Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS # 4 Alterra Coffee Bean Classic XC (Franklin) Sport

WORS # 4 Alterra Coffee Bean Classic XC (Franklin) Sport

June 22, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 12 to 14

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 39 3030 Jasmine House Oneida WI 13 1:34:14.2 0:00.0 Bellin Health 2 43 3022 Emily Stanislaus Mundelein IL 13 1:37:59.2 3:44.9 Hayes D12

Women 15 to 16

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 3002 Jayme Christensen Viroqua WI 16 1:27:00.1 0:00.0 Team Eclipse / Eriks Bike Shop 2 40 3040 Andrea Zettler Plymouth WI 16 1:35:09.0 8:08.9 Backdoor and Eriks 3 42 3011 Amanda Wanek Green Bay WI 16 1:37:42.9 10:42.7 Team 2

Women 17 to 18

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 41 3028 Katie Miller Winthrop Harbor IL 17 1:36:13.1 0:00.0 Hayes

Women 19 to 24

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3050 Abigail Strigel Madison WI 20 1:15:51.7 0:00.0 team polska cannondace 2 4 3041 Nikki Deprey Luxemburg WI 22 1:16:13.5 0:21.7 Bellin Health / Incompetition 3 12 3063 Jennifer Whitedog La Crosse WI 24 1:20:08.4 4:16.7 Buzz Bikes 4 23 3220 Catherine Watkins Lake Forest IL 20 1:24:31.9 8:40.1 higher gear 5 37 3065 Sarah Weis Rhinelander WI 21 1:32:56.6 17:04.9 mels

Women 25 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 3051 Sara Stanford Plainfield IL 29 1:16:34.2 0:00.0 Darcy Cycling Deam 2 7 3027 Melisa Arps Hales Corners WI 29 1:18:30.3 1:56.1 Team Extreme 3 10 3034 Boglarka Gyorfi Vernon Hills IL 29 1:19:42.6 3:08.4 Kiddles 4 14 3005 Michelle Peariso De Pere WI 27 1:20:25.0 3:50.8 Gear n' Up 5 15 3042 Katja Maertens Cedarburg WI 25 1:20:50.0 4:15.8 Fon Du Lac Cyclery 6 25 3036 Jill Vongher Milwaukee WI 29 1:25:00.1 8:25.8 Optimus Prime 7 26 3019 Kelly Bendickson Madison WI 27 1:25:19.0 8:44.8 8 34 3054 Katie Crocker Minneapolis MN 28 1:31:34.3 15:00.1 Point Pursuit

Women 30 to 34

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3039 Paula Gillis Sussex WI 31 1:15:30.4 0:00.0 2 8 3012 Bonnie Casamassa Waukesha WI 33 1:18:54.8 3:24.4 Hayes Disc Brakes 3 9 3035 Cathy Diamond Milwaukee WI 34 1:19:19.6 3:49.2 Alterra 4 16 3055 Ann Casamassa Iola WI 30 1:21:21.2 5:50.8 Point Pursuit 5 17 3017 Amy Giuffre Whitefish Bay WI 31 1:21:43.8 6:13.3 6 20 3221 Sharon Bryant Milwaukee WI 32 1:23:20.7 7:50.3 7 27 3025 Amy Lamkins Appleton WI 30 1:25:39.7 10:09.3 Gear N Up 8 29 3088 Brittany Nigh West Bend WI 34 1:26:35.8 11:05.3 Team Pedal Moraine 9 30 3048 Susan Keller Wauwatosa WI 34 1:26:49.2 11:18.8 Alterra 10 36 3056 Rachael Kilmer Oak Forest IL 30 1:32:23.7 16:53.2 SRAM

Women 35 to 39

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3222 Kim Eppen Iowa City IA 36 1:13:55.7 0:00.0 2 13 3100 Carrie Peterson Wausau WI 35 1:20:14.6 6:18.9 Wheel & Sprocket / Trek 3 19 3052 Julie Hall Milwaukee WI 35 1:22:45.8 8:50.0 Milwaukee Fire 4 38 3032 Candy Hofmann Milwaukee WI 37 1:33:50.9 19:55.2 Team Extreme

Women 40 to 44

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 3001 Joan Sachs Seymour WI 40 1:23:52.9 0:00.0 Bellin Health 2 22 3015 Colleen Westphal Appleton WI 42 1:24:26.6 0:33.6 Wheel & Sprocket / Trek 3 32 3059 Julie Graupp Wauwatosa WI 40 1:27:32.3 3:39.4 Team Extreme 4 35 3062 Cheryl Post Plover WI 44 1:31:55.9 8:02.9 Point Pursuit 5 45 3038 Rolleen Kralovec Green Bay WI 42 1:38:32.2 14:39.3 6 46 3033 Patricia Bauer Fond Du Lac WI 43 1:40:08.4 16:15.5 7 47 3007 Susan Borchardt Mequon WI 43 1:44:36.3 20:43.3 Team Extreme 8 48 3223 Deborah Sykora Sugar Grove IL 44 1:46:01.7 22:08.8 DNF 3031 Toni House Oneida WI 41 Bellin Health

Women 45 to 49

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3037 Rita Kacala Racine WI 48 1:16:17.1 0:00.0 Hayes Disc Brake 2 11 3053 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 45 1:19:49.0 3:31.8 Hayes 3 18 3024 Deb Sniadajewski Stevens Point WI 47 1:22:33.6 6:16.5 Point Pursuit 4 24 3023 Mary Oberst Waukesha WI 48 1:24:33.8 8:16.6 Pedal Moraine 5 28 3061 Wendy Burns Deerfield IL 45 1:26:03.7 9:46.5 Active Endeavors 6 33 3008 Terri Cornils Two Rivers WI 45 1:30:24.1 14:06.9 Team Extreme

Women 50 to 54

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 3003 Rose Lenss Luxemburg WI 52 1:38:01.7 0:00.0 Bellin Health

Men 12 to 14

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 65 2082 Jason Roelse Sheboygan WI 14 1:12:21.0 0:00.0 PCW 2 196 2240 Thomas Vamvakos Prospect Heights IL 12 1:19:25.3 7:04.2 Eriks/2CC 3 201 2115 Mitch Gantz Green Bay WI 13 1:19:39.8 7:18.7 Bellin Health 4 210 2185 Andrew Disch Hartland WI 13 1:20:09.4 7:48.3 5 245 2100 Karl Sachs Seymour WI 14 1:24:03.6 11:42.5 Bellin Health 6 254 2424 Benjamin Overeem Green Bay WI 13 1:25:27.6 13:06.5 Bellin Health / Incompetition 7 266 2343 Casey Wampler Oregon WI 13 1:35:27.9 23:06.8 Eriks Bike Shop

Men 15 to 16

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 42 2232 Justin Schmidt Saint Germain WI 15 1:11:09.2 0:00.0 Fast and the Furious 2 49 2231 Kyle Cortright Eagle River WI 16 1:11:42.4 0:33.2 Fast and the Furious 3 56 2125 Patrick Ettmayer Jackson WI 15 1:12:02.9 0:53.6 Pedal Moraine 4 77 2229 Kip Spaude Watertown WI 16 1:12:48.2 1:39.0 5 78 2089 Jamie Selinske Madison WI 16 1:12:50.1 1:40.8 Stoked Spokes 6 81 2102 Jon Schmidt Green Bay WI 16 1:13:04.2 1:55.0 Nordik Sports 7 86 2213 Bill Johnson West Bend WI 16 1:13:14.7 2:05.4 Mountain Outfitters 8 107 2768 Patrick Huibregtse De Pere WI 15 1:14:15.7 3:06.5 team bike hub 9 187 2293 Hans Hare Eagle River WI 16 1:18:58.5 7:49.3 10 194 2266 Brent Keller Neenah WI 16 1:19:15.9 8:06.7 Gear 'n Up 11 197 2131 Mitch Kauppila Kenosha WI 16 1:19:34.1 8:24.9 Hayes D12 12 225 2285 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 16 1:21:37.0 10:27.8 13 228 2342 Thomas Kracht Plymouth WI 15 1:21:47.2 10:38.0 Bellin Health 14 235 2111 Joshua Heinecke Sheboygan WI 16 1:23:00.8 11:51.6 backdoor bike shop NR 2255 Nick Darcy Plainfield IL 16 Darcy/Straight Up Cyclery

Men 17 to 18

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 2181 Mitch Dreher West Bend WI 17 1:09:31.8 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 48 2013 Ethan Lenss Luxemburg WI 17 1:11:39.1 2:07.3 Bellin Health / Incompetition 3 58 2079 Mike Sherer Winnetka IL 17 1:12:09.4 2:37.6 4 68 2179 Andy Rosch Madison WI 18 1:12:24.3 2:52.5 Team East 5 83 2242 Zachary Boxx Eau Claire WI 17 1:13:12.9 3:41.1 Bike Doctor 6 111 2094 Chad Balthazor West Bend WI 18 1:14:38.3 5:06.5 Pedal Moraine 7 149 2174 Christopher Bidlake Naperville IL 17 1:17:08.6 7:36.8 Wheelfast Racing 8 158 2121 Kevin Langenecker West Bend WI 18 1:17:32.8 8:01.0 Team Pedal Moraine 9 176 2043 Ryan Paull Viroqua WI 17 1:18:25.6 8:53.8 Eriks Bike Shop 10 181 2223 Christopher Waraxa Germantown WI 18 1:18:37.8 9:06.0 Hayes Dirty Dozen 11 182 2337 Sam Weis Rhinelander WI 17 1:18:39.4 9:07.6 Mel's 12 188 2313 Jarrod Rude Park Falls WI 18 1:19:06.1 9:34.3 Eriks Bike Shop 13 190 2199 Brandon Hoeft Watertown WI 18 1:19:08.8 9:37.0 14 204 2284 Justin Lengfeld Sheboygan Falls WI 17 1:19:44.0 10:12.2 Back Door Bike Shop 15 221 2234 Kent Roberts Nekoosa WI 18 1:21:14.0 11:42.2 Trailhead 16 230 2161 Doug Depies Mequon WI 18 1:21:52.0 12:20.2 Team Extreme 17 246 2138 Sam Leighton Viroqua WI 17 1:24:08.8 14:37.0 Erik's Bike Shop 18 249 2239 William Kaiser Eau Claire WI 17 1:24:46.3 15:14.5 Bike Doctor 19 262 2104 Robbie Young West Bend WI 18 1:29:08.8 19:37.0 Mountain Outfitters DNF 2092 Patrick Carman Madison WI 17 Stoked Spokes

Men 19 to 24

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 17 2160 Jason Sieck Neenah WI 24 1:09:13.9 0:00.0 Gear 'n Up 2 29 2186 Greg Partyka McHenry IL 24 1:10:25.7 1:11.7 Pedal Moraine 3 45 2306 Clay Parulski West Bend WI 21 1:11:20.9 2:06.9 Mountain Outfitters 4 59 2264 Shawn Long Sycamore IL 23 1:12:16.1 3:02.1 dekalb cyclery 5 60 2270 Jared Suster De Pere WI 19 1:12:16.5 3:02.5 Bike Hub 6 64 2209 Michael Spiewak Kildeer IL 21 1:12:20.6 3:06.6 7 82 2763 Scott Brunner Fredonia WI 22 1:13:08.3 3:54.4 8 84 2208 James Parman Jr Fond Du Lac WI 23 1:13:13.2 3:59.2 FDL Cyclery Racing 9 85 2008 Shawn Hoppe Fond Du Lac WI 21 1:13:13.7 3:59.7 Attitude Sports 10 97 2245 Nick Maslanka Lisle IL 19 1:13:51.8 4:37.8 11 101 2202 Marty Thomas Beach Park IL 20 1:14:03.0 4:49.0 12 103 2126 Jonah Lenss Green Bay WI 24 1:14:07.4 4:53.4 Bellin Health / Incompetition 13 104 2738 John Pemberton Oregon IL 19 1:14:11.6 4:57.6 14 113 2113 Joshua Krick Cedarburg WI 23 1:14:50.0 5:36.0 Team Extreme 15 117 2271 Brad Uttech Sheboygan WI 19 1:14:58.2 5:44.2 Fatuats 16 129 2721 Cullom Radvillas Lisle IL 19 1:15:56.7 6:42.7 Wheelfast 17 145 2744 Craig Etheridge La Crosse WI 23 1:16:42.0 7:28.0 Fritsch & Associates 18 153 2302 Greg Cribb Green Bay WI 23 1:17:17.8 8:03.8 Belling Heath 19 154 2090 Ryan Kobs Madison WI 23 1:17:24.7 8:10.7 Stoked Spokes 20 184 2754 Steve Spiewak Kildeer IL 20 1:18:45.4 9:31.4 21 185 2219 Jeff Petersen Milwaukee WI 23 1:18:50.1 9:36.1 Team Optimus Prime 22 186 2728 Kris Bilek Middleton WI 19 1:18:51.5 9:37.5 Stoked Spokes 23 192 2135 Luke Corsi Manitowoc WI 21 1:19:10.7 9:56.7 24 199 2442 Jonathan Camp Madison WI 20 1:19:36.7 10:22.7 25 202 2099 Will Roth Greenville WI 19 1:19:40.4 10:26.5 Intruders 26 208 2295 Matt Larson Sheboygan WI 19 1:20:07.9 10:53.9 27 238 2014 Joseph Chojancki Green Bay WI 19 1:23:23.6 14:09.6 Bellin Health 28 240 2038 Noel Shanteau Beach Park IL 21 1:23:28.9 14:15.0 29 244 2023 Charles Ezaki Chicago IL 23 1:23:46.2 14:32.2 XXX Racing 30 256 2751 Luis Maldonado Madison WI 22 1:26:16.1 17:02.2 31 267 2187 Douglas Holzman Milwaukee WI 23 1:36:15.7 27:01.7 Team Optimusprime NR 2733 Ed Bagley Des Plaines IL 24 NR 2078 Taylor Bogdanske Green Lake WI 19 FDL/OSH Cyclery

Men 25 to 29

Field Size: 44

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 2291 Chris Solan Gurnee IL 29 1:09:24.6 0:00.0 Zion Cyclery 2 31 2716 Brad Vieths Esko MN 25 1:10:26.6 1:01.9 3 34 2752 Jamie Hutjens New Franken WI 28 1:10:37.9 1:13.2 Bellin Health 4 41 2074 Kyle Watterson Westmont IL 29 1:11:06.0 1:41.3 Point Pursuit 5 43 2737 Jason Boynton Whitewater WI 25 1:11:11.1 1:46.4 uw whitewater cycling 6 50 2031 Andre Boeder Monona WI 27 1:11:45.0 2:20.3 7 63 2740 Joe Verstegen Monona MN 28 1:12:18.5 2:53.8 8 66 2072 Nathan Schroepper De Pere WI 29 1:12:22.7 2:58.0 Bellin Health 9 70 2034 Rick Leukhardt Chicago IL 29 1:12:27.7 3:03.0 10 76 2148 Sean Fagan Janesville WI 27 1:12:44.0 3:19.3 Michael's Cycles 11 79 2203 Kris Pietruszka St Francis WI 26 1:12:51.1 3:26.5 Team Polska / Cannondale 12 95 2001 John Brown Stevens Point WI 28 1:13:42.7 4:18.0 13 98 2027 Collin Schaafsma Wadsworth IL 25 1:13:51.8 4:27.1 Zion Cyclery 14 99 2049 Chris Rupiper Horicon WI 25 1:13:53.3 4:28.6 Team Pedal Moraine 15 105 2712 Ned Colson Sussex WI 28 1:14:12.0 4:47.3 16 108 2260 Eric Anderson Milwaukee WI 29 1:14:21.6 4:56.9 Alterra 17 118 2237 Aaron Fleming Capron IL 27 1:14:59.8 5:35.1 18 128 2025 Mike Kohnle Mequon WI 27 1:15:41.4 6:16.7 Extreme 19 131 2116 Ryan White Malone WI 26 1:15:59.8 6:35.1 FDL/OSH Cyclery 20 134 2088 Jaron Acker Madison WI 25 1:16:08.3 6:43.6 Stoked Spokes 21 144 2117 Robert White Jr. Brown Deer WI 26 1:16:41.6 7:16.9 FDL Cyclery 22 146 2741 Nathan Kohnle Loves Park IL 29 1:16:49.3 7:24.7 23 150 2727 Erik Arntzen Chicago IL 27 1:17:11.1 7:46.4 24 157 2732 Carl Millard Menomonee Falls WI 25 1:17:32.6 8:08.0 25 160 2002 Benjamin Lasecki Milwaukee WI 26 1:17:42.0 8:17.3 Pedal Moraine 26 164 2071 Mark Balkenende Mundelein IL 28 1:17:55.8 8:31.1 27 168 2347 Joel Weber Bolingbrook IL 25 1:18:05.7 8:41.0 28 179 2073 Timothy Leverance Oshkosh WI 28 1:18:31.0 9:06.4 29 189 2725 Jason Mathis Milwaukee WI 25 1:19:06.7 9:42.0 30 193 2124 Brett Ebben Appleton WI 25 1:19:15.3 9:50.6 FDL/OSH cyclery 31 198 2006 Christopher Ackerman Menasha WI 25 1:19:35.8 10:11.2 Team 2 32 205 2761 Nicholas Wallin Stevens Point WI 25 1:19:45.8 10:21.1 33 206 2352 Julius Whitedog La Crosse WI 25 1:20:01.3 10:36.6 buzz's bikes 34 213 2004 Larry Janke Chicago IL 28 1:20:38.2 11:13.5 35 216 2708 Rob Bryant Milwaukee WI 29 1:20:44.3 11:19.6 36 220 2718 Tony Pirolo Delafield WI 25 1:21:08.7 11:44.0 37 222 2158 Joshua Bartoszuk Appleton WI 29 1:21:19.7 11:55.0 Eclipse 38 226 2265 Matthew Dennis Dekalb IL 25 1:21:41.4 12:16.7 39 232 2730 Victor Henderson Antioch IL 26 1:21:58.5 12:33.8 40 242 2263 Kevin Short East Troy WI 27 1:23:37.9 14:13.2 41 253 2753 Krystain Pac Chicago IL 28 1:25:06.6 15:41.9 Alexandria Fredzia 42 270 2298 Tom Kenny Orland Park IL 29 1:44:07.7 34:43.0 DNF 2339 Craig Daemmrich Menomonee Falls WI 25 alterra coffee DNF 2346 Wally Kunstman Sheboygan WI 26

Men 30 to 34

Field Size: 55

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2296 Kevin Klug Chicago IL 32 1:08:31.5 0:00.0 Alberto's Sport 2 15 2317 Adam Matson Plainfield IL 30 1:09:10.2 0:38.7 Darcy Cycling Team 3 24 2015 Steve Reynolds Eau Claire WI 34 1:10:01.4 1:29.8 4 27 2294 Jason Brown Loves Park IL 32 1:10:21.1 1:49.6 Rock Cut Trail Crew 5 32 2128 Randal Sahs Green Bay WI 34 1:10:31.2 1:59.6 Aurora Bay Care / Team 2 6 33 2297 Joshua Pierre Kalamazoo MI 30 1:10:34.5 2:02.9 Team Nordik 7 35 2146 Dan Tavela Greenfield WI 33 1:10:40.1 2:08.5 Pedal Moraine 8 36 2729 Brendan Kealey Iowa City IA 31 1:10:44.7 2:13.1 9 37 2098 Dain Trittau Gilberts IL 32 1:10:47.5 2:16.0 Team Extreme 10 39 2177 Trevor Townsend Chicago IL 34 1:11:03.8 2:32.2 GT 11 46 2065 Chad Wilson Milwaukee WI 30 1:11:34.9 3:03.3 bikesmiths 12 51 2711 Eric Norstrom Chicago IL 34 1:11:45.9 3:14.4 Univ. Chicago Vel Club 13 53 2722 Jeff Castro Shorewood WI 30 1:11:58.6 3:27.0 14 57 2070 Kevin Herman Schaumburg IL 31 1:12:03.5 3:31.9 15 61 2734 Mat Moore Neenah WI 31 1:12:16.5 3:45.0 16 67 2246 Stafford Kramer Milwaukee WI 32 1:12:24.0 3:52.4 Alterra 17 69 2351 Christopher Schutte Milwaukee WI 32 1:12:26.8 3:55.2 Milwaukee fire dept 18 74 2710 Gabriel Sanchez Chicago IL 30 1:12:38.7 4:07.1 19 88 2277 Robert Schwalbach Milwaukee WI 30 1:13:19.2 4:47.6 20 91 2303 Douglas Cutler Sussex WI 32 1:13:21.7 4:50.1 21 92 2129 David Kuphal Stevens Point WI 31 1:13:30.8 4:59.2 22 102 2449 Joe Greatens De Pere WI 30 1:14:03.5 5:31.9 23 109 2709 Andrew Grey Lake Zurich IL 31 1:14:31.6 6:00.0 24 110 2332 Jeffrey Lindemann Waukesha WI 34 1:14:35.6 6:04.1 Extreme Ski & Bike 25 112 2112 Scott Janssen Neenah WI 33 1:14:46.7 6:15.1 26 115 2345 Jim Batchelder Oak Creek WI 30 1:14:55.1 6:23.5 Pedal Moraine 27 119 2083 John Laska Milwaukee WI 31 1:15:06.4 6:34.8 28 120 2323 Rick Glos Salem WI 32 1:15:07.0 6:35.4 29 122 2054 Chad Thums Appleton WI 31 1:15:16.7 6:45.1 30 125 2719 Andrew Douglass Waukesha WI 32 1:15:37.4 7:05.8 31 130 2172 Rick Walls Wauwatosa WI 30 1:15:57.6 7:26.0 Team Extreme 32 132 2130 Rich Uselman Cross Plains WI 34 1:15:59.9 7:28.4 33 135 2756 John Moxness Madison WI 34 1:16:12.5 7:40.9 34 137 2190 Jay Zielinski Sussex WI 30 1:16:16.3 7:44.7 Pedal Moraine 35 139 2749 James Holton Chicago IL 32 1:16:21.6 7:50.0 36 140 2086 Greg Murphy Chicago IL 34 1:16:24.6 7:53.0 37 148 2069 Brian Rummelhart Kenosha WI 34 1:17:01.3 8:29.7 38 151 2051 Phil Taylor Greenleaf WI 32 1:17:11.2 8:39.6 39 155 2336 John Tomljenovic Evanston IL 31 1:17:26.3 8:54.8 active endeavors 40 159 2005 Todd Wroblewski Germantown WI 33 1:17:41.2 9:09.6 Team Pedal Moraine 41 166 2338 John Deering Madison WI 34 1:18:02.6 9:31.0 chainsmokers 42 169 2085 Jason Griese Appleton WI 32 1:18:05.8 9:34.2 43 180 2765 Dom Guinta Wonder Lake IL 33 1:18:34.8 10:03.2 44 200 2746 Piero Fioravanti Scottsdale AZ 33 1:19:38.2 11:06.6 adventure 45 207 2300 Adrian Codel Chicago IL 33 1:20:06.3 11:34.7 46 212 2183 Eric Van Remmen Sussex WI 33 1:20:28.5 11:56.9 47 214 2713 Laszlo Horvath Evanston IL 32 1:20:39.2 12:07.6 48 219 2021 Kevin Czaicki Waukesha WI 32 1:21:08.7 12:37.1 Pedal Moraine 49 231 2222 David Harris Greenfield WI 32 1:21:57.0 13:25.4 Milwaukee Fire Dept 50 241 2253 Mark Purdy Appleton WI 33 1:23:35.4 15:03.8 Wheel & Sprocket / Trek 51 243 2061 Joe Abrams Madison WI 33 1:23:44.1 15:12.6 52 259 2767 Maurice Bisaillon Chicago IL 34 1:28:22.9 19:51.3 53 261 2341 Eric Shaw Sheboygan WI 31 1:28:49.9 20:18.3 NR 2764 Michael Demarco Chicago IL 34 Team Tuna DNF 2039 Brian Gill New Berlin WI 33 Hayes Disk Brackes

Men 35 to 39

Field Size: 43

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2724 Brian Knutson Plainfield IL 36 1:05:56.8 0:00.0 Darcy Cycling Team 2 2 2715 David Sutton Plainfield IL 35 1:05:58.9 0:02.0 D'arcy 3 3 2180 Steven Pribek Waukesha WI 36 1:06:54.5 0:57.6 4 4 2096 David Bottum East Troy WI 35 1:07:02.2 1:05.3 Team Pedal Moraine 5 5 2250 Mike Arft Appleton WI 35 1:07:07.2 1:10.3 Wheel and Sprocket 6 6 2171 David Norton Chicago IL 35 1:08:10.5 2:13.6 XXX Racing 7 9 2022 Daniel Kutz Muskego WI 37 1:08:47.1 2:50.3 Pedal Moraine 8 10 2123 Glen Stroik Franklin WI 38 1:08:49.7 2:52.8 9 11 2046 Fred Hubley Appleton WI 36 1:08:52.9 2:56.0 10 12 2188 David Bodmer Janesville WI 38 1:08:59.7 3:02.8 Team Michaels Cycles 11 13 2050 Steve Jeske Milwaukee WI 36 1:09:06.9 3:10.0 Pedal Moraine 12 14 2045 John Gregorski Hartford WI 38 1:09:10.1 3:13.2 13 16 2153 Todd Hill Hartland WI 37 1:09:12.4 3:15.5 Team Extreme 14 22 2344 Pat Janisch Wauwatosa WI 37 1:09:46.7 3:49.8 hayes 15 38 2154 Kevin Putzke Waterloo WI 36 1:10:54.1 4:57.2 Hayes Disc Brakes 16 55 2769 Mike Owens Wauwatosa WI 39 1:12:02.0 6:05.1 17 72 2750 Juan Carlos Nava Whitewater WI 36 1:12:28.2 6:31.4 Hayes 18 73 2093 Steven Kuphal Fond Du Lac WI 37 1:12:31.4 6:34.5 19 75 2036 Troy Olm Madison WI 35 1:12:39.4 6:42.5 20 80 2044 Tim Peters Mundelein IL 39 1:12:51.7 6:54.8 Kiddles Bike 21 90 2742 Jeff Hammond Inverness IL 35 1:13:21.1 7:24.2 22 96 2176 Bryan Reed Round Lake Beach IL 37 1:13:43.8 7:46.9 23 100 2241 Lowell Johnson Waterford WI 35 1:13:57.0 8:00.1 24 116 2169 Wade Filsram La Crosse WI 35 1:14:57.6 9:00.7 Team Extreme 25 121 2147 Eric Gonstead Clinton WI 37 1:15:08.5 9:11.7 Michael's Cycles 26 124 2401 Andrew Overeem Green Bay WI 36 1:15:36.4 9:39.5 Bellin Health / Incompetition 27 126 2736 Nathin Davisson Beloit WI 35 1:15:38.5 9:41.6 28 133 2095 Todd Bugnacki Hales Corners WI 38 1:16:01.7 10:04.8 29 142 2759 Trevor Russell Whitefish Bay WI 37 1:16:32.7 10:35.8 30 152 2164 Kevin Everson Ironwood MI 36 1:17:17.2 11:20.4 31 156 2739 Scott Thistle Brookfield WI 35 1:17:26.4 11:29.6 32 163 2052 Troy Sable West Bend WI 39 1:17:53.3 11:56.4 33 170 2189 Bruce Borcherding Germantown WI 38 1:18:06.6 12:09.7 Hayes 34 172 2040 Bob Schmitt West Allis WI 38 1:18:15.0 12:18.1 Pedal Moraine 35 173 2087 Andrew Spahr Milwaukee WI 35 1:18:18.8 12:21.9 Alterra 36 178 2762 Greg Jones West Allis WI 36 1:18:29.9 12:33.1 37 183 2755 Shawn Betourne Milwaukee WI 37 1:18:45.1 12:48.2 38 203 2139 Aaron Bailey Onalaska WI 35 1:19:42.7 13:45.8 39 218 2731 John Mahr Chicago IL 39 1:21:01.0 15:04.2 Wheelfast Racing 40 233 2195 Brain Hicks Stevens Point WI 36 1:22:02.1 16:05.3 41 251 2019 David Pronger Waupaca WI 39 1:24:53.4 18:56.5 42 263 2760 Roger Shelton Hubertus WI 39 1:30:17.8 24:21.0 DNF 2348 Dave Mennenoh Waukesha WI 36

Men 40 to 44

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 2218 Todd Hentz Franklin WI 40 1:08:37.3 0:00.0 Pedal Moraine 2 23 2269 Scott Palmersheim West Allis WI 41 1:09:48.2 1:10.8 Team Pedal Moraine 3 25 2028 Sean Shields Cudahy WI 40 1:10:06.6 1:29.2 Pedal Moraine 4 26 2216 Jeffrey Parker Cedarburg WI 42 1:10:09.4 1:32.1 Team Pedal Moraine 5 30 2371 David Torgler Burlington WI 44 1:10:26.5 1:49.2 6 40 2042 Don Freitag Marshall WI 43 1:11:03.9 2:26.6 Team Eclipse / Ben Cycles 7 44 2256 Larry Affeldt Beaver Dam WI 43 1:11:15.3 2:38.0 team alexa 8 52 2118 Daniel Halloran Saukville WI 43 1:11:55.2 3:17.9 9 54 2091 Doug Callies Beaver Dam WI 42 1:12:00.7 3:23.3 team alexa 10 71 2248 Randy Kelliher Brooklyn WI 40 1:12:27.9 3:50.6 Moosejaw Brewery 11 89 2328 Daniel Murwin Janesville WI 42 1:13:20.5 4:43.2 Micheal's Cycle 12 94 2063 Edward Schuster Milwaukee WI 40 1:13:34.6 4:57.3 13 123 2056 Donald Gellerup Appleton WI 42 1:15:30.5 6:53.2 Team 2 14 127 2067 Will Hollrith Grafton WI 40 1:15:41.2 7:03.9 Team Extreme 15 136 2714 Greg Dechant Gurnee IL 43 1:16:13.8 7:36.5 16 143 2103 John Senkerik Wauwatosa WI 44 1:16:35.4 7:58.1 Team Extreme 17 147 2723 Peter Chiappetta Racine WI 42 1:16:58.7 8:21.4 18 174 2191 Walter Richardson Delavan WI 42 1:18:24.5 9:47.1 GT / Williamson Bikes 19 175 2060 Dave Diamond Milwaukee WI 44 1:18:24.8 9:47.4 Alterra Coffee 20 191 2081 Craig Scholzen Racine WI 43 1:19:09.1 10:31.7 Hayes Brake 21 209 2735 Timothy Bldb Menasha WI 42 1:20:08.3 11:31.0 gear n up 22 234 2275 Jerome Hamilton Milwaukee WI 43 1:22:11.7 13:34.4 23 236 2247 Brian Buchanan Peru IL 40 1:23:19.4 14:42.1 24 239 2314 Joseph Lucey Franklin WI 40 1:23:28.2 14:50.9 25 268 2770 Tim Snyder Sugar Grove IL 42 1:38:16.6 29:39.3 26 269 2757 Joseph Nadolski Shorewood WI 43 1:43:02.0 34:24.6 NR 2137 Arthur Spurlock Green Bay WI 42

Men 45 to 49

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 2059 John Wrycza Naperville IL 45 1:09:26.1 0:00.0 Wheel Fast 2 20 2748 David McCollum Freeport IL 45 1:09:27.7 0:01.5 Freepont Area Cycling Team 3 28 2020 Mark Day Whitefish Bay WI 45 1:10:24.2 0:58.0 4 47 2220 Bill Delaney Madison WI 48 1:11:37.5 2:11.4 Team East 5 62 2026 Jim Feuerstein Whitelaw WI 45 1:12:17.7 2:51.6 Wheel & Sprocket Fox Valley 6 87 2068 Curtis Allison West Bend WI 46 1:13:17.6 3:51.4 Hayes Disc Brakes 7 93 2726 Dale Freund Woodstock IL 45 1:13:32.1 4:05.9 Cheep Team 8 106 2145 Mark Danielski Greenville WI 47 1:14:12.4 4:46.2 Point Pursuit 9 114 2076 Kris Klapperich Ripon WI 47 1:14:52.0 5:25.9 Pedal Moraine 10 138 2053 John Dabbeekeh Zion IL 45 1:16:18.3 6:52.1 Pedros Cheep Team 11 162 2310 Steve Ferguson Marquette MI 48 1:17:50.4 8:24.3 12 165 2198 Dennis Hoeft Watertown WI 46 1:17:59.0 8:32.9 13 171 2200 D J Weis Rhinelander WI 48 1:18:13.7 8:47.6 Mel's 14 177 2745 Paul Hassemer Manitowoc WI 49 1:18:26.0 8:59.9 back door bike shop 15 211 2747 Brad Tennis Baraboo WI 48 1:20:13.8 10:47.7 16 227 2003 Peter Kot Homer Glen IL 48 1:21:46.3 12:20.2 17 237 2720 John Koenig Iola WI 49 1:23:21.2 13:55.1 Cronies Outdoor Adventure Trib 18 252 2766 Joe Elliott Thiensville WI 45 1:25:04.4 15:38.3 19 258 2077 Sterling Schmidt Two Rivers WI 49 1:28:15.6 18:49.5 Fat Kats 20 260 2225 Douglas Waraxa Germantown WI 48 1:28:35.8 19:09.7 Hayes Brake 21 264 2743 Joe Sanfilippo Arbor Vitae WI 48 1:33:38.9 24:12.8 DNF 2175 Dave Oberst Waukesha WI 49 Pedal Moraine NR 2192 Derrek Palmer Ingleside IL 48 Waukegan Schwinn

Men 50 to 54

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 141 2227 John Washburn Oconomowoc WI 51 1:16:30.7 0:00.0 Alterra coffee 2 167 2226 Richard Palmer Walworth WI 52 1:18:03.9 1:33.2 3 195 2230 John Spaude Watertown WI 53 1:19:20.6 2:49.9 4 215 2055 Albert Weigel Wheeling IL 53 1:20:43.0 4:12.3 5 217 2340 Gary Smits Green Bay WI 52 1:20:56.7 4:26.0 Bellin Health 6 223 2108 Michael Ruzich Chicago IL 53 1:21:23.0 4:52.3 Wheel & Sprocket 7 224 2010 Keith Westphal Appleton WI 52 1:21:31.2 5:00.5 Wheel & Sprocket / Trek 8 247 2140 Peter Klein Mishicot WI 53 1:24:23.9 7:53.2 Bike Hub 9 248 2037 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 51 1:24:45.7 8:15.0 Team Extreme 10 250 2235 Mark Ullenberg Mukwonago WI 51 1:24:47.9 8:17.2 11 255 2350 Wayne Maffei Baraboo WI 51 1:26:14.0 9:43.3 moosejaw pun 12 265 2024 James Heinecke Sheboygan WI 53 1:33:41.6 17:10.9 Back Door BIke DNF 2758 Tom Van Hoof Shorewood WI 50

Men 55 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 161 2017 Neal Rollins Menasha WI 55 1:17:49.3 0:00.0 OSH / FONDY Cyclery 2 257 2012 Dale Lenss Luxemburg WI 56 1:26:53.7 9:04.4 Bellin Health

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 229 2261 Robert Langlois Whitelaw WI 60 1:21:51.6 0:00.0 Bellin Health