BelGioioso Elite Series Results WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Elite

WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Elite

June 05, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 517 Jasmine House Oneida WI 15 2:31:36.5 0:00.0 Team 2 DNF 511 Kieyla Smith Appleton WI 16 bikehub

Women 19 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 540 Kyia Malenkouich Saint Cloud MN 29 1:43:58.5 0:00.0 Head Method.com 2 3 539 Jenna Zander Mankato MN 21 1:48:51.8 4:53.2 Cannondale Mtn Bike Team 3 9 514 Jennifer Whitedog La Crosse WI 26 1:58:44.0 14:45.5 Skinny's Fat Tire Racing Team 4 10 520 Hannah Guerra Oconomowoc WI 20 2:05:03.4 21:04.8 Guerra Means War! 5 12 513 Michelle Peariso De Pere WI 29 2:08:35.6 24:37.0 Gear N' Up 6 13 524 Lindsay Guerra Oconomowoc WI 25 2:09:00.6 25:02.0 Guerra Means War!

Women 30 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 502 Kim Eppen Iowa City IA 38 1:47:45.6 0:00.0 Mercy / Specialized 2 4 506 Rebecca Cleveland Green Bay WI 34 1:53:11.0 5:25.4 Bike Hab 3 5 508 Lori Sable Thiensville WI 39 1:56:19.4 8:33.7 Team Wisconsin 4 6 512 Christina Woodman Janesville WI 31 1:57:02.3 9:16.7 Michael's Cycles 5 7 507 Diana Hill Coon Rapids MN 35 1:57:22.3 9:36.6 Trek VW 6 8 510 Sara Stanford Plainfield IL 31 1:58:05.6 10:20.0 D'Arcy / SRAM Cycling Team 7 11 516 Lisa Krayer North Freedom WI 30 2:06:06.4 18:20.8 Moosejaw Pizza and Brewery 8 14 538 Kerry Putzke Waterloo WI 39 2:09:55.3 22:09.6 Mad FORCs 9 16 515 Gina Kenny Orland Park IL 32 2:27:55.6 40:10.0 Team Extreme NR 501 Sara Kylander-Johnso Duluth MN 33 Trek/VW/JBL

Women 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 525 Colleen Westphal Appleton WI 44 2:27:27.3 0:00.0 Wheel & Sprocket/Trek

Men 15 to 18

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4 Cole House Oneida WI 17 2:06:59.1 0:00.0 GMAC/Specialized 2 25 16 Jonathan Kay Shell Lake WI 17 2:15:07.2 8:08.1 Hayes On Track 3 34 14 Josh Kay Shell Lake WI 17 2:17:51.7 10:52.6 Hayes OnTrack Cycling Team 4 44 49 Justin Schmidt Saint Germain WI 17 2:20:06.5 13:07.3

Men 19 to 24

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 21 2:08:49.9 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 9 8 Seth Lenss Luxemburg WI 21 2:10:42.8 1:52.8 Fuji Bikes 3 11 46 Chad Sova Spooner WI 20 2:11:18.5 2:28.6 pcwcycling.org 4 12 48 Matt Kelly Johnson Creek WI 24 2:12:19.9 3:30.0 5 18 28 Chad Balthazor West Bend WI 20 2:13:43.5 4:53.6 Pedal Moraine 6 20 129 Paul Hanson Saint Peter MN 24 2:14:05.1 5:15.2 Nicholetbike.com 7 21 81 Sam Oftedahl Shoreview MN 24 2:14:12.7 5:22.8 Salsa 8 33 50 Carlos Haeckel Madison WI 22 2:17:41.5 8:51.5 9 36 9 Ryan Ruhland Fond Du Lac WI 24 2:18:13.4 9:23.5 FDL Cyclery 10 38 83 Eric Oftedahl Saint Paul MN 22 2:18:53.1 10:03.1 Salsa 11 43 63 Nathan Guerra Oconomowoc WI 24 2:20:04.1 11:14.2 Guerra Means War! 12 57 131 Thomas Bender Lindenhurst IL 22 2:29:31.2 20:41.3 Team Wisconsin 13 58 124 Mike Loranty Park Falls WI 24 2:31:55.7 23:05.7 NR 127 Darek Dudzinski Chicago IL 23 Polska DNF 36 Mark Lalonde Stevens Point WI 23 Muddy Cup Cafe DNF 134 Justin Rinehart Mankato MN 22 Cannondale Mtn Bike Team DNF 70 Tristan Schouten Sheboygan WI 23 Trek Midwest NR 13 John Shultz Cedar Falls IA 22 DNF 51 Ken Statz Wisconsin Rapids WI 22 Campus Cycle

Men 25 to 29

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 29 Jeff Hall Farmington MN 29 2:04:25.7 0:00.0 Salsa Cycles 2 2 5 Brian Eppen Iowa City IA 27 2:06:43.9 2:18.2 Mercy - Specialized 3 4 1 Brian Matter Sheboygan Falls WI 27 2:08:27.5 4:01.8 pcwcycling.org 4 8 7 Mike Phillips Milwaukee WI 28 2:10:01.4 5:35.7 Alterra Cycling 5 10 3 Jesse Lalonde Fitchburg WI 26 2:11:16.9 6:51.2 Fisher 6 17 11 Tim Drankus Milwaukee WI 29 2:13:34.1 9:08.4 Alterra Coffee MTB Racing Team 7 19 10 Ronald Stawicki Hartland WI 27 2:13:51.7 9:25.9 AlphaWings 8 22 40 Justin Salzmann Kaukauna WI 28 2:14:48.8 10:23.1 The Bike Hub / Fuji 9 26 20 MacIej Nowak South Milwaukee WI 28 2:15:47.2 11:21.5 Polska Cannondale 10 35 135 Brad Johnson Minneapolis MN 26 2:18:03.4 13:37.7 11 45 67 Bryan Bos Naperville IL 26 2:20:09.2 15:43.5 Darcy / SRAM 12 59 128 Timothy Case Saint Paul MN 29 2:32:05.8 27:40.0 Loom State Cycilists 13 63 55 Bill Schwalbe Duluth MN 27 2:46:37.3 42:11.6 Team Ski Hut DNF 90 Erich Ponath Sheboygan WI 27 Fattires-n-beer NR 34 Neil Swanson Janesville WI 26 Michael's Cycles DNF 133 Brad Vieths Esko MN 27 Ski Hut

Men 30 to 34

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 45 Chris Peariso De Pere WI 31 2:12:44.0 0:00.0 Gear N' Up 2 15 27 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 31 2:12:56.8 0:12.7 Team Wisconsin 3 23 17 Jerry Long Madison WI 32 2:14:51.8 2:07.8 Chainsmokers 4 30 62 Josh Shively La Crosse WI 33 2:17:10.5 4:26.4 Muddy Cup/Lacrosse Velo 5 32 59 Frank Rowley Channahon IL 31 2:17:40.3 4:56.2 D'Arcy / SRAM 6 39 58 Matt Silvia La Grange Park IL 32 2:19:05.9 6:21.9 Alberto's 7 40 24 Kevin Klug Chicago IL 34 2:19:34.0 6:49.9 Alberto's 8 48 80 Mike Kelsall Plainfield IL 33 2:21:00.3 8:16.2 D'Arcy / SRAM SRAM 9 51 82 Jerry Cherra Duluth MN 34 2:23:28.5 10:44.5 Team SkiHut 10 52 47 Ryan Krayer North Freedom WI 33 2:25:00.3 12:16.2 Moosejaw Pizza and Brewery 11 53 43 Josh Barrett Whitewater WI 34 2:25:29.3 12:45.2 Skinny's 12 55 38 Zach Stanford Plainfield IL 32 2:28:54.2 16:10.1 D'Arcy / SRAM Cycling Team 13 56 72 Craig Manthe Eau Claire WI 31 2:29:29.6 16:45.5 Polska 14 61 44 Matthew Gutowski Duluth MN 33 2:37:16.3 24:32.3 Ski Hut DNF 42 James Buddenbaum Wilmette IL 33 Alberto's DNF 137 Jay Henderson Minneapolis MN 34 Hollywood Racing DNF 33 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 33 The Ski Hut

Men 35 to 39

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 84 Mike Rushey Duluth MN 37 2:08:47.5 0:00.0 Ski Hut 2 7 126 Robert McVean Duluth MN 36 2:09:19.9 0:32.3 Ski Hut 3 16 77 Jack Nielsen Racine WI 39 2:13:05.4 4:17.9 Hayes 4 24 56 Ray Nelson Woodstock IL 35 2:14:58.2 6:10.7 Skinnys Racing 5 27 22 David Stahl Gurnee IL 35 2:16:22.1 7:34.6 Team Wisconsin 6 28 39 John Gatto Oak Forest IL 35 2:16:23.0 7:35.4 D'Arcy / SRAM ycling Team 7 31 60 Mike Roberts Wheaton IL 38 2:17:25.1 8:37.5 8 37 15 Jeff Melcher West Bend WI 38 2:18:37.4 9:49.9 Pedal Moraine 9 42 66 Butch Welke Lake Geneva WI 38 2:20:02.3 11:14.7 Skinny's Racing 10 47 19 Eric Peterson Wausau WI 39 2:20:51.1 12:03.5 Wheel & Sprocket 11 49 85 Joe McGaver Duluth MN 35 2:21:49.1 13:01.5 Ski Hut 12 62 26 Kevin Heppner Chicago IL 35 2:38:39.1 29:51.5 Killjoy Racing DNF 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 36 Team Wisconsin DNF 136 Mark Hartney Minneapolis MN 37 Hollywood Cycles Rock Ho DNF 30 Bill Nigh West Bend WI 36 Team Pedal Moraine

Men 40 and over

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 54 Todd Mc Fadden Coon Rapids MN 41 2:12:43.2 0:00.0 Trek VW 2 29 52 Jan Rybar Apple Valley MN 44 2:17:06.0 4:22.7 3 41 32 Cully Todd North Liberty IA 41 2:19:58.6 7:15.4 Cannondale Mountain Bike 4 46 35 Jerry Daanen Racine WI 41 2:20:18.4 7:35.2 RPM/Hayes 5 50 132 Don Jahr Duluth MN 46 2:21:58.7 9:15.4 Ski Hut Duluth 6 54 130 Chris White Duluth MN 43 2:27:48.1 15:04.9 Ski Hut 7 60 138 Tim Wilkie Luck WI 42 2:35:29.9 22:46.6 Alver brook Bike and Ski DNF 41 Mark Engen Winona MN 44 Muddy Cup DNF 25 James Grant Fountain City WI 57 Independent Fabrication DNF 99 Bob Hayssen Racine WI 55 Vision Quest