Bontrager Comp Series Results WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Comp

WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Comp

May 16, 2004


Results by: Results By WORS Racing L.L.C.

Men 14 to 18

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1105 Jake Whitwam Eau Claire WI 18 1:14:51.6 0:00.0 Bike Doctor 2 2 1015 Jonathan Kay Shell Lake WI 16 1:15:06.1 0:14.4 Hayes OnTrack Race Team 3 8 1012 Josh Kay Shell Lake WI 16 1:16:38.1 1:46.4 Hayes OnTrack Race Team 4 33 1153 Justin Schmidt Saint Germain WI 16 1:22:18.9 7:27.3 5 35 1090 Mitch Dreher West Bend WI 18 1:22:54.2 8:02.6 Pedal Moraine 6 85 1108 Marc Mayer Eau Claire WI 18 1:33:10.1 18:18.4 Bike Doctor Racing 7 86 1055 Mitchell Gantz Ashwaubenon WI 14 1:33:14.4 18:22.8 Bellin Health/ inCompetition DNF 1091 Andrew Hanson Delavan WI 18 Micheals Cycles NR 1004 Mike Sherer Winnetka IL 18 2CC

Men 19 to 24

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 1123 Carlos Hackel Madison WI 21 1:19:39.1 0:00.0 2 30 1089 Chad Balthazor West Bend WI 19 1:21:09.7 1:30.5 Pedal Moraine 3 34 1083 Dylan Maho Green Bay WI 21 1:22:28.8 2:49.6 Team 2 Racing 4 40 1068 Tony Wagner Glenbeulah WI 20 1:23:42.9 4:03.7 PCW Cycling 5 43 1147 Michael Eckert Sturgeon Bay WI 21 1:24:22.5 4:43.3 The Bike Hub 6 64 1085 Philip Ott Fontana WI 19 1:27:51.2 8:12.0 Michael's Cycles Racing Team 7 69 1444 Ryan Labar Marquette MI 19 1:28:27.1 8:47.9 8 76 1097 Jereme Noffke Menasha WI 22 1:29:45.2 10:06.1 Wheel & Sprocket 9 77 1122 Christopher Brock Milton WI 21 1:30:22.1 10:43.0 Polska / Cannondale 10 81 1069 Dana De Met Harshaw WI 19 1:31:51.8 12:12.6 Bikes-N-Boards 11 100 1031 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 22 1:39:32.7 19:53.5 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery 12 101 1076 Eric Murrock Sturgeon Bay WI 20 1:40:34.5 20:55.3 Momentum

Men 25 to 29

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1001 Collin Schaafsma Wadsworth IL 26 1:16:34.9 0:00.0 Trek-Zion Cyclery-Han's All Na 2 13 1053 Doug Bailey Palmyra WI 27 1:18:43.0 2:08.1 Alterra Coffee 3 17 1100 Brian Hertzberg Madison WI 27 1:19:25.3 2:50.4 4 18 1080 Sanjay Ganju Milwaukee WI 28 1:19:32.0 2:57.1 Alterra Coffee MTB 5 28 1088 Greg Partyka McHenry IL 25 1:20:40.9 4:06.0 Pedal Moraine 6 47 1445 Eric Michaels Madison WI 25 1:25:07.1 8:32.2 Dogfish 7 51 1011 Brad Beyer West Bend WI 29 1:25:38.0 9:03.1 Pedal Moraine 8 53 1128 Jeremy Vogels De Pere WI 25 1:26:20.5 9:45.6 Bellin Health 9 56 1446 Toby Berg La Crosse WI 27 1:26:52.8 10:17.9 10 63 1025 Carter Shelton Oak Creek WI 27 1:27:50.4 11:15.5 Pedal Moraine 11 67 1149 Jamie Hutjens New Franken WI 29 1:28:20.2 11:45.3 Team Bike Hub 12 68 1142 Matt Lieven Kewaskum WI 27 1:28:24.8 11:49.9 FDL/.OSH Cyclery 13 72 1127 Teddy Ramos Berwyn IL 28 1:29:01.8 12:26.9 14 73 1106 Warren Heise West Allis WI 29 1:29:24.7 12:49.8 Bellin Health/ In Competition 15 94 1442 Aaron Tarnow Madison WI 26 1:37:51.0 21:16.1 16 97 1144 Aaron Fleming Capron IL 28 1:38:39.0 22:04.1 Rock Cut Trail Crew 17 99 1136 Christopher Pitts Wisconsin Dells WI 28 1:39:15.7 22:40.8 Moosejaw Brewery NR 1102 Michael Alfrejd Midlothian IL 28 NR 1062 Joel Coon De Pere WI 28 Dogfish / Belgioioso NR 1441 Ryan Mihm Montrose CO 26 DNF 1116 Marcin Nowak Madison WI 28 Team Polska-Cannondale NR 1017 Travis Olson Sheboygan WI 26 Back Door Bike Shop

Men 30 to 34

Field Size: 32

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1016 Jerry Long Fitchburg WI 31 1:15:15.4 0:00.0 Chainsmokers 2 4 1213 Adam Matson Plainfield IL 31 1:15:44.8 0:29.4 Darcy Cycling Team 3 5 1086 Mat Moore Neenah WI 32 1:16:24.0 1:08.6 Gear N Up 4 6 1191 Chris Solan Gurnee IL 30 1:16:25.7 1:10.3 Trek-Zion Cyclery-Han's All Na 5 11 1042 James Buddenbaum Wilmette IL 32 1:18:18.0 3:02.6 Albertos 6 14 1013 David Stahl Gurnee IL 34 1:18:44.3 3:28.9 Team Wisconsin 7 15 1022 Andy Peters Madison WI 30 1:18:49.5 3:34.1 Moosejawbrewpub 8 16 1120 Ryan Krayer North Freedom WI 32 1:19:00.0 3:44.6 Moosejaw Brewpub 9 20 1041 Kyle Watterson Westmont IL 30 1:19:52.2 4:36.8 10 21 1029 Kevin Klug Chicago IL 33 1:20:03.2 4:47.8 Alberto's 11 23 1046 Christopher Schutte Milwaukee WI 33 1:20:21.5 5:06.1 Polska-Cannondale 12 26 1038 Norman Paternoster Manitowoc WI 32 1:20:33.6 5:18.2 Team Nordik 13 27 1033 Matthew Gutowski Duluth MN 32 1:20:34.9 5:19.5 The Ski Hut 14 29 1079 Mike Budd Combined Locks WI 32 1:20:44.0 5:28.5 Wheel and Sprocket 15 36 1048 Jeff Langlois Stevens Point WI 34 1:23:09.7 7:54.3 Point Pursuit 16 37 1099 Tom Flicker Neenah WI 31 1:23:14.3 7:58.9 Gear-N-Up 17 42 1221 Nathan Schroepfer De Pere WI 30 1:24:19.2 9:03.8 Bellin-in Competition 18 48 1092 Bill Livingston Janesville WI 30 1:25:12.3 9:56.9 Michaels Cycles 19 50 1040 Jason Ruesch Medford WI 32 1:25:26.7 10:11.3 Pedal Moraine 20 65 1134 Jeff Becker Oconomowoc WI 30 1:27:56.1 12:40.7 Pedros 21 70 1231 Gabriel Sanchez Chicago IL 31 1:28:39.3 13:23.9 22 75 1135 Chad Lane Rockford IL 30 1:29:39.2 14:23.8 Kegel's 23 79 1037 Paul Kaczmarowski Wausau WI 32 1:31:08.4 15:53.0 Wheel and Sprocket/ Trek 24 83 1152 Bradley Byrle Menomonee Falls WI 30 1:33:08.1 17:52.7 Pedal Moraine 25 84 1084 Jim Batchelder Oak Creek WI 31 1:33:09.4 17:54.0 Pedal Moraine 26 91 1049 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 32 1:35:53.3 20:37.9 Peddle Moraine 27 92 1139 Todd Derksen Appleton WI 31 1:36:39.7 21:24.3 Wheel & Sprocket Appleton 28 105 1154 Michael Waisbrot Madison WI 30 1:41:35.8 26:20.4 29 109 1082 Trent Faith Oconomowoc WI 34 1:49:13.4 33:58.0 30 111 1018 Michael Worland Rhinelander WI 34 2:05:24.6 50:09.2 NR 1125 Kevin Plato Grafton WI 33 Wisconsin Health & Fitness NR 1009 Mark Szudrowitz Cedarburg WI 33 Extreme Ski & Bike

Men 35 to 39

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1005 Bill Nigh West Bend WI 35 1:16:57.4 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 31 1104 Thomas Flynn Chicago IL 38 1:21:10.8 4:13.3 Funky Weasel 3 32 1070 Anthony Gonzalez Milwaukee WI 36 1:21:17.6 4:20.2 Alterra Coffee MTB 4 38 1156 Keith Russell Sheboygan WI 37 1:23:32.0 6:34.5 PCW Cycling 5 49 1130 Scott McClement Darien IL 36 1:25:16.2 8:18.7 Active Endeavors 6 54 1129 Mike Arft Appleton WI 36 1:26:37.6 9:40.1 Wheel and Sprocket 7 58 1002 John Lirette Menomonee Falls WI 38 1:26:59.4 10:01.9 Hayes 8 71 1109 Steven Pribek Waukesha WI 37 1:28:44.9 11:47.4 9 78 1131 Ken Krebs Bartlett IL 37 1:31:02.3 14:04.8 Active Endeavors 10 80 1030 Benjamin Griggs Green Bay WI 35 1:31:23.5 14:26.0 Bellin Health 11 88 1059 Russell Jobs Milwaukee WI 39 1:34:06.1 17:08.7 Hayes Disc Brakes 12 95 1443 Michael Young Hancock MI 37 1:37:53.9 20:56.4 13 98 1146 Paul Sommers Manitowoc WI 39 1:39:08.7 22:11.2 14 103 1026 Steve Miller Waukesha WI 38 1:41:28.1 24:30.7 DNF 1081 Greg Duckett Milwaukee WI 37 Alterra Coffee MTB DNF 1223 Jeffrey Lindemann Milwaukee WI 35 Blaqpaw Racing

Men 40 to 44

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 1140 Jan Rybar Apple Valley MN 43 1:17:03.1 0:00.0 2 12 1143 Jeff Sympson Rockford IL 42 1:18:36.4 1:33.3 Kegel's 3 22 1047 Jon Suyko Rockford IL 41 1:20:11.1 3:08.0 Kegels 4 24 1058 Mike Geitner Wauwatosa WI 41 1:20:24.7 3:21.6 Team Extreme 5 25 1212 Ross Lemke Cedarburg WI 41 1:20:30.4 3:27.3 Team Pedal Moraine 6 41 1045 Sam Kuehnel Cross Plains WI 43 1:23:44.3 6:41.1 Big Ring Racing 7 44 1008 Scott Wippermann Highland WI 40 1:24:31.0 7:27.9 Eriks 8 46 1113 Robert Schlegel Janesville WI 41 1:24:51.1 7:48.0 Michael's Cycles 9 52 1043 Jay Labecki Milwaukee WI 40 1:25:54.8 8:51.7 Hayes Brake 10 55 1006 Robert Manwaring Trevor WI 40 1:26:40.6 9:37.5 antioch cyclery 11 57 1063 Curt George Glendale WI 41 1:26:57.7 9:54.6 12 61 1024 Don Freitag Marshall WI 44 1:27:26.4 10:23.3 Big Ring Racing 13 66 1066 Bill Colvin Menasha WI 41 1:28:08.2 11:05.1 Wheel and Sprocket 14 96 1118 Michael Meccia Madison WI 41 1:38:05.7 21:02.6 Skinny's Racing 15 102 1155 Mark Kultgen Kewaunee WI 41 1:41:22.9 24:19.8 Bike Hub 16 110 1101 Rob Hofmann Milwaukee WI 41 1:53:52.7 36:49.6 Team Extreme DNF 1019 Jeffrey Gantz Green Bay WI 42 Bellin Health/lnCompetition NR 1051 Jeffrey Parker Cedarburg WI 43 Pedal Moraine

Men 45 to 49

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 59 1007 Steven Humphrey Dixon IL 46 1:27:04.3 0:00.0 Big Ring Racing 2 74 1074 James Sniadajewski Stevens Point WI 48 1:29:28.3 2:23.9 Point Pursuit 3 82 1034 Mark Schimberg Sheboygan WI 48 1:32:29.1 5:24.7 4 87 1044 Mike Wanek Green Bay WI 49 1:34:05.8 7:01.5 All Aboard Fitness 5 89 1234 Bill Delaney Madison WI 49 1:35:25.2 8:20.8 East High School 6 106 1003 Eric Kuhagen Thiensville WI 45 1:42:47.9 15:43.6 Team Specialized

Men 50 and over

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 39 1054 Marc Larson Ashwaubenon WI 50 1:23:41.7 0:00.0 All Aboard Fitness/ Team 2 2 45 1075 Jon Derksen Appleton WI 60 1:24:49.8 1:08.0 Wheel and Sprocket 3 60 1061 Randy Pallex Ashwaubenon WI 51 1:27:18.2 3:36.5 All-Aboard/Team2/Belgioioso 4 62 1050 Larry Swanson Loves Park IL 53 1:27:47.1 4:05.3 Kegels 5 90 1056 Larry Reimer Beloit WI 51 1:35:36.0 11:54.2 Michael's Cycles 6 93 1010 Pete Noffke Menasha WI 54 1:36:51.0 13:09.3 Wheel and Sprocket 7 104 1117 The Don Custer WI 52 1:41:31.6 17:49.9 8 107 1087 Richard Palmer Walworth WI 53 1:43:11.8 19:30.0 9 108 1060 Errico Auricchio Green Bay WI 57 1:48:15.7 24:34.0 Belgioioso 10 112 1021 Kenneth Pokora Waukesha WI 55 2:12:03.7 48:22.0 Team Chote