KMC Citizen Series Results WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Citizen

WORS XC # 1 Iola Bump & Jump (Iola) Citizen

May 15, 2005


Results by: Results by WORS Racing L.L.C.

Women 10 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 5025 Arin Lemke Cedarburg WI 13 1:17:54.0 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 23 5108 Amber Dahl Lake Geneva WI 14 1:32:39.7 14:45.6 Skinnys race Team

Women 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5024 Catherine Swanson Janesville WI 24 1:00:54.2 0:00.0 Michael's Cycles 2 2 5011 Jennifer Jones Madison WI 24 1:03:46.0 2:51.7 Mad FORCs 3 10 5105 Sarah Krause Neenah WI 21 1:13:42.4 12:48.2 4 15 5050 Rachel Snider Manitowoc WI 24 1:16:31.9 15:37.7 UW-Whitewater 5 19 5104 Ann Mischka Wausau WI 21 1:22:14.2 21:20.0

Women 25 to 29

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 5021 Elizabeth Legaspi Sheboygan WI 28 1:12:17.4 0:00.0 Fattires-n-beer 2 11 5008 Renee Bach Madison WI 29 1:13:52.6 1:35.1 Team Ry-z 3 14 5107 Shelly Purdy Oshkosh WI 29 1:15:34.2 3:16.8

Women 30 to 34

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 5015 Sarah Guse Fond Du Lac WI 31 1:13:00.3 0:00.0 FDL/OSH Cyclery 2 9 5102 Meghan Sedivy Chicago IL 30 1:13:37.0 0:36.7 3 18 5002 Ishel Quintana Menomonee Falls WI 32 1:20:20.3 7:20.0

Women 35 to 39

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 5019 Barbara Daanen Racine WI 38 1:26:16.5 0:00.0 Hayes 2 25 5014 Christine Strahm Suamico WI 37 1:42:28.8 16:12.3 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women 40 to 44

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5103 Jan Flynn Chicago IL 40 1:04:40.2 0:00.0 2 5 5016 Cynthia Novak Marshall WI 41 1:09:08.9 4:28.6 3 12 5003 Roxanne Rogers Sheboygan WI 44 1:15:00.2 10:19.9 Big Ring Racing 4 13 5022 Cecile Labecki Milwaukee WI 40 1:15:31.7 10:51.4 RPM Hayes Brake 5 22 5007 Carole-Anne Stewart Rockford IL 44 1:26:42.9 22:02.6 Rock Cut Trail Crew 6 26 5018 Demaris Martz West Bend WI 41 1:46:59.7 42:19.4 DNF 5005 Rebecca Welch Oshkosh WI 43 Wheel & Sprocket

Women 45 to 49

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 5055 Amy Dykema Evanston IL 46 1:11:31.4 0:00.0 Active Endeavors 2 17 5001 Susan Borchardt Waubeka WI 45 1:20:04.2 8:32.8 Team Extreme 3 24 5101 Cheryl Jeanpierre Campbellsport WI 47 1:37:20.8 25:49.3 Pedal Moraine

Women 50 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5006 Cheryl Rollins Menasha WI 55 1:09:05.6 0:00.0 Fondy Cyclery 2 20 5059 Sue Blankenheim Tomahawk WI 59 1:22:15.7 13:10.0

Men 10 to 14

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 4025 Paul Hahn Ogema WI 14 53:45.7 0:00.0 2 21 4093 Samuel Priem Grafton WI 14 56:49.4 3:03.7 Team Extreme 3 23 4076 Theodore Peters Hartford WI 13 57:19.3 3:33.6 LaPerla Racing 4 28 4007 Brad Peterson Wausau WI 12 57:57.2 4:11.5 Wheel & Sprocket 5 32 4338 Tony Hoak Green Bay WI 14 58:47.3 5:01.6 6 34 4018 Greg Parker Cedarburg WI 14 58:56.6 5:10.9 Team Extreme 7 36 4101 John Kummer Plymouth WI 13 59:00.8 5:15.1 Fat Kats - Fat tires & Beer 8 42 4227 Zeb Rybar Apple Valley MN 13 59:29.3 5:43.6 9 59 4001 Myles Beach Larsen WI 11 1:01:45.0 7:59.3 Gear-n-Up 10 65 4040 Caleb Lenss Luxemburg WI 11 1:03:14.2 9:28.5 Bellin Health 11 69 4024 William Griesbach Rockford IL 13 1:03:54.8 10:09.1 Point Pursuit 12 72 4325 Sean Brogan De Forest WI 14 1:04:11.5 10:25.8 13 73 4099 Taylor Otto Kaukauna WI 14 1:04:19.2 10:33.5 recyclist 14 82 4091 Jonathon Vollmer Altoona WI 14 1:05:46.4 12:00.7 Bike Doctor 15 109 4089 Hunter Putzke Waterloo WI 13 1:12:44.5 18:58.8 Hayes on Track 16 112 4307 Russell Holbrook Marion WI 14 1:13:52.9 20:07.2 17 120 4140 Winston Xue Madison WI 14 1:18:46.1 25:00.4 WORS-JDT 18 121 4334 Ben Specht Sherwood WI 14 1:25:59.4 32:13.7 Recyclist 19 123 4130 Andy Wheeler Mc Farland WI 11 1:39:00.2 45:14.5 WORS-JDT DNF 5106 Ryan Atkinson Lake Mills WI 13 Gary Fisher DNF 4120 Ian Delaney Madison WI 13 WORS-JDT

Men 15 to 16

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4335 Truman Purdy River Falls WI 15 47:59.5 0:00.0 The Route 2 10 4039 Andy Livingston Cedarburg WI 16 54:32.8 6:33.3 3 22 4102 Justin Riedel Racine WI 15 56:49.8 8:50.3 Success Video 4 48 4107 Landon Thomas Zion IL 16 59:58.0 11:58.5 5 55 4060 Kyle Johnson Neenah WI 15 1:01:08.3 13:08.8 6 60 4333 Michael Stout Shawano WI 16 1:02:01.4 14:01.9 Joe Bikelers Racing 7 64 4048 Alan Johnson Westfield WI 15 1:03:06.2 15:06.7 Eriks 8 71 4311 Tylur Lengfeld Sun Prairie WI 15 1:04:04.5 16:05.0 9 84 4314 Nathan Michael Clintonville WI 16 1:06:19.4 18:19.9 10 87 4084 Charles Rechner Green Bay WI 15 1:06:40.0 18:40.5 11 89 4086 Byron Guerra Oconomowoc WI 15 1:07:00.9 19:01.4 Guerra Means War 12 96 4051 Ian Brooks Menasha WI 15 1:07:52.4 19:52.9 13 101 4318 Rusten Sheskey Waukesha WI 16 1:09:13.1 21:13.6 14 103 4350 David Klussendorf Stevens Point WI 16 1:10:17.5 22:18.0 15 122 4224 Craig Pulak Green Bay WI 16 1:26:02.8 38:03.3 Bellin Health

Men 17 to 18

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4308 Samuel Holbrook Marion WI 17 52:46.8 0:00.0 2 5 4026 Chad Krenzke Grafton WI 17 53:42.3 0:55.5 Team Extreme 3 24 4343 Thomas Sturtevant Middleton WI 17 57:19.9 4:33.1 3 31 4332 Michael Sherven Sheboygan WI 17 58:42.5 5:55.7 4 85 4098 Jim Doherty Shorewood WI 17 1:06:21.5 13:34.7 5 99 4221 Adam Schwartz Sayner WI 17 1:08:06.7 15:19.9 DNF 4021 Randy Ambacher Iola WI 17

Men 19 to 24

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4090 Christopher Magyar Eau Claire WI 22 51:44.2 0:00.0 Bike Doctor 2 8 4310 Joshua Laatsch Tigerton WI 22 54:20.6 2:36.3 3 12 4087 Kyle Guerra Oconomowoc WI 21 54:46.9 3:02.6 Guerra Means War 4 16 4058 Erik Johnson Cherry Valley IL 20 56:03.5 4:19.2 Rock Cut Trail Crew 5 18 4324 Kent Roberts Nekoosa WI 20 56:33.1 4:48.8 6 24 4301 Trevor Stellrecht Oshkosh WI 20 57:40.8 5:56.5 Wheel & Sprocket 7 27 4105 Andrew Rieder Fond Du Lac WI 20 57:46.5 6:02.2 FDL/OSH Cyclery 8 29 4341 Charlie Krause Neenah WI 19 58:11.3 6:27.0 9 41 4321 Spencer Strigel Stevens Point WI 24 59:27.4 7:43.2 Polska Cannondale 10 46 4223 Chris Johnson Fond Du Lac WI 21 59:48.0 8:03.7 11 47 4306 Michael Holbrook Marion WI 23 59:48.3 8:04.0 12 56 4033 Joe Paczkowski Withee WI 21 1:01:17.3 9:33.0 13 62 4003 Isaiah Schwinn Sheboygan WI 22 1:03:02.4 11:18.2 Back Door Bike Shop 14 67 4083 Rob Salentine Neenah WI 19 1:03:50.2 12:05.9 15 68 4006 Justin Lund Appleton WI 24 1:03:51.9 12:07.6 Big Ring Racing 16 105 4023 Paul Westburg Kewaunee WI 19 1:11:14.0 19:29.7 GMAC Mortgage/Team 2 17 119 4316 Zachary Holbrook Marion WI 22 1:18:36.3 26:52.0 NR 4344 Joshua Bucholtz Madison WI 20 DNF 4347 Adam Verstegen Kaukauna WI 22 Recyclist

Men 25 to 29

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4331 Anthony Dipiazza Appleton WI 29 53:02.4 0:00.0 2 9 4229 Nick Caliva River Falls WI 26 54:26.3 1:23.9 The Route 3 14 4323 Travis Bellman Minocqua WI 27 55:20.4 2:17.9 4 17 4036 Ryan Rysewyk Madison WI 26 56:08.1 3:05.6 Ry-z 5 19 4050 Mike Purdy Oshkosh WI 29 56:35.7 3:33.3 6 20 4326 Travis Mayne Boscobel WI 25 56:42.2 3:39.8 7 53 4104 Brian Spranger Crystal MN 27 1:00:31.0 7:28.6 Spranger 8 70 4349 Tom Ales Prentice WI 28 1:03:56.1 10:53.7 9 77 4327 Eric Trumm Oregon WI 25 1:05:03.4 12:01.0 10 108 4134 Brandon Meyers Shawano WI 29 1:12:37.4 19:35.0 11 110 4088 Ryan McEneany Appleton WI 29 1:13:00.2 19:57.8 Gear N Up

Men 30 to 34

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4052 Jeff Truax Racine WI 31 53:45.3 0:00.0 2 25 4065 Brian Toltzmann Manitowoc WI 34 57:45.0 3:59.6 3 37 4004 Peter Cherchian Madison WI 31 59:06.5 5:21.1 Verizon 4 38 4085 Alan Jahn Plymouth WI 31 59:11.3 5:26.0 5 61 4114 Jeff Robinson Madison WI 33 1:02:35.1 8:49.8 6 81 4313 Aaron McGinnis Combined Locks WI 30 1:05:36.6 11:51.2 7 88 4073 Eric Gorder Green Bay WI 32 1:06:48.2 13:02.9 8 97 4322 Kevin Bradley Oshkosh WI 34 1:07:52.4 14:07.0 9 115 4210 Hue Kong Greendale WI 31 1:14:45.8 21:00.4 GenXCycling NR 4346 Laurence Chetcuti De Pere WI 30

Men 35 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 4228 Scott Beduhn Appleton WI 35 56:03.2 0:00.0 Gear N Up 2 26 4342 Pete Esser De Pere WI 37 57:45.5 1:42.2 3 35 4110 Jim Harbort Sun Prairie WI 37 58:59.9 2:56.6 4 52 4319 Lor Tshengzoo Milwaukee WI 38 1:00:25.6 4:22.4 5 58 4303 Jeff Bublitz Green Bay WI 35 1:01:37.3 5:34.1 6 92 4034 Ric Jump Appleton WI 36 1:07:07.1 11:03.9 Fond du Lac Cyclary 7 111 4339 Mark Gehl West Bend WI 38 1:13:34.7 17:31.5 DNF 4222 Curt Demott Green Bay WI 36 NR 4074 Shawn Meinke Neenah WI 36 NR 4014 Jim Pekowsky Waukesha WI 36 Team 20

Men 40 to 44

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 4032 Chris Tamborino Hubertus WI 41 54:40.4 0:00.0 2 13 4009 Tom Wendland Port Washington WI 43 55:11.2 0:30.8 3 33 4002 Dan Backley Germantown WI 42 58:54.7 4:14.2 Velocity 4 40 4348 Kurt Kargel Baraboo WI 40 59:19.9 4:39.4 5 44 4027 Steve Baumann Green Bay WI 44 59:40.4 4:59.9 GMAC Mortagage / Team 2 6 54 4082 David Morgan Mineral Point WI 40 1:00:40.6 6:00.1 7 63 4070 Dan Getzen Lake Geneva WI 40 1:03:02.9 8:22.4 Skinny's Fat Tire Racing Team 8 74 4075 Steve Prell Schofield WI 41 1:04:19.6 9:39.1 9 75 4330 Joseph Gitter New London WI 44 1:04:46.7 10:06.2 10 76 4031 Gary Esko Schofield WI 42 1:04:47.1 10:06.6 11 79 4011 Kevin Niesen Burlington WI 42 1:05:27.7 10:47.2 12 93 4061 Patrick Johnson Neenah WI 42 1:07:26.7 12:46.2 13 95 4329 David De Witt Fond Du Lac WI 42 1:07:49.4 13:08.9 14 100 4097 Richard Doherty Shorewood WI 44 1:09:03.9 14:23.4 DDSportz 15 106 4340 Daniel MacIejewski Wisconsin Rapids WI 43 1:11:22.0 16:41.5 DNF 4080 Dick Elliott Green Bay WI 41

Men 45 to 49

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 45 4069 Kevin Lemke Fond Du Lac WI 45 59:44.4 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 57 4320 Neng Vang Milwaukee WI 46 1:01:27.4 1:43.0 3 66 4094 Barry Lengfeld Sun Prairie WI 45 1:03:47.3 4:02.9 4 80 4328 Dennis Hoeft Juneau WI 48 1:05:36.0 5:51.5 5 86 4337 Mitch Weckop Green Bay WI 45 1:06:38.3 6:53.9 6 104 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 46 1:10:55.2 11:10.7 Point Pursuit 7 113 4044 Rick Bissen Sturgeon Bay WI 45 1:13:57.7 14:13.3 GMAC Mortgage/Team 2 8 114 4057 Thomas Cornils Two Rivers WI 48 1:14:19.0 14:34.6 Team Extreme 9 117 4015 Kevin Anderson Germantown WI 46 1:15:38.6 15:54.2 Pedros Cheep Team NR 4305 Peter Matt Holmen WI 45

Men 50 to 59

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 4309 Ron Kubala Green Bay WI 50 58:21.1 0:00.0 2 39 4008 William Peters Green Bay WI 50 59:14.6 0:53.4 GMAC Mortage/Team 2 3 43 4047 David Hornung Fond Du Lac WI 52 59:29.4 1:08.3 4 49 4095 Gerry Butler Neenah WI 51 1:00:03.8 1:42.7 Gear N Up 5 50 4106 Jeff Cummisford Waukesha WI 55 1:00:10.4 1:49.3 6 78 4108 John Almquist Appleton WI 52 1:05:15.7 6:54.6 7 83 4019 Bernie Parker Cedarburg WI 51 1:05:54.9 7:33.7 Team Extreme 8 91 4092 Michael McCluskey Brookfield WI 56 1:07:06.5 8:45.4 9 94 4046 Tom Borchardt Wisconsin Rapids WI 52 1:07:32.9 9:11.8 Trailhead Bike and Skate 10 102 4304 Kevin Greatens Green Bay WI 50 1:09:40.4 11:19.3 11 107 4111 Franklin Lobello Gurnee IL 58 1:11:57.6 13:36.5 12 118 4077 Mike Hammers Appleton WI 51 1:17:06.4 18:45.3 Wheel & Sprocket of Appleton

Men 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 51 4141 Mike Sherman New Holstein WI 61 1:00:14.4 0:00.0 2 90 4072 Neil Everson Ironwood MI 72 1:07:01.7 6:47.2 Team East 3 98 4096 Ted Batzer Pulaski WI 62 1:07:55.5 7:41.0 4 116 4067 Richard Finch Rockford IL 68 1:15:28.5 15:14.0