Bontrager Comp Series Results WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Comp

WORS XC # 3 Rome Around (Wisconsin Rapids) Comp

June 05, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Men 14 to 18

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1261 David Golomski Rhinelander WI 16 1:43:03.6 0:00.0 Bikes n Boards 2 3 1011 Ryan Baumann Green Bay WI 18 1:43:46.3 0:42.6 GMAC Mortgage / Team 2 3 4 1171 Dallas Fowler Green Bay WI 18 1:44:16.8 1:13.1 GMAC/Team 2 4 5 1067 Chase Sova Spooner WI 18 1:44:17.1 1:13.4 5 7 1074 Sam Wellskopf Campbellsport WI 17 1:44:20.6 1:16.9 Team Pedal Moraine 6 9 1127 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 18 1:46:02.5 2:58.8 Team Wisconsin 7 17 1257 Jesrin Gaier Hayward WI 17 1:48:04.5 5:00.8 Riverbrook 8 18 1071 Sean Beckman Ironwood MI 18 1:48:27.7 5:24.0 Hayes OnTrack 9 29 1093 Cody Shaide Rice Lake WI 15 1:49:43.3 6:39.6 Adventure Racing 10 44 1056 Mitchell Gantz Green Bay WI 15 1:52:09.0 9:05.3 Bellin Health / InCompetition 11 48 1073 Jon Schmidt Green Bay WI 18 1:52:29.5 9:25.8 Team NORDIK 12 57 1023 Dan Hanson Shell Lake WI 18 1:53:37.1 10:33.4 13 86 1087 Mitchel Kauppila Kenosha WI 18 2:00:13.2 17:09.5 Hayes on Track

Men 19 to 24

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 1115 Dylan Maho Green Bay WI 22 1:47:55.6 0:00.0 MGM Mortgage / Team 2 2 19 1124 Tim Pacholski New Berlin WI 20 1:48:28.9 0:33.2 Hayes Disc Brakes 3 23 1083 Constantine Peters Milwaukee WI 23 1:49:23.0 1:27.3 La Perla Racing 4 35 1126 Michael Humpal MacHesney Park IL 23 1:51:11.9 3:16.3 Spokes Bikes / RCTC 5 36 1060 Phil Ott Fontana WI 20 1:51:15.4 3:19.8 Michael's Cycles Racing 6 45 1248 Ryan Labar Marquette MI 20 1:52:09.3 4:13.6 Celeste LaBar 7 46 1140 Zachary Giffey Eldorado WI 21 1:52:14.8 4:19.2 8 47 1267 Bryan Cook Rhinelander WI 22 1:52:21.7 4:26.1 Bikes-n-Boards 9 59 1094 Peter Hurst Lake Geneva WI 20 1:54:04.2 6:08.5 Skinny's 10 60 1041 Brandon Klos West Bend WI 19 1:54:16.5 6:20.8 Pedal Moraine 11 63 1084 Jacob Huot Red Wing MN 20 1:54:56.0 7:00.3 12 64 1188 Matt Waite Stevens Point WI 21 1:55:00.3 7:04.6 UW-Madison 13 68 1247 Mitch Dreher West Bend WI 19 1:56:26.4 8:30.7 Pedal Moraine 14 69 1125 Jared Suster De Pere WI 21 1:56:46.5 8:50.8 Bike Hub 15 74 1069 Tony Wagner Glenbeulah WI 21 1:57:54.9 9:59.3 pcwcycling.org 16 84 1251 Ryan Medo Wisconsin Rapids WI 22 1:59:38.8 11:43.1 17 93 1077 Joshua Schwartz West Bend WI 20 2:05:22.6 17:27.0 Pedal Moraine 18 96 1265 Thomas Petri West Bend WI 21 2:07:37.3 19:41.6 Mountain Outfitters NR 1262 Dana De Met Harshaw WI 20 Bikes n Boards DNF 1268 Joey Graci Marquette MI 23

Men 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1266 Chris Cook Rhinelander WI 25 1:44:18.5 0:00.0 Bikes-n-Boards 2 8 1118 Doug Bailey Delavan WI 28 1:45:31.5 1:13.0 Alterra Coffee Racing 3 10 1076 Joshua Probst Neenah WI 26 1:46:09.0 1:50.4 Gear N Up 4 11 1081 Cory Gwin Janesville WI 25 1:47:42.0 3:23.5 Michael's Cycles 5 12 1046 Sanjay Ganju Milwaukee WI 29 1:47:44.9 3:26.4 Alterra Coffee Bean Classic 6 21 1004 Tony Pirolo Delafield WI 27 1:49:19.5 5:00.9 Alpha Wings 7 22 1131 Jason Boynton Whitewater WI 27 1:49:19.8 5:01.3 Micheal's Cycles 8 25 1100 Brian Hertzberg Madison WI 28 1:49:27.5 5:08.9 Team Pacific 9 30 1020 Tim Booms Oshkosh WI 27 1:49:49.5 5:31.0 Wheel & Sprocket 10 32 1014 Travis Olson Sheboygan WI 27 1:50:19.1 6:00.5 PCW Cycling 11 50 1139 Kurt Bosben Madison WI 29 1:52:57.9 8:39.3 Magnus 12 51 1199 Luke Batchelor-Clark Madison WI 26 1:53:01.4 8:42.9 Team Magnus 13 70 1052 Mark Farina Montreal WI 29 1:56:49.9 12:31.3 14 87 1082 Luis Maldonado Madison WI 25 2:00:29.0 16:10.4 Wheel & Sprocket 15 91 1244 Martin Tikusis La Crosse WI 26 2:04:07.1 19:48.5

Men 30 to 34

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1108 Greg Cullen Sherwood WI 33 1:43:02.2 0:00.0 Gear 'n Up 2 13 1009 Nathan Schroepfer De Pere WI 31 1:47:45.3 4:43.0 Ben's Cyclery g 3 16 1053 Adam Matson Plainfield IL 32 1:48:00.7 4:58.4 D'Arcy / SRAM ling 4 24 1051 Christopher Schutte Milwaukee WI 34 1:49:25.2 6:23.0 Polska-Cannondale 5 31 1269 Shane Kullman Saint Paul MN 33 1:50:06.1 7:03.9 Loon State 6 34 1245 Matt Zak North Chicago IL 32 1:50:48.4 7:46.2 The B.C.O.C. 7 40 1099 Tom Flicker Neenah WI 32 1:51:42.7 8:40.5 8 42 1109 Bradley Gruszynski Appleton WI 33 1:51:49.4 8:47.2 Gear N' Up 9 43 1096 Kevin Plato Grafton WI 34 1:51:59.2 8:56.9 Team Wisconsin 10 53 1141 Stafford Kramer Milwaukee WI 34 1:53:15.8 10:13.6 Alterra 11 56 1103 John Brown Stevens Point WI 30 1:53:31.7 10:29.5 Point Pursuit 12 65 1008 Paul Kaczmarowski Wausau WI 33 1:55:08.9 12:06.7 Wheel & Sprocket / Trek 13 77 1025 Eric Pompeo Naperville IL 30 1:58:17.8 15:15.6 Team Extreme 14 80 1003 Garett Kipp Madison WI 32 1:58:47.4 15:45.2 Chainsmokers 15 82 1091 David Schoenherr Waukesha WI 32 1:58:56.8 15:54.5 Muddy Cup Cafe 16 89 1012 Joe Greatens De Pere WI 32 2:01:50.2 18:48.0 Team Nordik 17 90 1123 Gabriel Sanchez Chicago IL 32 2:01:54.0 18:51.7 18 94 1120 John Tomljenovic Berwyn IL 33 2:06:05.8 23:03.6 19 101 1260 Erik Pueschner La Crosse WI 31 2:12:59.9 29:57.7 Lux Velo DNF 1263 Bret Gave Madison WI 30 NR 1040 Rick Glos Hales Corners WI 34 Skinny's Racing DNF 1080 Chad Wilsing Whitefish Bay WI 30 Fon du Lac Cyclery

Men 35 to 39

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 1101 Anthony Gonzalez Milwaukee WI 37 1:47:59.3 0:00.0 Alterra Coffee Roasters MTB 2 20 1006 John Lirette Menomonee Falls WI 39 1:48:33.0 0:33.6 Hayes Disc Brakes 3 38 1092 Ken Krebs Saint Charles IL 38 1:51:28.7 3:29.4 Chicago Performance 4 52 1111 Jason La Bella Chicago IL 36 1:53:13.9 5:14.6 Alberto's 5 54 1255 Brad Skillicorn Winona MN 36 1:53:20.8 5:21.5 Brones Bike Shop 6 61 1024 David Reddington Madison WI 39 1:54:24.9 6:25.5 Williamson Chainsmokers 7 62 1030 Benjamin Griggs Green Bay WI 36 1:54:43.1 6:43.8 Team Muddy Cup 8 71 1122 Scott Janssen Neenah WI 35 1:57:24.2 9:24.9 9 73 1062 Steve Miller Waukesha WI 39 1:57:50.3 9:50.9 10 79 1256 Randy Wegener Plymouth WI 36 1:58:46.6 10:47.3 Fond du Lac Cyclery 11 97 1264 Nathin Davisson Beloit WI 37 2:09:12.1 21:12.8 12 103 1250 Andrew Jennings Menasha WI 35 2:31:15.4 43:16.1 DNF 1079 Thomas Flynn Chicago IL 39 Funky Weasel NR 1032 Steve Pribek Waukesha WI 38 DNF 1072 Dan Tavela Franklin WI 35 Skinny's Racing

Men 40 to 44

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 1045 Doug Stahl Shorewood WI 42 1:49:36.4 0:00.0 Crank Daddys 2 27 1022 Dennis Schueler Hickory Hills IL 43 1:49:39.1 0:02.6 Team A.M.B. 3 28 1005 Jon Suyko Rockford IL 42 1:49:40.5 0:04.1 Kegel's Racing 4 33 1200 Ross Lemke Cedarburg WI 42 1:50:25.2 0:48.7 Team Pedal Moraine 5 37 1135 Jeff Sympson Rockford IL 43 1:51:19.0 1:42.5 Kegel's 6 39 1018 John Miller West Bend WI 41 1:51:39.8 2:03.3 Mountain Outfitters 7 41 1075 Robert Schlegel Janesville WI 42 1:51:44.8 2:08.4 Michael's Cycles 8 49 1090 Sam Kuehnel Cross Plains WI 44 1:52:57.4 3:20.9 Big Ring Racing 9 55 1058 Glen Stroik Franklin WI 40 1:53:27.4 3:50.9 Skinny's Racing 10 66 1059 Jeff Parker Cedarburg WI 44 1:56:19.2 6:42.8 Pedal Moraine 11 67 1270 Bill Colvin Menasha WI 42 1:56:19.5 6:43.1 Wheel & Sprocket 12 83 1113 Jeff Seifert Wauwatosa WI 43 1:59:24.8 9:48.3 Cyclesmith 13 92 1249 Bruce Breitrick Port Edwards WI 41 2:04:29.7 14:53.3 Trailhead 14 95 1015 Ron Kay Rice Lake WI 43 2:06:46.1 17:09.7 Hayes Disc Brakes 15 100 1271 John Miccer Madison WI 40 2:12:53.6 23:17.1 NR 1007 Roland Rieflin Oconto Falls WI 41 Pacific Cycles

Men 45 to 49

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 81 1132 David Torgler Burlington WI 46 1:58:56.1 0:00.0 Skinny's Racing 2 99 1063 Marcum Martz West Bend WI 46 2:09:20.8 10:24.7 NR 1002 Eric Kuhagen Thiensville WI 46 Crank Daddy's

Men 50 and over

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 58 1254 Dan Meyer Lake Elmo MN 55 1:53:41.4 0:00.0 2 72 1050 Larry Swanson Loves Park IL 54 1:57:45.3 4:03.9 Kegels 3 75 1042 Larry Reimer Beloit WI 52 1:58:06.7 4:25.3 Michael's Cycles 4 76 1061 Jon Derksen Appleton WI 61 1:58:17.0 4:35.6 Wheel & Sprocket 5 78 1066 Randy Pallex Ashwaubenon WI 52 1:58:40.5 4:59.1 GMAC/Team 2/BelGioioso 6 85 1055 Pete Noffke Menasha WI 55 1:59:51.3 6:09.9 Wheel and Sprocket 7 88 1043 Mike Wanek Green Bay WI 50 2:01:33.8 7:52.4 GMAC Mortgage/Team 2 8 98 1258 Gary Bender Lindenhurst IL 52 2:09:17.2 15:35.8 9 102 1010 Bill Delaney Madison WI 50 2:15:18.7 21:37.3 Chainsmokers NR 1086 Errico Auricchio Green Bay WI 58 GMAC/Team 2