KMC Citizen Series Results WORS # 8 Calumet Sun Run XC (Hilbert) Citizen

WORS # 8 Calumet Sun Run XC (Hilbert) Citizen

August 10, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 10 to 14

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5013 Kieyla Smith Appleton WI 14 51:29.8 0:00.0 Wheel and Sprocket 2 24 5016 Sarah Lukas Eagle River WI 14 1:02:51.3 11:21.5 Mel's Trading Post 3 31 5078 Dawn Yost Ripon WI 14 1:07:57.6 16:27.8 Team Pedal Moraine

Women 15 to 16

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 5311 Katie Lau Thiensville WI 16 56:09.3 0:00.0 2 18 5319 Nicole Specht Sherwood WI 16 1:01:16.7 5:07.4 Recyclist NR 5003 Katie Jones Madison WI 16 Team East

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5049 Jamie Buske Wauwatosa WI 17 53:08.5 0:00.0 Team Extreme

Women 19 to 24

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 5012 Lindsay Guerra Madison WI 23 52:07.6 0:00.0 2 19 5318 Becky Czechanski Two Rivers WI 19 1:01:33.2 9:25.6 3 26 5325 Margaret Withee Stoughton WI 20 1:03:18.7 11:11.1 4 27 5312 Emily Hendricks Pewaukee WI 21 1:03:31.5 11:23.9 5 34 5308 Erin Ericson Madison WI 21 1:11:19.7 19:12.1 NR 5309 Ashley Ericson Chicago IL 24

Women 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 5025 Tiffani Walter La Crescent MN 26 53:29.7 0:00.0 2 6 5317 Dot McMahan Shorewood WI 27 53:40.3 0:10.6 3 7 5033 Lacey Zills Appleton WI 28 54:39.5 1:09.7 Gear N Up 4 10 5022 Dana Schneider Wilmette IL 27 56:27.0 2:57.2 5 12 5031 Rebekah Stuckart Oak Creek WI 28 58:42.8 5:13.0 Team Extreme 6 16 5323 Cyrstal Strosahl Oshkosh WI 25 59:22.4 5:52.6 7 20 5321 Renee Kole Appleton WI 25 1:01:48.7 8:18.9 8 30 5046 Sarah Guse Fond Du Lac WI 29 1:05:36.7 12:07.0 FDL/OSH Cyclery 9 32 5320 Nicole Otto Appleton WI 26 1:09:45.1 16:15.3

Women 30 to 34

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 5305 Stefanie Castro Milwaukee WI 31 56:23.3 0:00.0 2 22 5310 Shari Hanneman Waupaca WI 30 1:02:14.4 5:51.0 Cronies Adventure Tribe 3 33 5020 Carrie Overeem Green Bay WI 33 1:10:09.1 13:45.7 Bellin Health / Incompetition 4 36 5304 Jodi Rummelhart Kenosha WI 34 1:13:09.7 16:46.3 5 37 5307 Christine Pompeo Chicago IL 30 1:13:14.3 16:50.9 NR 5316 Jodi Moore Neenah WI 30

Women 35 to 39

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 5047 Cecile Labecki Milwaukee WI 38 1:02:05.1 0:00.0 Hayes Brake 2 25 5324 Bridget Cassidy Milwaukee WI 37 1:03:05.5 1:00.3 Alterra 3 28 5010 Christine Czarnecki Milwaukee WI 39 1:03:38.4 1:33.2 Alterra 4 38 5048 Karen Parish Green Bay WI 35 1:15:02.4 12:57.3 Aurora Baycare Team 2 5 40 5009 Barbara Daanen Racine WI 36 1:22:50.9 20:45.7 Hayes Disc Brake

Women 40 to 44

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5017 Chris Griesbach Rockford IL 41 53:28.4 0:00.0 Point Pursuit 2 11 5315 Suzanne Weigel West Allis WI 41 56:43.9 3:15.4 Hayes 3 13 5004 Berlinda Lopez Madison WI 40 58:54.9 5:26.5 MadForcs 4 14 5030 Tc Spitz Milwaukee WI 42 59:00.6 5:32.1 5 17 5014 Pamela Gantz Green Bay WI 42 1:00:41.5 7:13.1 6 29 5044 Diana Yost Ripon WI 40 1:03:42.5 10:14.1 Pedal Moraine 7 35 5042 Deanna Webster Milwaukee WI 43 1:11:32.6 18:04.2 Alterra Coffee MTB Team 8 39 5015 Maria Phelps Stevens Point WI 42 1:17:50.4 24:22.0 Point Pursuit

Women 45 to 49

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 5306 Janet Koester Chilton WI 45

Women 50 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 5002 Cheryl Rollins Menasha WI 53 59:19.9 0:00.0 OSH / FONDY Cyclery 2 23 5019 Andrea Butler Neenah WI 50 1:02:45.2 3:25.3

Women 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 5326 Cassie Zwart Wauwatosa WI 88

Men 10 to 14

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 4150 Dillon Bera Kaukauna WI 14 44:36.8 0:00.0 Bellin Heath 2 27 4088 Brad Wagner Glenbeulah WI 14 45:29.2 0:52.3 3 33 4161 Matthew Limberg Glenbeulah WI 14 46:28.2 1:51.4 Back Door Bike Shop 4 59 4129 Dylan Weiger West Allis WI 12 48:10.7 3:33.8 Hayes Dirty Dozen 5 100 4959 Nick Entringer Glenbeulah WI 14 51:11.8 6:34.9 6 101 4967 Nick Smith Neenah WI 13 51:14.7 6:37.8 7 112 4086 Levi Riggs-Wieboldt Verona WI 13 51:57.0 7:20.1 8 129 4024 Tylur Lengfeld Sun Prairie WI 13 54:03.5 9:26.6 9 149 4182 Caleb Lenss Luxemburg WI 10 57:46.4 13:09.5 Bellin Health 10 162 4099 Jonathan Bidlake Naperville IL 12 1:02:14.0 17:37.1 11 163 4943 Kyle Johnson Neenah WI 13 1:02:27.7 17:50.8 12 164 4984 Derek Uselman Cross Plains WI 11 1:03:09.3 18:32.4 13 165 4128 Charles Rechner Green Bay WI 13 1:03:18.9 18:42.1 14 172 4030 Colin Huntington Hudson WI 13 1:08:41.5 24:04.6 Team Metric DNF 4930 Evan Harris Madison WI 12

Men 15 to 16

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4015 Johnathan Kay Shell Lake WI 15 38:35.5 0:00.0 Hayes Dirty Dozen Racing Team 2 2 4040 Josh Kay Shell Lake WI 15 39:40.7 1:05.1 Hayes Dirty Dozen Race team 3 6 4092 Bobby Mantz Mequon WI 15 41:34.1 2:58.6 Team Extreme 4 7 4003 Dallas Fowler Green Bay WI 16 41:48.7 3:13.1 Team 2 Racing 5 8 4926 Sean Beckman Ironwood MI 16 41:56.9 3:21.4 6 11 4104 Nicholas Hartman Kohler WI 16 43:34.3 4:58.7 Back Door Bike Shop 7 14 4218 Jason Shong Chippewa Falls WI 16 44:09.9 5:34.3 Bike Doctor 8 50 4880 Jim Doherty Shorewood WI 15 47:46.0 9:10.5 DDsportz 9 51 4137 Dj Denny Green Bay WI 15 47:50.0 9:14.4 Bellin Health 10 54 4165 Rob Reindl Manitowoc WI 16 47:58.2 9:22.6 Team Bike Hub 11 61 4124 William Richardson Madison WI 16 48:20.3 9:44.8 Team East 12 79 4079 Billy Corsi Two Rivers WI 16 49:28.1 10:52.5 13 85 4076 Brian Braun Madison WI 16 50:04.2 11:28.7 Team East 14 94 4018 Jonathan Davis Green Bay WI 16 50:54.7 12:19.2 Team 2 15 99 4163 Adam Goeden West Bend WI 16 51:10.9 12:35.3 Pedal Moraine 16 104 4939 Adam Schwartz Sayner WI 15 51:20.0 12:44.5 17 135 4014 Tony Lemke Fond Du Lac WI 15 54:46.0 16:10.5 FDL/Oshkosh Cyclery 18 145 4149 Bj Lekander Marshall WI 15 56:47.1 18:11.5 19 155 4157 Jay Millin West Bend WI 15 59:03.8 20:28.2 Team Pedal Moraine 20 160 4955 Tony Leair Rubicon WI 15 1:00:15.9 21:40.4 21 161 4168 Ryan Wenzlick Green Bay WI 15 1:02:10.8 23:35.2 Team 2 Racing 22 170 4179 Corwin Dobrowski Madison WI 16 1:07:12.0 28:36.5 EHS DNF 4945 Alberto Alonso Valladolid SPAIN 15

Men 17 to 18

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 4090 Sam Fehrenbach Stevens Point WI 18 42:54.5 0:00.0 Point Pursuit 2 15 4119 Kyle Martinelli Zion IL 17 44:27.7 1:33.1 Zion Cyclery 3 21 4074 Marshall Hau Glenbeulah WI 17 45:15.7 2:21.2 Back Door Bike Shop 4 22 4143 Charlie Krause Neenah WI 17 45:17.5 2:23.0 Neenah Bike and Fitness 5 23 4096 Eric Butler Neenah WI 18 45:18.8 2:24.2 Neenah Bike Racing 6 43 4126 Rob Salentine Neenah WI 17 47:19.8 4:25.3 Neenah Bike P Fitness 7 45 4972 Nick Sabel Ripon WI 17 47:26.3 4:31.7 8 49 4069 Aaron Gretzinger Madison WI 17 47:43.4 4:48.9 Team East 9 60 4965 Luke Jacobson Appleton WI 18 48:13.9 5:19.4 10 67 4924 David Vande Walle Appleton WI 17 48:36.1 5:41.5 11 80 4164 Erik Freeman Cedarburg WI 17 49:33.2 6:38.6 Team Extreme / Team Teen Extreme 12 111 4956 Adam GruetzMacHer Oshkosh WI 17 51:53.8 8:59.3 13 115 4166 Michael Fenster Green Bay WI 18 52:22.9 9:28.3 Bike Hub 14 119 4918 Mike Gescheidle Appleton WI 17 52:40.2 9:45.6 15 137 4957 Eric Heywood Neenah WI 17 55:03.1 12:08.6 Gear' N Up 16 166 4032 Chad Hoppe Van Dyne WI 18 1:03:19.8 20:25.3 Attitude Sports 17 173 4091 Mike Kalish Eau Claire WI 17 1:10:12.4 27:17.9 Bike Doctor 18 174 4951 Rick Bourhonville Luxemburg WI 18 1:10:49.6 27:55.1 DNF 4039 Andrew Campbell Cudahy WI 17 Alterra Coffee MTB Team DNF 4958 Zak Entringer Glenbeulah WI 17 Back Door Bike Shop

Men 19 to 24

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 4073 Nathan Guerra Madison WI 22 40:52.4 0:00.0 2 5 4035 John Patt Fond Du Lac WI 20 41:29.2 0:36.7 Attitude SportsRace Team 3 10 4113 Christopher Schmidt Two Rivers WI 22 43:25.5 2:33.1 Fat Kats 4 17 4242 Tim Breitag West Bend WI 24 44:42.5 3:50.0 Squadra Corsa 5 19 4923 Dylan Maho Green Bay WI 20 44:46.0 3:53.6 6 24 4093 Eric Olson Racine WI 24 45:21.3 4:28.8 7 28 5313 Mike Muhs Kiel WI 19 45:45.0 4:52.6 Boys of De-Cadence 8 31 4971 Brandon Duchou Little Chute WI 22 46:15.2 5:22.7 9 32 4181 Tim Edwards Fond Du Lac WI 21 46:16.7 5:24.2 Attitude Sports 10 42 4942 Andrew Jaw Madison WI 22 47:18.8 6:26.3 11 63 4963 Ryan Sweeney Round Lake IL 20 48:23.7 7:31.2 B & G Cyclery 12 87 4948 Andrew Turner Neenah WI 22 50:15.4 9:22.9 13 98 4979 Dered Murphy Menasha WI 24 51:10.1 10:17.6 14 120 4134 Arius Jacks Sheboygan WI 21 52:58.1 12:05.6 15 132 4953 Ben Geyer Appleton WI 19 54:28.6 13:36.1 16 140 4950 Michael Lashua Neenah WI 22 55:48.3 14:55.8 17 148 4954 Eric Murrow Appleton WI 19 57:25.4 16:33.0 18 159 4969 Dan Hendricks Pewaukee WI 20 1:00:07.0 19:14.5 UW Whitewater NR 4949 Adam Buckingham Neenah WI 23 DNF 4170 Mike Dattner Madison WI 23 UW-Madison

Men 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4085 Kevin Cummisford Wauwatosa WI 26 40:44.5 0:00.0 2 18 4084 Joseph Miller West Allis WI 28 44:45.6 4:01.1 FDL / OSH Cyclery 3 26 4054 Darrin Kolka Sun Prairie WI 28 45:28.0 4:43.5 4 29 4934 Kenneth Nogeire Evanston IL 26 46:12.4 5:27.9 5 35 4071 Tom Last Neenah WI 29 46:34.2 5:49.7 6 48 4141 Aaron Romberg Plainfield IL 28 47:31.8 6:47.3 Darcy Cycling Team 7 57 4935 Brian Davis Chicago IL 27 48:07.6 7:23.1 8 69 4053 Jason Karcher Kenosha WI 27 48:50.1 8:05.6 9 76 4986 Adam Hendries Menasha WI 25 49:17.9 8:33.4 10 82 4936 Derek Lauber Chicago IL 29 49:56.0 9:11.5 2 Dollar Riders 11 91 4919 Michael Olm Appleton WI 28 50:38.6 9:54.1 12 95 4112 Ryan Fosnaugh Woodstock IL 27 50:55.0 10:10.5 13 103 4933 Nick Holdcraft Chicago IL 25 51:17.6 10:33.1 14 123 4937 Douglas Graham Chicago IL 29 53:18.1 12:33.6 2 Dollar Riders 15 134 4101 Tom Kenny Orland Park IL 29 54:40.1 13:55.6

Men 30 to 34

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 34 4144 Jeff Weyenberg Appleton WI 32 46:32.0 0:00.0 2 46 4188 Tim McMahan Shorewood WI 32 47:26.6 0:54.6 3 58 4153 Aaron Ament Greendale WI 31 48:08.8 1:36.8 Lifecyclists / Emerys.com 4 62 4927 Eric Froemming Watertown WI 33 48:21.1 1:49.1 5 66 4007 Christopher Hoyme Columbus WI 32 48:34.2 2:02.1 Mountain Outfitters 6 68 4968 Dave Hack Green Bay WI 33 48:36.2 2:04.2 7 72 4974 Michail Rosser Chicago IL 31 48:53.9 2:21.9 8 74 4174 Scott Beduhn Appleton WI 33 49:08.3 2:36.3 Gear N Up 9 84 4103 Brian Toltzmann Manitowoc WI 32 50:01.0 3:29.0 10 89 4183 Curt Demott Green Bay WI 34 50:22.0 3:49.9 11 93 4083 Robert Livingston Suamico WI 33 50:49.6 4:17.5 Team 2 Racing eam 2 Racing 12 97 4067 Chris Birling De Forest WI 30 51:09.9 4:37.9 Team East 13 116 4121 Chris Pasternak Cedarburg WI 34 52:26.5 5:54.5 14 157 4021 Jim Eggleston Appleton WI 30 59:35.4 13:03.4 15 168 4920 Terry Clark Mundelein IL 32 1:05:38.1 19:06.1 16 169 4983 Wiliam Raymond Milwaukee WI 34 1:05:39.8 19:07.8 17 171 4978 Mike Stromme Neenah WI 34 1:08:41.3 22:09.3 NR 4966 Robert Duveneck Fond Du Lac WI 32 NR 4973 Tony Hess Little Chute WI 31

Men 35 to 39

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 4004 Michael Brandl De Forest WI 35 43:47.4 0:00.0 Team East 2 37 4048 Michael Schmidt Kaukauna WI 37 46:44.0 2:56.6 3 52 4980 Todd Lindow Grafton WI 37 47:51.9 4:04.5 4 64 4946 J Verrier De Pere WI 36 48:23.8 4:36.4 5 77 4917 Randy Bushman Hilbert WI 37 49:19.0 5:31.6 TDS-Metrocom 6 81 4159 Art Eichmann Omro WI 36 49:44.6 5:57.2 Wheel and Sprockot Appelton 7 83 4952 Stuart Shelton Hubertus WI 39 49:59.3 6:11.9 8 88 4025 Jim Harbort Sun Prairie WI 35 50:20.4 6:33.0 9 92 4022 James Deboer Racine WI 39 50:48.0 7:00.6 Team Eclipse 10 96 4932 Daniel Getzen Lake Geneva WI 38 51:06.9 7:19.5 11 102 4400 Ozgun Ozguc Chicago IL 35 51:15.1 7:27.6 Team Extreme 12 106 4962 Jeff Gerner Hubertus WI 37 51:39.2 7:51.8 13 107 4138 James Lee Libertyville IL 35 51:39.5 7:52.1 14 117 4931 Tyrone Gonzalez Milwaukee WI 37 52:35.6 8:48.2 Alterra 15 130 4123 Jim Kauppila Kenosha WI 39 54:11.5 10:24.0 Hayes Disc Brakes 16 131 4981 Kevin Campbell Madison WI 36 54:12.9 10:25.4 17 151 4052 Jeffrey Scott Janesville WI 37 58:30.3 14:42.9 Wheel and Sprockett Fox Valley 18 152 4985 Daniel Vandenheuvel Sherwood WI 39 58:43.7 14:56.3 19 153 4976 Scott Ubl Shiocton WI 36 58:47.5 15:00.1

Men 40 to 44

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 4172 Michael Orr Appleton WI 42 43:39.3 0:00.0 2 20 4019 Don Fischer Sheboygan WI 41 44:52.0 1:12.6 3 25 4110 Jeff Seifert Wauwatosa WI 41 45:25.0 1:45.7 4 36 4921 Rory Noonan Kaukauna WI 42 46:38.1 2:58.7 Recyclist 5 38 4960 Gary Van Vreede Green Bay WI 42 47:11.9 3:32.6 6 39 4023 Barry Lengfeld Sun Prairie WI 43 47:12.7 3:33.3 7 44 4122 Montie Milner Racine WI 42 47:25.4 3:46.0 8 55 4938 Chuck Schisel Kiel WI 44 48:05.2 4:25.9 9 73 4173 Allen Thurber Wisconsin Rapids WI 41 49:04.7 5:25.4 Trail Head Bike & Skate 10 86 4925 Bruce Beckman Ironwood MI 42 50:05.3 6:25.9 11 105 4080 Thomas Wendland Port Washington WI 41 51:25.6 7:46.3 12 108 4961 Michael Senderhauf Neenah WI 40 51:44.7 8:05.4 13 109 4915 Joseph Gitter New London WI 42 51:50.4 8:11.1 14 110 4916 Randy Borst Green Bay WI 44 51:51.7 8:12.4 15 114 4062 Kris Maj Gurnee IL 40 52:14.4 8:35.0 Tailwinds Cyclery 16 124 4982 Dale Skovera Appleton WI 43 53:18.1 9:38.7 17 126 4879 Richard Doherty Shorewood WI 42 53:34.9 9:55.5 DDsportz 18 133 4970 John Zitzelsberger Menasha WI 41 54:32.1 10:52.8 19 142 4100 Wally Sniadajewski Plover WI 44 56:02.8 12:23.4 Point Pursuit 20 144 4046 Jim Carman Madison WI 44 56:45.7 13:06.3 Stoked Spokes 21 150 4941 Terry Schlaver Greenville WI 42 57:50.2 14:10.8 22 154 4947 Scott Jones Appleton WI 42 59:03.6 15:24.3 23 156 4929 Jeffery Samida Sherwood WI 44 59:31.3 15:52.0

Men 45 to 49

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 40 4940 Jeff Bartsch Plover WI 46 47:14.7 0:00.0 Point Pursuit 2 41 4300 Randy Feuillerat Beloit WI 47 47:16.2 0:01.4 Team Michael's Cycles 3 47 4154 Carl Amick Grafton WI 46 47:26.8 0:12.1 4 53 4034 Daniel Whitney Mayville WI 46 47:57.9 0:43.1 5 65 4152 Scott Bera Kaukauna WI 45 48:23.9 1:09.1 Bellin Health 6 70 4095 Gerry Butler Neenah WI 49 48:51.2 1:36.5 Gear N Up 7 71 4156 David Kubsh Two Rivers WI 46 48:53.0 1:38.2 8 75 5314 Michael Muhs Kiel WI 48 49:17.8 2:03.1 Boys of De-Cadence 9 78 4075 Daniel Braun Madison WI 49 49:27.0 2:12.2 Team East 10 125 4012 Paul Jones Madison WI 46 53:23.2 6:08.5 Team East 11 127 4070 Michael Sanders Green Bay WI 47 53:57.5 6:42.8 Team Nordik 12 136 4160 Rich Mennenoh McHenry IL 49 54:51.4 7:36.7 13 146 4977 Bill Hahn Neenah WI 47 57:01.0 9:46.3 14 158 4027 Thomas Cornils Two Rivers WI 46 1:00:05.8 12:51.1 Team Extreme

Men 50 to 59

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 4057 Keith Kaufman Eau Claire WI 50 46:12.8 0:00.0 Bike Doctor 2 56 4013 Warren Fowler Green Bay WI 50 48:07.3 1:54.5 Team 2 Racing 3 90 4928 Daniel Borcherding West Bend WI 53 50:31.7 4:18.9 4 113 4031 Mick Mohrlant Maplewood MN 54 52:10.2 5:57.4 Team Metric 5 118 4975 Al Olson Appleton WI 52 52:36.6 6:23.8 6 122 6203 David Joyce Ripon WI 50 53:06.9 6:54.1 7 138 4220 Jim Shong Chippewa Falls WI 53 55:22.1 9:09.3 Bike Doctor 8 141 4049 Tom Borchardt Wisconsin Rapids WI 50 56:00.7 9:47.8 Trailhead Bike/Stoiber Health 9 143 4964 Doug Tufte Kaukauna WI 54 56:08.5 9:55.7 Recyclist 10 167 4944 Rick Lau Thiensville WI 51 1:05:03.1 18:50.3 Team extreme

Men 60 and over

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 121 4094 Steve Manthe McFarland WI 61 53:02.1 0:00.0 Chainsmokers 2 128 4082 Neil Everson Ironwood MI 70 54:02.2 1:00.0 3 139 4028 Ted Batzer Pulaski WI 60 55:36.2 2:34.1 4 147 4065 Richard Finch Rockford IL 66 57:09.6 4:07.5 Rock Cut Trail Crew