BelGioioso Elite Series Results WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Elite

WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Elite

June 19, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 511 Kieyla Smith Appleton WI 16 2:05:49.8 0:00.0 bikehub 2 16 517 Jasmine House Oneida WI 15 2:38:10.5 32:20.7 Team 2

Women 19 to 29

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 509 Holly Liske Medford WI 19 1:57:41.4 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 7 514 Jennifer Whitedog La Crosse WI 26 2:00:13.6 2:32.2 Skinny's Fat Tire Racing Team 3 9 520 Hannah Guerra Oconomowoc WI 20 2:05:04.7 7:23.3 Guerra Means War! 4 12 513 Michelle Peariso De Pere WI 29 2:07:24.6 9:43.2 Gear N' Up 5 13 524 Lindsey Guerra Oconomowoc WI 25 2:12:49.7 15:08.3 Guerra Means War!

Women 30 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 502 Kim Eppen Iowa City IA 38 1:47:55.5 0:00.0 Mercy / Specialized 2 2 510 Sara Stanford Plainfield IL 31 1:53:20.8 5:25.2 D'Arcy / SRAM Cycling Team 3 3 508 Lori Sable Thiensville WI 39 1:55:44.2 7:48.6 Team Wisconsin 4 4 507 Diana Hill Coon Rapids MN 35 1:56:54.6 8:59.0 Trek VW 5 6 512 Christina Woodman Janesville WI 31 1:59:55.5 12:00.0 Michael's Cycles 6 8 516 Lisa Krayer North Freedom WI 30 2:00:47.9 12:52.4 Moosejaw Pizza and Brewery 7 10 541 Kerry Putzke Waterloo WI 39 2:05:10.1 17:14.5 Mad FORCs 8 15 515 Gina Kenny Orland Park IL 32 2:27:23.3 39:27.7 Team Extreme

Women 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 525 Colleen Westphal Appleton WI 44 2:15:16.5 0:00.0 Wheel & Sprocket/Trek

Men 15 to 18

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 16 Jonathan Kay Shell Lake WI 17 2:16:28.3 0:00.0 Hayes On Track 2 39 14 Josh Kay Shell Lake WI 17 2:21:45.8 5:17.5 Hayes OnTrack Cycling Team 3 57 49 Justin Schmidt Saint Germain WI 17 2:29:25.8 12:57.5 Team East DNF 4 Cole House Oneida WI 17 GMAC/Specialized

Men 19 to 24

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 141 John Devine Colorado Springs CO 20 2:07:29.0 0:00.0 US National 2 4 2 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 21 2:08:06.6 0:37.5 Team Pedal Moraine 3 7 46 Chad Sova Spooner WI 20 2:10:38.3 3:09.2 pcwcycling.org 4 10 48 Matt Kelly Johnson Creek WI 24 2:13:14.1 5:45.0 5 16 28 Chad Balthazor West Bend WI 20 2:16:01.4 8:32.3 Pedal Moraine 6 17 9 Ryan Ruhland Fond Du Lac WI 24 2:16:11.8 8:42.7 FDL Cyclery 7 18 63 Nathan Guerra Oconomowoc WI 24 2:16:14.1 8:45.0 Guerra Means War! 8 20 8 Seth Lenss Luxemburg WI 21 2:17:10.6 9:41.5 Fuji Bikes 9 22 50 Carlos Haeckel Madison WI 22 2:17:37.2 10:08.1 10 27 83 Eric Oftedahl Saint Paul MN 22 2:18:06.4 10:37.4 Salsa 11 29 53 Michael Anderson Bonduel WI 19 2:18:34.7 11:05.6 12 40 143 Steve Scholzen Racine WI 20 2:23:00.1 15:31.0 UW Madison 13 41 81 Sam Oftedahl Saint Paul MN 24 2:23:43.3 16:14.2 salsa 14 43 61 Caleb Bonnett Strawberry Point IA 24 2:23:44.5 16:15.4 15 51 150 Casey McCauley Stevens Point WI 24 2:26:51.7 19:22.6 Beans & Barley 16 52 79 Dan Ajer Mc Farland WI 22 2:27:10.4 19:41.3 Chainsmokers 17 54 148 Kyle Jacobson West Bend WI 23 2:27:39.2 20:10.1 Beans & Barley NR 36 Mark Lalonde Stevens Point WI 23 Muddy Cup Cafe NR 13 John Shultz Cedar Falls IA 22

Men 25 to 29

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 29 Jeff Hall Farmington MN 29 2:04:42.8 0:00.0 Salsa Cycles 2 3 1 Brian Matter Sheboygan Falls WI 27 2:07:35.4 2:52.6 pcwcycling.org 3 5 5 Brian Eppen Iowa City IA 27 2:08:31.8 3:49.0 Mercy - Specialized 4 6 3 Jesse Lalonde Fitchburg WI 26 2:10:25.6 5:42.8 5 11 40 Justin Salzmann Kaukauna WI 28 2:13:33.4 8:50.6 The Bike Hub / Fuji 6 12 7 Mike Phillips Milwaukee WI 28 2:15:14.2 10:31.4 Alterra Cycling 7 15 20 MacIej Nowak South Milwaukee WI 28 2:15:58.5 11:15.6 Polska Cannondale 8 26 34 Neil Swanson Janesville WI 26 2:18:06.0 13:23.1 Michael's Cycles 9 35 10 Ronald Stawicki Hartland WI 27 2:20:54.7 16:11.9 AlphaWings 10 44 11 Tim Drankus Milwaukee WI 29 2:24:16.5 19:33.7 Alterra Coffee MTB Racing Team 11 45 78 Jeff Herrera Minneapolis MN 27 2:24:34.6 19:51.8 C.R. Conquistadors Racing 12 50 139 Brad Vieths Esko MN 27 2:26:42.5 21:59.6 Ski Hut 13 56 149 David Kay De Pere WI 27 2:29:20.3 24:37.5 Bellin Health 14 59 90 Erich Ponath Sheboygan WI 27 2:32:33.4 27:50.6 Fattires-n-beer 15 61 67 Bryan Bos Naperville IL 26 2:33:32.9 28:50.1 D'Arcy / SRAM 16 64 146 Ryan Atkinson Lake Mills WI 29 2:38:54.3 34:11.5 Gary Fisher DNF 55 Bill Schwalbe Duluth MN 27 Team Ski Hut NR 147 Chris Setter Oconomowoc WI 27 CZ Velo

Men 30 to 34

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 45 Chris Peariso De Pere WI 31 2:13:13.8 0:00.0 Gear N' Up 2 13 27 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 31 2:15:21.3 2:07.4 Team Wisconsin 3 23 43 Josh Barrett Whitewater WI 34 2:17:42.5 4:28.6 Skinny's 4 24 17 Jerry Long Fitchburg WI 32 2:17:57.8 4:43.9 Chainsmokers 5 25 38 Zach Stanford Plainfield IL 32 2:18:04.7 4:50.8 D'Arcy / SRAM Cycling Team 6 28 24 Kevin Klug Chicago IL 34 2:18:11.9 4:58.0 Alberto's 7 36 80 Mike Kelsall Plainfield IL 33 2:20:56.8 7:42.9 D'Arcy / SRAM SRAM 8 46 47 Ryan Krayer North Freedom WI 33 2:24:58.3 11:44.4 Moosejaw Pizza and Brewery 9 48 72 Craig Manthe Eau Claire WI 31 2:25:00.9 11:47.1 Polska 10 49 62 Josh Shively La Crosse WI 33 2:26:38.2 13:24.3 Muddy Cup/Lacrosse Velo 11 62 44 Matthew Gutowski Duluth MN 33 2:34:45.6 21:31.7 Ski Hut NR 57 Mat Bostelman Sterling IL 31 NR 23 Brad Jenks Antioch IL 33 Hayes Disc Brakes NR 33 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 33 The Ski Hut DNF 65 Chris Pagels Brussels WI 32 Bike Hub NR 59 Frank Rowley Channahon IL 31 D'Arcy / SRAM NR 144 Anthony Schwaller Elkhart Lake WI 30 PCW DNF 58 Matt Silvia La Grange Park IL 32 Alberto's NR 91 Chris Solan Antioch IL 31

Men 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 84 Mike Bushey Duluth MN 37 2:13:02.0 0:00.0 Ski Hut 2 14 22 David Stahl Gurnee IL 35 2:15:30.7 2:28.7 Team Wisconsin 3 21 15 Jeff Melcher West Bend WI 38 2:17:35.4 4:33.4 Pedal Moraine 4 30 56 Ray Nelson Woodstock IL 35 2:18:53.0 5:51.0 Skinnys Racing 5 31 152 Gregg Redhorski Wausau WI 38 2:19:05.2 6:03.2 GDUC 6 37 19 Eric Peterson Wausau WI 39 2:21:15.4 8:13.4 Wheel & Sprocket 7 38 66 Butch Welke Lake Geneva WI 38 2:21:29.2 8:27.2 Skinny's Racing 8 42 77 Jack Nielsen Racine WI 39 2:23:43.5 10:41.5 Hayes 9 47 30 Bill Nigh West Bend WI 36 2:25:00.7 11:58.7 Team Pedal Moraine 10 53 39 John Gatto Oak Forest IL 35 2:27:26.6 14:24.6 D'Arcy / SRAM ycling Team 11 55 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 36 2:28:12.2 15:10.2 Team Wisconsin 12 58 142 Troy Olm Stevens Point WI 39 2:31:34.8 18:32.8 13 65 85 Joe McGaver Duluth MN 35 2:40:35.6 27:33.6 Ski Hut 14 66 26 Kevin Heppner Chicago IL 35 2:40:50.3 27:48.3 Killjoy Racing

Men 40 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 54 Todd Mc Fadden Coon Rapids MN 41 2:19:53.9 0:00.0 Trek VW 2 33 35 Jerry Daanen Racine WI 41 2:19:55.3 0:01.3 RPM/Hayes 3 34 52 Jan Rybar Apple Valley MN 44 2:19:55.9 0:02.0 4 60 151 Tim Wilkie Luck WI 42 2:32:55.3 13:01.4 Riverbrook Bike and Ski 5 63 25 James Grant Fountain City WI 57 2:36:27.2 16:33.2 Independent Fabrication 6 67 31 Scott D. Cole Stevens Point WI 41 2:44:12.6 24:18.6 Point Pursuit NR 140 Dave Eckel Trevor WI 42 Team Wisconsin NR 99 Bob Hayssen Racine WI 55 Vision Quest