Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Sport

WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Sport

May 22, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 3041 Alyssa Borell Ripon WI 14 2:20:05.3 0:00.0 Hayes on Track

Women 15 to 16

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3111 Samantha Schneider West Allis WI 15 1:38:49.2 0:00.0 Endeavor 2 30 3018 Sarah Lukas Eagle River WI 16 2:16:30.1 37:40.9 Mel's Trading Post

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 3044 Heidi Goode Rice Lake WI 18 2:34:41.0 0:00.0 Adventures Racing

Women 19 to 24

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3020 Abigail Strigel Milwaukee WI 22 1:33:07.3 0:00.0 Polska Cannondale 2 4 3017 Anna Fink Shorewood WI 22 1:42:21.6 9:14.3 fond du lac cyclery 3 6 3116 Madeleine Puissant Milwaukee WI 22 1:47:03.5 13:56.2 Muddy Cup 4 13 3050 Jamie Buske Wauwatosa WI 19 1:57:10.7 24:03.4 Team Extreme 5 29 3052 Jillian Kinsella Tinley Park IL 21 2:15:20.9 42:13.5 Darcy-SRAM Cycling 6 34 3115 Kitty Polidori Whitewater WI 21 2:27:46.2 54:38.9 Whitewater NR 3112 Katherine Miller Winthrop Harbor IL 19 Hayes RPM

Women 25 to 29

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3038 Katja Maertens-Wilsin Whitefish Bay WI 27 1:35:11.7 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 15 3033 Sonia Dubielzig Madison WI 27 1:57:37.9 22:26.1 Mad FORCs 3 28 3030 Tiffani Walter Eyota MN 28 2:13:10.0 37:58.3 Team Muddy Cup 4 32 3027 Jessica Smulka Madison WI 27 2:26:07.6 50:55.8 DNF 3006 Dana Schneider Wilmette IL 29 Alberto's

Women 30 to 34

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3045 Rebekah Stuckart Oak Creek WI 30 1:46:01.9 0:00.0 Extreme 2 7 3036 Denise McCormick De Pere WI 31 1:48:54.8 2:52.8 3 8 3109 Leesa Stefano Florence KY 31 1:50:20.6 4:18.7 Biowheels 4 9 3021 Rachael Gatto Oak Forest IL 32 1:51:37.0 5:35.0 D'Arcy / SRAM Cycling Team 5 16 3025 Amy Lamkins Appleton WI 32 1:59:13.1 13:11.1 Gear N' Up 6 17 3107 Melissa Batterman Kenosha WI 31 1:59:30.2 13:28.3 7 19 3108 Catherine Picard Chicago IL 32 2:02:24.9 16:22.9 8 21 3040 Tammi Stunkel Sheldon WI 34 2:03:53.3 17:51.4 Bike Doctor DNF 3007 Angella Collins Eden Prairie MN 34

Women 35 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 3010 Kristina Meinig Lake Geneva WI 35 1:52:53.0 0:00.0 Lake Geneva Cyclery 2 12 3008 Brittany Nigh West Bend WI 36 1:54:33.3 1:40.3 Team Pedal Moraine 3 18 3114 Natalie Modugno Chicago IL 36 1:59:53.5 7:00.4 4 20 3110 Meg Bauer New Berlin WI 37 2:02:26.6 9:33.6 DNF 3048 Candy Hofmann Milwaukee WI 39 Team Extreme DNF 3034 Antonia Leal Greendale WI 38 DNF 3051 Lisa Leigh-Peterson Racine WI 35 Big Ring Racing NR 3029 Barbara Lothe Middleton WI 38 Mad FORCs

Women 40 to 44

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 3031 Amy Reilly Janesville WI 41 1:53:58.3 0:00.0 Michael's Cycles 2 14 3012 Christine Griesbach Rockford IL 43 1:57:22.3 3:24.0 Point Pursuit 3 23 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 41 2:05:24.4 11:26.1 Alterra Coffee MTB Team 4 25 3049 Beth Clark Palos Heights IL 43 2:07:46.2 13:47.9 Reckless Racing / Go Fast 5 27 3035 Janet Schlegel Janesville WI 41 2:12:28.2 18:29.9 Michael's Cycles 6 37 3032 Rolleen Kralovec Green Bay WI 44 3:22:45.6 1:28:47.3 NR 3039 Christine Kortbein Baraboo WI 40 Moosejaw Brewery

Women 45 to 49

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 3061 Wendy Burns Deerfield IL 47 2:04:34.0 0:00.0 Clif / Active Endeavors 2 24 3028 Janis Heifner Appleton WI 48 2:07:12.0 2:37.9 Recyclist 3 26 3004 Cheryl Post Plover WI 46 2:08:04.7 3:30.7 Point Pursuit 4 33 3009 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 47 2:27:10.5 22:36.5 hayes 5 35 3113 Deborah Sykora Sugar Grove IL 46 2:28:18.7 23:44.6

Men 12 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 68 2155 Aristotle P. Peters Hartford WI 14 1:38:08.5 0:00.0 LaPerla Racing 2 84 2234 Dylan Weigel West Allis WI 14 1:41:03.6 2:55.1 3 108 2156 Evan Harris Madison WI 14 1:45:21.1 7:12.6 Team East

Men 15 to 16

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 2183 Ryan Kann Rice Lake WI 15 1:29:53.6 0:00.0 Adventure's Racing Team 2 48 2201 Benjamin Overeem Green Bay WI 15 1:34:45.0 4:51.3 Bellin Health 3 50 2184 Dillon Bera Kaukauna WI 16 1:35:03.7 5:10.0 Bellin Health 4 53 2096 Joshua Rupnow Cedarburg WI 16 1:35:42.1 5:48.4 Team Extreme 5 55 2009 Taylor Knutson Rice Lake WI 15 1:35:46.7 5:53.0 Adventures Racing 6 98 2025 Brad Wagner Glenbeulah WI 16 1:43:04.2 13:10.5 PCW Cycling/Fattires-n-beer 7 101 2189 Chris Hurst Lake Geneva WI 15 1:43:25.1 13:31.4 8 117 2221 Casey Wampler Oregon WI 15 1:47:15.1 17:21.4 Eriks Bike Shop 9 119 2122 Matthew Limberg Glenbeulah WI 16 1:47:51.5 17:57.8 PCW 10 138 2226 Levi Riggs-Wieboldt Verona WI 15 1:52:21.8 22:28.1 11 160 2082 Scott Hollowell Hubertus WI 15 1:56:30.3 26:36.6 12 181 2050 Sean Parker Cedarburg WI 15 2:05:19.4 35:25.7 Team Extreme NR 2498 Josh Gazdecki Milwaukee WI 16 NR 2552 Brian Matye Oconomowoc WI 15 NR 2233 Richie Miller Winthrop Harbor IL 16 Hayes Disc Brakes RPM

Men 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 2077 Jonathan Davis Green Bay WI 18 1:32:24.0 0:00.0 Bellin Health 2 33 2228 Nick Darcy Plainfield IL 18 1:32:25.9 0:01.8 Darcy / SRAM Cycling Team 3 45 2065 Tony Lemke Fond du Lac WI 17 1:34:27.3 2:03.3 Fond du Lac cyclery 4 54 2220 Nathan Johnson Eau Claire WI 17 1:35:44.6 3:20.6 Bike Doctor 5 59 2018 Warren Lyman Delafield WI 18 1:36:28.7 4:04.7 Team Wisconsin 6 69 2188 Tom Shaide Rice Lake WI 17 1:38:09.4 5:45.3 Adventures Racing 7 83 2064 Levi Hill Oconomowoc WI 17 1:41:01.8 8:37.8 Team Wisconsin 8 105 2237 Andrew Ignasiak Greendale WI 18 1:44:50.6 12:26.6 Wheel & Sprocket 9 110 2160 Michael Heifner Appleton WI 17 1:45:40.7 13:16.7 Recyclist 10 121 2107 Ryan Wenzlick Green Bay WI 17 1:47:55.4 15:31.3 GMAC Mortgage/Team 2 11 145 2133 Brian Braun Madison WI 18 1:53:47.4 21:23.4 Team East

Men 19 to 24

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2136 Zachary Giffey Eldorado WI 21 1:23:47.3 0:00.0 2 3 2150 William Street Sheboygan WI 20 1:24:28.5 0:41.2 PCW Cycling 3 10 2131 John Beck Milwaukee WI 21 1:27:57.2 4:09.9 UWEC 4 11 2542 Joe Hicks Sheboygan Falls WI 23 1:28:10.1 4:22.8 5 23 2161 Marshall Hau Glenbeulah WI 19 1:30:35.5 6:48.2 pcwcycling.org 6 26 2519 Jason Rassi Metamora IL 22 1:31:38.3 7:50.9 7 34 2502 Michael Spiewak Lake Zurich IL 23 1:32:37.8 8:50.4 Team Ochsner 8 43 2113 Aaron Halfman Fond Du Lac WI 23 1:34:01.4 10:14.0 FDL Cyclery 9 46 2217 Christopher Magyar Eau Claire WI 22 1:34:28.4 10:41.0 Bike Doctor 10 77 2178 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 20 1:40:11.5 16:24.2 Univ of Minnesota 11 81 2523 Matthew Gehling Waukesha WI 20 1:40:43.4 16:56.1 UW Cycling 12 82 2515 Brandon Hoeft Juneau WI 20 1:40:46.1 16:58.8 13 93 2493 Brian Abbott Iowa City IA 24 1:42:20.7 18:33.4 university of iowa 14 114 2524 Dan Hendricks Pewaukee WI 22 1:46:37.3 22:49.9 UW-Whitewater 15 157 2503 Steve Spiewak Lake Zurich IL 22 1:56:11.6 32:24.3 Team Ochsner 16 167 2087 Nick Sabel Ripon WI 19 1:59:04.9 35:17.6 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 17 178 2105 Chad Hoppe Van Dyne WI 20 2:02:58.9 39:11.5 FDL/Oshkosh Cyclery 18 183 2032 Arius Jacks Sheboygan WI 23 2:06:50.8 43:03.4 19 187 2522 Jonathan Lorenz Homewood IL 19 2:16:00.5 52:13.2 DNF 2143 Andrew Czechanski Kimberly WI 23 DNF 2400 Charlie Lukas Eagle River WI 20 UW Cycling NR 2412 Kyle Martinelli Zion IL 19 Hayes Disc Brakes

Men 25 to 29

Field Size: 32

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2532 Daniel Lionberg Milwaukee WI 27 1:26:12.7 0:00.0 Team Beans & Barley 2 7 2099 Peter Reis Kewaskum WI 29 1:26:56.8 0:44.1 3 8 2102 Ryan Herman West Bend WI 28 1:26:58.6 0:45.8 4 9 2213 Mike Kohnle Mequon WI 29 1:27:33.0 1:20.3 Extreme 5 12 2002 Jason Karcher Kenosha WI 29 1:28:33.7 2:21.0 Hayes Disc Brakes 6 13 2106 Clayton Plummer Chicago IL 27 1:28:35.0 2:22.3 XXX Racing 7 15 2227 Zack Blankenheim Vadnais Heights MN 28 1:29:10.6 2:57.9 8 18 2148 Christopher Schulz St Francis WI 26 1:29:22.2 3:09.4 Polska-Cannondale 9 19 2550 Ben Leach La Crosse WI 28 1:29:37.8 3:25.1 10 20 2512 Ryan Rollins Sherwood WI 29 1:29:44.9 3:32.2 Fond du Lac Cyclery 11 24 2248 Andrew Edens Milwaukee WI 26 1:30:49.4 4:36.7 Midwest Sports Events 12 37 2197 Chad Montalbano Oconomowoc WI 28 1:33:35.1 7:22.3 13 52 2185 Bryan Scheel Genoa City WI 26 1:35:38.6 9:25.9 Lake Geneva Cyclery 14 62 2164 Eric Roche Whitewater WI 27 1:36:50.4 10:37.6 UW-Whitewater 15 67 2535 Jon Kelly Chicago IL 29 1:38:06.3 11:53.5 Rekless Riders 16 71 2139 Jason Gosse Chippewa Falls WI 26 1:38:35.0 12:22.3 17 88 2533 Robert Mautz Milwaukee WI 28 1:41:55.3 15:42.6 18 91 2124 Nick Corbin Omro WI 26 1:42:09.1 15:56.4 Wheel and Sprocket 19 115 2153 Mark Larson Madison WI 28 1:46:54.0 20:41.2 Pacific Cycle 20 130 2450 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 29 1:50:00.8 23:48.0 Skinny's Racing 21 139 2210 Sean Duffy Chicago IL 28 1:52:39.9 26:27.2 Pacific Cycle 22 151 2020 Ben Sezer Appleton WI 29 1:54:36.8 28:24.0 23 153 2022 Justin Latham Appleton WI 29 1:55:17.7 29:04.9 Gen X Cycling 24 155 2543 Schroeder Isaiah Belleville WI 27 1:55:49.1 29:36.4 25 158 2103 Brett Ebben Appleton WI 27 1:56:16.1 30:03.3 Fdl/Osh Cyclery 26 170 2225 Wally Kunstman Sheboygan WI 28 1:59:57.7 33:45.0 PCW 27 174 2116 Joshua Krick Cedarburg WI 25 2:01:37.9 35:25.2 Team Extreme 28 176 2510 Piotz Wiktorczyk Elmwood Park IL 27 2:01:57.9 35:45.1 29 182 2504 Paul Strobel Evanston IL 29 2:05:54.5 39:41.8 30 186 2500 Ty Kurth McHenry IL 27 2:12:52.7 46:40.0 Team Ochsner DNF 2017 Mike Dattner Madison WI 25 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery NR 2052 Lucas Dettinger Eau Claire WI 25 The Bike Doctor

Men 30 to 34

Field Size: 37

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2177 Kevin Herman Schaumburg IL 33 1:26:02.5 0:00.0 Team AMB 2 6 2236 David Harris Milwaukee WI 34 1:26:32.1 0:29.6 Alterra 3 16 2125 Mark Balkenende Mundelein IL 30 1:29:13.0 3:10.5 GMAC Mortgage/Team 2 4 17 2513 Matthew Johnson Saint Paul MN 33 1:29:14.8 3:12.3 Freewheel 5 25 2536 Tim Moore Chicago IL 33 1:30:52.6 4:50.1 Reckless Riders / Go Fast 6 28 2277 Robert Schwalbach Milwaukee WI 32 1:31:51.0 5:48.5 7 30 2023 Jess Kruchoski Dundee IL 34 1:32:03.4 6:00.9 8 36 2231 Lee Messersmith Aurora IL 33 1:33:33.6 7:31.1 Wheel Fast Racing 9 38 2509 James Fernandes Lockport IL 32 1:33:35.8 7:33.3 10 39 2425 Krystian Pac Chicago IL 30 1:33:52.3 7:49.8 Olenka / Miodu / Mama 11 40 2531 Erik Eiseman Chicago IL 32 1:33:55.0 7:52.5 Uh, What? 12 56 2207 Dain Trittau Gilberts IL 34 1:35:56.3 9:53.8 Team Wisconsin 13 61 2514 Brian Parker Chicago IL 30 1:36:47.6 10:45.1 XXX / Athletico 14 65 2180 Rick Walls Wauwatosa WI 32 1:37:57.4 11:54.9 Team Extreme 15 66 2229 Richard Schell West Allis WI 33 1:37:57.8 11:55.3 Wheel & Sprocket 16 73 2181 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 30 1:39:15.2 13:12.7 Skinnys Racing 17 79 2027 Christopher Goehrig Stoughton WI 33 1:40:30.4 14:27.9 18 85 2060 Jeff Weyenberg Appleton WI 34 1:41:15.9 15:13.4 19 92 2012 Aaron Bieberitz Sheboygan WI 30 1:42:14.2 16:11.7 PCW Cycling 20 94 2054 Chad Thums Madison WI 33 1:42:43.8 16:41.3 Team Nordik 21 95 2092 Jason Griese Appleton WI 34 1:42:48.0 16:45.5 22 102 2345 Kenny Dretzka Mukwonago WI 34 1:43:49.1 17:46.6 Pedal Moraine 23 106 2332 Laszlo Horvath Evanston IL 34 1:45:11.0 19:08.5 Skinny Cow Racing Enterprise 24 123 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 34 1:47:59.0 21:56.5 Team Pedal Moraine 25 129 2501 Adam Nowoj Mount Prospect IL 32 1:49:45.4 23:42.9 26 131 2016 Michael Olm Appleton WI 30 1:50:35.6 24:33.1 Gen X Cycling 27 135 2132 Dan Baker Madison WI 34 1:51:31.5 25:29.0 28 137 2078 David Knuff Milwaukee WI 31 1:51:53.4 25:50.9 Team Extreme 29 166 2157 Tom Kenny Orland Park IL 31 1:58:56.4 32:53.9 Team Extreme 30 171 2497 Jeff Gau Wausau WI 30 2:00:11.2 34:08.7 31 184 2505 Paolo Urizar Chicago IL 31 2:07:52.9 41:50.4 xXx Racing-AthletiCo DNF 2521 Travis Armstrong Chicago IL 33 Funky Weasel DNF 2048 Cal Collins Eden Prairie MN 33 NR 2084 Steve Knaus De Pere WI 34 DNF 2224 Marc Miller MacHesney Park IL 32 NR 2494 Bill Ostrowski Willow Springs IL 30 DNF 2545 Tim Raml Pewaukee WI 32

Men 35 to 39

Field Size: 38

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2179 Jeff Hammond Palatine IL 37 1:24:20.2 0:00.0 Team AMB 2 21 2038 Steve Jeske Belgium WI 38 1:29:45.6 5:25.3 Pedal Moraine 3 27 2548 Tom Metcalfe Milwaukee WI 38 1:31:50.6 7:30.3 Alterra 4 29 2130 Dan Kutz Muskego WI 39 1:31:56.5 7:36.2 Hayes Disc Brake 5 31 2506 Mark Wollam Chicago IL 37 1:32:04.8 7:44.5 6 41 2074 Michael Plymale Spring Green WI 36 1:33:57.9 9:37.6 Pacific Cycle 7 49 2200 Greg Jones West Allis WI 38 1:34:59.1 10:38.9 Junk 8 51 2112 Matt Bartholomew Loves Park IL 38 1:35:35.5 11:15.3 9 58 2176 Dave Volpentesta Wadsworth IL 36 1:36:22.3 12:02.0 10 60 2528 Myron Taylor Forest Park IL 38 1:36:36.8 12:16.6 11 63 2534 David Mennenoh Waukesha WI 38 1:36:51.7 12:31.5 12 70 2138 Daniel Guse Fond du Lac WI 36 1:38:29.6 14:09.3 FDL/OSH CYCLERY 13 74 2019 Jason Martini Green Bay WI 35 1:39:16.7 14:56.5 Trailhead Bike / Stoiber Chiro 14 75 2149 Zeke Stanis Milwaukee WI 39 1:39:18.7 14:58.4 Team Extreme Ski and Cycle 15 80 2097 Brian Hicks Stevens Point WI 38 1:40:40.0 16:19.7 Point Pursuit 16 86 2001 Greg Boettcher Wauwatosa WI 37 1:41:18.2 16:57.9 Team Extreme 17 87 2182 Burak Balkuv Lockport IL 37 1:41:21.6 17:01.3 Reckless Racing/ Go-Fast! 18 89 2123 Robert Livingston Suamico WI 35 1:41:58.6 17:38.4 GMAC Mortgage/Team 2 Racing 19 96 2007 Troy Olm Madison WI 37 1:42:59.9 18:39.7 20 100 2169 Wade Flisram La Crosse WI 37 1:43:05.1 18:44.8 Team Extreme 21 111 2011 Ty Gonzalez Milwaukee WI 39 1:46:23.1 22:02.8 Alterra Coffee MTB Team 22 116 2537 Pete Esser De Pere WI 37 1:47:08.6 22:48.3 23 122 2058 Brian Rummelhart Kenosha WI 36 1:47:57.5 23:37.2 24 127 2527 Jean Marasigan Chicago IL 35 1:49:23.3 25:03.0 25 128 2540 Jeffrey Aksland Mundelein IL 39 1:49:30.4 25:10.1 26 133 2187 Eric Froemming Watertown WI 35 1:50:58.3 26:38.0 Muddy Cup Cafe 27 140 2544 Petzold Patrick Chicago IL 36 1:52:44.3 28:24.0 Team Fool 28 150 2010 Bob Meinig Lake Geneva WI 36 1:54:35.5 30:15.2 Lake Geneva Cyclery 29 152 2495 Timothy Dillon Chicago IL 36 1:54:40.3 30:20.0 30 154 2075 Andrew Spahr Milwaukee WI 37 1:55:25.6 31:05.3 Alterra Coffee MTB Team 31 159 2199 David Blue Plainfield IL 37 1:56:29.1 32:08.8 Lake Geneva Cyclery 32 162 2520 Mark Cheyne Madison WI 37 1:56:42.8 32:22.6 33 164 2511 Bret Srock Sheboygan Falls WI 37 1:58:21.3 34:01.0 BackDoor Bike Shop 34 168 2538 Pete Bilwacks Addison IL 38 1:59:25.1 35:04.9 DNF 2530 Charles Drown Germantown WI 35 DNF 2526 Neal Jogt Pewaukee WI 37 DNF 2547 Riley Niznik Plainfield IL 38 DNF 2507 Herman Roche Joliet IL 38

Men 40 to 44

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 2166 Paul Rainey Mount Prospect IL 41 1:28:58.0 0:00.0 Team AMB 2 35 2235 Mike Owens Wauwatosa WI 41 1:33:00.3 4:02.3 3 42 2170 Jay Labecki Milwaukee WI 41 1:33:59.3 5:01.3 hayes brake 4 47 2061 Stuart Shelton Hubertus WI 41 1:34:44.6 5:46.6 Pedros Cheep Team 5 57 2069 Scott Palmersheim West Allis WI 43 1:36:06.5 7:08.5 Pedal Moraine 6 76 2212 Todd Bugnacki Hales Corners WI 40 1:39:21.9 10:23.9 Skinnys Racing 7 78 2223 John Gregorski Hartford WI 40 1:40:20.1 11:22.1 La Purla Racing 8 90 2098 Troy Sable West Bend WI 41 1:42:09.0 13:11.0 9 97 2546 Jessie Trueba Chicago IL 44 1:43:02.0 14:04.0 10 107 2216 John Shull Libertyville IL 43 1:45:17.3 16:19.3 Mikes Bikes 11 113 2126 Craig Vierck Waupaca WI 43 1:46:31.6 17:33.6 CroniesOutdoorAdventureTribe 12 118 2028 Douglas Erdmann Marinette WI 42 1:47:16.7 18:18.7 Trailhead bike/Stoiber Health 13 124 2071 Dennis Malmanger Janesville WI 44 1:48:01.5 19:03.5 14 141 2042 Don Fisher Sheboygan WI 43 1:52:56.6 23:58.6 Big Ring Racing 15 143 2541 Curt Villadsen Lake Zurich IL 43 1:52:58.1 24:00.1 16 144 2051 Peter Chiappetta Racine WI 44 1:53:34.7 24:36.7 17 146 2232 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 43 1:53:56.9 24:58.9 Trailhead Bike/Stoiber 18 148 2044 Tim Peters Mundelein IL 41 1:54:25.3 25:27.3 Skinnycow Racing Inc 19 169 2214 Bruce Borcherding Germantown WI 40 1:59:56.1 30:58.1 Hayes Disc Brakes NR 2499 Barron Gira Fox River Grove IL 40 NR 2137 Mike Jensen Janesville WI 41 NR 2549 John Miller Madison WI 40 NR 2003 Edward Schuster Eagle WI 42 Wheel & Sprocket

Men 45 to 49

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 2047 Jerry Leair Rubicon WI 49 1:34:09.2 0:00.0 2 72 2043 Don Freitag Marshall WI 45 1:38:43.0 4:33.7 Big Ring Racing 3 99 2117 Steve Kapaun Hudson WI 49 1:43:04.3 8:55.1 4 104 2529 Dale Freund Woodstock IL 47 1:43:58.6 9:49.4 5 132 2517 Rick Sakalas Crest Hill IL 49 1:50:57.2 16:47.9 6 156 2230 Randy Feuillerat Beloit WI 49 1:55:52.6 21:43.4 Michael's Cycles 7 165 2222 John Wrycza Naperville IL 47 1:58:45.9 24:36.6 Wheelfast Racing 8 172 2062 John Senkerik Milwaukee WI 46 2:00:13.5 26:04.2 Team Extreme DNF 2323 Jacques Besant Madison WI 49 NR 2518 Craig Scholzen Racine WI 45 Hayes Brake DNF 2101 Keith Wilkinson Crystal Lake IL 47 Lake Geneva Cyclery

Men 50 to 54

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 112 2030 Peter Kot Homer Glen IL 50 1:46:24.7 0:00.0 2 120 2080 Sterling Schmidt Two Rivers WI 51 1:47:53.2 1:28.4 wheel and sprocket 3 125 2168 Mark Ullenberg Mukwonago WI 53 1:48:55.1 2:30.3 4 126 2539 Keith Westendorf Milwaukee WI 51 1:48:59.9 2:35.1 Alterra 5 134 2516 John Siwinski Oak Forest IL 51 1:51:27.1 5:02.3 Reckless Riders 6 173 2525 Randall Boehme Waupaca WI 51 2:00:14.6 13:49.8 Cronies 7 175 2005 Keith Westphal Appleton WI 54 2:01:49.7 15:25.0 Wheel & Sprocket/Trek 8 177 2085 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 53 2:02:26.1 16:01.3 Team Extreme Ski & Bike 9 179 2041 David Joyce Ripon WI 52 2:03:44.5 17:19.7 Ripon College 10 180 2551 John Stringer Lake Villa IL 50 2:05:18.8 18:54.1 11 185 2134 Daniel Braun Madison WI 51 2:09:00.8 22:36.0 Team East 12 188 2202 Jesse Voss Milwaukee WI 50 2:25:58.7 39:33.9 NR 2013 Warren Fowler Green Bay WI 52 GMAC/Team 2 DNF 2219 Brad Swenson Roscoe IL 54

Men 55 to 59

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 2145 David Wellskopf Campbellsport WI 55 1:37:18.9 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 103 2144 Paul Manley Madison WI 56 1:43:56.5 6:37.5 Chainsmokers 3 109 2083 Dale Lenss Luxemburg WI 58 1:45:26.0 8:07.1 Bellin Health 4 136 2055 Albert Weigel Wheeling IL 55 1:51:37.6 14:18.6 Velo Club Roubaix 5 142 2008 Mike Ruzich Hillside IL 55 1:52:58.1 15:39.2 Wheel and Sprocket / Trek 6 147 2211 John Spaude Watertown WI 55 1:54:15.5 16:56.6 Wheel & Sprocket 7 149 2175 Jim Shong Chippewa Falls WI 55 1:54:28.8 17:09.9 Bike Doctor 8 161 2081 Neal Rollins Menasha WI 57 1:56:31.5 19:12.6 Fondy Cyclery

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 163 2215 Don Howell Burlington WI 65 1:57:24.2 0:00.0