Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Sport

WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Sport

May 15, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 3041 Alyssa Borell Ripon WI 14 1:48:38.1 0:00.0 Hayes on Track DNF 3024 Julia Gabrielson Baraboo WI 14 Moosejaw Pizza and Brewery

Women 15 to 16

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 3018 Sarah Lukas Eagle River WI 16 1:48:20.7 0:00.0 Mel's Trading Post 2 35 3043 Emily Stanislaus Mundelein IL 15 1:49:50.4 1:29.7 Hayes Ontrack

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team DNF 3044 Heidi Goode Rice Lake WI 18 Adventures Racing

Women 19 to 24

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3020 Abigail Strigel Milwaukee WI 22 1:17:30.6 0:00.0 Polska Cannondale 2 13 3017 Anna Fink Shorewood WI 22 1:30:49.2 13:18.5 Fond du Lac Cyclery

Women 25 to 29

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3038 Katja Maertens-Wilsin Whitefish Bay WI 27 1:19:45.9 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 3 3103 Andrea Hildebrand Sheboygan Falls WI 28 1:22:32.5 2:46.6 PCW 3 22 3006 Dana Schneider Wilmette IL 29 1:37:55.2 18:09.3 Alberto's 4 28 3030 Tiffani Walter Eyota MN 28 1:44:28.9 24:43.0 Team Muddy Cup 5 36 3027 Jessica Smulka Madison WI 27 1:52:02.7 32:16.8 DNF 3046 Shelley Kemp Sun Prairie WI 29 Pacific Cycle DNF 3105 Katie Schneider Madison WI 26

Women 30 to 34

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 3045 Rebekah Stuckart Oak Creek WI 30 1:26:30.9 0:00.0 Extreme 2 7 3036 Denise McCormick De Pere WI 31 1:26:47.2 0:16.3 3 11 3021 Rachael Gatto Oak Forest IL 32 1:29:06.1 2:35.1 D'Arcy / SRAM Cycling Team 4 14 3025 Amy Lamkins Appleton WI 32 1:30:55.4 4:24.4 Gear N' Up 5 16 3102 Lacey Zills Appleton WI 30 1:32:45.6 6:14.7 Gear 'n Up 6 17 3101 Katie Crocker Minneapolis MN 30 1:33:00.1 6:29.1 7 19 3023 April Dombrowski Neillsville WI 32 1:35:40.6 9:09.6 Pedros 8 26 3007 Angella Collins Eden Prairie MN 34 1:41:12.4 14:41.5 9 27 3040 Tammi Stunkel Sheldon WI 34 1:41:25.6 14:54.7 Bike Doctor 10 29 3047 Amy Heart Stevens Point WI 30 1:45:17.8 18:46.8 Point Pursuit

Women 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3034 Antonia Leal Greendale WI 38 1:23:11.4 0:00.0 2 8 3019 Cathy Diamond Milwaukee WI 36 1:26:56.3 3:44.8 Alterra Coffee MTB Team 3 9 3008 Brittany Nigh West Bend WI 36 1:27:42.8 4:31.3 Team Pedal Moraine 4 15 3010 Kristina Meinig Lake Geneva WI 35 1:30:57.7 7:46.2 Lake Geneva Cyclery 5 37 3011 Laura Baker Hanover WI 35 1:52:56.1 29:44.6 Michael's Cycles NR 3029 Barbara Lothe Middleton WI 38 Mad FORCs

Women 40 to 44

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3104 Kelly Skillicorn Winona MN 42 1:26:22.7 0:00.0 Brones Bike Shop 2 10 3031 Amy Reilly Janesville WI 41 1:28:53.4 2:30.7 Michael's Cycles 3 18 3012 Christine Griesbach Rockford IL 43 1:34:16.5 7:53.8 Point Pursuit 4 23 3035 Janet Schlegel Janesville WI 41 1:38:12.6 11:49.9 Michael's Cycles 5 24 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 41 1:38:52.6 12:29.9 Alterra Coffee MTB Team 6 38 3032 Rolleen Kralovec Green Bay WI 44 2:56:34.1 1:30:11.4 NR 3106 Marcia Dibbs Greenville WI 43 BCOC

Women 45 to 49

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 3026 Deb Sniadajewski Stevens Point WI 49 1:29:35.1 0:00.0 Point Pursuit 2 20 3004 Cheryl Post Plover WI 46 1:36:08.8 6:33.7 Point Pursuit 3 21 3009 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 47 1:36:39.4 7:04.2 Hayes Disc Brakes 4 25 3016 Terri Cornils Two Rivers WI 47 1:38:58.0 9:22.8 Team Extreme 5 30 3061 Wendy Burns Deerfield IL 47 1:46:46.5 17:11.4 Clif / Active Endeavors 6 31 3028 Janis Heifner Appleton WI 48 1:48:01.1 18:25.9 Recyclist

Women 50 to 54

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 34 3042 Andrea Butler Neenah WI 52 1:49:21.1 0:00.0 Gear N Up

Men 12 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 137 2155 Aristotle Peters Hartford WI 14 1:28:01.7 0:00.0 LaPerla Racing DNF 2156 Evan Harris Madison WI 14 Team East

Men 15 to 16

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2183 Ryan Kann Rice Lake WI 15 1:12:26.5 0:00.0 Adventure's Racing Team 2 14 2050 Sean Parker Cedarburg WI 15 1:14:16.0 1:49.5 Team Extreme 3 32 2122 Matthew Limberg Glenbeulah WI 16 1:16:58.6 4:32.1 PCW Cycling 4 49 2025 Brad Wagner Glenbeulah WI 16 1:19:01.8 6:35.3 PCW Cycling/Fattires-n-beer 5 53 2201 Benjamin Overeem Green Bay WI 15 1:19:21.1 6:54.5 Bellin Health 6 59 2009 Taylor Knutson Rice Lake WI 15 1:19:40.2 7:13.7 7 107 2096 Joshua Rupnow Cedarburg WI 16 1:23:41.3 11:14.7 Team Extreme 8 122 2453 Josh Gazdecki Oconomowoc WI 16 1:25:01.7 12:35.1 9 141 2189 Chris Hurst Lake Geneva WI 15 1:28:40.3 16:13.7 10 173 2208 Lee Suring Green Bay WI 16 1:38:48.6 26:22.0 Team 2 NR 2184 Dillon Bera Kaukauna WI 16 Bellin Health NR 2082 Scott Hollowell Hubertus WI 15

Men 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 2203 Chris Grosskopf La Crosse WI 18 1:14:36.9 0:00.0 2 33 2188 Tom Shaide Rice Lake WI 17 1:17:00.1 2:23.1 Adventures Racing 3 34 2174 Jason Shong Chippewa Falls WI 18 1:17:37.4 3:00.5 Bike Doctor 4 44 2133 Brian Braun Madison WI 18 1:18:33.5 3:56.6 Team East 5 46 2064 Levis Hill Oconomowoc WI 17 1:18:46.3 4:09.4 Team Wisconsin 6 76 2077 Jonathan Davis Green Bay WI 18 1:21:17.9 6:40.9 Bellin Health 7 77 2018 Warren Lyman Delafield WI 18 1:21:18.1 6:41.1 Team WIsconsin 8 93 2107 Ryan Wenzlick Green Bay WI 17 1:22:34.3 7:57.3 GMAC Mortgage / Team 2 9 133 2110 Joshua Heinecke Sheboygan WI 18 1:27:01.6 12:24.6 10 172 2065 Tony Lemke Fond Du Lac WI 17 1:36:23.3 21:46.3 Fond du Lac Cyclery NR 2160 Michael Heifner Appleton WI 17 Recyclist

Men 19 to 24

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2136 Zachary Giffey Eldorado WI 21 1:11:19.8 0:00.0 2 3 2150 William Street Sheboygan WI 20 1:11:24.9 0:05.0 PCW Cycling 3 6 2162 Ted Hanes Fond Du Lac WI 24 1:12:20.3 1:00.5 4 8 2412 Kyle Martinelli Zion IL 19 1:12:35.9 1:16.1 Hayes Disc Brakes 5 16 2479 Joe Hicks Sheboygan Falls WI 23 1:14:32.9 3:13.1 6 24 2469 Aaron Whalen Madison WI 20 1:16:04.9 4:45.0 7 41 2486 Ian Mevis Appleton WI 22 1:18:16.3 6:56.4 8 52 2178 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 20 1:19:16.4 7:56.6 Univ of Minnesota 9 54 2195 Andy Skarda Janesville WI 24 1:19:26.5 8:06.7 10 63 2482 Ryan Conway La Crosse WI 23 1:19:52.7 8:32.9 Team Buzz 11 68 2026 Jim Cuhel Chippewa Falls WI 23 1:20:18.7 8:58.9 12 83 2487 Pat Berg Sheboygan WI 21 1:21:50.6 10:30.8 PCW 13 91 2113 Aaron Halfman Fond Du Lac WI 23 1:22:28.0 11:08.2 FDL Cyclery 14 97 2093 Brandon Roth Wisconsin Rapids WI 21 1:22:51.9 11:32.0 15 106 2131 John Beck Milwaukee WI 21 1:23:35.9 12:16.1 16 120 2161 Marshall Hau Glenbeulah WI 19 1:24:56.2 13:36.4 pcwcycling.org 17 146 2400 Charlie Lukas Eagle River WI 20 1:29:53.5 18:33.7 UW Cycling 18 147 2143 Andrew Czechanski Kimberly WI 23 1:29:53.9 18:34.0 19 148 2087 Nick Sabel Ripon WI 19 1:30:01.6 18:41.8 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery 20 157 2465 Brandon Hoeft Juneau WI 20 1:31:47.2 20:27.3 21 166 2105 Chad Hoppe Van Dyne WI 20 1:33:50.2 22:30.3 FDL/Oshkosh Cyclery 22 168 2094 Taylor Bogdanske Green Lake WI 21 1:35:08.9 23:49.1 NR 2490 Rafal Madez Chicago IL 24 NR 2470 Andrew Rosch Madison WI 20 University of Minnesota

Men 25 to 29

Field Size: 29

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2478 John Spranger Rochester MN 29 1:07:08.7 0:00.0 Team Goober Racin 2 11 2489 Jay Hasart Marshfield WI 28 1:13:35.6 6:26.9 3 12 2485 Derek Hughes Appleton WI 28 1:13:42.8 6:34.0 4 19 2015 David Volm Wauwatosa WI 29 1:14:55.2 7:46.5 5 26 2148 Christopher Schulz St Francis WI 26 1:16:24.3 9:15.5 Polska-Cannondale 6 30 2106 Clayton Plummer Chicago IL 27 1:16:46.5 9:37.7 XXX Racing 7 37 2484 Toby Berg La Crosse WI 28 1:17:56.1 10:47.3 8 45 2103 Brett Ebben Appleton WI 27 1:18:39.6 11:30.8 FDL/OSH Cyclery 9 50 2248 Andrew Edens Green Bay WI 26 1:19:10.3 12:01.5 Midwest Sports Events 10 57 2002 Jason Karcher Kenosha WI 29 1:19:37.7 12:28.9 Hayes Disc Brakes 11 60 2124 Nick Corbin Omro WI 26 1:19:46.0 12:37.3 Wheel and Sprocket 12 65 2185 Bryan Scheel Genoa City WI 26 1:19:56.9 12:48.1 13 67 2139 Jason Gosse Chippewa Falls WI 26 1:20:08.6 12:59.9 14 72 2227 Zack Blankenheim Vadnais Heights MN 28 1:20:54.2 13:45.5 15 87 2450 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 29 1:22:07.0 14:58.3 Skinny's Racing 16 90 2193 Steve Kuchenberg Green Bay WI 28 1:22:21.7 15:12.9 Bellin Health 17 101 2153 Mark Larson Madison WI 28 1:23:03.9 15:55.1 Pacific Cycle 18 103 2070 Benjamin Swart Allenton WI 29 1:23:08.0 15:59.3 Team Pedal Moraine 19 110 2491 Jeff Petersen Milwaukee WI 25 1:23:56.3 16:47.5 20 117 2197 Chad Montalbano Oconomowoc WI 28 1:24:37.0 17:28.3 21 125 2020 Ben Sezer Appleton WI 29 1:25:23.5 18:14.8 22 134 2475 Tim Otto Argonne WI 29 1:27:17.8 20:09.0 23 162 2022 Justin Latham Appleton WI 29 1:32:37.0 25:28.2 Gen X Cycling 24 163 2452 Michael Verhagen Sheboygan WI 25 1:32:40.5 25:31.8 UW-Sheboygan 25 169 2194 Norbert Bajorek Chicago IL 29 1:35:30.2 28:21.5 NR 2198 David Carmona Pewaukee WI 29 Oompa Loompa DNF 2017 Mike Dattner Madison WI 25 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery DNF 2165 Josh Kossman Sheboygan WI 25 DNF 2467 Jeremy Mitoraj La Crosse WI 25 Darcy Racing

Men 30 to 34

Field Size: 31

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2196 Jay Brown MacHesney Park IL 34 1:11:45.1 0:00.0 Rock Cut Trail Crew 2 5 2177 Kevin Herman Schaumburg IL 33 1:12:12.1 0:26.9 Team AMB 3 17 2125 Mark Balkenende Mundelein IL 30 1:14:36.6 2:51.4 GMAC Mortgage / Team 2 4 20 2492 David Harris Milwaukee WI 34 1:15:19.2 3:34.0 Alterra 5 21 2146 Norman Paternoster Jr Manitowoc WI 33 1:15:30.2 3:45.0 Team Nordik 6 22 2181 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 30 1:15:40.6 3:55.4 Skinnys Racing 7 23 2191 Jason Roesch Medford WI 33 1:15:42.1 3:56.9 Pedal Moraine 8 31 2340 Justin Braathen Wausau WI 33 1:16:52.4 5:07.2 Pedros Cycling Team 9 36 2425 Krystian Pac Chicago IL 30 1:17:53.1 6:07.9 Olenka / Miodu / Mama 10 40 2014 Aaron Ament Greendale WI 33 1:18:13.3 6:28.2 Alterra Mountain Bike Team 11 47 2461 Travis Armstrong Chicago IL 33 1:18:50.6 7:05.4 Funky Weasel 12 58 2180 Rick Walls Wauwatosa WI 32 1:19:38.9 7:53.7 Team Extreme 13 61 2054 Chad Thums Fitchburg WI 33 1:19:48.9 8:03.8 Team Nordik 14 69 2060 Jeff Weyenberg Appleton WI 34 1:20:20.2 8:35.0 15 73 2300 Lee Emmons Verona WI 33 1:20:56.8 9:11.6 Pacific Cycle 16 80 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 34 1:21:28.8 9:43.6 Team Pedal Moraine 17 84 2456 Shawn Brehm Port Edwards WI 32 1:21:54.1 10:08.9 18 92 2135 Ryan Jung Wisconsin Rapids WI 30 1:22:28.3 10:43.2 19 95 2455 Josh Bembenek Madison WI 30 1:22:37.5 10:52.3 20 100 2084 Steve Knaus De Pere WI 34 1:23:01.3 11:16.1 21 104 2207 Dain Trittau Gilberts IL 34 1:23:20.4 11:35.2 Team Wisconsin 22 111 2332 Laszlo Horvath Evanston IL 34 1:23:59.9 12:14.7 Skinny Cow Racing Enterprise 23 114 2016 Michael Olm Appleton WI 30 1:24:19.6 12:34.5 Gen X Cycling ing 24 116 2132 Dan Baker Madison WI 34 1:24:22.9 12:37.7 25 118 2092 Jason Griese Appleton WI 34 1:24:40.7 12:55.5 26 126 2012 Aaron Bieberitz Sheboygan WI 30 1:25:27.5 13:42.3 PCW Cycling 27 140 2157 Tom Kenny Orland Park IL 31 1:28:17.5 16:32.4 Team Extreme 28 142 2067 Anthony Dombrowski Neillsville WI 33 1:28:52.2 17:07.0 Pedros 29 151 2048 Cal Collins Eden Prairie MN 33 1:30:30.2 18:45.0 30 152 2463 Jeff Gau Wausau WI 30 1:31:13.9 19:28.7 31 165 2095 Phil Taylor Greenleaf WI 34 1:33:50.0 22:04.8

Men 35 to 39

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 2179 Jeff Hammond Inverness IL 37 1:12:36.4 0:00.0 Team AMB 2 13 2488 Tim Lutz Appleton WI 39 1:13:51.5 1:15.1 3 27 2138 Daniel Guse Fond Du Lac WI 36 1:16:24.6 3:48.1 FDL/OSH Cyclery 4 35 2001 Greg Boettcher Wauwatosa WI 37 1:17:38.0 5:01.5 Team Extreme 5 39 2074 Michael Plymale Spring Green WI 36 1:18:10.2 5:33.7 Pacific Cycle 6 42 2019 Jason Martini Green Bay WI 35 1:18:23.2 5:46.7 Trailhead Bike / Stoiber Chiro 7 43 2068 Mitchell Baker Hanover WI 35 1:18:31.2 5:54.8 Michael's Cycles 8 48 2182 Burak Balkuv Lockport IL 37 1:18:58.2 6:21.7 Reckless Racing/ Go-Fast! 9 51 2477 Don Slickman Hilbert WI 38 1:19:11.1 6:34.7 Wheel & Sprocket 10 55 2169 Wade Flisram La Crosse WI 37 1:19:28.4 6:52.0 Team Extreme 11 56 2200 Greg Jones West Allis WI 38 1:19:34.2 6:57.7 Junk 12 70 2474 Jim Argeropoulos Wisconsin Rapids WI 36 1:20:41.0 8:04.5 13 71 2464 Dave Mennenoh Waukesha WI 38 1:20:54.1 8:17.7 14 75 2483 Myron Taylor Forest Park IL 38 1:21:17.7 8:41.2 15 78 2171 Kevin Putzke Waterloo WI 38 1:21:19.8 8:43.4 Hayes 16 81 2176 Dave Volpentesta Wadsworth IL 36 1:21:31.1 8:54.6 17 88 2149 Zeke Stanis New Berlin WI 39 1:22:07.9 9:31.4 Team Extreme Ski and Cycle 18 94 2097 Brian Hicks Stevens Point WI 38 1:22:36.7 10:00.3 Point Pursuit 19 96 2187 Eric Froemming Watertown WI 35 1:22:39.5 10:03.0 Muddy Cup Cafe 20 113 2123 Robert Livingston Suamico WI 35 1:24:11.2 11:34.7 GMAC Mortgage/Team 2 Racing 21 115 2480 Mark Cheyne Madison WI 37 1:24:20.8 11:44.3 22 123 2010 Bob Meinig Lake Geneva WI 36 1:25:10.7 12:34.2 Lake Geneva Cyclery 23 161 2007 Troy Olm Madison WI 37 1:32:15.5 19:39.1 24 167 2190 Brian Coppoek Green Bay WI 37 1:34:34.6 21:58.1 GMAC Home Finance 25 171 2199 David Blue Plainfield IL 37 1:36:18.7 23:42.2 Lake Geneva Cyclery NR 2112 Matt Bartholomew Loves Park IL 38 DNF 2011 Ty Gonzalez Milwaukee WI 39 Alterra Coffee MTB Team

Men 40 to 44

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2166 Paul Rainey Mount Prospect IL 41 1:13:15.1 0:00.0 Team AMB 2 15 2170 Jay Labecki Milwaukee WI 41 1:14:19.9 1:04.7 Hayes Brake 3 25 2003 Edward Schuster Eagle WI 42 1:16:11.6 2:56.5 Wheel & Sprocket 4 29 2061 Stuart Shelton Hubertus WI 41 1:16:43.8 3:28.7 Pedros Cheep Team 5 64 2069 Scott Palmersheim West Allis WI 43 1:19:55.8 6:40.6 Pedal Moraine 6 66 2172 Charles Kane Waupaca WI 43 1:20:08.2 6:53.1 Cronies Outdoor Adventure Trib 7 79 2454 Todd Bugnacki Hales Corners WI 40 1:21:23.3 8:08.2 Skinnys Racing 8 85 2057 Dale Konkol Sturgeon Bay WI 43 1:21:57.9 8:42.8 9 98 2204 Tim Larson New Brighton MN 44 1:22:58.4 9:43.2 Outdoor Motion 10 105 2126 Craig Vierck Waupaca WI 43 1:23:28.9 10:13.7 CroniesOutdoorAdventureTribe 11 108 2098 Troy Sable West Bend WI 41 1:23:42.1 10:26.9 12 112 2042 Don Fisher Sheboygan WI 43 1:24:00.0 10:44.8 Big Ring Racing 13 121 2206 Steve Loos West Bend WI 43 1:25:00.0 11:44.8 14 128 2028 Douglas Erdmann Marinette WI 42 1:25:56.2 12:41.0 Trailhead Bike/Stoiber Health 15 129 2159 Rory Noonan Kaukauna WI 44 1:25:56.4 12:41.2 Recyclist 16 143 2462 Mark Sprangers Iola WI 44 1:29:34.7 16:19.5 Faldet Farms 17 150 2466 John Shull Libertyville IL 43 1:30:25.7 17:10.5 Mikes Bikes 18 154 2031 Fred Young Sturgeon Bay WI 42 1:31:24.3 18:09.1 TeamFYR 19 155 2468 Erick Braaksma Wisconsin Rapids WI 43 1:31:29.2 18:14.1 Trailhead Bike/ 20 164 2140 Bob Schmitt West Allis WI 40 1:33:17.2 20:02.0 Pedal Moraine NR 2457 Don Fischer Sheboygan WI 43 NR 2186 John Gretzinger Greenville WI 40 NR 2127 Jeff Riedel Racine WI 42 Success Video NR 2040 Phil Therrien Neenah WI 41

Men 45 to 49

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 28 2481 Steven Stanislaus Mundelein IL 48 1:16:29.6 0:00.0 2 62 2047 Jerry Leair Rubicon WI 49 1:19:52.2 3:22.6 3 74 2046 Dave Wall Rhinelander WI 46 1:20:59.5 4:29.8 4 86 2043 Don Freitag Marshall WI 45 1:22:02.4 5:32.8 Big Ring Racing 5 109 2089 Curt Allison West Bend WI 48 1:23:47.3 7:17.7 Hayes Disc Brakes 6 124 2006 Jim Feuerstein Whitelaw WI 47 1:25:13.8 8:44.1 Wheel & Sprocket 7 127 2192 Dave Diamond Milwaukee WI 46 1:25:33.8 9:04.2 Alterra 8 131 2471 Timothy Hill Oconomowoc WI 47 1:26:49.8 10:20.1 9 139 2222 John Wrycza Naperville IL 47 1:28:13.9 11:44.2 Wheelfast Racing 10 144 2476 Jeff Bartsch Plover WI 48 1:29:36.5 13:06.8 Point Pursuit 11 160 2062 John Senkerik Wauwatosa WI 46 1:32:15.2 15:45.5 Team Extreme NR 2101 Keith Wilkinson Crystal Lake IL 47 Lake Geneva Cyclery

Men 50 to 54

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 82 2111 Steve Ferguson Marquette MI 50 1:21:44.7 0:00.0 2 102 2013 Warren Fowler Green Bay WI 52 1:23:04.6 1:19.9 GMAC / Team 2 3 119 2473 Steve Schmelzer Sturgeon Bay WI 54 1:24:51.7 3:07.0 4 130 2080 Sterling Schmidt Two Rivers WI 51 1:26:02.9 4:18.2 Wheel & Sprocket 5 135 2030 Peter Kot Homer Glen IL 50 1:27:26.1 5:41.4 6 136 2168 Mark Ullenberg Mukwonago WI 53 1:27:31.2 5:46.5 7 149 2209 John Rosebush Appleton WI 51 1:30:05.4 8:20.6 8 158 2173 Rich Mennenoh McHenry IL 51 1:32:03.3 10:18.6 9 159 2005 Keith Westphal Appleton WI 54 1:32:11.4 10:26.7 Wheel & Sprocket/Trek 10 170 2085 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 53 1:36:04.4 14:19.6 Team Extreme Ski & Bike 11 175 2378 Gary Smits Green Bay WI 54 1:40:10.9 18:26.2 Team Bellin Health 12 177 2202 Jesse Voss Milwaukee WI 50 1:50:48.8 29:04.1 NR 2219 Brad Swenson Roscoe IL 54

Men 55 to 59

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 38 2145 David Wellskopf Campbellsport WI 55 1:17:59.8 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 89 2086 Wayne Fish Rhinelander WI 57 1:22:10.3 4:10.4 Fish Nordic 3 99 2144 Paul Manley Madison WI 56 1:23:00.2 5:00.4 Chainsmokers 4 132 2008 Mike Ruzich Hillside IL 55 1:26:51.1 8:51.2 Wheel and Sprocket / Trek 5 138 2083 Dale Lenss Luxemburg WI 58 1:28:06.3 10:06.4 Bellin Health 6 145 2081 Neal Rollins Menasha WI 57 1:29:43.0 11:43.2 Fondy Cyclery 7 153 2175 Jim Shong Chippewa Falls WI 55 1:31:19.4 13:19.6 Bike Doctor 8 156 2211 John Spaude Watertown WI 55 1:31:42.3 13:42.4 Wheel & Sprocket 9 176 2024 James Heinecke Sheboygan WI 55 1:46:12.9 28:13.1 Brats N Beer

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 174 2167 Robert Langlois Whitelaw WI 62 1:38:52.3 0:00.0