BelGioioso Elite Series Results WORS # 1Alpine Valley Open XC (East Troy) Expert

WORS # 1Alpine Valley Open XC (East Troy) Expert

May 04, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 15 to 18

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 510 Holly Liske Medford WI 17 2:02:01.1 0:00.0 Hayes Dirty Dozen 2 13 511 Rosaleen Walsh Rhinelander WI 18 2:17:44.7 15:43.6 Dogfish

Women 19 to 29

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 526 Jenna Zander Mankato MN 19 1:58:27.8 0:00.0 Nicolet South Bike 2 7 512 Leanne Greco-Gill New Berlin WI 29 2:03:50.0 5:22.1 Hayes Disc Brakes 3 9 525 Sheila Cover Stevens Point WI 26 2:13:27.3 14:59.4 Point Pursuit 4 10 509 Sherry Scott Platteville WI 22 2:13:36.0 15:08.2 Momentum Bikes 5 14 514 Karen Zielinski Sussex WI 27 2:20:23.9 21:56.0 Pedal Moraine 6 15 517 Jill Watson Bangor WI 22 2:21:59.5 23:31.6 7 17 513 Melissa Batterman Waukegan IL 29 2:29:00.2 30:32.3 8 18 515 Theresa Pitman New Berlin WI 22 2:31:52.4 33:24.5 Alterra

Women 30 to 39

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 523 Sara Kylander-Johnso Duluth MN 31 1:50:27.1 0:00.0 Ski Hut / Trek 2 2 602 Linda Gabor Menomonee Falls WI 33 1:51:33.6 1:06.5 Trek Midwest Regional Team 3 3 502 Rebecca Cleveland Green Bay WI 32 1:55:33.9 5:06.7 Team Bike Hub 4 4 504 Susan Juedes Madison WI 30 1:56:47.2 6:20.0 Team Bike Hub 5 8 508 Lori Sable Thiensville WI 37 2:08:31.3 18:04.2 Team Extreme 6 11 519 Amy Pikalek Grafton WI 33 2:15:21.0 24:53.9 Team Extreme 7 12 524 Tawnya Armstrong Evanston IL 34 2:16:21.5 25:54.3 8 16 520 Jennifer Langlois Stevens Point WI 33 2:25:14.8 34:47.6 Point Pursuit 9 19 522 Leely Lundgren Edina MN 30 2:39:48.0 49:20.8 10 21 521 Gina Kenny Orland Park IL 30 3:28:28.0 1:38:00.8

Women 40 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 20 528 Wendy Burns Deerfield IL 45 3:01:30.0 0:00.0 Active Endeavors

Men 15 to 18

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 80 John Devine Dixon IL 18 1:52:09.3 0:00.0 Trev/VW 2 14 209 Zac Dautes Fitchburg WI 18 2:01:46.2 9:36.8 PCW 3 22 203 Ben Olsen Urbana IL 18 2:04:28.7 12:19.3 CU Racing/UIUC 4 26 43 Scott Golomski Rhinelander WI 18 2:05:54.3 13:44.9 5 31 21 Dave Riemersma Sheboygan WI 18 2:06:34.8 14:25.5 IS Corp 6 39 28 Michael Anderson Bonduel WI 17 2:08:56.9 16:47.5 The Bike Hub 7 46 100 Jimmy Feely Eagan MN 16 2:11:02.1 18:52.7 8 64 50 Cole House Oneida WI 15 2:15:41.2 23:31.8

Men 19 to 24

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 5 Dan Swanson Minnetonka MN 24 1:53:37.6 0:00.0 Nature Valley /Penn Cycle 2 4 11 Jesse Lalonde Stevens Point WI 24 1:55:43.9 2:06.2 Kenwood 3 5 12 Whitey Debroux Rhinelander WI 24 1:55:46.4 2:08.8 Gary Fisher / Dogfish 4 6 49 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 19 1:56:37.2 2:59.6 Teak Pedal Moraine 5 12 213 Jordan Roessingh Madison WI 22 1:59:48.1 6:10.4 Revolution Cycles 6 15 17 Seth Lenss Luxemburg WI 19 2:01:49.6 8:12.0 Bellin Health 7 18 62 Justin Rinehart Mankato MN 20 2:03:05.7 9:28.1 Sobe / Cannondale 8 25 20 Travis Woodruff Spooner WI 20 2:05:53.2 12:15.5 PCW 9 34 64 Neil Swanson Janesville WI 24 2:07:52.6 14:15.0 Michaels Cycles 10 44 214 Matt Racine Whitewater WI 23 2:09:54.1 16:16.5 onegear.com andUW - Whitewater 11 50 96 Rick Oberst Waukesha WI 19 2:12:53.8 19:16.2 Pedal Moraine 12 52 73 Ryan Ruhland Fond Du Lac WI 22 2:13:19.0 19:41.4 FDL Cyclery 13 53 51 Dan Teaters Kohler WI 19 2:13:28.1 19:50.4 Backdoor Bike shop 14 59 69 Matias Lauryssens Madison WI 24 2:14:45.0 21:07.4 Revolution 15 62 58 Eric Michaels Madison WI 24 2:15:32.6 21:55.0 Dogfish 16 63 87 Nicholas Lemke Madison WI 20 2:15:34.7 21:57.1 Revolution Cycles 17 73 38 Troy Carmody Green Bay WI 19 2:22:22.9 28:45.2 Bellin Health 18 74 33 Seth Eckert Lake Villa IL 21 2:23:12.9 29:35.3 Bellin Health 19 76 83 Mike Humpal MacHesney Park IL 21 2:25:00.7 31:23.1 Litespeed Bicycles 20 79 84 Bryan Bos Naperville IL 24 2:33:25.2 39:47.5 Scram

Men 25 to 29

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 61 Doug Swanson Minnetonka MN 25 1:46:26.0 0:00.0 Trek/VW/JBL 2 8 85 Brian Eppen Iowa City IA 25 1:58:41.9 12:15.8 Mercy - Commond 3 10 3 Justin Salzmann Rothschild WI 26 1:59:21.6 12:55.6 Gary Fisher/The Bike Hub 4 17 25 Jeremey Rodriguez Kenosha WI 29 2:02:54.9 16:28.8 Alterra Coffee/Maxxis/Sun-Ring 5 23 44 David Kay De Pere WI 25 2:04:37.9 18:11.9 6 28 24 Chris Peariso De Pere WI 29 2:06:11.3 19:45.2 Gear N Up 7 29 14 MacIej Nowak Greenfield WI 26 2:06:21.3 19:55.3 Team Polska 8 35 59 Frank Rowley Channahon IL 29 2:08:00.6 21:34.5 PCW 9 38 111 Craig Manthe Eau Claire WI 29 2:08:49.0 22:22.9 10 42 90 Erich Ponath Sheboygan WI 25 2:09:33.7 23:07.6 11 45 29 Bill Schwalbe Duluth MN 25 2:11:00.3 24:34.2 Ski Hut 12 51 76 Nathan Cover Plover WI 26 2:12:58.1 26:32.0 UW-Stevens Point 13 57 48 Mat Bostelman Sterling IL 29 2:14:16.3 27:50.2 MRK's 14 69 91 Rob Holden Janesville WI 27 2:18:53.3 32:27.2 Michael's Cycles 15 75 70 Eli Mercer Fox Lake IL 27 2:24:45.7 38:19.6 GaryFisher/BackyardBikes/E-Cap 16 77 216 Jared Wasielewski Eagle WI 25 2:25:57.9 39:31.8 UW Madison NR 65 Thomas Barrett Lake Geneva WI 28 DNF 9 Jesse Rients Montrose MN 26 Penn Cycle / Nature Valley NR 66 Nathan Tock Sheboygan WI 26 Fat Kats

Men 30 to 34

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 67 Robert McVean Duluth MN 34 1:59:15.8 0:00.0 Ski Hut Duluth 2 11 57 Scott Kylander-Johnso Duluth MN 31 1:59:46.8 0:30.9 Ski Hut / Trek 3 19 52 Matthew Stewart North Aurora IL 34 2:03:40.6 4:24.7 Fox River Racing 4 32 13 Douglas Pietz Milwaukee WI 30 2:07:28.7 8:12.8 Team Polska 5 33 75 Jose Barraza Chicago IL 34 2:07:31.4 8:15.5 6 37 81 John Gatto Oak Forest IL 33 2:08:28.5 9:12.7 Sram 7 40 54 Chris Pagels Brussels WI 30 2:09:17.7 10:01.8 Team Bike Hub 8 49 79 Mike Kelsall Plainfield IL 31 2:12:50.1 13:34.3 Darcy Racing 9 54 72 Zach Stanford Plainfield IL 30 2:13:38.7 14:22.8 Darcy Cycling Team 10 55 82 Matt Silvia Chicago IL 30 2:13:40.5 14:24.6 11 56 89 Rob Brugman Whitefish Bay WI 30 2:13:41.6 14:25.7 Alterra 12 65 74 Adam Matson Plainfield IL 30 2:16:46.9 17:31.1 Darcy Cycling Team 13 68 34 Jerrod Collier Lindenhurst IL 34 2:17:43.2 18:27.3 Team Extreme 14 72 23 Chad Griffin Madison WI 33 2:21:32.7 22:16.8 NR 211 Gary Bentz Saint Charles IL 34 North Branch Cycling DNF 55 Jesse Haynes Phillips WI 31 NR 210 Pete Hill Wheaton IL 34 Salsa Cycles

Men 35 to 39

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 4 Todd Mc Fadden Minneapolis MN 39 1:57:37.5 0:00.0 2 13 86 Mike Spiro Sheboygan Falls WI 35 2:00:08.1 2:30.6 3 16 18 Joe Stephens Waterford WI 35 2:02:21.3 4:43.8 Hayes 4 20 71 Mike Roberts Wheaton IL 36 2:04:12.2 6:34.7 Mongoose / GT 5 24 39 Scott Cole Stevens Point WI 39 2:04:42.4 7:04.9 Point Pursuit 6 27 68 Mike Bushey Duluth MN 35 2:06:09.4 8:31.9 Ski-Hut 7 30 15 Jeffrey Melcher Jackson WI 36 2:06:22.8 8:45.3 8 36 212 Rob Kelley Geneva IL 36 2:08:02.3 10:24.8 North Branch Cycling 9 43 208 Christopher Lombardo Crystal Lake IL 39 2:09:43.7 12:06.2 Active Endeavors 10 47 19 Eric Peterson Wausau WI 37 2:12:40.3 15:02.8 11 48 42 Jerry Daanen Racine WI 39 2:12:42.9 15:05.4 Hayes Disc Brake 12 58 16 Marty Netzel Oshkosh WI 36 2:14:29.4 16:51.8 Gear 'n Up 13 60 207 Dru Bittner Richmond IL 39 2:14:55.3 17:17.8 14 61 201 Christopher Maharry Urbandale IA 36 2:15:16.7 17:39.2 Midwest RollingThunder 15 67 99 Butch Welke Lake Geneva WI 36 2:17:34.3 19:56.8 16 70 217 Kent Solberg Woodstock IL 35 2:19:40.6 22:03.1 17 81 30 Chuck Cunningham Casco WI 38 2:38:30.9 40:53.4 Bellin Health NR 204 Andy Caron Brookfield IL 37 DNF 77 Jack Nielsen Racine WI 37 Hayes Brake NR 78 David Sutton Plainfield IL 35 D'arcy

Men 40 and over

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 46 Grady Larimer Duluth MN 41 2:04:18.8 0:00.0 Ski Hut 2 41 60 Jim Peterson Edgerton WI 45 2:09:25.6 5:06.7 Michael's Cycles 3 66 63 Thomas Rinehart Mankato MN 41 2:17:15.5 12:56.7 Nicolet South BIke 4 71 101 Jeff Chesmore Janesville WI 44 2:21:20.2 17:01.4 5 78 37 Mike Wanek Green Bay WI 48 2:32:25.4 28:06.6 Team 2 6 80 202 Charles Snyder Downers Grove IL 54 2:35:31.1 31:12.3 Active Endeavors 7 82 45 Mitchell Hyra Waukesha WI 41 2:54:14.0 49:55.1 DNF 215 Bob Unzicker Arlington Heights IL 42 Active Endeavors