BelGioioso Elite Series Results WORS # 8 Calumet Sun Run XC (Hilbert) Expert

WORS # 8 Calumet Sun Run XC (Hilbert) Expert

August 10, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 15 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 510 Holly Liske Medford WI 17 1:47:40.0 0:00.0 Hayes Dirty Dozen

Women 19 to 29

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 526 Jenna Zander Mankato MN 19 1:39:29.1 0:00.0 Nicolet South Bike 2 5 621 Jessica Woodard Marshall MI 26 1:42:08.6 2:39.5 Team Billy 3 8 512 Leanne Greco-Gill New Berlin WI 29 1:47:59.8 8:30.7 Hayes Disc Brakes 4 10 525 Sheila Cover Stevens Point WI 26 1:56:34.2 17:05.1 Point Pursuit 5 12 509 Sherry Scott Cross Plains WI 22 1:59:21.7 19:52.6 Momentum Bikes and Boards 6 13 514 Karen Zielinski Sussex WI 27 2:03:20.4 23:51.2 Pedal Moraine

Women 30 to 39

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 523 Sara Kylander-Johnso Duluth MN 31 1:36:17.3 0:00.0 Ski Hut / Trek 2 2 620 Linda Gabor West Allis WI 33 1:38:17.6 2:00.2 Trek Midwest Regional Team 3 4 622 Giana Roberge Waukesha WI 33 1:39:54.1 3:36.8 Saturn 4 7 508 Lori Sable Thiensville WI 37 1:47:48.4 11:31.1 Team Extreme 5 9 519 Amy Pikalek Grafton WI 33 1:54:44.3 18:27.0 Team Extreme 6 11 520 Jennifer Langlois Stevens Point WI 33 1:58:19.2 22:01.8 Point Pursuit 7 14 521 Gina Kenny Orland Park IL 30 2:31:52.2 55:34.9 NR 524 Tawnya Armstrong Evanston IL 34 Active Endeavors DNF 502 Rebecca Cleveland Green Bay WI 32 Team Bike Hub DNF 619 Tracey Cote Waterville ME 33 DNF 518 Kerry Putzke Waterloo WI 37 Mad Forcs / Willybikes

Men 15 to 18

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 43 Scott Golomski Rhinelander WI 18 1:43:32.0 0:00.0 2 23 28 Michael Anderson Bonduel WI 17 1:45:34.3 2:02.3 The Bike Hub 3 29 290 Zachary Davies Fitchburg WI 18 1:48:24.5 4:52.5 PCW 4 32 288 Jordan Carr Rockford IL 18 1:48:43.0 5:11.0 Cash Money 5 48 100 Jimmy Feely Eagan MN 16 1:58:26.6 14:54.6 NR 50 Cole House Oneida WI 15 Team 2 Racing

Men 19 to 24

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1 Tristan Schouten Sheboygan WI 21 1:36:53.4 0:00.0 PCW Cycling / Saturn Devo 2 6 11 Jesse Lalonde Madison WI 24 1:39:04.5 2:11.1 Kenwood 3 7 12 Whitey Debroux Rhinelander WI 24 1:39:05.2 2:11.8 Gary Fisher / Dogfish 4 9 5 Dan Swanson Minnetonka MN 24 1:40:22.2 3:28.8 Nature Valley /Penn Cycle 5 15 20 Travis Woodruff Spooner WI 20 1:42:19.6 5:26.2 PCW 6 16 285 Matt Kelly Johnson Creek WI 22 1:42:54.7 6:01.3 7 19 31 Brian Mohrlant Saint Paul MN 23 1:43:25.5 6:32.1 Team Metric 8 26 64 Neil Swanson Janesville WI 24 1:45:56.6 9:03.2 Michaels Cycles 9 28 17 Seth Lenss Luxemburg WI 19 1:47:21.0 10:27.5 Bellin Health 10 30 51 Dan Teaters Kohler WI 19 1:48:35.1 11:41.7 Backdoor Bike shop 11 38 87 Nicholas Lemke Madison WI 20 1:50:45.3 13:51.9 Revolution Cycles 12 45 69 Matias Lauryssens Madison WI 24 1:54:54.2 18:00.8 Revolution Cycles 13 47 33 Seth Eckert Lake Villa IL 21 1:56:24.0 19:30.6 Bellin Health 14 49 58 Eric Michaels Madison WI 24 1:58:57.7 22:04.3 Dogfish DNF 38 Troy Carmody Green Bay WI 19 Bellin Health NR 83 Mike Humpal MacHesney Park IL 21 Litespeed Bicycles DNF 289 Jordan Roessingh Madison WI 22 Revolution Cycles

Men 25 to 29

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 61 Doug Swanson Minnetonka MN 25 1:34:19.6 0:00.0 Trek/VW/JBL 2 2 98 Brian Matter Sheboygan WI 25 1:34:37.7 0:18.1 Hayes Disc Brakes 3 4 9 Jesse Rients Montrose MN 26 1:37:05.0 2:45.4 Penn Cycle / Nature Valley 4 5 97 John Rowley Urbana IL 26 1:37:53.2 3:33.5 Darcy PCW 5 10 85 Brian Eppen Iowa City IA 25 1:41:11.6 6:51.9 Mercy - Commond 6 11 3 Justin Salzmann Rothschild WI 26 1:41:31.0 7:11.4 Gary Fisher/The Bike Hub 7 18 92 Mike Phillips Milwaukee WI 26 1:43:12.3 8:52.6 Alterra 8 24 59 Frank Rowley Channahon IL 29 1:45:40.2 11:20.6 PCW 9 25 14 MacIej Nowak Greenfield WI 26 1:45:50.5 11:30.8 Team Polska 10 34 93 Josh Hanson Green Bay WI 26 1:49:09.8 14:50.2 Team Nordik 11 36 25 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 29 1:49:24.0 15:04.4 Alterra Coffee/Maxxis/Sun-Ring 12 40 29 Bill Schwalbe Duluth MN 25 1:51:00.6 16:40.9 Ski Hut 13 44 44 David Kay De Pere WI 25 1:54:48.3 20:28.7 Bellin Health 14 46 111 Craig Manthe Eau Claire WI 29 1:55:36.7 21:17.1 15 50 7 Tim Drankus West Allis WI 27 2:00:26.0 26:06.4 Trek/ VW NR 65 Thomas Barrett Lake Geneva WI 28

Men 30 to 34

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 57 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 31 1:42:57.5 0:00.0 Ski Hut / Trek 2 33 13 Douglas Pietz Milwaukee WI 30 1:48:48.5 5:51.0 Team Polska 3 41 34 Jerrod Collier Lindenhurst IL 34 1:51:56.9 8:59.3 Team Extreme 4 43 89 Rob Brugman Whitefish Bay WI 30 1:53:49.4 10:51.9 Alterra 5 51 75 Jose Barraza Chicago IL 34 2:02:16.3 19:18.8 DNF 79 Mike Kelsall Plainfield IL 31 Darcy Racing DNF 67 Robert McVean Duluth MN 34 Ski Hut Duluth DNF 88 Petar Tomich Appleton WI 33

Men 35 to 39

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 68 Mike Bushey Duluth MN 35 1:39:10.5 0:00.0 Ski-Hut 2 12 284 Cam Kirkpatrick Urbandale IA 37 1:41:34.9 2:24.4 Alterra Coffee 3 13 287 David Haase Fond Du Lac WI 36 1:41:46.1 2:35.5 PCW Cycling 4 14 86 Mike Spiro Sheboygan Falls WI 35 1:42:00.0 2:49.4 5 22 77 Jack Nielsen Racine WI 37 1:44:57.8 5:47.2 Hayes Brake 6 27 15 Jeffrey Melcher West Bend WI 36 1:46:19.3 7:08.7 Team Pedal Moraine 7 31 19 Eric Peterson Wausau WI 37 1:48:39.8 9:29.2 Wheel & Sprocket 8 37 16 Marty Netzel Oshkosh WI 36 1:50:07.2 10:56.6 Gear 'n Up 9 39 42 Jerry Daanen Racine WI 39 1:50:56.0 11:45.5 Hayes Disc Brake NR 4 Todd Mc Fadden Minneapolis MN 39 Trek/VW NR 71 Mike Roberts Wheaton IL 36 Mongoose / GT NR 99 Butch Welke Lake Geneva WI 36

Men 40 and over

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 46 Grady Larimer Duluth MN 41 1:43:56.9 0:00.0 Ski Hut 2 35 60 Jim Peterson Edgerton WI 45 1:49:12.7 5:15.8 Michael's Cycles 3 42 40 John Timm Germantown WI 46 1:53:18.3 9:21.4 Team Extreme 4 52 45 Mitchell Hyra Waukesha WI 41 2:08:17.4 24:20.5 Team Extreme 5 53 37 Mike Wanek Green Bay WI 48 2:14:21.4 30:24.5 Team 2 NR 101 Jeff Chesmore Janesville WI 44 Michael's Cycles