BelGioioso Elite Series Results WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Elite

WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Elite

May 15, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 511 Kieyla Smith Appleton WI 16 1:52:57.0 0:00.0 DNF 517 Jasmine House Oneida WI 15 Team 2

Women 19 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 532 Kyia Malenkovich Saint Cloud MN 29 1:31:22.6 0:00.0 headmethod.com 2 3 533 Megan Monroe Colorado Springs CO 25 1:34:08.5 2:45.8 PCW Cycling 3 7 509 Holly Liske Medford WI 19 1:44:23.2 13:00.6 Hayes Disc Brakes 4 9 514 Jennifer Whitedog La Crosse WI 26 1:46:26.3 15:03.6 Skinny's Fat Tire Racing Team 5 10 535 Angela Reinke Burnsville MN 28 1:48:11.2 16:48.6 PennCycle 6 11 520 Hannah Guerra Oconomowoc WI 20 1:50:18.7 18:56.1 Guerra Means War! 7 13 534 Lori Hennessy Monona WI 25 1:56:22.3 24:59.6 NR 524 Lindsey Guerra Oconomowoc WI 25 Guerra Means War! NR 513 Michelle Peariso De Pere WI 29 Gear N' Up

Women 30 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 502 Kim Eppen Iowa City IA 38 1:32:44.6 0:00.0 Mercy / Specialized 2 4 507 Diana Hill Coon Rapids WI 35 1:39:17.0 6:32.4 Trek VW 3 5 508 Lori Sable Thiensville WI 39 1:40:05.4 7:20.7 Team Wisconsin 4 6 510 Sara Stanford Plainfield IL 31 1:40:40.3 7:55.6 D'Arcy / SRAM Cycling Team 5 8 512 Christina Woodman Janesville WI 31 1:45:33.5 12:48.8 Michael's Cycles 6 14 531 Kerry Putzke Waterloo WI 39 1:57:24.4 24:39.8 7 15 516 Lisa Krayer North Freedom WI 33 2:01:29.0 28:44.3 Moosejaw Pizza and Brewery 8 17 515 Gina Kenny Orland Park IL 32 2:21:58.8 49:14.1 Team Extreme

Women 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 525 Colleen Westphal Appleton WI 44 2:08:31.4 0:00.0 Wheel & Sprocket/Trek

Men 15 to 18

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 16 Jonathan Kay Shell Lake WI 17 1:46:42.2 0:00.0 Hayes On Track 2 39 4 Cole House Oneida WI 17 1:50:02.7 3:20.5 GMAC/Specialized 3 60 14 Josh Kay Shell Lake WI 17 1:55:17.6 8:35.4 Hayes OnTrack Cycling Team 4 70 49 Justin Schmidt Saint Germain WI 17 2:09:16.5 22:34.3 DNF 105 Marc Swart Winona MN 18 Alan Factory Team

Men 19 to 24

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 70 Tristan Schouten Sheboygan WI 23 1:38:20.0 0:00.0 Trek Midwest 2 3 46 Chad Sova Spooner WI 20 1:38:35.1 0:15.1 pcwcycling.org 3 7 2 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 21 1:41:21.7 3:01.7 Team Pedal Moraine 4 11 18 Travis J. Woodruff Spooner WI 22 1:43:17.0 4:57.0 PCWcycling.org 5 13 8 Seth Lenss Luxemburg WI 21 1:43:47.8 5:27.8 Fuji Bikes 6 15 81 Sam Oftedahl Shoreview MN 24 1:44:48.0 6:28.0 Salsa 7 18 48 Matt Kelly Johnson Creek WI 24 1:45:35.6 7:15.6 8 19 63 Nathan Guerra Oconomowoc WI 24 1:46:10.3 7:50.2 Guerra Means War! 9 20 83 Eric Oftedahl Saint Paul MN 22 1:46:13.3 7:53.3 Salsa 10 21 53 Michael C Anderson Bonduel WI 19 1:46:20.5 8:00.5 Bike Hub 11 26 61 Caleb Bonnett Strawberry Point IA 24 1:46:44.5 8:24.5 12 34 28 Chad Balthazor West Bend WI 20 1:49:08.0 10:48.0 Pedal Moraine 13 42 51 Ker Statz Wisconsin Rapids WI 22 1:50:36.5 12:16.4 Campus Cycle 14 53 104 Caleb Thompson Plymouth WI 22 1:52:47.7 14:27.7 PCW Cycling 15 62 50 Carlos Haeckel Madison WI 22 1:55:43.4 17:23.4 DNF 9 Ryan Ruhland Fond Du Lac WI 24 FDL Cyclery NR 13 John Shultz Cedar Falls IA 22

Men 25 to 29

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 5 Brian Eppen Iowa City IA 27 1:38:25.3 0:00.0 Mercy - Specialized 2 4 1 Brian Matter Sheboygan Falls WI 27 1:39:21.8 0:56.4 PCWCycling.org 3 5 3 Jesse Lalonde Fitchburg WI 26 1:41:02.1 2:36.7 4 6 7 Mike Phillips Milwaukee WI 28 1:41:10.5 2:45.2 Alterra Cycling 5 10 10 Ronald Stawicki Hartland WI 27 1:43:05.0 4:39.7 AlphaWings 6 12 40 Justin Salzmann Kaukauna WI 28 1:43:39.9 5:14.5 The Bike Hub / Fuji 7 24 11 Tim Drankus West Allis WI 29 1:46:43.2 8:17.8 Alterra Coffee MTB Racing Team 8 27 34 Neil Swanson Janesville WI 26 1:47:16.1 8:50.8 Michael's Cycles 9 37 67 Bryan Bos Naperville IL 26 1:49:54.7 11:29.3 Darcy / SRAM 10 40 20 MacIej Nowak South Milwaukee WI 28 1:50:14.0 11:48.6 Polska Cannondale 11 57 78 Jeff Herrera Minneapolis MN 27 1:54:28.6 16:03.3 C.R. Conquistadors Racing 12 61 90 Erich Ponath Sheboygan WI 27 1:55:31.5 17:06.2 Fattires-n-beer 13 65 55 Bill Schwalbe Duluth MN 27 1:58:31.1 20:05.8 Team Ski Hut DNF 103 Ryan Atkinson Lake Mills WI 29 Gary Fisher NR 108 Collin Schaafsma Wadsworth IL 27 DNF 106 Brian Schwaller Elkhart Lake WI 26 PCW Cycling

Men 30 to 34

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 45 Chris Peariso De Pere WI 31 1:42:55.6 0:00.0 Gear N' Up 2 17 17 Jerry Long Fitchburg WI 32 1:45:07.5 2:11.9 Chainsmokers 3 29 43 Josh Barrett Whitewater WI 34 1:47:29.1 4:33.5 Skinny's 4 30 27 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 31 1:48:20.7 5:25.1 Team Wisconsin 5 31 62 Josh Shively La Crosse WI 33 1:48:30.8 5:35.2 Muddy Cup/Lacresse Velo 6 32 38 Zach Stanford Plainfield IL 32 1:48:35.1 5:39.5 D'Arcy / SRAM Cycling Team 7 33 24 Kevin Klug Chicago IL 34 1:49:03.8 6:08.1 8 35 91 Chris Solan Antioch IL 31 1:49:11.1 6:15.5 Zion Cyclery 9 36 59 Frank Rowley Channahon IL 31 1:49:17.6 6:22.0 Darcy 10 44 65 Chris Pagels Brussels WI 32 1:50:57.1 8:01.4 11 45 107 Tony Schwaller Elkhart Lake WI 30 1:51:20.9 8:25.2 PCW 12 46 80 Mike Kelsall Plainfield IL 33 1:51:21.1 8:25.5 D'Arcy Cycling/SRAM 13 48 47 Ryan Krayer North Freedom WI 33 1:51:43.7 8:48.0 Moosejaw Pizza and Brewery 14 49 42 James Buddenbaum Wilmette IL 33 1:51:56.4 9:00.8 Alberto's 15 55 72 Craig Manthe Eau Claire WI 31 1:53:43.3 10:47.7 Polska 16 63 58 Matt Silvia La Grange Park IL 32 1:57:33.7 14:38.1 Alberto's 17 64 111 Erik Paulson Minneapolis MN 32 1:57:49.1 14:53.4 18 67 44 Matthew Gutowski Duluth MN 33 2:01:12.9 18:17.2 Ski Hut 19 68 57 Mat Bostelman Sterling IL 31 2:02:35.1 19:39.5 NR 33 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 33 The Ski Hut

Men 35 to 39

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 14 109 Michael Spiro Sheboygan Falls WI 37 1:44:33.0 0:00.0 PCW 2 16 77 Jack Nielsen Racine WI 39 1:45:02.5 0:29.5 Hayes 3 22 15 Jeff Melcher West Bend WI 38 1:46:31.7 1:58.7 Pedal Moraine 4 25 39 John Gatto Oak Forest IL 35 1:46:44.1 2:11.1 D'Arcy / SRAM Cycling Team 5 28 56 Ray Nelson Woodstock IL 35 1:47:17.2 2:44.2 Skinnys Racing 6 41 22 David Stahl Gurnee IL 35 1:50:14.9 5:41.8 Team Wisconsin 7 47 30 Bill Nigh West Bend WI 36 1:51:36.8 7:03.8 Team Pedal Moraine 8 50 66 Butch Welke Lake Geneva WI 38 1:52:06.5 7:33.5 Skinny's Racing 9 51 64 Jeff Abitz Appleton WI 37 1:52:28.4 7:55.4 GMAC Mortgage / Team 2 10 54 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 36 1:52:56.0 8:23.0 Team Wisconsin 11 58 26 Kevin Heppner Chicago IL 35 1:54:54.3 10:21.3 Killjoy Racing 12 59 19 Eric Peterson Wausau WI 39 1:55:07.4 10:34.4 Wheel & Sprocket 13 66 112 Brian Buelow Winona MN 36 2:00:28.6 15:55.6 Adventure 14 69 110 Scott McLaughlin Evanston IL 36 2:06:51.9 22:18.9 Active Endeavors DNF 102 Andrew Jennings Menasha WI 35 DNF 68 Bill Miller Sun Prairie WI 36 NR 60 Mike Roberts Wheaton IL 38

Men 40 and over

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 54 Todd Mc Fadden Coon Rapids WI 41 1:41:34.0 0:00.0 Trek VW 2 38 31 Scott Cole Stevens Point WI 41 1:49:59.2 8:25.1 3 43 52 Jan Rybar Apple Valley MN 44 1:50:51.9 9:17.9 4 52 41 Mark Engen Winona MN 44 1:52:45.8 11:11.8 Muddy Cup 5 56 35 Jerry Daanen Racine WI 41 1:53:48.8 12:14.8 Hayes NR 99 Bob Hayssen Racine WI 55 Vision Quest