KMC Citizen Series Results WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Citizen

WORS # 2 Kewaunee XC Adventure XC (Kewaunee) Citizen

May 16, 2004


Results by: Results By WORS Racing L.L.C.

Women 10 to 14

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 5223 Kaitlin Antonneau Racine WI 12 1:24:16.9 0:00.0 Kenosha Velosport 2 24 5034 Calley Nelson East Troy WI 12 1:36:57.3 12:40.4 Hayes Hot Racing 3 33 5009 Julia Gabrielson Baraboo WI 13 1:49:27.5 25:10.6 Moosejaw Brewery and Pizza NR 5224 Danielle Schweitzer Mukwonago WI 13

Women 15 to 16

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 5078 Dawn Yost Ripon WI 15 1:42:19.4 0:00.0 pedal moraine

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 5219 Corenne Fiala Kewaunee WI 17 1:45:41.0 0:00.0

Women 19 to 24

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5033 Hannah Guerra Oconomowoc WI 19 1:16:14.4 0:00.0 Guerra Means War 2 18 5221 Emily Hendricks Pewaukee WI 22 1:32:17.1 16:02.7 3 34 5218 Lisa Roth Stevens Point WI 23 1:49:34.5 33:20.1

Women 25 to 29

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4131 Trisha Voigt Kaukauna WI 26 1:29:49.7 0:00.0 Wheel & Sprocket 2 20 4123 Renee Kole Appleton WI 26 1:34:11.7 4:22.0 Wheel & Sprocket 3 28 4579 Jill Andrzejczak Appleton WI 25 1:42:35.7 12:46.0 4 32 5011 Elizabeth Legaspi Sheboygan WI 27 1:46:55.9 17:06.2

Women 30 to 34

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 5215 Angella Collins Eden Prairie MN 33 1:23:19.0 0:00.0 2 6 5003 Jessica Long Fitchburg WI 31 1:23:27.0 0:07.9 Mad FORCs 3 7 5023 April Dombrowski Neillsville WI 31 1:23:46.9 0:27.8 4 11 4091 Denise McCormick De Pere WI 30 1:26:13.0 2:53.9 5 21 5214 Sarah Guse Fond Du Lac WI 30 1:35:13.4 11:54.4 FDL/OSH Cyclery 6 27 5019 Jenny Kurczek Seymour WI 34 1:42:26.8 19:07.7 Team Nordik DNF 5220 Jodi Moore Neenah WI 31

Women 35 to 39

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5025 Antonia Leal Greendale WI 37 1:08:13.3 0:00.0 2 2 5005 Christine Kortbein Baraboo WI 39 1:15:39.1 7:25.7 Moosejaw Brewery 3 9 5013 Sarah Slickman Hilbert WI 35 1:25:11.4 16:58.0 Wheel and Sprocket 4 10 5222 Sheryl Szymanski Arlington Heights IL 38 1:26:08.7 17:55.3 5 12 5010 Cecile Labecki Milwaukee WI 39 1:26:18.4 18:05.0 Hayes Brakes 6 35 5016 Barbara Daanen Racine WI 37 2:09:32.3 1:01:18.9 Hayes Disc Brakes DNF 5012 Rachel Golusinski Shorewood WI 36

Women 40 to 44

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5020 Suzanne Potochich-WeigeWest Allis WI 42 1:19:05.7 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 14 5007 Theresa Spitz Milwaukee WI 43 1:27:55.5 8:49.8 onepercentmore 3 17 5028 Janet Schlegel Janesville WI 40 1:30:43.1 11:37.4 Michael's Cycles 4 23 5004 Pamela Gantz Green Bay WI 43 1:36:13.3 17:07.6 Bellin Health/InCompetition 5 25 5015 Berlinda Lopez Madison WI 41 1:37:43.2 18:37.4 Mad FOrcs 6 30 5014 Roxanne Rogers Sheboygan WI 43 1:43:59.5 24:53.7

Women 45 to 49

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 5027 Janis Heifner Appleton WI 47 1:27:22.9 0:00.0 Recyclist 2 22 5055 Amy Dykema Evanston IL 45 1:35:54.9 8:32.0 Active Endeavors 3 36 5216 Joan Kazda Saint Germain WI 45 2:14:32.0 47:09.0

Women 50 to 59

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 5024 Andrea Butler Neenah WI 51 1:28:29.4 0:00.0 Gear N Up 2 19 5008 Cheryl Rollins Menasha WI 54 1:32:21.3 3:51.8 Fondy/Osh Cyclery 3 29 5050 Sue Blankenheim Tomahawk WI 58 1:42:38.4 14:08.9

No Data - See WORS Trailer!

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 4378 Brady Rollins - Jump Appleton WI 9

Men 10 to 14

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 4077 Dylan Weigel West Allis WI 13 1:10:37.8 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 34 4117 John Brunner Kenosha WI 11 1:12:30.8 1:52.9 Hayes 3 63 4087 Max Wippermann Highland WI 11 1:20:38.0 10:00.1 Eriks Teen Team 4 68 4124 Bradley Peterson Wausau WI 11 1:22:02.0 11:24.2 Wheel and Sprocket 5 69 4078 Levi Riggs-Wieboldt Verona WI 14 1:22:04.3 11:26.5 6 76 4057 Caleb Lenss Luxemburg WI 10 1:23:56.6 13:18.8 Bellin Health 7 87 4099 Jonathan Bidlake Naperville IL 13 1:26:28.3 15:50.4 8 91 4127 Byron Guerra Oconomowoc WI 14 1:27:49.7 17:11.8 Guerra Means War 9 92 4090 Travis Brunner West Allis WI 11 1:28:19.9 17:42.1 Hayes on Track 10 93 4082 Charles Rechner Green Bay WI 14 1:28:34.7 17:56.8 Stadium Bike 11 94 4101 Evan Harris Madison WI 13 1:28:42.8 18:05.0 12 106 4583 Taylor Otto Kaukauna WI 13 1:34:42.0 24:04.1 Recyclist 13 111 4599 Ben Specht Sherwood WI 13 1:49:59.9 39:22.1 Recyclist 14 112 6123 Adam Merkt Wauwatosa WI 11 1:54:32.7 43:54.8 15 113 4059 Hunter Putzke Waterloo WI 12 1:55:26.5 44:48.7 Hayes on Track NR 4051 Robert Parker Cedarburg WI 13 Pedal Moraine

Men 15 to 16

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 4271 Luke Wabrowetz Shell Lake WI 16 1:00:01.2 0:00.0 Hayes On Track (Hot) Racing 2 8 4075 Thomas Sturtevant Middleton WI 16 1:04:28.8 4:27.6 3 38 4089 Lanny Thomas Zion IL 15 1:13:25.6 13:24.4 4 48 4067 Tony Lemke Fond Du Lac WI 16 1:15:58.5 15:57.3 Fond du Lac Cyclery 5 54 4581 Adam Schwartz Sayner WI 16 1:18:37.7 18:36.5 6 55 4055 Jay Millen West Bend WI 16 1:18:45.6 18:44.4 Team Pedal Moraine 7 59 4596 Alec Ewing Hartford WI 16 1:19:55.0 19:53.8 8 65 4093 Jim Doherty Shorewood WI 16 1:21:05.7 21:04.5 DD Sportz 9 103 4591 Tony Leair Rubicon WI 16 1:33:53.8 33:52.6 10 110 4593 Aaron Rusch Appleton WI 16 1:49:05.6 49:04.4 DNF 4092 Michael Heifner Appleton WI 16 Recyclist NR 4602 Matt Sansburn Ashwaubenon WI 16 DNF 4017 Ryan Wenzlick Green Bay WI 16 All Aboard Fitness

Men 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 4029 Adam Goeden West Bend WI 17 1:04:46.8 0:00.0 Pedal Moraine 2 10 4588 Ryan Krueger Green Bay WI 18 1:04:49.2 0:02.3 3 12 4018 Jonathan Davis Green Bay WI 17 1:04:51.4 0:04.6 Bellin Health/ Incompetition 4 15 4080 Christopher Sanborn Shorewood WI 18 1:05:30.6 0:43.7 5 21 4062 Bill Corsi Two Rivers WI 17 1:09:07.0 4:20.1 6 43 4074 Brian Braun Madison WI 17 1:13:58.0 9:11.1 7 80 4592 Kenneth Leair Nashotah WI 17 1:24:40.5 19:53.6 8 89 4580 Paul Westburg Kewaunee WI 18 1:27:13.7 22:26.9 Team 2/All Aboard 9 104 4095 Jeremy Smith Fall Creek WI 18 1:33:55.9 29:09.0 Bike Doctor 10 109 4603 Matt Hahn Kewaunee WI 18 1:40:02.0 35:15.2 NR 4133 Scott Glodowski Stevens Point WI 18

Men 19 to 24

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 4128 Kyle Guerra Oconomowoc WI 20 1:09:26.0 0:00.0 Guerra Means War 2 25 4132 Joshua Bucholtz Madison WI 19 1:09:52.6 0:26.6 3 44 4032 Arius Jacks Sheboygan WI 22 1:14:02.9 4:36.9 4 45 4023 Charlie Lukas Eagle River WI 19 1:14:18.4 4:52.4 UW-Cycling 5 46 4028 Chad Hoppe Van Dyne WI 19 1:15:00.2 5:34.2 FDL / OSK Cyclery 6 53 4601 Andrew Czechanski Kimberly WI 22 1:17:22.3 7:56.3 7 96 4031 Dana Schlafke Sheboygan WI 19 1:30:52.4 21:26.4 8 99 4225 Reginald Thomas West Bend WI 24 1:31:33.6 22:07.6 Mountain Outfitters 9 107 4134 Kyle Gumm Slinger WI 23 1:36:17.3 26:51.2 10 108 4226 Jonathan Thomas West Bend WI 20 1:37:41.2 28:15.1

Men 25 to 29

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4595 Chad Montalbano Oconomowoc WI 27 1:04:59.0 0:00.0 2 17 4014 Aaron Bieberitz Sheboygan WI 29 1:07:45.6 2:46.6 PCW Cycling Inc. 3 33 4016 Michael Olm Appleton WI 29 1:12:22.8 7:23.7 4 71 4022 Justin Latham Appleton WI 28 1:22:42.6 17:43.5 5 102 4010 Justin Lisota West Allis WI 27 1:33:22.4 28:23.4

Men 30 to 34

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4040 Matthew Lanser Green Bay WI 31 1:02:23.4 0:00.0 All Aboard / Team 2 2 11 4321 Marc Miller MacHesney Park IL 31 1:04:51.0 2:27.5 3 19 4050 Jason Martini Wisconsin Rapids WI 34 1:08:02.0 5:38.5 Stoiber Healthcare/Trailhead 4 20 4072 Tim McMahan Jackson WI 33 1:09:05.9 6:42.4 5 27 4598 Dave Hack Green Bay WI 34 1:10:15.7 7:52.2 6 35 4096 Eric Shaw Sheboygan WI 32 1:12:55.4 10:32.0 PCW Cycling 7 39 4594 Robert Duveneck Fond Du Lac WI 33 1:13:29.5 11:06.0 8 57 4003 Jim Eggleston Appleton WI 31 1:19:22.7 16:59.2 9 73 4339 Anthony Dombrowski Neillsville WI 32 1:23:32.0 21:08.5 10 84 4058 Tom Kenny Orland Park IL 30 1:25:34.1 23:10.6 Team Extreme 11 85 4056 Steve Havlichek Green Bay WI 31 1:25:37.7 23:14.2 Team Nordik Sports 12 86 4027 Donald Lueck Sheboygan WI 33 1:26:15.9 23:52.4 13 97 4210 Hue Kong Whitefish Bay WI 30 1:31:10.9 28:47.4

Men 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4004 Jason Labella Chicago IL 35 1:04:11.3 0:00.0 2 18 4119 Paul Lehmann Bristol WI 35 1:07:53.9 3:42.5 3 24 4115 Dustin Long Milwaukee WI 36 1:09:48.4 5:37.0 4 28 4084 Dave Volpentesta Wadsworth IL 35 1:10:20.2 6:08.9 5 31 4104 Greg Boettcher Wauwatosa WI 36 1:12:06.0 7:54.7 Team Extreme 6 40 4106 Roger Wolff Racine WI 37 1:13:31.8 9:20.5 Racine Harley-Davidson 7 41 4597 Pete Esser De Pere WI 36 1:13:40.0 9:28.6 8 42 4030 Daniel Getzen Lake Geneva WI 39 1:13:42.4 9:31.0 9 47 4026 David Morgan Mineral Point WI 39 1:15:03.1 10:51.7 10 49 4590 Michael Kaspar Deerfield IL 39 1:16:05.5 11:54.1 11 81 4048 Ric Jump Appleton WI 35 1:24:40.8 20:29.5 12 105 4586 Arpad Olajos Green Bay WI 37 1:34:03.7 29:52.4 NR 4582 Ric Knapp Whitefish Bay WI 39 NR 4066 Frank Mostek Grayslake IL 39

Men 40 to 44

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4001 Ron Kay Rice Lake WI 42 58:28.4 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 3 4130 Jeff Riedel Racine WI 41 1:02:09.1 3:40.6 3 4 4007 Roland Rieflin Oconto Falls WI 40 1:02:18.0 3:49.5 McDermid Corp 4 7 4006 Stuart Shelton Hubertus WI 40 1:04:16.6 5:48.2 5 14 4129 Don Harries Paris KY 40 1:05:13.5 6:45.0 6 23 4578 Gordy Welch Mukwonago WI 42 1:09:47.3 11:18.8 7 26 4019 Thomas Wendland Port Washington WI 42 1:09:53.9 11:25.4 8 30 4088 James Deboer Racine WI 40 1:11:36.5 13:08.1 Big Ring Racing 9 36 4142 Daniel Backley Germantown WI 41 1:13:09.4 14:41.0 Velocity 10 37 4021 Dale Konkol Sturgeon Bay WI 42 1:13:13.8 14:45.3 11 51 4002 Douglas Erdmann Marinette WI 41 1:16:12.0 17:43.6 Trailhead Bike/Stoiber Health 12 52 4008 Kevin Niesen Burlington WI 41 1:16:35.4 18:06.9 13 60 4069 Kevin Lemke Fond Du Lac WI 44 1:20:16.9 21:48.4 Fond du Lac Cyclery 14 64 4009 Joseph Cassinelli Oak Creek WI 41 1:20:41.4 22:12.9 15 72 4585 Ron Kapaun Saint Paul MN 44 1:22:49.9 24:21.4 16 75 4570 Steve Baumann Green Bay WI 43 1:23:51.4 25:22.9 17 79 4094 Richard Doherty Shorewood WI 43 1:24:32.1 26:03.6 DD Sportz 18 95 4571 Andrew Christensen Mundelein IL 41 1:30:13.7 31:45.2 NR 4120 David WoMacK McHenry IL 44 Village CycleSport

Men 45 to 49

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4065 David Kubsh Two Rivers WI 47 1:07:08.5 0:00.0 2 50 4052 Tim Kamke Cedarburg WI 45 1:16:10.6 9:02.1 3 56 4126 Gary Schmidt Saint Germain WI 47 1:19:12.3 12:03.8 4 61 4103 Kelly Elliott Madison WI 45 1:20:25.4 13:16.9 5 70 4097 Randy Borst Green Bay WI 45 1:22:05.0 14:56.4 Team 2 6 77 4589 Tony Zbichorski Racine WI 45 1:23:59.0 16:50.5 7 82 4025 Gary Ertl Appleton WI 46 1:25:30.3 18:21.7 Gear N Up 8 98 4125 Daniel Schlafke Sheboygan WI 47 1:31:19.9 24:11.4 9 100 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 45 1:32:02.0 24:53.4 Point Pursuit 10 101 4037 Thomas Cornils Two Rivers WI 47 1:32:41.2 25:32.7 Team Extreme

Men 50 to 59

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 4085 Gerry Butler Neenah WI 50 1:12:10.1 0:00.0 Gear N Up 2 58 4061 Rich Mennenoh McHenry IL 50 1:19:47.0 7:36.8 3 66 4604 Al Olson Appleton WI 53 1:21:17.0 9:06.9 4 67 4073 Dan Braun Madison WI 50 1:21:26.3 9:16.1 5 83 4584 Douglas Labar Marquette MI 50 1:25:32.1 13:21.9 6 90 4039 Tom Borchardt Wisconsin Rapids WI 51 1:27:21.5 15:11.3 Stoiber Health / Trailhead Bik 7 114 4060 Richard Wenborne Kewaunee WI 58 2:06:13.0 54:02.8 Team 2

Men 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 62 4033 Neil Everson Ironwood MI 71 1:20:27.1 0:00.0 2 74 4064 Steve Manthe McFarland WI 62 1:23:32.1 3:05.0 Chainsmokers 3 78 4118 Ted Batzer Pulaski WI 61 1:24:24.9 3:57.7 4 88 4043 Richard Finch Rockford IL 67 1:26:48.3 6:21.1 Rock Cut Trail Crew