Bontrager Comp Series Results WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Comp

WORS XC # 2 Alpine Valley Open (East Troy) Comp

May 22, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Men 14 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1011 Ryan Baumann Green Bay WI 18 1:42:50.7 0:00.0 GMAC Mortgage / Team 2 2 7 1074 Sam Wellskopf Campbellsport WI 17 1:47:55.9 5:05.2 Team Pedal Moraine 3 9 1133 Kip Spaude Watertown WI 18 1:48:49.2 5:58.5 Wheel & Sprocket 4 13 1171 Dallas Fowler Green Bay WI 18 1:52:12.2 9:21.4 GMAC/Team 2 5 18 1127 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 18 1:52:51.6 10:00.8 Team Wisconsin 6 28 1017 Jason Roelse Sheboygan WI 16 1:55:03.5 12:12.8 PCW Cycling 7 29 1056 Mitchell Gantz Green Bay WI 15 1:55:05.6 12:14.8 Bellin Health / InCompetition 8 30 1093 Cody Shaide Rice Lake WI 15 1:55:10.2 12:19.5 Adventure Racing 9 63 1233 Jared Faciszewski Marshfield WI 18 2:03:31.8 20:41.0 Team Wisconsin 10 75 1073 Jon Schmidt Green Bay WI 18 2:09:51.0 27:00.3 Team NORDIK NR 1087 Mitchel Kauppila Kenosha WI 18 Hayes on Track

Men 19 to 24

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1124 Tim Pacholski New Berlin WI 20 1:41:58.9 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 3 1035 Kelson Danielson Madison WI 24 1:44:13.5 2:14.5 Chain Smokers 3 17 1094 Peter Hurst Lake Geneva WI 20 1:52:48.7 10:49.7 Skinny's 4 47 1083 Constantine Peters Milwaukee WI 23 1:59:10.5 17:11.6 La Perla Racing 5 50 1041 Brandon Klos West Bend WI 19 2:00:37.3 18:38.3 Pedal Moraine 6 59 1136 David Thomas Madison WI 23 2:01:42.4 19:43.4 Magnus 7 61 1230 David Knauf Sun Prairie WI 21 2:03:00.9 21:01.9 Whitewater 8 64 1060 Phil Ott Fontana WI 20 2:04:17.7 22:18.8 Michael's Cycles Racing 9 68 1077 Joshua Schwartz West Bend WI 20 2:07:25.9 25:27.0 Pedal Moraine 10 71 1125 Jared Suster De Pere WI 21 2:08:08.0 26:09.1 Bike Hub 11 85 1069 Tony Wagner Glenbeulah WI 21 2:13:16.9 31:18.0 pcwcycling.org 12 87 1084 Jacob Huot Red Wing MN 20 2:17:32.9 35:34.0 13 94 1033 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 23 2:24:18.8 42:19.9 Fond du Lac Cyclery 14 99 1027 Matt Bair Fontana WI 19 2:39:00.1 57:01.1 DNF 1129 Chris Brock Milwaukee WI 22 Polska Cannondale DNF 1225 Tim Cisler Whitewater WI 21 Whitewater NR 1223 Adam Feltz Downers Grove IL 23 SRAM DNF 1126 Michael Humpal MacHesney Park IL 23 Spokes Bikes / RCTC NR 1224 Ben Milano Ellsworth WI 21 UW-Whitewater DNF 1057 Cullom Radvillas Lisle IL 21 Wheelfast Racing DNF 1049 Joseph Sielen Milwaukee WI 20 DNF 1188 Matt Waite Stevens Point WI 21 UW-Madison

Men 25 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1076 Joshua Probst Neenah WI 26 1:45:51.9 0:00.0 Gear N Up 2 6 1100 Brian Hertzberg Madison WI 28 1:46:59.2 1:07.3 Team Pacific 3 24 1081 Cory Gwin Janesville WI 25 1:54:07.4 8:15.5 Michael's Cycles 4 25 1004 Tony Pirolo Delafield WI 27 1:54:17.0 8:25.1 Alpha Wings 5 31 1014 Travis Olson Sheboygan WI 27 1:55:31.7 9:39.8 PCW Cycling 6 36 1199 Luke Batchelor-Clark Madison WI 26 1:56:16.9 10:25.0 Team Magnus 7 39 1232 Chris Drewes Madison WI 28 1:57:22.3 11:30.4 PCW Cycling 8 43 1117 Jeremy Vogels Green Bay WI 26 1:57:38.7 11:46.8 Bellin Health 9 45 1047 Sean Fagan Janesville WI 29 1:58:12.4 12:20.5 Michael's Cycles 10 49 1131 Jason Boynton Whitewater WI 27 2:00:24.7 14:32.8 Micheal's Cycles 11 52 1046 Sanjay Ganju Milwaukee WI 29 2:00:44.0 14:52.1 Alterra 12 56 1020 Tim Booms Oshkosh WI 27 2:01:20.7 15:28.7 Wheel & Sprocket 13 70 1036 Carter Shelton Oak Creek WI 28 2:08:01.1 22:09.2 Team Pedal Moraine 14 77 1052 Mark Farina Montreal WI 29 2:11:13.6 25:21.7 15 82 1237 Ted Ramos Berwyn IL 29 2:12:31.2 26:39.3 Nokia 5140 16 83 1082 Luis Maldonado Madison WI 25 2:12:37.1 26:45.2 Wheel & Sprocket 17 96 1236 Martin Tikusis La Crosse WI 26 2:25:35.2 39:43.3 DNF 1118 Doug Bailey Delavan WI 28 Alterra Coffee NR 1138 Christopher Pitts Wisconsin Dells WI 29 Moosejaw Pizza & Brewery

Men 30 to 34

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1108 Greg Cullen Sherwood WI 33 1:48:36.9 0:00.0 Gear 'n Up 2 11 1051 Christopher Schutte Milwaukee WI 34 1:51:07.6 2:30.6 Polska-Cannondale 3 14 1097 Mike Budd Combined Locks WI 33 1:52:18.7 3:41.8 Wheel & Sprocket 4 22 1096 Kevin Plato Grafton WI 34 1:53:13.2 4:36.2 Team Wisconsin 5 26 1099 Tom Flicker Neenah WI 32 1:54:23.2 5:46.3 Gear 'n Up 6 37 1009 Nathan Schroepfer De Pere WI 31 1:56:29.3 7:52.3 Ben's Cyclery 7 46 1109 Bradley Gruszynski Appleton WI 33 1:58:21.9 9:45.0 Gear N' Up 8 51 1231 Chris Barron North Prairie WI 34 2:00:38.9 12:01.9 9 53 1053 Adam Matson Plainfield IL 32 2:00:58.3 12:21.3 D'Arcy/SRAM Cycling 10 67 1012 Joe Greatens De Pere WI 32 2:06:33.2 17:56.2 Team Nordik 11 72 1003 Garett Kipp Madison WI 32 2:08:19.9 19:42.9 Chainsmokers 12 86 1228 Michael Laney Minooka IL 33 2:15:03.1 26:26.2 13 90 1070 Brad Green Madison WI 32 2:21:20.6 32:43.6 Chainsmokers 14 92 1123 Gabriel Sanchez Chicago IL 32 2:23:04.5 34:27.6 15 97 1029 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 33 2:26:39.7 38:02.8 Pedal Moraine NR 1137 Joe Doyle Westchester IL 33 Wheelfast Racing DNF 1241 Timothy Eddy Oshkosh WI 33 Gear 'n Up DNF 1040 Rick Glos Hales Corners WI 34 Skinny's Racing DNF 1242 Jason Jermolowicz Schaumburg IL 32 NR 1235 Lou Kuhn Evanston IL 31 Ponyshop DNF 1016 Kyle Watterson Woodridge IL 31

Men 35 to 39

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 1101 Anthony Gonzalez Milwaukee WI 37 1:45:58.6 0:00.0 Alterra Coffee Roasters MTB 2 10 1064 Mike Stanislaus Wauwatosa WI 39 1:49:57.6 3:59.0 Gear'n up 3 12 1114 Scott Peterson Racine WI 35 1:51:29.2 5:30.6 Big Ring Racing 4 15 1221 David Bottum East Troy WI 37 1:52:21.8 6:23.2 5 16 1032 Steve Pribek Waukesha WI 38 1:52:29.4 6:30.8 6 19 1229 Tyler Pilger Sun Prairie WI 38 1:52:54.6 6:56.0 Trek-VW 7 27 1095 Brian Knutson Plainfield IL 38 1:54:48.9 8:50.3 Darcy / SRAM 8 34 1128 David Sutton Plainfield IL 37 1:56:09.6 10:11.0 Darcy / SRAM Cycling Team 9 41 1219 Joe Huebner Evanston IL 36 1:57:33.6 11:35.0 10 42 1062 Steve Miller Waukesha WI 39 1:57:35.3 11:36.7 11 44 1112 Mike Curtes Mequon WI 39 1:57:53.3 11:54.7 Big Ring Racing 12 48 1239 John Dixon Chicago IL 37 1:59:24.6 13:26.0 SRAM Racing 13 54 1079 Thomas Flynn Chicago IL 39 2:01:12.3 15:13.7 Funky Weasel 14 57 1006 John Lirette Menomonee Falls WI 39 2:01:28.6 15:30.0 Hayes Disc Brakes 15 58 1240 Wade Loberger Oshkosh WI 35 2:01:33.5 15:34.9 Gear 'n Up 16 62 1227 Ken Melville Bolingbrook IL 35 2:03:30.0 17:31.4 17 66 1072 Dan Tavela Franklin WI 35 2:06:09.8 20:11.2 Skinny's Racing 18 69 1111 Jason La Bella Chicago IL 36 2:07:28.8 21:30.2 Alberto's 19 73 1024 David Reddington Madison WI 39 2:08:28.7 22:30.1 Williamson Chainsmokers 20 76 1238 Philip Waleski Lombard IL 38 2:10:38.0 24:39.4 21 78 1220 Chris McKenney Chicago IL 38 2:11:44.2 25:45.6 SRAM 22 79 1107 Trevor Townsend Chicago IL 36 2:11:47.4 25:48.8 Team Pacific 23 89 1092 Ken Krebs Saint Charles IL 38 2:19:10.6 33:12.0 Chicago Performance 24 98 1048 Chris Hammer Woodridge IL 39 2:28:18.1 42:19.5 Wheelfast Racing DNF 1030 Benjamin Griggs Green Bay WI 36 Team Muddy Cup DNF 1122 Scott Janssen Neenah WI 35 DNF 1130 Scott McClement Darien IL 37 Active Endeavors

Men 40 to 44

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 1200 Ross Lemke Cedarburg WI 42 1:53:04.9 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 21 1018 John Miller West Bend WI 41 1:53:09.6 0:04.6 Mountain Outfitters 3 23 1022 Dennis Schueler Hickory Hills IL 43 1:54:02.0 0:57.0 Team A.M.B. 4 32 1075 Robert Schlegel Janesville WI 42 1:55:47.6 2:42.6 Michael's Cycles 5 33 1135 Jeff Sympson Rockford IL 43 1:55:49.0 2:44.0 Kegel's 6 35 1222 Dru Bittner Richmond IL 41 1:56:13.7 3:08.8 7 55 1058 Glen Stroik Franklin WI 40 2:01:14.5 8:09.5 Skinny's Racing 8 80 1045 Doug Stahl Shorewood WI 42 2:11:55.3 18:50.3 Crank Daddy's 9 84 1134 Sean Shields Milwaukee WI 42 2:12:51.6 19:46.6 Pedal Moraine DNF 1054 Jeffrey Gantz Green Bay WI 43 Bellin Health / InCompetition DNF 1158 Michael Geitner Milwaukee WI 42 Team Extreme NR 1015 Ron Kay Rice Lake WI 43 Hayes Disc Brakes DNF 1090 Sam Kuehnel Cross Plains WI 44 Big Ring Racing DNF 1234 John Mahr Chicago IL 41 Wheelfast Racing DNF 1059 Jeff Parker Cedarburg WI 44 Pedal Moraine NR 1007 Roland Rieflin Oconto Falls WI 41 Pacific Cycles NR 1005 Jon Suyko Rockford IL 42 Kegel's Racing

Men 45 to 49

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 1218 Greg Bower Stevensville MI 47 1:56:37.2 0:00.0 2 65 1085 Steve Humphrey Dixon IL 47 2:06:07.6 9:30.4 big ring racing 3 81 1132 David Torgler Burlington WI 46 2:12:01.2 15:23.9 Skinnys Racing 4 93 1026 Mark Schimberg Sheboygan WI 49 2:23:26.9 26:49.6 5 95 1063 Marcum Martz West Bend WI 46 2:25:25.3 28:48.1 NR 1002 Eric Kuhagen Thiensville WI 46 Crank Daddy's DNF 1226 David Poulton Lake Forest IL 47 Active Endeavors

Men 50 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 40 1050 Larry Swanson Loves Park IL 54 1:57:22.5 0:00.0 Kegels 2 60 1042 Larry Reimer Beloit WI 52 2:01:50.4 4:27.9 Michael's Cycles 3 74 1106 Dewayne Bonnett Strawberry Point IA 54 2:08:30.9 11:08.4 4 88 1055 Pete Noffke Menasha WI 55 2:18:52.2 21:29.7 Wheel and Sprocket 5 91 1102 Gary Meader La Crosse WI 54 2:21:44.1 24:21.6 NR 1086 Errico Auricchio Green Bay WI 58 GMAC/Team 2 DNF 1010 Bill Delaney Madison WI 50 Chainsmokers NR 1066 Randy Pallex Ashwaubenon WI 52 GMAC/Team 2/BelGioioso