Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Sport

WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Sport

May 16, 2004


Results by: Results By WORS Racing L.L.C.

Women 12 to 14

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 3035 Jasmine House Oneida WI 14 1:20:27.1 0:00.0 Bellin Health 2 17 3062 Allyson Brunner Kenosha WI 13 1:22:12.4 1:45.3 Kenosha VeloSport 3 21 3049 Emily Stanislaus Mundelein IL 14 1:23:16.0 2:48.8 Hayes On Track 4 26 3004 Murphykate Montee Sturgeon Bay WI 13 1:26:28.3 6:01.1 Hayes on Track

Women 15 to 16

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 3036 Sarah Lukas Eagle River WI 15 1:32:28.4 0:00.0 Mel'sTrading P ost NR 3031 Kieyla Smith Appleton WI 15 Wheel and Sprocket

Women 17 to 18

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 3057 Ashley Lippincott Waukesha WI 17 1:22:04.7 0:00.0 Hayes On Track 2 24 3060 Katie Miller Winthrop Harbor IL 18 1:26:24.0 4:19.3 Hayes On Track 3 40 3059 Andrea Zettler Plymouth WI 17 2:07:02.6 44:57.9 Grik's

Women 19 to 24

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3058 Terra Nicklas Shorewood WI 24 1:14:43.6 0:00.0 2 16 3032 Anna Fink New Berlin WI 21 1:22:07.8 7:24.2 Fond du Lac Cyclery 3 30 3034 Madeleine Puissant New Berlin WI 21 1:30:13.3 15:29.6 Fond du Lac Cyclery DNF 3050 Nikki Deprey Luxemburg WI 23 Bellin Health

Women 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3048 Katie Schneider Madison WI 25 1:10:49.2 0:00.0 Moosejaw Brewery 2 3 3017 Michelle Pearsio De Pere WI 28 1:13:27.4 2:38.2 Gear N Up 3 8 3047 Lacey Zills Appleton WI 29 1:20:06.9 9:17.7 4 9 3056 Lisa Krayer North Freedom WI 29 1:20:09.1 9:19.8 Moosejaw Brewpub 5 14 3022 Emily Kilsdonk Madison WI 25 1:22:03.4 11:14.2 Pacific Cycle 6 20 3039 Heather Gutowski Duluth MN 25 1:23:06.1 12:16.8 Ski Hut 7 36 3033 Dana Schneider Wilmette IL 28 1:40:30.4 29:41.2 Albertos 8 38 3010 Jessica Smulka Madison WI 26 1:51:10.6 40:21.4 GT

Women 30 to 34

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3003 Boglarka Gyorfi Vernon Hills IL 30 1:15:39.9 0:00.0 Fond du Lac Cyclery 2 6 3018 Becky Blaschka Madison WI 30 1:17:14.4 1:34.5 Team Bike Hub 3 27 3025 Amy Lamkins Appleton WI 31 1:27:13.8 11:33.9 Gear N Up 4 28 3009 Kristina Meinig Saint Charles IL 34 1:29:22.0 13:42.1 5 29 3053 Jeannie Long Milwaukee WI 33 1:29:56.9 14:17.0

Women 35 to 39

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 3100 Carrie Peterson Wausau WI 36 1:20:29.7 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 13 3021 Ulla Gonzalez Milwaukee WI 38 1:21:49.0 1:19.3 Alterra Coffee MTB 3 18 3046 Julie Hall Milwaukee WI 36 1:22:31.8 2:02.1 Polska Cannondale 4 19 3217 Kelley Campbell Madison WI 39 1:22:57.1 2:27.4 5 22 3008 Brittany Nigh West Bend WI 35 1:24:50.9 4:21.2 Team Pedal moraine 6 33 3040 Kathy Janda Middleton WI 35 1:37:08.5 16:38.8 Mad Forcs

Women 40 to 44

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3029 Lori Violetta Marquette MI 43 1:10:51.1 0:00.0 2 7 3063 Jacque Nitka New Franken WI 43 1:19:10.4 8:19.2 Bellin Health Cycling 3 34 3064 Cynthia Novak Marshall WI 40 1:37:15.9 26:24.7 4 39 3007 Susan Borchardt Mequon WI 44 2:00:41.3 49:50.1 Team Extreme 5 41 3042 Rolleen Kralovec Green Bay WI 43 2:07:34.2 56:43.1 Stadium Bike NR 3020 Patricia Bauer Fond Du Lac WI 44 NR 3001 Christine Czarnecki Milwaukee WI 40 Alterra Coffee Race Team DNF 3015 Colleen Westphal Appleton WI 43 Wheel & Sprocket / Trek

Women 45 to 49

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 3028 Deb Sniadajewski Stevens Point WI 48 1:20:47.8 0:00.0 Point Pursuit 2 23 3061 Wendy Burns Deerfield IL 46 1:25:41.9 4:54.0 Clif / Active Endeavors 3 25 3005 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 46 1:26:26.1 5:38.2 Hayes 4 32 3037 Cheryl Post Plover WI 45 1:33:04.8 12:16.9 Point Pursuit 5 37 3016 Diane Engel Mequon WI 48 1:43:30.0 22:42.1 Hayes Disc Brakes

Women 50 to 54

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 35 3019 Rose Lenss Luxemburg WI 53 1:39:29.5 0:00.0 Bellin Health

Men 12 to 14

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 2181 Cody Shaide Rice Lake WI 14 1:05:17.2 0:00.0 BackRoadBikeShops 2 127 2594 Ryan Kann Rice Lake WI 14 1:13:09.0 7:51.8 3 135 2199 Benjamin Overeem Green Bay WI 14 1:14:02.9 8:45.7 Bellin Health 4 167 2281 Shaine Nelson East Troy WI 13 1:18:08.7 12:51.5 Hayes on Track 5 196 2018 Aristotle Peters Hartford WI 13 1:25:10.3 19:53.1 6 200 2263 Charlie Hall Kenilworth IL 13 1:26:24.1 21:06.9 7 208 2001 Thomas Vamvakos Skokie IL 13 1:29:36.8 24:19.6 2CC

Men 15 to 16

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 2106 Jason Roelse Sheboygan WI 15 1:04:11.2 0:00.0 PCW 2 34 2176 Justin Nagode Sheboygan WI 15 1:04:19.3 0:08.1 PCW Cycling 3 37 2233 Ying Chang Green Bay WI 16 1:04:34.2 0:23.0 Team Bellin Health 4 110 2060 Patrick Ettmayer Jackson WI 16 1:11:25.8 7:14.6 Team Pedal Moraine 5 111 2152 Thomas Shaide Rice Lake WI 16 1:11:38.4 7:27.2 Backroadbikeshops 6 115 2198 Dillon Bera Kaukauna WI 15 1:12:09.5 7:58.2 Bellin Health 7 117 2157 Brad Wagner Glenbeulah WI 15 1:12:14.0 8:02.8 Backdoor Bike Shop 8 156 2278 Nathan Johnson Eau Claire WI 16 1:16:21.7 12:10.5 9 158 2285 Dj Denny De Pere WI 16 1:16:52.4 12:41.1 10 179 2114 Matthew Limberg Glenbeulah WI 15 1:20:19.3 16:08.1 Back Door Bike Shop 11 182 2237 Richie Miller Winthrop Harbor IL 15 1:20:43.1 16:31.8 Hayes On Track 12 216 2289 Lee Suring Green Bay WI 15 1:45:15.5 41:04.3

Men 17 to 18

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2260 Kip Spaude Watertown WI 17 59:20.0 0:00.0 2 11 2097 Sean Beckman Ironwood MI 17 1:01:20.8 2:00.8 Hayes OnTrack 3 28 2241 Nick Darcy Plainfield IL 17 1:03:31.5 4:11.5 Darcy Cycling 4 30 2162 Ryan Baumann Green Bay WI 17 1:03:49.8 4:29.8 Team 2/Bel Gioioso 5 38 2043 Dallas Fowler Green Bay WI 17 1:04:34.9 5:14.9 Team 2 Racing 6 54 2283 Jon Schmidt Green Bay WI 17 1:06:19.0 6:59.0 Team Nordik 7 57 2269 Jason Shong Chippewa Falls WI 17 1:06:32.5 7:12.5 Bike Doctor 8 61 2279 Jamie Selinske Madison WI 17 1:07:00.3 7:40.3 9 66 2187 Kyle Cortright Eagle River WI 17 1:07:17.2 7:57.2 10 68 2236 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 17 1:07:25.2 8:05.2 Team Wisconsin 11 69 2276 Patrick Carman Madison WI 18 1:07:32.5 8:12.5 12 75 2302 Marshall Hau Glenbeulah WI 18 1:08:18.8 8:58.8 PCW Mountain Bike 13 84 2208 Kyle Martinelli Zion IL 18 1:08:53.0 9:33.0 Zion Cyclery 14 91 2174 Christopher Bidlake Naperville IL 18 1:09:34.2 10:14.2 Wheelfast Racing 15 112 2290 Ethan Lenss Luxemburg WI 18 1:11:45.5 12:25.5 Bellin Health 16 123 2597 Andrew Moore Waukesha WI 17 1:12:35.0 13:15.0 17 143 2131 Aaron Gretzinger Madison WI 18 1:14:54.7 15:34.7 ChainSmokers 18 177 2129 Rob Reindl Manitowoc WI 17 1:20:16.4 20:56.4 The Bike Hub 19 188 2267 William Kaiser Eau Claire WI 18 1:22:24.8 23:04.8 Bike Doctor 20 190 2082 Nick Sabel Ripon WI 18 1:23:10.8 23:50.8 FDL/OSH Cyclery 21 212 2178 David Vande Walle Appleton WI 18 1:34:56.5 35:36.5

Men 19 to 24

Field Size: 31

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2273 Peter Hurst Chicago IL 19 1:01:01.0 0:00.0 University of Michigan 2 5 2272 Nathan Guerra Oconomowoc WI 23 1:01:02.0 0:01.0 Guerra means War 3 6 2031 John Patt Fond Du Lac WI 21 1:01:03.0 0:02.0 Fond du Lac Cyclery 4 7 2284 Thomas Petri West Bend WI 20 1:01:04.0 0:03.0 Mountain Outfitters 5 18 2222 Matt Waite Stevens Point WI 20 1:02:05.5 1:04.5 Point Pursuit 6 23 2287 Carl Morse Hortonville WI 20 1:03:06.0 2:05.0 Wheel & Sprocket 7 25 2164 Gregory Stanis Saint Paul MN 24 1:03:07.0 2:06.0 8 26 2599 Chris Goettig Two Rivers WI 19 1:03:07.2 2:06.2 9 31 2268 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 19 1:04:02.1 3:01.1 Point Pursuit / U of Minn 10 42 2019 Constantine Peters Milwaukee WI 22 1:05:08.3 4:07.3 11 53 2243 Jared Suster De Pere WI 20 1:06:06.6 5:05.6 Bike Hub 12 85 2179 Christopher Severson Milwaukee WI 23 1:08:59.6 7:58.6 13 104 2149 Michael Spiewak Madison WI 22 1:11:09.2 10:08.2 Team Oschner 14 106 2126 Aaron Schneider Palatine IL 23 1:11:13.8 10:12.8 15 113 2048 Will Roth Greenville WI 20 1:11:54.4 10:53.4 Wheel and Sprocket 16 116 2293 Luis Maldonado Madison WI 24 1:12:13.1 11:12.1 17 119 2592 Dan Hendricks Pewaukee WI 21 1:12:15.7 11:14.7 18 130 2196 Cory Gwin Janesville WI 24 1:13:29.3 12:28.3 Michaels Cycles 19 145 2142 Joshua Krick Cedarburg WI 24 1:15:00.9 13:59.9 Team Extreme 20 153 2118 Nate Jasperson Schofield WI 23 1:16:14.3 15:13.3 21 164 2277 Doug Depies Mequon WI 19 1:17:29.4 16:28.4 22 166 2271 Joseph Nolan Merrill WI 20 1:18:07.8 17:06.8 UW Platteville 23 173 2135 Collin Stevens West Allis WI 21 1:19:25.8 18:24.8 24 178 2148 Steven Spiewak Kildeer IL 21 1:20:17.9 19:16.9 Team Oschner 25 189 2253 Kyle Jefcik Milwaukee WI 24 1:22:25.6 21:24.6 26 198 2154 Joseph Chojancki Green Bay WI 20 1:25:21.1 24:20.1 Bellin Health 27 209 2297 Bill Street Sheboygan WI 19 1:29:42.6 28:41.6 Fat Kats 28 213 2063 Trey Molitor Medford WI 20 1:35:02.0 34:01.0 29 215 2221 Kent Roberts Nekoosa WI 19 1:44:47.4 43:46.4 Trail Head 30 217 2299 Kevin Langenecker West Bend WI 19 1:48:28.6 47:27.6 DNF 2215 Aaron Watry Whitewater WI 23 UW-Whitewater Cycling

Men 25 to 29

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2104 Mark Farina Montreal WI 28 1:01:05.0 0:00.0 2 9 2117 Tony Pirolo Delafield WI 26 1:01:06.5 0:01.5 3 10 2124 Juan Munster Chicago IL 26 1:01:17.5 0:12.5 XXX Racing / Athletico 4 12 2193 Tim Booms Oshkosh WI 26 1:01:40.9 0:35.9 Wheel and Sprocket 5 14 2258 Peter Reis Kewaskum WI 28 1:01:45.0 0:40.0 Mountain Outfitters 6 22 2147 Sean Fagan Janesville WI 28 1:03:05.8 2:00.8 Michael's Cycle 7 33 2125 Mark Balkenende Mundelein IL 29 1:04:12.2 3:07.2 All-Aboard Fitness/Team 2 8 35 2057 Ryan Herman West Bend WI 27 1:04:19.7 3:14.7 Mountain Outfitters 9 49 2345 Zack Blankenheim Roseville MN 27 1:05:34.5 4:29.5 10 50 2166 Mike Mennenoh Lake Geneva WI 29 1:05:43.9 4:38.9 11 51 2098 Mike Kohnle Mequon WI 28 1:06:05.0 5:00.0 Team Extreme 12 60 2029 Jerry Mortier Milwaukee WI 28 1:06:56.5 5:51.5 13 70 2280 Ben Leach La Crosse WI 27 1:07:55.7 6:50.7 14 74 2229 Robert Willmas West Bend WI 28 1:08:17.4 7:12.4 15 78 2239 Aaron Romberg Plainfield IL 29 1:08:35.7 7:30.7 Darcy Cycling 16 83 2138 Brett Ebben Appleton WI 26 1:08:52.6 7:47.6 FDL/OSH Cyclery 17 88 2295 Christopher Schulz St Francis WI 25 1:09:24.1 8:19.1 Team Polska-Cannondale 18 89 2450 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 28 1:09:24.4 8:19.4 Skinny's Racing 19 93 2088 Kenneth Nogeire Evanston IL 27 1:10:02.5 8:57.5 20 101 2002 Jason Karcher Kenosha WI 28 1:10:50.6 9:45.6 21 114 2294 Sean Strosahl Oshkosh WI 28 1:11:55.9 10:50.9 22 155 2292 Ryan Hamilton La Crosse WI 25 1:16:21.3 15:16.3 23 161 2582 Andrew Edens Green Bay WI 25 1:17:16.6 16:11.6 Wheel and Sprocket 24 185 2274 Nick Nelson La Crosse WI 27 1:21:28.4 20:23.4 Buzz's Bikes NR 2045 Steve Kuchenberg Peshtigo WI 27 Bellin Health/ lnCompetition NR 2232 Jonah Lenss Green Bay WI 25 Bellin Health DNF 2159 Benjamin Swart Slinger WI 28 Team Pedal Moraine

Men 30 to 34

Field Size: 35

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 2218 Joe Doyle Westchester IL 32 1:01:42.2 0:00.0 Wheelfast 2 20 2030 Joshua Pierre Seymour WI 31 1:02:30.4 0:48.1 Team Nordik 3 24 2101 Joe Greatens De Pere WI 31 1:03:06.7 1:24.5 4 36 2286 John Mangin Madison WI 31 1:04:21.6 2:39.4 5 40 2053 David Kuphal Stevens Point WI 32 1:04:58.8 3:16.6 6 45 2323 Rick Glos Woodstock IL 33 1:05:22.1 3:39.8 Skinny's Racing 7 59 2112 Scott Janssen Neenah WI 34 1:06:46.5 5:04.2 8 62 2110 Chan Barden Manitowoc WI 33 1:07:05.4 5:23.1 Team Bike Hub 9 64 2130 Eric Eisner Manitowoc WI 34 1:07:09.3 5:27.1 10 76 2230 Dan Tavela Greenfield WI 34 1:08:23.4 6:41.2 Pedal Moraine 11 90 2004 Kevin Czaicki Waukesha WI 33 1:09:32.5 7:50.3 Team Pedal Moraine 12 94 2251 David Schoenherr Waukesha WI 31 1:10:04.3 8:22.1 13 95 2150 Dain Trittau Gilberts IL 33 1:10:18.3 8:36.1 Team Wisconsin 14 96 2005 Todd Wroblewski Germantown WI 34 1:10:30.2 8:48.0 Team Pedal Moraine 15 103 2014 Aaron Ament Greendale WI 32 1:10:59.6 9:17.4 Lifecyclists / Emerys.com 16 108 2103 Kevin Herman Schaumburg IL 32 1:11:17.9 9:35.7 17 118 2369 Ryan Bankel Woodstock IL 32 1:12:14.8 10:32.6 Skinny's Racing 18 120 2116 Lee Messersmith Aurora IL 32 1:12:22.0 10:39.7 Wheel Fast Racing 19 121 2109 Douglas Cutler Watertown WI 33 1:12:28.1 10:45.9 20 125 2296 John Tomljenovic Evanston IL 32 1:12:36.6 10:54.4 Active Endeavors 21 133 2589 Tyson Tatro Green Bay WI 32 1:13:46.5 12:04.3 22 140 2226 Scott Beduhn Appleton WI 34 1:14:22.8 12:40.5 Gear N Up 23 141 2583 Cal Collins Eden Prairie MN 31 1:14:24.7 12:42.5 24 163 2085 Phil Taylor Greenleaf WI 33 1:17:23.1 15:40.9 25 170 2424 Eric Froemming Watertown WI 34 1:18:14.7 16:32.4 26 180 2137 Rick Walls Wauwatosa WI 31 1:20:33.1 18:50.9 Team Extreme 27 183 2083 Rob Livingston Suamico WI 34 1:21:06.2 19:24.0 All_Aboard Fitness/Team 2 28 191 2127 Joshua Bartoszuk Appleton WI 30 1:23:15.9 21:33.6 Br2/Eclipse/Bens 29 199 2184 Jiri Zdrubecky Mount Prospect IL 30 1:26:14.9 24:32.7 30 205 2025 Todd Burns Grafton WI 33 1:27:41.2 25:58.9 31 214 2007 Christopher Hoyme Columbus WI 33 1:35:27.4 33:45.2 Mountain OutFitters DNF 2078 Lee Emmons Verona WI 32 Willy-Bikes-GT DNF 2186 Laszlo Horvath Evanston IL 33 Fond Du Lac Cyclery DNF 2580 Jason Lilyquist Howards Grove WI 30 NR 2132 Jay Zielinski Sussex WI 31 Team Pedal MOraine

Men 35 to 39

Field Size: 38

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2075 Mick Carlson Saint Paul MN 35 59:40.0 0:00.0 2 4 2595 Brian Christensen Sheboygan WI 36 1:01:01.0 1:20.9 3 16 2093 David Bottum East Troy WI 36 1:02:00.4 2:20.4 4 17 2032 Fred Hubley Appleton WI 37 1:02:00.8 2:20.7 Wheel & Sprocket 5 19 2240 Brian Knutson Plainfield IL 37 1:02:24.6 2:44.6 Darcy 6 21 2070 Glen Stroik Franklin WI 39 1:02:52.9 3:12.9 7 29 2214 Pat Janisch Wauwatosa WI 38 1:03:42.6 4:02.6 Hayes 8 39 2009 Steve Jeske Belgium WI 37 1:04:43.5 5:03.5 Pedal Moraine 9 46 2255 Kyle Tomilin Milwaukee WI 36 1:05:22.7 5:42.7 Hayes 10 48 2298 Mike Curtes Mequon WI 38 1:05:26.2 5:46.2 11 56 2596 Rob Boldt Sheboygan WI 36 1:06:28.3 6:48.3 PCW 12 58 2585 Jesse Sharp Green Bay WI 37 1:06:33.1 6:53.1 Nordie Cycles 13 67 2197 Jeffrey Frings Milwaukee WI 38 1:07:19.3 7:39.2 Alterra Coffee 14 80 2270 Jeff Hammond Inverness IL 36 1:08:39.7 8:59.7 15 81 2169 Wade Flisram La Crosse WI 36 1:08:41.4 9:01.4 Team Extreme 16 86 2123 Don Slickman Hilbert WI 37 1:09:08.5 9:28.5 Wheel and Sprocket 17 92 2207 Cliff Henning Cleveland WI 37 1:10:00.3 10:20.2 Fat Kats 18 98 2079 Todd Bugnacki Hales Corners WI 39 1:10:40.5 11:00.5 19 102 2579 Ralf Scharnowski Appleton WI 37 1:10:59.6 11:19.5 20 126 2593 Steve Werner Sussex WI 36 1:12:40.6 13:00.5 21 132 2065 Brian Rummelhart Kenosha WI 35 1:13:46.1 14:06.0 22 136 2036 Bruce Borcherding Germantown WI 39 1:14:03.6 14:23.6 Hayes Disc Brake 23 137 2265 Mike Schmidt Kaukauna WI 38 1:14:05.3 14:25.2 Recyclist 24 144 2288 Curt Demott Green Bay WI 35 1:14:57.4 15:17.4 25 146 2081 Aaron Duston Waukesha WI 36 1:15:13.3 15:33.3 26 147 2139 Kevin Putzke Waterloo WI 37 1:15:15.0 15:34.9 Hayes 27 148 2577 Daniel Guse Fond Du Lac WI 35 1:15:21.8 15:41.8 FDL/OSH Cyclery 28 169 2122 Dave Mennenoh Waukesha WI 37 1:18:11.8 18:31.7 29 171 2033 Troy Olm Madison WI 36 1:18:17.8 18:37.8 30 175 2180 Ricky Hamilton Cottage Grove WI 37 1:20:04.7 20:24.7 Chainsmokers 31 181 2591 Steve Wild Algonquin IL 36 1:20:40.7 21:00.7 32 194 2213 Jeffrey Merkt Wauwatosa WI 39 1:24:30.8 24:50.7 33 195 2584 Devin Ford De Pere WI 36 1:24:46.0 25:06.0 34 197 2040 Bob Schmitt West Allis WI 39 1:25:20.8 25:40.7 Pedal Moraine 35 202 2190 Chris Pasternak Cedarburg WI 35 1:26:27.7 26:47.7 36 204 2282 Bob Meinig Saint Charles IL 35 1:27:22.5 27:42.4 Wheelfast Racing 37 210 2185 Randy Beach Neenah WI 37 1:31:35.2 31:55.2 NR 2090 Steven Kuphal Fond Du Lac WI 38

Men 40 to 44

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 2598 Doug Stahl Shorewood WI 41 1:01:47.5 0:00.0 2 27 2212 Daniel Murwin Janesville WI 43 1:03:21.2 1:33.6 Micheals Cycles 3 43 2091 Doug Callies Beaver Dam WI 43 1:05:17.0 3:29.5 Team Dave Rock Star 4 47 2087 Montie Milner Racine WI 43 1:05:24.7 3:37.1 5 55 2105 John Miller West Bend WI 40 1:06:20.9 4:33.3 Mountain Outfitters 6 63 2121 Arthur Spurlock Green Bay WI 43 1:07:07.0 5:19.4 Belgioioso 7 65 2332 Jeff Seifert Waewatosa WI 42 1:07:10.9 5:23.4 8 71 2100 Donald Gellerup Appleton WI 43 1:08:03.2 6:15.7 Team 2 9 73 2200 Edward Schuster Eagle WI 41 1:08:16.4 6:28.8 Wheel & Sprocket 10 77 2107 Dennis Schueler Hickory Hills IL 42 1:08:34.0 6:46.4 11 82 2183 Paul Rainey Mount Prospect IL 40 1:08:42.1 6:54.6 12 105 2210 DJ Burns Deerfield IL 42 1:11:13.7 9:26.1 Active Endeavors 13 109 2158 Brian Cagle De Pere WI 43 1:11:23.0 9:35.4 The Bike Hub 14 122 2069 Scott Palmersheim West Allis WI 42 1:12:31.2 10:43.7 Pedal Moraine 15 134 2262 Rory Noonan Kaukauna WI 43 1:13:48.2 12:00.6 Team Recyclist 16 142 2171 Phil Depetro Marquette MI 43 1:14:47.1 12:59.5 17 151 2044 Tim Peters Mundelein IL 40 1:16:07.7 14:20.1 Fond Du Lac Cyclery 18 157 2042 Don Fischer Sheboygan WI 42 1:16:36.0 14:48.4 19 168 2275 Jerome Hamilton Milwaukee WI 44 1:18:10.8 16:23.2 20 172 2047 Troy Sable West Bend WI 40 1:18:19.2 16:31.6 21 174 2120 Dennis Malmanger Janesville WI 43 1:19:45.4 17:57.9 Michaels Cycles 22 211 2074 Fred Young Sturgeon Bay WI 41 1:32:00.2 30:12.7 DCBIKES/MAXXIS 23 218 2051 Michael Borchardt Mequon WI 43 2:10:18.4 1:08:30.9 Team Extreme

Men 45 to 49

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 41 2600 John Beck Milwaukee WI 49 1:04:59.0 0:00.0 2 72 2008 Jerry Leair Rubicon WI 48 1:08:09.2 3:10.1 3 79 2059 Steve Kapaun Hudson WI 48 1:08:37.9 3:38.8 4 87 2111 Steve Ferguson Marquette MI 49 1:09:13.3 4:14.2 SportsRack 5 99 2195 Carl Amick Grafton WI 47 1:10:45.8 5:46.7 Alterra 6 100 2003 Jim Feuerstein Whitelaw WI 46 1:10:48.5 5:49.4 Wheel & Sprocket 7 107 2049 Curt Allison West Bend WI 47 1:11:15.4 6:16.3 Hayes Disc Brakes 8 124 2234 Andrzej Kozik Milwaukee WI 48 1:12:36.5 7:37.4 Team Polska Cannondale 9 128 2371 David Torgler Burlington WI 45 1:13:16.7 8:17.6 Hayes Disc Brakes 10 138 2076 Kris Klapperich Ripon WI 48 1:14:13.2 9:14.1 Pedal Moraine 11 165 2015 Peter Kot Homer Glen IL 49 1:17:52.5 12:53.4 12 176 2300 Randy Feuillerat Beloit WI 48 1:20:06.7 15:07.6 Michael's Cycles 13 193 2020 Mark Day Whitefish Bay WI 46 1:23:37.6 18:38.5 B.O.M.B. International 14 201 2115 Tom McHugh Neenah WI 47 1:26:27.0 21:27.9 Wheel and Sproket

Men 50 to 54

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 52 2145 Gary Meader La Crosse WI 53 1:06:06.6 0:00.0 2 129 2209 Rod Swendsen Champion MI 50 1:13:23.7 7:17.1 3 131 2247 Mike Rummelhart Kenosha WI 52 1:13:42.7 7:36.1 Team Mack 4 139 2086 Sterling Schmidt Two Rivers WI 50 1:14:19.8 8:13.1 5 149 2013 Warren Fowler Green Bay WI 51 1:15:47.1 9:40.5 All-Aboard Fitness & Gym 6 150 2257 Dave Oberst Waukesha WI 50 1:15:47.6 9:40.9 Hayes Team 7 154 2216 Steve Schmelzer Sturgeon Bay WI 53 1:16:17.8 10:11.2 8 159 2252 John Washburn Oconomowoc WI 52 1:17:08.7 11:02.0 Alterra Coffee Roasters 9 160 2153 Jim Shong Chippewa Falls WI 54 1:17:12.6 11:06.0 Bike Doctor 10 162 2017 John Rosebush Appleton WI 50 1:17:19.2 11:12.6 11 184 2194 Mark Ullenberg Mukwonago WI 52 1:21:23.9 15:17.2 12 186 2027 Gary Smits Green Bay WI 53 1:21:28.8 15:22.2 Team Bellin Health 13 187 2108 Michael Ruzich Hillside IL 54 1:21:51.6 15:44.9 wheel and sprocket 14 192 2261 John Spaude Watertown WI 54 1:23:34.9 17:28.2 15 206 2035 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 52 1:28:11.6 22:04.9 Team Extreme 16 207 2010 Keith Westphal Appleton WI 53 1:29:30.4 23:23.8 Wheel & Sprocket / Trek

Men 55 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 97 2291 Wayne Fish Rhinelander WI 56 1:10:33.2 0:00.0 2 152 2077 Neal Rollins Menasha WI 56 1:16:09.3 5:36.1 Fondy/Osh Cyclery

Men 60 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 203 2113 Robert Langlois Whitelaw WI 61 1:27:21.8 0:00.0 Bellin Health DNF 2034 Mike Sherman New Holstein WI 60