Bontrager Comp Series Results WORS # 4 Alterra Coffee Bean Classic XC (Franklin) Comp

WORS # 4 Alterra Coffee Bean Classic XC (Franklin) Comp

June 22, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Men 14 to 18

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1041 Steve Scholzen Racine WI 18 1:53:03.0 0:00.0 Hayes Brake Dirty Dozen 2 9 1383 Tim Pacholski New Berlin WI 18 1:53:51.7 0:48.7 3 12 1033 Brian Wampler Oregon WI 17 1:54:51.1 1:48.1 Erik's Bike Shop 4 29 1133 Jeremy Zuend Dixon IL 17 1:58:36.7 5:33.7 Kegel's Racing 5 39 1119 Mitch Plout Appleton WI 18 1:59:32.4 6:29.4 Hayes Brakes Dirty Dozen 6 55 1016 James Lalonde Park Falls WI 18 2:01:58.9 8:55.8 Erik's Bike Shop 7 58 1221 Jake Whitwam Eau Claire WI 17 2:02:33.0 9:29.9 Bike Doctor 8 69 1038 Jordan Danielski Stevens Point WI 15 2:04:57.9 11:54.8 Point Pursuit 9 84 1113 Philip Raymond Rhinelander WI 18 2:07:45.0 14:41.9 Mel's DNF 1386 Guy Bresler Urbana IL 18 cu-racing DNF 1027 Dana De Met Harshaw WI 18 Mel's Trading Post NR 1161 Adam Schwaller Elkhart Lake WI 16 PCW Cycling DNF 1232 Dustin Zimmerman Kaukauna WI 17 Bellin Health

Men 19 to 24

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1388 Benjamin Miller Crystal Lake IL 21 1:52:31.9 0:00.0 2 7 1151 Brian Heifner Appleton WI 23 1:53:47.1 1:15.2 Wheel and Sprocket 3 11 1072 Jonathon Whitney Mayville WI 22 1:54:44.8 2:12.9 4 19 1108 Joe Farris Dekalb IL 20 1:56:40.0 4:08.1 De Kalb Cyclery 5 27 1104 Jeremy Vogels De Pere WI 24 1:58:19.4 5:47.5 Bellin Health 6 28 1146 Tim Cisler Wauwatosa WI 19 1:58:27.8 5:55.9 UW - Whitewater 7 37 1122 Mike Eckert Sturgeon Bay WI 20 1:59:25.7 6:53.8 The Bike Hub 8 40 1007 Brian Petzold Sheboygan WI 23 1:59:40.4 7:08.5 Back Door Bike Shop 9 43 1392 Dan Ajer McFarland WI 20 2:00:20.6 7:48.7 10 61 1076 Tim Jahn Jackson WI 19 2:03:43.9 11:12.0 Mountain Outfitters 11 62 1385 Michael Hartlaub Champaign IL 24 2:03:46.1 11:14.2 illinois bicycle racing club 12 64 1047 Brian Austin Cross Plains WI 24 2:04:28.7 11:56.8 Momentum Bikes and Boards 13 68 1387 Adam Feltz Downers Grove IL 21 2:04:54.8 12:22.9 Sram 14 70 1168 Charley Schmidt Milwaukee WI 21 2:04:59.6 12:27.7 alterra 15 79 1130 Kyle Jacobson West Bend WI 21 2:06:40.9 14:09.0 Mountain Bikers of UWSP 16 81 1148 Eric Murrock Sturgeon Bay WI 19 2:07:00.4 14:28.5 Momentum 17 85 1397 Brian Marcinkiewicz Geneva IL 20 2:08:12.5 15:40.6 pedal power NR 1037 Justin Danielski Stevens Point WI 21 Point Pursuit DNF 1144 Aaron Lenss Green Bay WI 22 Bellin Health NR 1048 Jacob Mueller Fond Du Lac WI 23 NR 1390 Andy Skarda Grand Chute WI 22 wheel adn sprocket NR 1081 Tony Wagner Glenbeulah WI 19 Back Door Bike Shop

Men 25 to 29

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1125 Chad Wilsing Shorewood WI 28 1:51:24.2 0:00.0 Fon Du Lac Cyclery 2 8 1094 Gabor Csonka Vernon Hills IL 29 1:53:47.1 2:22.9 Kiddles 3 14 1095 Marcin Nowak Madison WI 27 1:55:28.8 4:04.6 Team Polska 4 15 1071 Ronald Knutowski Cross Plains WI 26 1:55:32.7 4:08.4 Chainsmokers 5 18 1014 Sanjay Ganju Milwaukee WI 27 1:56:16.2 4:52.0 Alterra Coffee 6 21 1389 Ron Stawicki Hartland WI 25 1:56:53.9 5:29.7 7 22 1101 Andy Hoenisch Marshfield WI 26 1:57:24.2 5:59.9 Team Eclipse / Ben's Cycle 8 23 1138 Doug Bailey Whitewater WI 26 1:58:04.2 6:39.9 Alterra Coffee 9 25 1067 Ben Bartoszuk Milwaukee WI 27 1:58:13.2 6:48.9 Team Eclipse n's Cycle 10 26 1394 Matt Miller Whitewater WI 25 1:58:15.7 6:51.4 UW - Whitewater 11 34 1170 Lou Kuhn Evanston IL 29 1:59:04.8 7:40.6 2CC / Ponyshop 12 42 1026 Shad Young Glendale WI 29 1:59:55.1 8:30.8 FDL/OSH Cyclery 13 44 1036 Brad Beyer West Bend WI 28 2:00:36.2 9:11.9 Pedal Moraine 14 53 1084 Kurt Bosben Madison WI 27 2:01:41.3 10:17.1 15 56 1402 Josh Knapp Franklin WI 26 2:02:00.1 10:35.9 16 60 1065 Joel Coon De Pere WI 27 2:03:16.9 11:52.6 17 71 1116 Bradley Byrge Franklin WI 29 2:05:05.3 13:41.1 Pedal Moraine 18 74 1052 Ryan Shiroma Middleton WI 26 2:06:15.8 14:51.6 Dogfish 19 76 1093 Mark Walter La Crescent MN 28 2:06:19.8 14:55.5 20 86 1137 Christopher Pitts Wisconsin Dells WI 27 2:08:13.4 16:49.1 21 89 1393 Carey Falkenberry Madison WI 28 2:08:45.9 17:21.6 22 99 1115 Bill Livingston Janesville WI 29 2:12:33.1 21:08.9 Michaels Cycles 23 106 1105 Brian Gurney Middleton WI 29 2:18:35.9 27:11.6 GT 24 107 1169 Jeff Becker Middleton WI 29 2:22:14.1 30:49.8 Pedro's 25 108 1155 Eric Firestone Saint Paul MN 29 2:24:59.8 33:35.5 Team Extreme DNF 1017 Travis Olson Sheboygan WI 25 Backdoor Bike Shop DNF 1028 Carter Shelton Oak Creek WI 26 Pedal Moraine

Men 30 to 34

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 1134 Ray Nelson McHenry IL 33 1:52:39.0 0:00.0 2 10 1396 Brooke Furio Evanston IL 33 1:54:14.6 1:35.5 north brook 3 13 1022 Theodore Schaff Appleton WI 34 1:54:54.5 2:15.4 4 16 1029 Wayne Langbein Palatine IL 34 1:55:38.4 2:59.3 Alterra 5 17 1090 Jeff Langlois Stevens Point WI 33 1:56:05.2 3:26.1 Point Pursuit 6 20 1042 Brad Jenks Gurnee IL 31 1:56:52.3 4:13.2 Hayes Disc Brakes 7 24 1099 Tom Flicker Neenah WI 30 1:58:11.3 5:32.2 Gear-N-Up 8 30 1034 Paul Weber Appleton WI 32 1:58:42.7 6:03.6 Wheel & Sproket 9 32 1032 Norman Paternoster Manitowoc WI 31 1:58:48.3 6:09.2 Team Nordik 10 38 1046 Ric Damm Green Lake WI 33 1:59:30.4 6:51.3 FDL/Oshkosh Cyclery 11 41 1127 Mike Budd Combined Locks WI 31 1:59:44.2 7:05.2 Recyclist 12 45 1140 Ryan Krayer North Freedom WI 31 2:01:06.4 8:27.3 MooseJaw Brew Pub 13 50 1062 Todd Derksen Appleton WI 30 2:01:22.4 8:43.3 Wheel & Sprocket Appleton/Trek 14 52 1039 James Buddenbaum Wilmette IL 31 2:01:35.4 8:56.3 Albertos 15 54 1030 Benjamin Griggs Green Bay WI 34 2:01:45.8 9:06.7 Bellin Health 16 65 1015 Bill Nigh West Bend WI 34 2:04:42.4 12:03.3 Team Pedal Moraine 17 66 1001 David Stahl Gurnee IL 33 2:04:44.3 12:05.2 Team Extreme 18 73 1395 Mark Harris Northbrook IL 33 2:05:47.0 13:07.9 NorthBrook BC 19 83 1078 Paul Andresen Gurnee IL 34 2:07:35.8 14:56.7 Bellin 20 98 1118 Ken Stuckart Oak Creek WI 33 2:12:06.0 19:26.9 Team Extreme 21 103 1045 Roger Eckes Whitefish Bay WI 34 2:15:57.9 23:18.8 Pedal Moraine 22 105 1053 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 31 2:17:26.8 24:47.7 Peddle Moraine DNF 1069 Steven Frost Milwaukee WI 33 Team Extreme NR 1129 Christopher Hanson Sheboygan WI 33 NR 1040 Kevin Heppner Chicago IL 33 XXX Racing/Athletico DNF 1073 Scott Peterson Racine WI 33 Team Eclipse / Ben's Cycle DNF 1096 Kevin Plato Grafton WI 32 Team Extreme

Men 35 to 39

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1002 Donny Kay Hales Corners WI 36 1:51:34.5 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 3 1003 John Wypiszinski Kaukauna WI 37 1:51:48.7 0:14.2 Aurora Baycare/Team 2 3 31 1063 Jeff Abitz Appleton WI 35 1:58:46.9 7:12.4 Aurora Baycare Sports Medicine 4 35 1059 Allen Brunner West Allis WI 38 1:59:14.5 7:40.0 Team Pedal Moraine 5 46 1004 John Lirette Menomonee Falls WI 37 2:01:09.3 9:34.8 Hayes Disc Brakes 6 48 1384 Steve Miller Waukesha WI 37 2:01:15.7 9:41.1 7 49 1010 Daniel Schneider Racine WI 37 2:01:20.9 9:46.4 Hayes Team e 8 51 1154 Michael Beatty McFarland WI 37 2:01:22.8 9:48.3 Chainsmokers 9 63 1055 Erik Enyedy Chicago IL 35 2:04:20.0 12:45.5 10 87 1013 Jay Labecki Milwaukee WI 39 2:08:15.8 16:41.3 Hayes Brake 11 100 1400 David Schimp Hartford WI 38 2:14:00.7 22:26.2 DNF 1005 Robert Manwaring Trevor WI 39 NR 1080 Mike Stanislaus Neenah WI 37 Gear 'N up NR 1120 Scott Wippermann Highland WI 39

Men 40 to 44

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 1167 Jeff Sympson Rockford IL 41 1:58:51.1 0:00.0 Kegel's 2 47 1212 Ross Lemke Cedarburg WI 40 2:01:12.7 2:21.6 Team Pedal Moraine 3 57 1153 Michael Meccia Middleton WI 40 2:02:27.9 3:36.7 4 59 1008 Sam Kuehnel Cross Plains WI 42 2:02:36.0 3:44.8 Team Eclipse 5 72 1187 John Christensen Oconomowoc WI 41 2:05:30.6 6:39.5 6 75 1006 James Greenfield Wauwatosa WI 41 2:06:16.8 7:25.6 Team Extreme 7 88 1051 Bill Colvin Menasha WI 40 2:08:24.0 9:32.8 Wheel and Sprocket 8 90 1401 Jay Graupp Wauwatosa WI 43 2:08:56.2 10:05.0 Team Extreme 9 95 1112 Rob Hofmann Milwaukee WI 40 2:10:40.2 11:49.0 Team Extreme 10 96 1035 Roger Villmow West Allis WI 40 2:10:41.7 11:50.5 Alterra 11 104 1019 Eric Kuhagen Thiensville WI 44 2:16:15.5 17:24.3 Team Extreme DNF 1163 Edward Brogan De Forest WI 44 Willybikes GT DNF 1058 Mike Geitner Wauwatosa WI 40 Team Extreme DNF 1043 Jon Suyko Rockford IL 40 Kegels

Men 45 to 49

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 1077 Leo Phelps Stevens Point WI 45 1:59:16.5 0:00.0 Point Pursuit 2 67 1024 John Liske Medford WI 46 2:04:47.5 5:31.0 sports den 3 77 1079 Marc Larson Ashwaubenon WI 49 2:06:26.0 7:09.4 Aurora Baycare Team 2 racing 4 80 1074 Will Gehling Milwaukee WI 49 2:06:55.5 7:39.0 Pedal Moraine 5 91 1082 Mark Schimberg Sheboygan WI 47 2:09:27.0 10:10.5 6 92 1139 Samuel Tobias Fond Du Lac WI 47 2:09:50.4 10:33.8 NSB-FDL 7 97 1089 James Sniadajewski Stevens Point WI 47 2:11:45.5 12:29.0 Point Pursuit 8 102 1141 Jeffery Brodek Racine WI 45 2:14:37.4 15:20.8 Hayes Disc Brake NR 1403 Dempsey Campbell Milwaukee WI 49

Men 50 and over

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 78 1111 Pete Noffke Menasha WI 53 2:06:35.8 0:00.0 Wheel & Sprocket / Trek 2 82 1066 Randy Pallex Ashwaubenon WI 50 2:07:03.1 0:27.2 Aurora Baycare/Team 2 3 93 1110 Thomas McParlan Rockford IL 53 2:10:10.4 3:34.6 Team Mack Racing 4 94 1054 Jon Derksen Appleton WI 59 2:10:27.5 3:51.7 Wheel and Sprocket, Appleton 5 101 1136 Larry Reimer Beloit WI 50 2:14:18.0 7:42.2 Michael's Cycles 6 109 1044 Kenneth Pokora Waukesha WI 54 2:32:08.5 25:32.6 Tam Chote DNF 1391 Gary Bender Lindenhurst IL 50 bellin health NR 1234 Robert Hayssen Racine WI 53 Hayes DNF 1399 Tom Palmer Stoughton WI 51 NR 1050 Larry Swanson Loves Park IL 52 Kegels