BelGioioso Elite Series Results WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Elite

WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Elite

May 22, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 15 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 517 Jasmine House Oneida WI 15 2:35:56.6 0:00.0 Team 2

Women 19 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 536 Megan Monroe Colorado Springs CO 25 1:50:21.1 0:00.0 PCW Cycling 2 6 514 Jennifer Whitedog La Crosse WI 26 2:16:02.0 25:40.9 Skinny's Fat Tire Racing Team 3 7 520 Hannah Guerra Oconomowoc WI 20 2:16:29.4 26:08.3 Guerra Means War! DNF 524 Lindsey Guerra Oconomowoc WI 25 Guerra Means War! NR 537 Lori Hennessy Monona WI 25 NR 513 Michelle Peariso De Pere WI 29 Gear N' Up

Women 30 to 39

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 502 Kim Eppen Iowa City IA 38 1:54:10.1 0:00.0 Mercy / Specialized 2 3 507 Diana Hill Coon Rapids WI 35 2:00:16.6 6:06.5 Trek VW 3 4 510 Sara Stanford Plainfield IL 31 2:03:02.7 8:52.5 D'Arcy / SRAM Cycling Team 4 5 512 Christina Woodman Janesville WI 31 2:11:07.7 16:57.5 Michael's Cycles 5 10 515 Gina Kenny Orland Park IL 32 3:09:55.3 1:15:45.1 Team Extreme NR 501 Sara Kylander-Johnso Duluth MN 33 Trek/VW/JBL DNF 508 Lori Sable Thiensville WI 39 Team Wisconsin

Women 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 525 Colleen Westphal Appleton WI 44 2:45:39.9 0:00.0 Wheel & Sprocket/Trek

Men 15 to 18

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 4 Cole House Oneida WI 17 2:01:00.2 0:00.0 GMAC/Specialized 2 23 16 Jonathan Kay Shell Lake WI 17 2:09:22.3 8:22.1 Hayes On Track 3 25 14 Josh Kay Shell Lake WI 17 2:10:22.7 9:22.5 Hayes OnTrack Cycling Team DNF 71 Matthew Brandt Pleasant Prarie WI 17 Team Wisconsin DNF 49 Justin Schmidt Saint Germain WI 17

Men 19 to 24

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 21 1:53:07.0 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 6 70 Tristan Schouten Sheboygan WI 23 1:57:09.9 4:02.9 Trek Midwest 3 15 8 Seth Lenss Luxemburg WI 21 2:04:11.9 11:04.9 Fuji Bikes 4 22 48 Matt Kelly Johnson Creek WI 24 2:08:45.3 15:38.3 5 24 117 Steven Scholzen Racine WI 20 2:09:45.7 16:38.7 6 31 121 Kurt Refsnider Madison WI 24 2:13:49.3 20:42.3 all9yards.com 7 36 61 Caleb Bonnett Strawberry Point IA 24 2:15:47.0 22:40.0 8 48 115 Jake Whitwam Eau Claire WI 19 2:47:53.9 54:46.9 Bike Doctor NR 79 Dan Ajer McFarland WI 22 Chainsmokers DNF 53 Michael C Anderson Bonduel WI 19 Bike Hub DNF 28 Chad Balthazor West Bend WI 20 Pedal Moraine DNF 63 Nathan Guerra Oconomowoc WI 24 Guerra Means War! DNF 50 Carlos Haeckel Madison WI 22 NR 118 Ben Moore Rochester MN 19 RASC NR 13 John Shultz Cedar Falls IA 22 DNF 46 Chad Sova Spooner WI 20 pcwcycling.org DNF 51 Ker Statz Wisconsin Rapids WI 22 Campus Cycle

Men 25 to 29

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 5 Brian Eppen Iowa City IA 27 1:54:02.5 0:00.0 Mercy - Specialized 2 5 3 Jesse Lalonde Fitchburg WI 26 1:56:28.6 2:26.0 3 8 1 Brian Matter Sheboygan Falls WI 27 1:59:08.7 5:06.1 pcwcycling.org 4 9 7 Mike Phillips Milwaukee WI 28 1:59:46.5 5:44.0 Alterra Cycling 5 12 40 Justin Salzmann Kaukauna WI 28 2:01:49.0 7:46.5 The Bike Hub / Fuji 6 13 11 Tim Drankus West Allis WI 29 2:02:09.5 8:06.9 Alterra Coffee MTB Racing Team 7 14 34 Neil Swanson Janesville WI 26 2:03:47.1 9:44.6 Michael's Cycles 8 26 20 MacIej Nowak South Milwaukee WI 28 2:11:13.0 17:10.4 Polska Cannondale 9 42 67 Bryan Bos Naperville IL 26 2:21:52.9 27:50.4 Darcy / SRAM 10 44 116 Ryan Atkinson Lake Mills WI 29 2:28:08.8 34:06.3 Gary Fisher NR 29 Jeff Hall Farmington MN 29 Salsa Cycles DNF 78 Jeff Herrera Minneapolis MN 27 C.R. Conquistadors Racing DNF 90 Erich Ponath Sheboygan WI 27 Fattires-n-beer DNF 55 Bill Schwalbe Duluth MN 27 Team Ski Hut DNF 10 Ronald Stawicki Hartland WI 27 AlphaWings NR 75 Doug Swanson Plymouth MN 27

Men 30 to 34

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 113 Ian Stanford Winona MN 33 1:54:41.1 0:00.0 Nature Valley / Penn Cycle 2 7 45 Chris Peariso De Pere WI 31 1:57:53.7 3:12.5 Gear N' Up 3 16 27 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 31 2:05:05.6 10:24.4 Team Wisconsin 4 17 17 Jerry Long Madison WI 32 2:05:47.5 11:06.3 Chainsmokers 5 20 43 Josh Barrett Whitewater WI 34 2:06:45.7 12:04.5 Skinny's 6 21 72 Craig Manthe Eau Claire WI 31 2:07:35.5 12:54.3 Polska 7 33 38 Zach Stanford Plainfield IL 32 2:14:26.9 19:45.7 D'Arcy / SRAM Cycling Team 8 34 119 Chris Mosk Oswego IL 32 2:14:45.6 20:04.4 Pony Shop 9 37 76 James Holmes Madison WI 30 2:16:44.2 22:03.0 Team EMU All9yards.com 10 38 80 Mike Kelsall Plainfield IL 33 2:17:05.6 22:24.4 D'Arcy Cycling/SRAM 11 39 58 Matt Silvia La Grange Park IL 32 2:17:10.2 22:29.0 Alberto's 12 41 24 Kevin Klug Chicago IL 34 2:19:29.6 24:48.4 13 45 23 Brad Jenks Antioch IL 33 2:28:45.0 34:03.8 Hayes Disc Brakes DNF 42 James Buddenbaum Wilmette IL 33 Alberto's DNF 44 Matthew Gutowski Duluth MN 33 Ski Hut NR 33 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 33 The Ski Hut DNF 59 Frank Rowley Channahon IL 31 Darcy Cycling NR 123 Tony Torrance Madison WI 31 Bells Beer / Trek

Men 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 114 Robert McVean Duluth MN 36 1:54:03.6 0:00.0 Ski Hut 2 10 77 Jack Nielsen Racine WI 39 2:00:03.6 6:00.0 Hayes 3 27 66 Butch Welke Lake Geneva WI 38 2:12:22.5 18:18.9 skinny's racing 4 28 56 Ray Nelson Woodstock IL 35 2:12:29.0 18:25.4 Skinnys Racing 5 30 39 John Gatto Oak Forest IL 35 2:12:58.6 18:55.0 D'Arcy / SRAM Cycling Team 6 35 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 36 2:14:47.3 20:43.7 Team Wisconsin 7 40 30 Bill Nigh West Bend WI 36 2:18:06.9 24:03.3 Team Pedal Moraine DNF 122 Derrick Fluegge Oak Park IL 38 DNF 26 Kevin Heppner Chicago IL 35 Killjoy Racing NR 120 Scott McLaughlin Evanston IL 36 Active Endeavors DNF 15 Jeff Melcher West Bend WI 38 Pedal Moraine NR 68 Bill Miller Sun Prairie WI 36 NR 60 Mike Roberts Wheaton IL 38 DNF 22 David Stahl Gurnee IL 35 Team Wisconsin

Men 40 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 54 Todd Mc Fadden Coon Rapids WI 41 2:05:53.9 0:00.0 Trek VW 2 19 52 Jan Rybar Apple Valley MN 44 2:05:57.9 0:04.0 3 29 73 Stephen Kmecak Burlington WI 41 2:12:52.7 6:58.8 Alterra 4 32 35 Jerry Daanen Racine WI 41 2:14:26.0 8:32.1 Hayes 5 43 74 Bob Weintz Lake Geneva WI 41 2:26:12.2 20:18.3 RRB Cycle 6 46 99 Bob Hayssen Racine WI 55 2:36:17.4 30:23.5 Vision Quest 7 47 25 James Grant Fountain City WI 57 2:39:04.8 33:10.9 Independent Fabrication DNF 31 Scott Cole Stevens Point WI 41