Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Sport

WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Sport

June 05, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 43 3024 Julia Gabrielson Baraboo WI 14 1:54:59.5 0:00.0 Moosejaw Pizza and Brewery

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 3044 Heidi Goode Rice Lake WI 18 1:42:13.7 0:00.0 Adventures Racing

Women 19 to 24

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3020 Abigail Strigel Milwaukee WI 22 1:18:09.9 0:00.0 Polska Cannondale 2 5 3118 Rosaleen Walsh Valders WI 20 1:23:11.4 5:01.4 AET 3 6 3017 Anna Fink Shorewood WI 22 1:23:38.1 5:28.1 Fond du Lac Cy lery 4 10 3125 Jamie Klonowski Wisconsin Rapids WI 23 1:26:44.6 8:34.6 5 16 3124 Madeleine Puissant Milwaukee WI 22 1:28:47.0 10:37.0 Muddy Cup 6 17 3050 Jamie Buske Wauwatosa WI 19 1:29:16.2 11:06.2 Team Extreme 7 40 3117 Cathy Devito Poynette WI 24 1:45:34.6 27:24.7 NR 3119 Brenda Mason Golden Valley MN 24 Team Big Blue

Women 25 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3038 Katja Maertens-Wilsin Whitefish Bay WI 27 1:18:11.2 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 19 3033 Sonia Dubielzig Madison WI 27 1:29:19.3 11:08.0 Mad FORCs 3 29 3122 Terra Nicklas Shorewood WI 25 1:33:06.0 14:54.7 4 34 3006 Dana Schneider Wilmette IL 29 1:35:50.7 17:39.4 Alberto's 5 41 3046 Shelley Kemp Sun Prairie WI 29 1:51:12.5 33:01.3 Pacific Cycle DNF 3030 Tiffani Walter Eyota MN 28 Team Muddy Cup

Women 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 3021 Rachael Gatto Oak Forest IL 32 1:27:00.4 0:00.0 D'Arcy / SRAM 2 14 3023 April Dombrowski Neillsville WI 32 1:27:22.8 0:22.4 Pedros 3 15 3025 Amy Lamkins Appleton WI 32 1:27:40.5 0:40.0 Gear N' Up 4 21 3040 Tammi Stunkel Sheldon WI 34 1:30:57.8 3:57.3 Bike Doctor 5 25 3007 Angella Collins Eden Prairie MN 34 1:32:00.2 4:59.8 6 28 3047 Amy Heart Stevens Point WI 30 1:32:32.4 5:32.0 Point Pursuit NR 3121 Lacey Zills Appleton WI 30 Gear 'n Up

Women 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3010 Kristina Meinig Lake Geneva WI 35 1:21:05.6 0:00.0 Lake Geneva Cyclery 2 4 3034 Antonia Leal Greendale WI 38 1:22:06.4 1:00.7 3 8 3008 Brittany Nigh West Bend WI 36 1:25:43.8 4:38.2 Team Pedal Moraine 4 30 3048 Candy Hofmann Milwaukee WI 39 1:33:17.8 12:12.2 Team Extreme 5 36 3011 Laura Baker Hanover WI 35 1:40:36.3 19:30.7 Michael's Cycles 6 39 3029 Barbara Lothe Middleton WI 38 1:43:35.8 22:30.2 Mad FORCs

Women 40 to 44

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3031 Amy Reilly Janesville WI 41 1:23:56.5 0:00.0 Michael's Cycles 2 9 3120 Kelly Skillicorn Winona MN 42 1:26:16.4 2:19.8 Brones Bike Shop 3 13 3039 Christine Kortbein Baraboo WI 40 1:27:19.5 3:22.9 Moosejaw Brewery 4 20 3012 Christine Griesbach Rockford IL 43 1:29:53.4 5:56.8 Point Pursuit 5 26 3005 Gail Goehrig Stoughton WI 40 1:32:06.5 8:09.9 6 32 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 41 1:34:00.7 10:04.1 Alterra Coffee MTB Team 7 33 3049 Beth Clark Palos Heights IL 43 1:34:27.8 10:31.2 Reckless Racing / Go Fast 8 35 3035 Janet Schlegel Janesville WI 41 1:39:22.6 15:26.0 Michael's Cycles 9 42 3032 Rolleen Kralovec Green Bay WI 44 1:54:52.7 30:56.1

Women 45 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 3026 Deb Sniadajewski Stevens Point WI 49 1:27:10.7 0:00.0 Point Pursuit 2 18 3009 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 47 1:29:17.8 2:07.1 Hayes Disc Brakes 3 22 3123 Kimberle Ganzer-Wiley Minneapolis MN 46 1:31:05.2 3:54.4 Eric's Bike 4 23 3016 Terri Cornils Two Rivers WI 47 1:31:34.5 4:23.7 Team Extreme 5 24 3004 Cheryl Post Plover WI 46 1:31:52.9 4:42.1 Point Pursuit 6 31 3061 Wendy Burns Deerfield IL 47 1:33:58.8 6:48.0 Clif / Active Endeavors 7 37 3028 Janis Heifner Appleton WI 48 1:41:45.6 14:34.8 Recyclist

Women 50 to 54

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 3042 Andrea Butler Neenah WI 52 1:32:28.5 0:00.0 Gear N Up

Men 12 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 74 2155 Aristotle P. Peters Hartford WI 14 1:18:39.7 0:00.0 LaPerla Racing 2 152 2156 Evan Harris Madison WI 14 1:27:31.3 8:51.6 Team East

Men 15 to 16

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2183 Ryan Kann Rice Lake WI 15 1:15:00.1 0:00.0 Adventure's Racing Team 2 12 2567 Truman Purdy River Falls WI 15 1:15:01.1 0:00.9 The Route 3 37 2184 Dillon Bera Kaukauna WI 16 1:16:28.8 1:28.6 Bellin Health 4 38 2122 Matthew Limberg Glenbeulah WI 16 1:16:35.6 1:35.4 PCW Cycling 5 68 2096 Joshua Rupnow Cedarburg WI 16 1:18:24.8 3:24.6 Team Extreme 6 71 2025 Brad Wagner Glenbeulah WI 16 1:18:29.3 3:29.1 PCW Cycling tires-n-beer 7 73 2201 Benjamin Overeem Green Bay WI 15 1:18:34.9 3:34.7 Bellin Health 8 89 2233 Richie Miller Winthrop Harbor IL 16 1:20:25.8 5:25.6 Hayes Disc Brakes RPM 9 93 2009 Taylor Knutson Rice Lake WI 15 1:20:39.2 5:39.0 Adventeurs Racing 10 94 2226 Levi Riggs-Wieboldt Verona WI 15 1:20:43.2 5:43.0 11 122 2050 Sean Parker Cedarburg WI 15 1:22:42.7 7:42.5 Team Extreme NR 2585 Josh Gazdecki Milwaukee WI 16 Alterra

Men 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 2562 Andrew Moore Waukesha WI 18 1:15:55.5 0:00.0 Muddy Cup 2 25 2077 Jonathan Davis Green Bay WI 18 1:16:00.1 0:04.6 Bellin Health 3 27 2174 Jason Shong Chippewa Falls WI 18 1:16:06.7 0:11.2 Bike Doctor 4 36 2220 Nathan Johnson Eau Claire WI 17 1:16:24.5 0:28.9 Bike Doctor 5 56 2203 Chris Grosskopf La Crosse WI 18 1:17:47.3 1:51.7 6 60 2065 Tony Lemke Fond Du Lac WI 17 1:17:57.9 2:02.4 Fond du Lac Cyclery 7 98 2133 Brian Braun Madison WI 18 1:21:04.4 5:08.8 Team East 8 107 2064 Levi Hill Oconomowoc WI 17 1:21:43.9 5:48.3 Team Wisconsin 9 115 2160 Michael Heifner Appleton WI 17 1:22:20.3 6:24.7 Recyclist 10 131 2107 Ryan Wenzlick Green Bay WI 17 1:23:32.4 7:36.8 GMAC Mortgage/Team 2 DNF 2188 Tom Shaide Rice Lake WI 17 Adventures Racing

Men 19 to 24

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2150 William Street Sheboygan WI 20 1:12:38.4 0:00.0 PCW Cycling 2 3 2581 John Eppen Fountain MN 20 1:12:58.6 0:20.2 3 8 2131 John Beck Milwaukee WI 21 1:14:04.9 1:26.4 4 17 2412 Kyle Martinelli Zion IL 19 1:15:40.2 3:01.8 Hayes Disc Brakes 5 20 2162 Ted Hanes Fond Du Lac WI 24 1:15:45.7 3:07.3 6 24 2573 Justin Dhein La Crosse WI 23 1:15:56.2 3:17.7 7 50 2574 Grant Erickson Chippewa Falls WI 19 1:17:15.5 4:37.0 8 54 2178 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 20 1:17:30.5 4:52.0 Univ of Minnesota 9 57 2113 Aaron Halfman Fond Du Lac WI 23 1:17:50.7 5:12.3 FDL Cyclery 10 59 2026 Jim Cuhel Chippewa Falls WI 23 1:17:53.1 5:14.6 11 62 2572 Ryan Conway La Crosse WI 23 1:18:00.8 5:22.3 Buzz 12 67 2151 Nate Jasperson Schofield WI 24 1:18:21.3 5:42.8 13 78 2217 Christopher Magyar Eau Claire WI 22 1:19:04.7 6:26.3 Bike Doctor 14 85 2119 Justin Davis Oregon WI 23 1:19:54.9 7:16.5 15 120 2128 Dan Kutz West Bend WI 21 1:22:37.0 9:58.5 Mountain Outfitters 16 127 2564 Andy McHenry La Crosse WI 19 1:23:08.2 10:29.8 Team Buzz 17 130 2568 Nicholas Hardrath Milwaukee WI 24 1:23:31.8 10:53.3 18 137 2093 Brandon Roth Wisconsin Rapids WI 21 1:24:25.9 11:47.5 19 145 2143 Andrew Czechanski Kimberly WI 23 1:26:27.3 13:48.9 20 155 2247 Aaron Watry Madison WI 24 1:29:54.1 17:15.7 21 157 2560 Dan Hampston Bessemer MI 20 1:30:19.3 17:40.8 NR 2400 Charlie Lukas Eagle River WI 20 UW Cycling

Men 25 to 29

Field Size: 26

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 2052 Lucas Dettinger Eau Claire WI 25 1:15:33.5 0:00.0 The Bike Doctor 2 21 2571 Greg Cribb Green Bay WI 25 1:15:47.7 0:14.1 Bellin Health 3 26 2227 Zack Blankenheim Vadnais Heights MN 28 1:16:05.5 0:31.9 4 32 2002 Jason Karcher Kenosha WI 29 1:16:16.7 0:43.2 Hayes Disc Brakes 5 35 2248 Andrew Edens Green Bay WI 26 1:16:21.4 0:47.8 Midwest Sports Events 6 46 2148 Christopher Schulz St Francis WI 26 1:17:02.1 1:28.5 Polska-Cannondale 7 52 2139 Jason Gosse Chippewa Falls WI 26 1:17:18.0 1:44.5 8 53 2563 Ben Leach La Crosse WI 28 1:17:21.2 1:47.6 9 76 2582 Mark Shepherdson Eagle River WI 28 1:18:50.7 3:17.1 10 88 2103 Brett Ebben Appleton WI 27 1:20:18.8 4:45.2 Fdl/Osh Cyclery 11 96 2153 Mark Larson Madison WI 28 1:20:47.4 5:13.8 Pacific Cycle 12 99 2238 Isaiah Schroeder Basco WI 27 1:21:10.0 5:36.4 13 102 2239 Nick Caliva River Falls WI 26 1:21:34.1 6:00.5 The Route 14 103 2185 Bryan Scheel Genoa City WI 26 1:21:35.8 6:02.2 Lake Geneva Cyclery 15 105 2164 Eric Roche Whitewater WI 27 1:21:40.7 6:07.1 UW-Whitewater 16 109 2450 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 29 1:21:49.5 6:15.9 Skinny's Racing 17 110 2194 Norbert Bajorek Chicago IL 29 1:21:51.8 6:18.2 18 128 2022 Justin Latham Appleton WI 29 1:23:12.6 7:39.0 Gen X Cycling 19 133 2197 Chad Montalbano Oconomowoc WI 28 1:23:45.0 8:11.4 20 135 2579 Luke Utecht Appleton WI 26 1:24:04.4 8:30.9 21 147 2225 Wally Kunstman Sheboygan WI 28 1:26:39.6 11:06.0 Team PCW 22 161 2578 Paul Strobel Coon Rapids MN 29 1:32:57.9 17:24.3 23 162 2017 Mike Dattner Madison WI 25 1:33:20.7 17:47.1 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery 24 168 2559 Joe Walloord Golden Valley MN 28 1:45:15.3 29:41.8 Team Big Blue NR 2245 Chris Hoerz Cedarburg WI 29 Pedal Morain NR 2020 Ben Sezer Appleton WI 29

Men 30 to 34

Field Size: 29

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2177 Kevin Herman Schaumburg IL 33 1:12:40.0 0:00.0 Team AMB 2 4 2023 Jess Kruchoski Dundee IL 34 1:13:20.3 0:40.3 3 9 2142 Chad Wilson Milwaukee WI 32 1:14:13.9 1:33.9 Boneshaker's 4 13 2196 Jay Brown MacHesney Park IL 34 1:15:14.6 2:34.6 Rock Cut Trail Crew 5 18 2558 Jesse Turk Mason WI 30 1:15:41.8 3:01.8 6 19 2054 Chad Thums Madison WI 33 1:15:43.7 3:03.7 Team Nordik 7 28 2554 Shawn Brehm Port Edwards WI 32 1:16:07.2 3:27.2 8 30 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 34 1:16:12.9 3:32.9 Team Pedal Moraine 9 44 2340 Justin Braathen Wausau WI 33 1:16:59.4 4:19.4 Pedros Cycling Team 10 45 2060 Jeff Weyenberg Appleton WI 34 1:17:01.1 4:21.1 11 51 2345 Kenny Dretzka Mukwonago WI 34 1:17:17.3 4:37.2 Pedal Moraine 12 55 2207 Dain Trittau Gilberts IL 34 1:17:35.8 4:55.8 Team Wisconsin 13 61 2332 Laszlo Horvath Evanston IL 34 1:17:59.9 5:19.9 Skinny Cow Racing Enterprise 14 65 2027 Christopher Goehrig Stoughton WI 33 1:18:14.3 5:34.3 15 77 2012 Aaron Bieberitz Sheboygan WI 30 1:19:00.4 6:20.3 PCW Cycling 16 91 2048 Cal Collins Eden Prairie MN 33 1:20:30.6 7:50.6 17 95 2244 Tim Moore Chicago IL 33 1:20:45.0 8:05.0 Reckless Racing / Go Fast 18 97 2569 Joel Hynes Wausau WI 31 1:20:54.0 8:13.9 19 104 2224 Marc Miller MacHesney Park IL 32 1:21:36.0 8:56.0 20 144 2555 Jeff Gau Wausau WI 30 1:26:15.2 13:35.1 21 146 2575 Tim Wiley Minneapolis MN 34 1:26:29.5 13:49.5 Erik's Bike 22 156 2095 Phil Taylor Greenleaf WI 34 1:29:58.9 17:18.9 23 158 2014 Aaron Ament Greendale WI 33 1:30:51.7 18:11.7 Alterra Mountain Bike Team 24 166 2163 Christopher Hoyme Columbus WI 34 1:39:42.7 27:02.7 Mountain Outfitters 25 169 2039 Jim Eggleston Appleton WI 32 1:47:52.7 35:12.7 DNF 2236 David Harris Milwaukee WI 34 Alterra DNF 2157 Tom Kenny Orland Park IL 31 Team Extreme DNF 2181 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 30 Skinnys Racing DNF 2016 Michael Olm Appleton WI 30 Gen X Cycling ing

Men 35 to 39

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2179 Jeff Hammond Palatine IL 37 1:13:48.0 0:00.0 Team AMB 2 6 2038 Steve Jeske Belgium WI 38 1:13:58.6 0:10.5 Pedal Moraine 3 7 2200 Greg Jones West Allis WI 38 1:14:02.2 0:14.2 Junk 4 15 2074 Michael Plymale Spring Green WI 36 1:15:26.6 1:38.5 Pacific Cycle 5 29 2007 Troy Olm Madison WI 37 1:16:07.6 2:19.5 6 33 2068 Mitchell Baker Hanover WI 35 1:16:20.1 2:32.0 Michael's Cycles 7 34 2176 Dave Volpentesta Wadsworth IL 36 1:16:21.4 2:33.3 8 39 2019 Jason Martini Green Bay WI 35 1:16:53.4 3:05.4 Trailhead Bike / Stoiber Chiro 9 42 2570 Jeffrey Frings Milwaukee WI 39 1:16:56.5 3:08.5 Alterra 10 47 2577 David Krueger Washburn WI 37 1:17:03.3 3:15.2 11 58 2182 Burak Balkuv Lockport IL 37 1:17:52.2 4:04.1 Reckless Racing/ Go-Fast! 12 66 2010 Bob Meinig Lake Geneva WI 36 1:18:15.5 4:27.4 Lake Geneva Cyclery 13 72 2171 Kevin Putzke Waterloo WI 38 1:18:34.7 4:46.6 Hayes 14 79 2123 Robert Livingston Suamico WI 35 1:19:05.9 5:17.8 GMAC Mortgage/Team 2 Racing 15 80 2169 Wade Flisram La Crosse WI 37 1:19:29.6 5:41.5 Team Extreme 16 81 2527 Jean Marasigan Chicago IL 35 1:19:33.8 5:45.8 17 87 2097 Brian Hicks Stevens Point WI 38 1:20:08.9 6:20.8 Point Pursuit 18 108 2011 Ty Gonzalez Milwaukee WI 39 1:21:44.1 7:56.0 Alterra Coffee MTB Team 19 113 2241 Greg Deberg Racine WI 37 1:22:12.9 8:24.8 Trailhead/Stoiber Chiropractic 20 116 2058 Brian Rummelhart Kenosha WI 36 1:22:27.8 8:39.7 21 118 2001 Greg Boettcher Wauwatosa WI 37 1:22:36.2 8:48.1 Team Extreme 22 119 2586 Mark Chyne Madison WI 37 1:22:36.6 8:48.6 23 121 2114 Steven Kuphal Fond Du Lac WI 39 1:22:41.8 8:53.7 24 129 2187 Eric Froemming Watertown WI 35 1:23:26.9 9:38.8 Muddy Cup Cafe 25 151 2249 Lowell Johnson Waterford WI 37 1:27:27.9 13:39.9 26 170 2553 Curtis Axness Rothschild WI 39 1:52:45.2 38:57.2 NR 2112 Matt Bartholomew Loves Park IL 38

Men 40 to 44

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2061 Stuart Shelton Hubertus WI 41 1:14:39.9 0:00.0 Pedros Cheep Team 2 14 2170 Jay Labecki Milwaukee WI 41 1:15:19.6 0:39.7 hayes brake 3 41 2127 Jeff Riedel Racine WI 42 1:16:54.1 2:14.2 Success Video 4 43 2172 Charles Kane Waupaca WI 43 1:16:59.0 2:19.0 Cronies Outdoor Adventure Trib 5 48 2069 Scott Palmersheim West Allis WI 43 1:17:06.4 2:26.5 Pedal Moraine 6 63 2212 Todd Bugnacki Hales Corners WI 40 1:18:06.3 3:26.4 skinnysracing 7 64 2057 Dale Konkol Sturgeon Bay WI 43 1:18:10.3 3:30.4 8 70 2071 Dennis Malmanger Janesville WI 44 1:18:27.5 3:47.6 9 82 2576 Mark O'Neill Bayfield WI 41 1:19:42.0 5:02.1 10 83 2243 Rick Biel Sullivan WI 40 1:19:49.0 5:09.1 Alterra 11 90 2126 Craig Vierck Waupaca WI 43 1:20:30.4 5:50.5 CroniesOutdoorAdventureTribe 12 92 2028 Douglas Erdmann Marinette WI 42 1:20:30.8 5:50.9 Trailhead bike/Stoiber Health 13 100 2044 Tim Peters Mundelein IL 41 1:21:19.9 6:40.0 14 106 2214 Bruce Borcherding Germantown WI 40 1:21:41.7 7:01.8 Hayes Disc Brakes 15 114 2242 Herb Cuene Green Bay WI 43 1:22:19.8 7:39.8 16 123 2232 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 43 1:22:48.0 8:08.1 Trailhead Bike/Stoiber Health 17 126 2098 Troy Sable West Bend WI 41 1:23:03.0 8:23.1 18 138 2042 Don Fisher Sheboygan WI 43 1:24:39.5 9:59.6 Big Ring Racing 19 139 2556 Mark Stankowski Edgar WI 43 1:25:06.7 10:26.8 20 141 2216 John Shull Libertyville IL 43 1:25:35.3 10:55.4 Mikes Bikes 21 142 2159 Rory Noonan Kaukauna WI 44 1:25:45.4 11:05.5 Recyclist 22 149 2186 John Gretzinger Greenville WI 40 1:26:45.6 12:05.7 23 150 2140 Bob Schmitt West Allis WI 40 1:26:53.4 12:13.5 Pedal Moraine 24 154 2040 Phil Therrien Neenah WI 41 1:28:50.4 14:10.5 NR 2137 Mike Jensen Janesville WI 41 DNF 2166 Paul Rainey Mount Prospect IL 41 Team AMB DNF 2003 Edward Schuster Eagle WI 42 Wheel & Sprocket

Men 45 to 49

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 2046 Dave Wall Rhinelander WI 46 1:15:55.7 0:00.0 2 31 2047 Jerry Leair Rubicon WI 49 1:16:13.0 0:17.2 3 69 2246 John Kollock Stevens Point WI 48 1:18:26.1 2:30.3 Point Pursuit 4 75 2043 Don Freitag Marshall WI 45 1:18:40.2 2:44.5 Big Ring Racing 5 84 2117 Steve Kapaun Hudson WI 49 1:19:52.5 3:56.8 6 111 2222 John Wrycza Naperville IL 47 1:21:54.5 5:58.7 Wheelfast Racing 7 143 2035 Tim Speer Mundelein IL 49 1:25:54.3 9:58.5 NR 2565 Tim Hill Oconomowoc WI 47 DNF 2034 Allen Olson Sheboygan WI 49 NR 2101 Keith Wilkinson Crystal Lake IL 47 Lake Geneva Cyclery

Men 50 to 54

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 86 2580 Keith Kaufman Eau Claire WI 52 1:20:07.8 0:00.0 Bike Doctor 2 112 2030 Peter Kot Homer Glen IL 50 1:22:11.8 2:04.0 3 117 2013 Warren Fowler Green Bay WI 52 1:22:29.5 2:21.7 GMAC/Team 2 4 124 2111 Steve Ferguson Marquette MI 50 1:22:48.6 2:40.8 5 125 2080 Sterling Schmidt Two Rivers WI 51 1:22:56.2 2:48.4 Wheel and Sprocket 6 132 2584 Brad Tennis Baraboo WI 50 1:23:34.4 3:26.6 7 148 2005 Keith Westphal Appleton WI 54 1:26:44.8 6:36.9 Wheel & Sprocket/Trek 8 153 2173 Rich Mennenoh McHenry IL 51 1:27:36.4 7:28.6 9 159 2168 Mark Ullenberg Mukwonago WI 53 1:31:15.7 11:07.8 10 160 2134 Daniel Braun Madison WI 51 1:32:05.8 11:57.9 Team East 11 165 2219 Brad Swenson Roscoe IL 54 1:34:11.7 14:03.9 12 167 2202 Jesse Voss Milwaukee WI 50 1:39:48.9 19:41.1 Wheel & Sprocket NR 2557 Ron Kubala Green Bay WI 50 NR 2378 Gary Smits Green Bay WI 54 Team Bellin Health

Men 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 40 2145 David Wellskopf Campbellsport WI 55 1:16:53.9 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 49 2583 John Klug Caledonia MN 55 1:17:13.4 0:19.5 3 101 2086 Wayne Fish Rhinelander WI 57 1:21:22.4 4:28.4 Fish Nordic 4 134 2008 Mike Ruzich Hillside IL 55 1:23:53.7 6:59.8 Wheel and Sprocket / Trek 5 136 2083 Dale Lenss Luxemburg WI 58 1:24:14.9 7:20.9 Bellin Health 6 140 2175 Jim Shong Chippewa Falls WI 55 1:25:21.6 8:27.6 Bike Doctor 7 164 1259 James Simmons Baraboo WI 56 1:34:06.0 17:12.0 NR 2144 Paul Manley Madison WI 56 Chainsmokers

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 163 2167 Robert Langlois Whitelaw WI 62 1:33:53.0 0:00.0