0 Gear N Up 2 48 3139 Gail Tufte Kaukauna WI 53 1:50:36.6 17:00.4 Recyclist Bike Shop

Men 12 to 14

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 80 2234 Dylan Weigel West Allis WI 14 1:15:08.6 0:00.0 Hayes 2 171 2155 Aristotle P. Peters Hartford WI 14 1:22:20.6 7:11.9 La Perla Racing 3 206 2156 Evan Harris Madison WI 14 1:29:03.8 13:55.2 Team East 4 221 2253 Theodore E. Peters Hartford WI 13 2:10:39.2 55:30.6 La Perla Racing

Men 15 to 16

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2609 Truman Purdy River Falls WI 15 1:08:49.5 0:00.0 The Route 2 13 2184 Dillon Bera Kaukauna WI 16 1:11:43.7 2:54.1 Bellin Health 3 15 2183 Ryan Kann Rice Lake WI 15 1:11:45.5 2:55.9 Adventure's Racing Team 4 30 2648 Billy French Hayward WI 15 1:12:28.3 3:38.8 New Moon 5 36 2050 Sean Parker Cedarburg WI 15 1:12:52.3 4:02.8 Team Extreme 6 39 2122 Matthew Limberg Glenbeulah WI 16 1:13:07.1 4:17.6 PCW Cycling 7 44 2096 Joshua Rupnow Cedarburg WI 16 1:13:38.7 4:49.2 Team Extreme 8 56 2025 Brad Wagner Glenbeulah WI 16 1:14:03.8 5:14.3 PCW Cycling tires-n-beer 9 89 2009 Taylor Knutson Rice Lake WI 15 1:16:02.6 7:13.1 Adventeurs Racing 10 129 2189 Chris Hurst Lake Geneva WI 15 1:18:41.3 9:51.8 11 156 2226 Levi Riggs-Wieboldt Verona WI 15 1:20:53.1 12:03.6 12 167 2621 Robert Pagel Oconomowoc WI 16 1:21:53.3 13:03.8 13 187 2082 Scott Hollowell Hubertus WI 15 1:24:49.4 15:59.9 14 211 2208 Lee Suring Green Bay WI 16 1:29:46.0 20:56.4 Team 2 15 212 2640 Zach Geyer Green Bay WI 15 1:31:08.7 22:19.2 Stadium Bike 16 220 2233 Richie Miller Winthrop Harbor IL 16 1:56:53.4 48:03.9 Hayes Disc Brakes RPM DNF 2240 Cory Mayer Eau Claire WI 16 Bike Doctor NR 2201 Benjamin Overeem Green Bay WI 15 Bellin Health

Men 17 to 18

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2174 Jason Shong Chippewa Falls WI 18 1:11:04.5 0:00.0 Bike Doctor 2 21 2228 Nick Darcy Plainfield IL 18 1:12:00.6 0:56.1 D'Arcy / SRAM 3 24 2220 Nathan Johnson Eau Claire WI 17 1:12:08.9 1:04.4 Bike Doctor 4 55 2077 Jonathan Davis Green Bay WI 18 1:13:59.9 2:55.4 Bellin Health 5 59 2018 Warren Lyman Delafield WI 18 1:14:10.4 3:05.9 Team Wisconsin 6 115 2065 Tony Lemke Fond du Lac WI 17 1:17:36.0 6:31.5 Fond du Lac cyclery 7 134 2107 Ryan Wenzlick Green Bay WI 17 1:18:59.3 7:54.7 GMAC Mortgage/Team 2 8 135 2133 Brian Braun Madison WI 18 1:19:01.4 7:56.9 Team East 9 136 2203 Chris Grosskopf La Crosse WI 18 1:19:16.9 8:12.4 10 140 2188 Tom Shaide Rice Lake WI 17 1:19:40.2 8:35.6 Adventures Racing 11 160 2064 Levi Hill Oconomowoc WI 17 1:21:16.2 10:11.6 Team Wisconsin 12 172 2636 Kade Stackman Amherst WI 18 1:22:38.0 11:33.5 Trailhead DNF 2158 Ying Chang Green Bay WI 17 Team Bellin Health

Men 19 to 24

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2649 John Eppen Fountain MN 20 1:08:41.2 0:00.0 2 7 2412 Kyle Martinelli Zion IL 19 1:10:56.1 2:14.8 Hayes Disc Brakes 3 8 2131 John Beck Milwaukee WI 21 1:10:57.5 2:16.2 4 9 2150 Bill Street Sheboygan WI 20 1:10:58.1 2:16.8 PCW Cycling 5 14 2651 Colin Hughes Plymouth WI 24 1:11:43.9 3:02.6 Cars R Coffins 6 28 2260 Justin Dhein La Crosse WI 23 1:12:20.5 3:39.2 Team Lollipop 7 31 2630 Grant Erickson Chippewa Falls WI 19 1:12:32.0 3:50.7 8 32 2257 Joe Hicks Sheboygan Falls WI 23 1:12:33.3 3:52.0 9 40 2258 Ryan Krueger Green Bay WI 19 1:13:28.8 4:47.5 G-Unit 10 43 2254 Marc Mayer Eau Claire WI 19 1:13:35.1 4:53.8 Bike Doctor 11 69 2178 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 20 1:14:51.7 6:10.5 Univ of Minnesota 12 90 2611 David Kockler Chicago IL 24 1:16:05.9 7:24.6 13 95 2119 Justin Davis Oregon WI 23 1:16:17.0 7:35.8 14 99 2151 Nate Jasperson Schofield WI 24 1:16:30.4 7:49.1 15 101 2026 Jim Cuhel Chippewa Falls WI 23 1:16:48.6 8:07.4 16 123 2087 Nick Sabel Ripon WI 19 1:18:21.0 9:39.7 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 17 155 2161 Marshall Hau Glenbeulah WI 19 1:20:43.0 12:01.7 pcwcycling.org 18 188 2143 Andrew Czechanski Kimberly WI 23 1:24:50.1 16:08.8 19 193 2628 David Vande Walle Appleton WI 19 1:26:30.0 17:48.7 20 195 2624 John Schueider Marshfield WI 22 1:26:44.4 18:03.1 21 216 2623 Jeff Beihing Stratford WI 23 1:33:06.2 24:24.9 DNF 2400 Charlie Lukas Eagle River WI 20 UW Cycling DNF 2063 Trey Molitor Medford WI 21

Men 25 to 29

Field Size: 31

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2045 Greg Stanis Saint Paul MN 25 1:09:45.9 0:00.0 2 6 2634 Greg Cribb Green Bay WI 25 1:10:49.2 1:03.2 Bellin Health 3 11 2052 Lucas Dettinger Eau Claire WI 25 1:11:21.6 1:35.6 The Bike Doctor 4 16 2015 David Volm Wauwatosa WI 29 1:11:49.6 2:03.6 5 18 2615 Tyler Pollesch Beaver Dam WI 29 1:11:50.7 2:04.7 6 29 2248 Andrew Edens Milwaukee WI 26 1:12:25.5 2:39.6 7 35 2647 Mark Sheperdson Eagle River WI 28 1:12:51.1 3:05.1 8 42 2239 Nick Caliva River Falls WI 26 1:13:33.5 3:47.5 The Route 9 52 2261 Ben Leach La Crosse WI 28 1:13:52.0 4:06.1 Team Lollipop 10 63 2227 Zack Blankenheim Vadnais Heights MN 28 1:14:22.2 4:36.2 11 70 2103 Brett Ebben Appleton WI 27 1:14:54.1 5:08.1 FDL/OSH Cyclery 12 76 2153 Mark Larson Madison WI 28 1:15:00.0 5:14.0 Pacific Cycle 13 82 2194 Norbert Bajorek Chicago IL 29 1:15:09.3 5:23.4 14 85 2185 Bryan Scheel Genoa City WI 26 1:15:31.1 5:45.2 Lake Geneva Cyclery 15 87 2610 John Firak Chicago IL 25 1:15:44.9 5:58.9 16 98 2139 Jason Gosse Chippewa Falls WI 26 1:16:27.3 6:41.3 17 106 2622 Johathan Kelly Macclesfield UK 29 1:17:02.6 7:16.7 Reckless Riders 18 116 2638 Travis Bellman Minocqua WI 27 1:17:40.0 7:54.0 19 120 2238 Isaiah Schroeder Belleville WI 27 1:17:51.1 8:05.1 20 130 2070 Benjamin Swart Allenton WI 29 1:18:47.3 9:01.3 Team Pedal Moraine 21 137 2450 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 29 1:19:22.0 9:36.0 Skinny's Racing 22 151 2600 Seth Hynes Madison WI 26 1:20:21.9 10:36.0 23 164 2605 Michael Klein Belleville WI 28 1:21:43.4 11:57.4 Team Supreme 24 180 2642 Kevin Rogers Madison WI 29 1:23:19.0 13:33.1 25 192 2644 Andy Sewall Neenah WI 29 1:26:20.4 16:34.4 26 194 2022 Justin Latham Appleton WI 29 1:26:36.3 16:50.3 Gen X Cycling 27 205 2597 Terry Loging La Crosse WI 29 1:28:32.9 18:47.0 28 217 2606 Luke Utecht Appleton WI 26 1:35:39.9 25:53.9 NR 2017 Mike Dattner Madison WI 25 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery NR 2106 Clayton Plummer Chicago IL 27 XXX Racing NR 2020 Ben Sezer Appleton WI 29

Men 30 to 34

Field Size: 42

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2125 Mark Balkenende Mundelein IL 30 1:10:15.3 0:00.0 GMAC Mortgage/Team 2 2 20 2207 Dain Trittau Gilberts IL 34 1:12:00.2 1:44.9 Team Wisconsin 3 22 2177 Kevin Herman Schaumburg IL 33 1:12:05.0 1:49.7 Team AMB 4 23 2619 Brian Parker Chicago IL 30 1:12:07.1 1:51.8 XXX / Athletico 5 33 2181 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 30 1:12:37.0 2:21.6 Skinnys Racing 6 41 2629 Todd Craig Wausau WI 31 1:13:33.2 3:17.9 7 47 2196 Jay Brown MacHesney Park IL 34 1:13:49.2 3:33.9 Rock Cut Trail Crew 8 49 2612 Matt Diebel Madison WI 31 1:13:50.7 3:35.3 Atkins 9 50 2345 Kenny Dretzka Mukwonago WI 34 1:13:51.0 3:35.6 Pedal Moraine 10 57 2244 Tim Moore Chicago IL 33 1:14:06.2 3:50.8 Reckless Racing / Go Fast 11 66 2054 Chad Thums Fitchburg WI 33 1:14:27.9 4:12.6 Team Nordik 12 71 2229 Richard Schell West Allis WI 33 1:14:55.8 4:40.4 Wheel & Sprocket 13 78 2027 Christopher Goehrig Stoughton WI 33 1:15:08.0 4:52.7 14 79 2587 Shawn Brehm Port Edwards WI 32 1:15:08.6 4:53.2 15 91 2014 Aaron Ament Greendale WI 33 1:16:10.0 5:54.6 Alterra Mountain Bike Team 16 93 2012 Aaron Bieberitz Sheboygan WI 30 1:16:14.9 5:59.5 PCW Cycling 17 97 2601 Joel Hynes Wausau WI 31 1:16:26.0 6:10.6 18 100 2236 David Harris Milwaukee WI 34 1:16:42.5 6:27.1 Alterra 19 103 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 34 1:16:54.8 6:39.4 Team Pedal Moraine 20 107 2332 Laszlo Horvath Evanston IL 34 1:17:11.0 6:55.6 Skinny Cow Racing Enterprise 21 111 2078 David Knuff Milwaukee WI 31 1:17:20.5 7:05.2 Team Extreme 22 122 2646 Christian Budzinski Wausau WI 34 1:18:06.5 7:51.2 23 124 2048 Cal Collins Eden Prairie MN 33 1:18:31.3 8:15.9 24 127 2224 Marc Miller MacHesney Park IL 32 1:18:36.8 8:21.4 25 128 2135 Ryan Jung Wisconsin Rapids WI 30 1:18:40.8 8:25.5 26 132 2620 Tom Last Kimberly WI 31 1:18:55.6 8:40.3 27 142 2599 Gregg Dold Duluth MN 32 1:19:53.4 9:38.0 28 168 2589 Jeff Gau Wausau WI 30 1:22:03.7 11:48.4 29 182 2625 Ben Walker La Crosse WI 30 1:23:37.3 13:21.9 30 189 2016 Michael Olm Appleton WI 30 1:25:23.4 15:08.1 Gen X Cycling ing 31 197 2588 Matthew Forst Golden CO 31 1:27:12.4 16:57.1 none 32 199 2604 Jason Roberts Oregon WI 30 1:27:29.4 17:14.0 Team Supreme 33 203 2999 Chuck Cate Milwaukee WI 30 1:28:29.1 18:13.7 34 204 2594 Paolo Urizar Chicago IL 31 1:28:30.9 18:15.6 xXx Racing-AthletiCo 35 207 2039 Jim Eggleston Appleton WI 32 1:29:06.7 18:51.4 36 209 2590 Brad Henderson Eau Claire WI 34 1:29:31.7 19:16.3 Hendu Rocket 37 210 2163 Christopher Hoyme Columbus WI 34 1:29:35.6 19:20.2 Mountain Outfitters NR 2643 Fred Bexell Sister Bay WI 33 NR 2340 Justin Braathen Wausau WI 33 Pedros Cycling Team DNF 2607 Brandon Halverson Minocqua WI 31 NR 2633 Marc Salm Winneconne WI 32 DNF 2142 Chad Wilson Milwaukee WI 32 Boneshaker's

Men 35 to 39

Field Size: 38

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 2179 Jeff Hammond Palatine IL 37 1:11:53.0 0:00.0 Team AMB 2 34 2652 Tim Lutz Appleton WI 39 1:12:39.7 0:46.7 3 45 2616 Don Slickman Hilbert WI 38 1:13:40.4 1:47.3 Wheel & Sprocket 4 54 2038 Steve Jeske Belgium WI 38 1:13:52.9 1:59.9 Pedal Moraine 5 60 2200 Greg Jones West Allis WI 38 1:14:10.4 2:17.4 Junk 6 65 2011 Ty Gonzalez Milwaukee WI 39 1:14:27.7 2:34.6 Alterra Coffee MTB Team 7 67 2138 Daniel Guse Fond du Lac WI 36 1:14:32.2 2:39.1 FDL/OSH CYCLERY 8 72 2626 Jim Gilbert Pardeeville WI 38 1:14:56.2 3:03.1 9 73 2068 Mitchell Baker Hanover WI 35 1:14:56.8 3:03.8 Michael's Cycles 10 74 2074 Michael Plymale Spring Green WI 36 1:14:57.2 3:04.1 Pacific Cycle 11 75 2187 Eric Froemming Watertown WI 35 1:14:59.7 3:06.6 Muddy Cup Cafe 12 81 2169 Wade Flisram La Crosse WI 37 1:15:08.9 3:15.8 Team Extreme 13 83 2019 Jason Martini Green Bay WI 35 1:15:20.9 3:27.9 Trailhead Bike / Stoiber Chiro 14 84 2176 Dave Volpentesta Wadsworth IL 36 1:15:30.3 3:37.3 15 86 2256 David Mennenoh Waukesha WI 38 1:15:32.2 3:39.2 16 94 2182 Burak Balkuv Lockport IL 37 1:16:16.4 4:23.4 Reckless Racing/ Go-Fast! 17 96 2001 Greg Boettcher Wauwatosa WI 37 1:16:22.4 4:29.4 Team Extreme 18 102 2112 Matt Bartholomew Loves Park IL 38 1:16:50.8 4:57.8 19 104 2249 Lowell Johnson Waterford WI 37 1:17:00.0 5:07.0 20 105 2255 Jean Marasigan Chicago IL 35 1:17:01.2 5:08.2 21 109 2632 Myron Taylor Forest Park IL 38 1:17:18.6 5:25.6 22 114 2252 Kelly Longtine Middleton WI 38 1:17:32.2 5:39.1 Chainsmokers WillyBikes 23 121 2010 Bob Meinig Lake Geneva WI 36 1:18:04.7 6:11.7 Lake Geneva Cyclery 24 126 2603 Pete Esser De Pere WI 37 1:18:35.1 6:42.1 25 131 2097 Brian Hicks Stevens Point WI 38 1:18:47.6 6:54.6 Point Pursuit 26 133 2602 Gary Barden Wausau WI 38 1:18:55.9 7:02.9 27 147 2075 Andrew Spahr Milwaukee WI 37 1:20:13.6 8:20.6 Alterra Coffee MTB Team 28 149 2058 Brian Rummelhart Kenosha WI 36 1:20:18.1 8:25.1 29 157 2598 Bret Srock Sheboygan Falls WI 37 1:21:00.3 9:07.2 BackDoor Bike Shop 30 159 2007 Troy Olm Madison WI 37 1:21:11.9 9:18.9 31 161 2262 Eric Gonstead Clinton WI 39 1:21:17.5 9:24.5 Micheal's Cycles 32 162 2149 Zeke Stanis Milwaukee WI 39 1:21:29.9 9:36.9 Team Extreme Ski and Cycle 33 163 2123 Robert Livingston Suamico WI 35 1:21:42.6 9:49.6 GMAC Mortgage/Team 2 Racing 34 165 2190 Brian Coppoek Green Bay WI 37 1:21:44.7 9:51.7 GMAC Home Finance 35 173 2079 Jon Moreau Green Bay WI 35 1:22:41.3 10:48.3 36 183 2251 Paul Kloppenburg Portage WI 37 1:23:46.0 11:53.0 Chainsmokers 37 200 2199 David Blue Plainfield IL 37 1:27:42.7 15:49.6 Lake Geneva Cyclery NR 2591 Longtine Kelly Middleton WI 38 Chainsmokers

Men 40 to 44

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2166 Paul Rainey Mount Prospect IL 41 1:09:38.8 0:00.0 Team AMB 2 12 2061 Stuart Shelton Hubertus WI 41 1:11:32.8 1:53.9 Pedros Cheep Team 3 17 2170 Jay Labecki Milwaukee WI 41 1:11:49.7 2:10.8 hayes brake 4 25 2212 Todd Bugnacki Hales Corners WI 40 1:12:16.3 2:37.4 skinnysracing 5 27 2003 Edward Schuster Eagle WI 42 1:12:20.1 2:41.2 Wheel & Sprocket 6 46 2069 Scott Palmersheim West Allis WI 43 1:13:45.1 4:06.3 Pedal Moraine 7 48 2637 Patrick Rasmus Chippewa Falls WI 41 1:13:50.0 4:11.1 Spring Street Sports 8 51 2242 Herb Cuene Green Bay WI 43 1:13:51.0 4:12.2 9 53 2098 Troy Sable West Bend WI 41 1:13:52.3 4:13.4 10 58 2235 Mike Owens Wauwatosa WI 41 1:14:10.1 4:31.3 Alterra 11 92 2126 Craig Vierck Waupaca WI 43 1:16:13.7 6:34.9 CroniesOutdoorAdventureTribe 12 112 2216 John Shull Libertyville IL 43 1:17:22.7 7:43.9 Mikes Bikes 13 113 2044 Tim Peters Mundelein IL 41 1:17:24.7 7:45.9 14 117 2613 Mike Senderhauf Neenah WI 42 1:17:47.7 8:08.8 15 146 2028 Douglas Erdmann Marinette WI 42 1:20:04.8 10:25.9 Trailhead bike/Stoiber Health 16 148 2159 Rory Noonan Kaukauna WI 44 1:20:15.7 10:36.8 Recyclist 17 158 2232 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 43 1:21:06.8 11:28.0 Trailhead Bike/Stoiber Health 18 166 2051 Peter Chiappetta Racine WI 44 1:21:52.6 12:13.7 19 174 2214 Bruce Borcherding Germantown WI 40 1:22:45.2 13:06.3 Hayes Disc Brakes 20 177 2631 Phil Depetro Marquette MI 44 1:22:56.2 13:17.4 Lakeshore Bike 21 181 2635 Timothy Blob Menasha WI 44 1:23:30.4 13:51.6 22 196 2617 Adrian Bainton Milwaukee WI 40 1:26:58.2 17:19.4 23 198 2608 Matthew Howe Wausau WI 41 1:27:25.0 17:46.1 24 201 2140 Bob Schmitt West Allis WI 40 1:27:44.3 18:05.5 Pedal Moraine 25 208 2595 Dan Nelson Saint Paul MN 41 1:29:27.3 19:48.4

Men 45 to 49

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 2046 Dave Wall Rhinelander WI 46 1:12:17.9 0:00.0 2 37 4468 John Evingson Lindstrom MN 48 1:12:53.2 0:35.2 Hydracare 3 38 2047 Jerry Leair Rubicon WI 49 1:13:04.8 0:46.8 4 61 2246 John Kollock Stevens Point WI 48 1:14:13.7 1:55.7 Point Pursuit 5 62 2043 Don Freitag Marshall WI 45 1:14:17.3 1:59.3 Big Ring Racing 6 68 2117 Steve Kapaun Hudson WI 49 1:14:44.0 2:26.1 7 77 2639 Sean Bujold Menomonie WI 46 1:15:07.4 2:49.4 Biancai Grand Performance 8 88 2222 John Wrycza Naperville IL 47 1:15:48.1 3:30.1 Wheelfast Racing 9 118 2006 Jim Feuerstein Whitelaw WI 47 1:17:48.9 5:30.9 Wheel & Sprocket 10 145 2230 Randy Feuillerat Beloit WI 49 1:19:59.6 7:41.7 Michael's Cycles 11 169 2062 John Senkerik Milwaukee WI 46 1:22:07.8 9:49.8 Team Extreme 12 179 2192 Dave Diamond Milwaukee WI 46 1:23:11.3 10:53.3 Alterra 13 185 2072 John Dabbeekeh Zion IL 47 1:24:15.7 11:57.8 Pedros/Cheepteam 14 186 2618 Jay Nickel Wausau WI 45 1:24:17.3 11:59.3 NR 2034 Allen Olson Sheboygan WI 49 NR 2101 Keith Wilkinson Crystal Lake IL 47 Lake Geneva Cyclery

Men 50 to 54

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 2641 Keith Kaufman Eau Claire WI 52 1:14:24.2 0:00.0 Bike Doctor 2 108 2013 Warren Fowler Green Bay WI 52 1:17:15.8 2:51.5 GMAC/Team 2 3 125 2111 Steve Ferguson Marquette MI 50 1:18:34.1 4:09.9 4 138 2080 Sterling Schmidt Two Rivers WI 51 1:19:25.3 5:01.0 wheel and sprocket 5 141 2030 Peter Kot Homer Glen IL 50 1:19:46.7 5:22.4 6 143 2053 John Washburn Oconomowoc WI 53 1:19:53.8 5:29.5 Alterra Coffee 7 144 2627 Brad Tennis Baraboo WI 50 1:19:54.7 5:30.4 8 150 2168 Mark Ullenberg Mukwonago WI 53 1:20:18.5 5:54.2 Guerra Means War! 9 152 2263 Keith Westendorf Milwaukee WI 51 1:20:32.9 6:08.6 Alterra 10 153 2005 Keith Westphal Appleton WI 54 1:20:37.0 6:12.7 Wheel & Sprocket/Trek 11 178 2209 John Rosebush Appleton WI 51 1:22:56.4 8:32.2 12 184 2173 Rich Mennenoh McHenry IL 51 1:23:51.0 9:26.7 13 213 2085 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 53 1:31:15.6 16:51.3 Team Extreme Ski & Bike 14 215 2219 Brad Swenson Roscoe IL 54 1:33:04.2 18:39.9 15 219 2202 Jesse Voss Milwaukee WI 50 1:42:25.9 28:01.6 Wheel & Sprocket

Men 55 to 59

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 110 2259 Steve Week Bloomer WI 59 1:17:19.8 0:00.0 2 119 2086 Wayne Fish Rhinelander WI 57 1:17:49.7 0:29.9 Fish Nordic 3 139 2144 Paul Manley Madison WI 56 1:19:33.5 2:13.7 Chainsmokers 4 154 2175 Jim Shong Chippewa Falls WI 55 1:20:42.7 3:22.9 Bike Doctor 5 170 2008 Mike Ruzich Hillside IL 55 1:22:19.3 4:59.5 Wheel and Sprocket / Trek 6 175 2083 Dale Lenss Luxemburg WI 58 1:22:46.1 5:26.3 Bellin Health 7 176 2081 Neal Rollins Menasha WI 57 1:22:47.6 5:27.8 Fondy Cyclery 8 190 2650 James Simmons Baraboo WI 56 1:25:23.9 8:04.1 9 191 2211 John Spaude Watertown WI 55 1:25:30.5 8:10.6 Wheel & Sprocket 10 218 2645 Doug Tufte Kaukauna WI 56 1:39:36.0 22:16.2 Recyclist

Men 60 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 202 2593 Marvin Schmeiser Antigo WI 63 1:28:06.1 0:00.0 2 214 2167 Robert Langlois Whitelaw WI 62 1:32:30.5 4:24.3