KMC Citizen Series Results WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Citizen

WORS XC # 4 Big Ring Classic (Wausau) Citizen

June 19, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 10 to 14

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 5026 Megan Wolf Wauwatosa WI 14 1:01:25.6 0:00.0 Team Extreme 2 37 5025 Arin Lemke Cedarburg WI 13 1:08:16.6 6:51.0 Team Pedal Moraine 3 42 5134 Sarah Henderson Eau Claire WI 13 1:10:05.3 8:39.7 Hendu Rocket 4 43 5149 Chelsea Fullerton Rice Lake WI 14 1:10:10.0 8:44.4 Adventures Racing 5 47 5020 Molly Chiappetta Racine WI 13 1:13:56.5 12:30.8 Hayes Brake 6 56 5156 Justine Atkinson Lake Mills WI 13 1:22:56.6 21:31.0 Gary Fisher 7 57 5023 Katja Putzke Waterloo WI 12 1:30:37.5 29:11.9 Mad FORCs

Women 15 to 16

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 45 5152 'Chelle Dorr Wisconsin Rapids WI 16 1:12:30.0 0:00.0

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 5140 Tessa Srock Sheboygan Falls WI 18 1:05:34.5 0:00.0

Women 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5011 Jennifer Jones Madison WI 24 55:11.9 0:00.0 Mad FORCs 2 2 5024 Catherine Swanson Janesville WI 24 55:12.4 0:00.5 Michael's Cycles 3 5 5013 Becky Czechanski Two Rivers WI 21 58:09.0 2:57.1 4 14 5050 Rachel Snider Manitowoc WI 24 1:01:26.6 6:14.6 UW-Whitewater 5 55 5137 Britany Michael Clintonville WI 20 1:19:00.0 23:48.1

Women 25 to 29

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5004 Linda Muffler West Allis WI 27 58:07.8 0:00.0 2 8 5008 Renee Bach Madison WI 29 1:00:10.9 2:03.0 Team Ry-z 3 10 5138 Alicia Laatsch Tigerton WI 26 1:00:57.5 2:49.6 4 11 5017 Jasha Diekmann-Smith Janesville WI 26 1:00:57.8 2:49.9 Micheal's Cycles 5 12 5030 Sarah Bayer Appleton WI 28 1:01:12.0 3:04.2 Joe Bikelaer 6 18 5021 Elizabeth Legaspi Sheboygan WI 28 1:02:13.1 4:05.2 Fattires-n-beer 7 26 5010 Gabriela Baranova Chicago IL 26 1:04:47.9 6:40.1 8 27 5158 Hann-Yu Chang Minneapolis MN 29 1:05:11.0 7:03.1 9 30 5145 Regina Casati Appleton WI 26 1:05:37.7 7:29.8 10 33 4509 Luella Dooley Milwaukee WI 27 1:07:24.4 9:16.5 11 51 5153 Jamie Chariton Stevens Point WI 26 1:15:10.9 17:03.0 DNF 5136 Olga Voss Eyota MN 26 Peace Coffee Racing

Women 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5027 Meghan Sedivy Chicago IL 30 58:06.1 0:00.0 2 19 5015 Sarah Guse Fond du Lac WI 31 1:02:28.1 4:21.9 FDL/OSH CYCLERY 3 24 4510 Allisa Beier Madison WI 30 1:03:49.6 5:43.4 4 34 5147 Brittney Rowley Channahon IL 32 1:07:26.9 9:20.7 Darcy Sram 5 38 5142 Jo Durnin Wauwatosa WI 33 1:08:18.2 10:12.0 6 41 5159 Rebecca Crocker Madison WI 30 1:09:19.0 11:12.8 GenericaUSA 7 52 5160 Niki Folven Milwaukee WI 31 1:15:37.4 17:31.2

Women 35 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 5150 Sarah Slickman Hilbert WI 36 58:16.5 0:00.0 Wheel & Sprocket 2 21 5141 Colleen Erdmann Marinette WI 39 1:02:52.0 4:35.5 3 31 5028 Lori Bauman Appleton WI 35 1:06:07.4 7:50.9 4 35 5161 Kaytrina Friedli Marshfield WI 36 1:07:42.6 9:26.1 5 39 5135 Jodi Rummelhart Kenosha WI 36 1:08:38.6 10:22.1 6 44 5014 Christine Strahm Suamico WI 37 1:10:55.7 12:39.2 GMAC Mortgage / Team 2 Racing 7 46 5019 Barbara Daanen Racine WI 38 1:13:17.4 15:00.9 RPM/Hayes 8 48 5144 Tara Meinke Neenah WI 35 1:14:02.1 15:45.6

Women 40 to 44

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 5133 Linette Davis Genoa City WI 40 59:57.5 0:00.0 2 16 5022 Cecile Labecki Milwaukee WI 40 1:01:36.7 1:39.1 RPM hayes Brake 3 17 5151 Jennifer Benjamin Wisconsin Rapids WI 44 1:01:38.2 1:40.6 4 23 5016 Cynthia Novak Marshall WI 41 1:03:21.8 3:24.2 5 28 5155 Tiger Thurber Wisconsin Rapids WI 42 1:05:12.7 5:15.2 6 32 5007 Carole-Anne Stewart Rockford IL 44 1:07:18.2 7:20.6 Rock Cut Trail Crew 7 49 5044 Diana Yost Ripon WI 42 1:14:47.5 14:49.9 Pedal Moraine 8 58 5005 Rebecca Welch Oshkosh WI 43 1:34:04.5 34:07.0 Wheel & Sprocket

Women 45 to 49

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 5055 Amy Dykema Evanston IL 46 1:01:35.0 0:00.0 Active Endeavors 2 25 5143 Cynthia Anderson Germantown WI 47 1:04:01.6 2:26.5 Pedro's Cheap Team 3 40 5001 Susan Borchardt Waubeka WI 45 1:08:45.4 7:10.4 Team Extreme 4 50 5029 Patricia Bauer Fond Du Lac WI 45 1:15:09.3 13:34.2 Fattires-N-Beer / Fat Kats

Women 50 to 59

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 5006 Cheryl Rollins Menasha WI 55 1:00:54.5 0:00.0 Fondy Cyclery 2 20 5154 Jenni Borell Ripon WI 51 1:02:50.4 1:55.8 3 22 5139 Rosie Viertel Rothschild WI 55 1:03:02.2 2:07.6 4 36 5059 Sue Blankenheim Tomahawk WI 59 1:07:49.2 6:54.6 5 53 5146 Sue Glancey Naperville IL 50 1:16:31.6 15:37.0 6 54 5157 Connie Schmeiser Antigo WI 59 1:16:54.5 15:59.9

Men 10 to 14

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4025 Paul Hahn Ogema WI 14 49:48.6 0:00.0 Mountain Outfitters 2 7 4480 Tony Hoak Green Bay WI 14 50:41.9 0:53.3 3 11 4007 Brad Peterson Wausau WI 12 51:00.4 1:11.7 Wheel & Sprocket 4 14 4502 Samuel Mowrer Wausau WI 14 51:14.9 1:26.3 5 24 4129 Bobby Parker Cedarburg WI 14 52:25.5 2:36.8 Pedal Moraine 6 47 4093 Samuel Priem Grafton WI 14 53:46.8 3:58.1 Team Extreme 7 52 4101 John Kummer Plymouth WI 13 54:27.4 4:38.8 Fat Kats - Fat tires & Beer 8 73 4024 William Griesbach Rockford IL 13 56:01.7 6:13.0 Point Pursuit 9 76 4018 Greg Parker Cedarburg WI 14 56:09.7 6:21.1 Team Extreme 10 77 4492 Nick Carter Baraboo WI 14 56:20.7 6:32.1 Barababoo Sharks 11 86 4040 Caleb Lenss Luxemburg WI 12 57:11.0 7:22.3 Bellin Health 12 90 4137 Jonathan Bidlake Naperville IL 14 57:33.2 7:44.6 13 95 4001 Myles Beach Larsen WI 11 57:48.8 8:00.1 gear n up 14 99 4099 Taylor Otto Kaukauna WI 14 58:37.9 8:49.3 Recyclist 15 103 4091 Jonathon Vollmer Altoona WI 14 58:53.4 9:04.7 Bike Doctor 16 115 4112 Nick Montee Sturgeon Bay WI 11 1:01:01.2 11:12.5 Hayes On Track 17 117 4089 Hunter Putzke Waterloo WI 13 1:01:32.9 11:44.2 Hayes on Track 18 120 4079 Ryan Voss Milwaukee WI 13 1:01:38.9 11:50.2 Wheel & Sprocket 19 121 4126 Jake Kaczmarowski Wausau WI 12 1:01:40.4 11:51.8 Wheel & Sprocket 20 129 4490 Calvin Rupnow Cedarburg WI 14 1:03:52.5 14:03.8 21 132 4461 Cody Madaus Marshall WI 12 1:05:43.7 15:55.0 Salty Applesauce 22 138 4132 Kyle Bissen Sturgeon Bay WI 12 1:09:15.2 19:26.6 GMAC Mortgage/Team 2 23 140 4130 Andy Wheeler Mc Farland WI 11 1:19:31.0 29:42.3 WORS-JDT NR 4120 Ian Delaney Madison WI 13 WORS-JDT NR 4140 Winston Xue Madison WI 14 WORS-JDT

Men 15 to 16

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 4107 Landon Thomas Zion IL 16 50:50.8 0:00.0 2 28 4048 Alan Johnson Westfield WI 15 52:36.7 1:45.9 Eriks 3 39 4136 Marcus Wilber Keshena WI 16 53:27.1 2:36.3 Joe Bikelers Racing 4 56 4465 Nathan Michael Clintonville WI 16 54:55.3 4:04.5 5 74 4477 Luke Hynes Wausau WI 16 56:04.1 5:13.2 6 89 4051 Ian Brooks Menasha WI 15 57:28.3 6:37.5 7 93 4086 Byron Guerra Oconomowoc WI 15 57:38.2 6:47.4 Guerra Means War 8 102 4169 Eric Goetz Eau Claire WI 16 58:51.8 8:00.9 Bike Doctors 9 114 4128 Nicholas Rabe Plymouth WI 15 1:01:00.8 10:10.0 Fat Tires & Beer / Fat Kats 10 118 4476 Steve McKenzie Bessemer MI 15 1:01:34.2 10:43.4 11 122 4084 Charles Rechner Green Bay WI 15 1:01:59.8 11:09.0 NR 4491 Micah Doxtator Clintonville WI 16 DNF 4039 Andy Livingston Cedarburg WI 16 Crank Daddy's NR 4135 Mike Stout Shawano WI 16 Joe Bikelers Racing

Men 17 to 18

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4098 Jim Doherty Shorewood WI 17 51:14.5 0:00.0 2 25 4026 Chad Krenzke Grafton WI 17 52:26.6 1:12.1 Team Extreme 3 26 4493 Mike Sherven Sheboygan WI 17 52:28.1 1:13.5 4 27 4221 Adam Schwartz Sayner WI 17 52:34.2 1:19.6 5 29 4066 Andrew Wiesner De Pere WI 18 52:37.1 1:22.5 GMAC Mortgage / Team 2 6 43 4118 Adam Goeden West Bend WI 18 53:39.0 2:24.5 Team Pedal Moraine 7 60 4081 Brook Davis Oregon WI 17 55:05.2 3:50.7 8 61 4021 Randy Ambacher Iola WI 17 55:10.6 3:56.0 9 64 4507 Tanner Gregory Stevens Point WI 17 55:27.5 4:13.0 10 71 4494 Logan Shaide Little Rock AR 18 55:58.3 4:43.7 Adventures Racing 11 83 4470 Josiah Laatsch Tigerton WI 17 57:01.5 5:47.0 DNF 4497 Kory Zerba Menasha WI 18

Men 19 to 24

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4472 Jesse Kruit Birnamwood WI 20 49:58.5 0:00.0 2 9 4489 Brandon Hoeft Juneau WI 20 50:45.2 0:46.7 3 16 4006 Justin Lund Appleton WI 24 51:28.3 1:29.8 Big Ring Racing 4 18 4466 Joshua Laatsch Tigerton WI 22 51:30.6 1:32.0 5 31 4127 Spencer Strigel Schofield WI 24 52:38.0 2:39.5 Polska Cannondale 6 34 4131 James Huber West Allis WI 23 53:06.8 3:08.3 Team Muddy Cup 7 57 4023 Paul Westburg Kewaunee WI 19 54:59.8 5:01.3 GMAC Mortgage/Team 2 8 59 4503 Adam Treager Wausau WI 19 55:02.8 5:04.3 9 82 4042 Aaron Gretzinger Madison WI 19 56:59.5 7:01.0 Chainsmokers 10 84 4058 Erik Johnson Cherry Valley IL 20 57:02.0 7:03.5 Rock Cut Trail Crew 11 92 4475 Dave Cornils Milwaukee WI 20 57:37.6 7:39.1

Men 25 to 29

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4036 Ryan Rysewyk Madison WI 26 49:37.1 0:00.0 TEAM RY-Z 2 12 4478 Adam Freihoefer Stevens Point WI 26 51:05.2 1:28.1 Creepy Friendly 3 15 4050 Mike Purdy Oshkosh WI 29 51:16.4 1:39.2 4 22 4505 Casey Koch Edgar WI 29 52:07.4 2:30.3 5 41 4113 Kirk Zahn North Chicago IL 28 53:31.8 3:54.7 6 53 4121 Tyler Jahn De Pere WI 28 54:36.2 4:59.0 7 55 4485 Tom Ales Neenah WI 28 54:50.8 5:13.6 8 66 4115 Jason Brozek Madison WI 26 55:32.7 5:55.6 Pacific Cycle 9 113 4506 Nick Schmidt Neenah WI 26 1:00:29.5 10:52.4 10 119 4088 Ryan McEneany Appleton WI 29 1:01:34.2 11:57.1 Gear N Up 11 123 4117 Brian Seefeldt Appleton WI 28 1:02:04.2 12:27.1 The Bike Hub 12 142 4460 Jayson Lewis De Forest WI 28 1:36:38.3 47:01.2

Men 30 to 34

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4052 Jeff Truax Racine WI 31 50:32.5 0:00.0 2 32 4085 Alan Jahn Plymouth WI 31 52:57.0 2:24.5 3 35 4114 Jeff Robinson Madison WI 33 53:08.6 2:36.1 4 36 4125 Anthony Dombrowski Neillsville WI 33 53:12.1 2:39.6 Pedros 5 54 4474 Matt Weik Remer MN 34 54:37.9 4:05.4 6 65 4073 Eric Gorder Green Bay WI 32 55:31.5 4:59.0 7 78 4458 Brian Johanski Milwaukee WI 30 56:21.6 5:49.1 8 94 4500 Aaron McGinnis Combined Locks WI 30 57:42.2 7:09.7 9 101 4068 Ross Kellogg Sun Prairie WI 32 58:51.0 8:18.5 Team East 10 108 4210 Hue Kong Greendale WI 31 59:39.4 9:06.9 GenXCycling 11 109 4456 Kevin Bradley Oshkosh WI 34 59:39.8 9:07.3 NR 4004 Peter Cherchian Madison WI 31 Verizon DQ 4138 Jay Kemp Sun Prairie WI 31 Pacific Cycle DNF 4495 Anothony Ramirez Romeoville IL 33

Men 35 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 4222 Curt Demott Green Bay WI 36 51:52.2 0:00.0 2 33 4074 Shawn Meinke Neenah WI 36 53:02.4 1:10.2 3 38 4123 Tshengzoo Lor Milwaukee WI 38 53:24.2 1:31.9 4 44 4228 Scott Beduhn Appleton WI 35 53:39.4 1:47.1 Gear N Up 5 62 4110 Jim Harbort Sun Prairie WI 37 55:17.6 3:25.3 6 79 4071 Jay Ruckert Roscoe IL 37 56:22.5 4:30.2 7 106 4034 Ric Jump Appleton WI 36 59:22.9 7:30.6 Fond du Lac Cyclary 8 111 4454 Curtis Axness Rothschild WI 39 1:00:01.3 8:09.0 9 128 4467 Matt Geibel New London WI 38 1:03:35.1 11:42.8 Free The Weed 10 135 4479 Arpad Olajos Green Bay WI 38 1:06:58.7 15:06.4

Men 40 to 44

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4009 Tom Wendland Port Washington WI 43 49:28.7 0:00.0 2 2 4032 Chris Tamborino Hubertus WI 41 49:29.0 0:00.2 3 8 4124 Kurt Kargel Baraboo WI 40 50:45.0 1:16.2 4 20 4002 Dan Backley Germantown WI 42 51:57.1 2:28.3 Velocity 5 21 4027 Steve Baumann Green Bay WI 44 51:59.8 2:31.0 GMAC Mortgage / Team 2 6 30 4464 Mark Stankowski Edgar WI 43 52:37.5 3:08.7 7 40 4471 Patrick Stoiber Wisconsin Rapids WI 42 53:30.0 4:01.2 8 49 4484 Robert Groshek Onalaska WI 41 53:51.6 4:22.8 9 50 4082 David Morgan Mineral Point WI 40 54:13.2 4:44.5 10 51 4075 Steve Prell Schofield WI 41 54:19.3 4:50.6 11 63 4501 Daniel MacIejewski Wisconsin Rapids WI 43 55:25.3 5:56.5 12 69 4070 Dan Getzen Lake Geneva WI 40 55:51.9 6:23.1 Skinny's Fat Tire Racing Team 13 70 4011 Kevin Niesen Burlington WI 42 55:53.1 6:24.3 14 85 4097 Richard Doherty Shorewood WI 44 57:02.3 7:33.5 DDSportz 15 88 4457 Joseph Gitter New London WI 44 57:18.9 7:50.1 16 91 4061 Patrick Johnson Neenah WI 42 57:37.5 8:08.7 17 105 4031 Gary Esko Schofield WI 42 59:16.4 9:47.6 18 116 4462 Todd Madaus Marshall WI 43 1:01:29.6 12:00.8

Men 45 to 49

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 37 4122 Neng Vang Milwaukee WI 46 53:16.0 0:00.0 2 42 4056 Ron Kapaun Hudson WI 45 53:39.0 0:22.9 3 45 4094 Barry Lengfeld Sun Prairie WI 45 53:40.6 0:24.5 4 46 4069 Kevin Lemke Fond du Lac WI 45 53:43.9 0:27.8 Fond du Lac Cyclery 5 72 4028 Randy Borst Green Bay WI 46 55:58.3 2:42.2 GMAC/Team 2 6 80 4499 Greg Guenther Wausau WI 47 56:31.6 3:15.5 7 96 4488 Dennis Hoeft Juneau WI 48 57:54.3 4:38.2 8 97 4496 Ron Dorr Wisconsin Rapids WI 46 57:56.1 4:40.0 9 100 4504 Jeffrey Treager Wausau WI 49 58:48.6 5:32.5 10 107 4015 Kevin Anderson Germantown WI 46 59:23.6 6:07.5 Pedros Cheep Team 11 124 4044 Rick Bissen Sturgeon Bay WI 45 1:02:18.4 9:02.3 GMAC Mortgage/Team 2 12 125 4508 Michael Giesen Chilton WI 45 1:03:06.2 9:50.1 13 126 4057 Thomas Cornils Two Rivers WI 48 1:03:18.5 10:02.4 team extreme 14 127 4133 Thomas Stringfellow Madison WI 48 1:03:22.2 10:06.1 Chainsmokers 15 133 4498 Richard Duncan Marshfield WI 45 1:05:44.7 12:28.6 NR 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 46 Point Pursuit

Men 50 to 59

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 4106 Jeff Cummisford Waukesha WI 55 51:29.7 0:00.0 2 23 4047 David Hornung Fond du Lac WI 52 52:11.3 0:41.5 Fond du Lac Cyclery 3 48 4008 William Peters Green Bay WI 50 53:47.5 2:17.7 GMAC Mortgage / Team 2 Racing 4 67 4019 Bernie Parker Cedarburg WI 51 55:43.3 4:13.6 Team Extreme 5 68 4095 Gerry Butler Neenah WI 51 55:48.5 4:18.8 Gear N Up 6 87 4035 Mick Mohrlant Saint Paul MN 56 57:18.6 5:48.9 Team Metric 7 104 4092 Michael McCluskey Brookfield WI 56 59:04.1 7:34.4 8 110 4111 Franklin Lobello Gurnee IL 58 59:53.9 8:24.2 9 112 4046 Tom Borchardt Wisconsin Rapids WI 52 1:00:22.0 8:52.2 Trailhead Bike and Skate 10 131 4037 Don Bogdanske Green Lake WI 52 1:05:43.4 14:13.7 11 134 4077 Mike Hammers Appleton WI 51 1:05:48.5 14:18.8 Wheel & Sprocket Appleton 12 136 4012 Richard Wenborne Kewaunee WI 59 1:07:41.3 16:11.6 GMAC Mortgage/Team 2 13 137 4482 Paul Konopacky Plover WI 51 1:08:32.2 17:02.4 14 139 4481 Larry Frostman Stevens Point WI 57 1:11:14.9 19:45.1 Point Pursuit 15 141 4486 Theodore G Peters Hartford WI 52 1:21:18.7 29:49.0 LaPerla Racing

Men 60 and over

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 58 4141 Mike Sherman New Holstein WI 61 55:01.8 0:00.0 2 75 4473 Jeffrey Luebben Appleton WI 61 56:08.0 1:06.1 3 81 4116 Steve Manthe Mc Farland WI 63 56:54.6 1:52.8 Chainsmokers 4 98 4096 Ted Batzer Pulaski WI 62 58:23.3 3:21.5 5 130 4067 Richard G Finch Rockford IL 68 1:04:13.4 9:11.6 Rock Cut Trail Crew NR 4483 Jim Traenfenschuh Plover WI 61