BelGioioso Elite Series Results WORS # 6 Phillips Dirtfighter Classic XC (Phillips Expert

WORS # 6 Phillips Dirtfighter Classic XC (Phillips Expert

July 20, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 510 Holly Liske Medford WI 17 1:34:59.0 0:00.0 Hayes Dirty Dozen DNF 615 Allison Bohn Plymouth MN 17 MNJRC

Women 19 to 29

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 616 Stephanie Moats Shoreview MN 29 1:27:18.7 0:00.0 2 5 526 Jenna Zander Mankato MN 19 1:29:28.2 2:09.5 Nicolet South Bike 3 8 512 Leanne Greco-Gill New Berlin WI 29 1:35:36.0 8:17.3 Hayes Disc Brakes 4 13 514 Karen Zielinski Sussex WI 27 1:50:17.6 22:58.8 Pedal Moraine 5 14 515 Theresa Pitman New Berlin WI 22 1:54:57.8 27:39.0 Alterra

Women 30 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 523 Sara Kylander-Johnso Duluth MN 31 1:25:14.5 0:00.0 Ski Hut / Trek 2 3 504 Susan Juedes Madison WI 30 1:27:39.6 2:25.1 Team Bike Hub 3 4 502 Rebecca Cleveland Green Bay WI 32 1:28:21.0 3:06.5 Team Bike Hub 4 6 508 Lori Sable Thiensville WI 37 1:33:01.9 7:47.4 Team Extreme 5 10 519 Amy Pikalek Grafton WI 33 1:41:44.6 16:30.1 Team Extreme 6 11 524 Tawnya Armstrong Evanston IL 34 1:47:17.5 22:03.0 Active Endeavors 7 12 518 Kerry Putzke Waterloo WI 37 1:48:10.0 22:55.5 Mad Forcs / Willybikes 8 15 521 Gina Kenny Orland Park IL 30 2:14:01.7 48:47.2

Women 40 and over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 614 Lori Violetta Marquette MI 42 1:35:37.7 0:00.0 Lakeshore Bike 2 16 527 Cassandra Gran Madison WI 41 2:28:51.8 53:14.0 Mad Forcs

Men 15 to 18

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 12 268 Chris Ziegler Rochert MN 16 1:36:16.2 0:00.0 Bokoo Bikes/Maplelag 2 19 43 Scott Golomski Rhinelander WI 18 1:39:06.6 2:50.4 3 22 100 Jimmy Feely Eagan MN 16 1:39:45.0 3:28.8 4 23 265 Chad Sova Spooner WI 18 1:39:55.1 3:38.8 NR 50 Cole House Oneida WI 15 Team 2 Racing

Men 19 to 24

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 11 Jesse Lalonde Madison WI 24 1:31:33.9 0:00.0 Kenwood 2 6 49 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 19 1:33:20.0 1:46.1 Teak Pedal Moraine 3 8 5 Dan Swanson Minnetonka MN 24 1:33:59.8 2:25.9 Nature Valley /Penn Cycle 4 15 20 Travis Woodruff Spooner WI 20 1:36:54.0 5:20.1 PCW 5 18 64 Neil Swanson Janesville WI 24 1:38:44.4 7:10.5 Michaels Cycles 6 25 17 Seth Lenss Luxemburg WI 19 1:42:00.2 10:26.3 Bellin Health 7 27 262 Ross Fraboni Duluth MN 24 1:43:48.7 12:14.8 Ski Hut 8 28 266 Bryan Cook Rhinelander WI 20 1:43:53.9 12:20.0 Bikes-N-Boards 9 33 260 Harry Anderson Superior WI 24 1:46:38.6 15:04.7 Ski Hut 10 39 104 Adam Atkinson Plymouth WI 23 1:50:45.2 19:11.3 Fond du Lac Cy lery 11 41 83 Mike Humpal MacHesney Park IL 21 1:57:42.0 26:08.1 Litespeed Bicycles DNF 12 Whitey Debroux Rhinelander WI 24 Gary Fisher / Dogfish DNF 31 Brian Mohrlant Saint Paul MN 23 Team Metric NR 62 Justin Rinehart Mankato MN 20 Sobe / Cannondale

Men 25 to 29

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 61 Doug Swanson Minnetonka MN 25 1:26:04.2 0:00.0 Trek/VW/JBL 2 2 98 Brian Matter Sheboygan WI 25 1:30:19.7 4:15.4 Hayes Disc Brakes 3 5 9 Jesse Rients Montrose MN 26 1:31:57.6 5:53.3 Penn Cycle / Nature Valley 4 11 97 John Rowley Urbana IL 26 1:35:17.6 9:13.3 Darcy PCW 5 17 3 Justin Salzmann Rothschild WI 26 1:38:01.6 11:57.3 Gary Fisher/The Bike Hub 6 21 111 Craig Manthe Eau Claire WI 29 1:39:43.4 13:39.1 7 26 24 Chris Peariso De Pere WI 29 1:42:22.6 16:18.3 Gear N Up 8 29 269 Russell Cree Gates OR 27 1:44:09.1 18:04.8 Team Oregon-River City Bicycle 9 31 14 MacIej Nowak Greenfield WI 26 1:44:26.9 18:22.7 Team Polska 10 34 7 Tim Drankus West Allis WI 27 1:47:07.4 21:03.1 11 35 29 Bill Schwalbe Duluth MN 25 1:49:12.7 23:08.4 Ski Hut 12 38 267 Barry Tungseth Stillwater MN 26 1:50:17.4 24:13.1 SquadraCorsa 13 42 48 Mat Bostelman Sterling IL 29 2:15:50.8 49:46.5 MRK's DNF 56 Jesse Garcia Madison WI 29 Mr K's DNF 91 Rob Holden Janesville WI 27 Michael's Cycles

Men 30 to 34

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 270 Brian Narum Anoka MN 30 1:30:20.3 0:00.0 Trek 2 9 67 Robert McVean Duluth MN 34 1:34:56.7 4:36.3 Ski Hut Duluth 3 14 271 Duane Dickey Hopkins MN 34 1:36:38.8 6:18.4 4 37 95 Joe McGaver Duluth MN 33 1:49:41.3 19:21.0 Team Ski Hut DNF 34 Jerrod Collier Lindenhurst IL 34 Team Extreme NR 57 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 31 Ski Hut / Trek DNF 259 Peter Maxwell Minneapolis MN 34 Gls/Birchwood NR 88 Petar Tomich Appleton WI 33

Men 35 to 39

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 68 Mike Bushey Duluth MN 35 1:33:27.0 0:00.0 Ski-Hut 2 10 86 Mike Spiro Sheboygan Falls WI 35 1:35:16.2 1:49.1 3 13 71 Mike Roberts Wheaton IL 36 1:36:24.7 2:57.7 Mongoose / GT 4 20 4 Todd Mc Fadden Minneapolis MN 39 1:39:26.5 5:59.4 Trek/VW 5 24 15 Jeffrey Melcher West Bend WI 36 1:41:53.4 8:26.4 Team Pedal Moraine 6 30 42 Jerry Daanen Racine WI 39 1:44:17.5 10:50.4 Hayes Disc Brake 7 32 19 Eric Peterson Wausau WI 37 1:45:48.6 12:21.5 Wheel & Sprocket NR 99 Butch Welke Lake Geneva WI 36

Men 40 and over

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 46 Grady Larimer Duluth MN 41 1:37:10.6 0:00.0 Ski Hut 2 36 101 Jeff Chesmore Janesville WI 44 1:49:20.2 12:09.5 Michael's Cycles 3 40 40 John Timm Germantown WI 46 1:54:03.9 16:53.3 Team Extreme 4 43 45 Mitchell Hyra Waukesha WI 41 2:24:39.9 47:29.2 Team Extreme 5 44 37 Mike Wanek Green Bay WI 48 2:33:54.0 56:43.3 Team 2