Bontrager Comp Series Results WORS Cross Country Series # 1 Comp

WORS Cross Country Series # 1 Comp

May 04, 2003


Results by: Results By WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Men 14 to 18

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 1103 Eric Lau Thiensville WI 18 1:44:21.4 0:00.0 Extreme 2 13 1305 Tim Pacholski New Berlin WI 18 1:45:40.4 1:19.0 3 28 1016 James Lalonde Park Falls WI 18 1:48:33.4 4:12.0 4 29 1033 Brian Wampler Oregon WI 17 1:48:38.4 4:17.0 Eriks bike shop 5 33 1221 Jake Whitwam Eau Claire WI 17 1:49:16.5 4:55.1 Bike Doctor 6 43 1102 Matthew Brandt Honey Creek WI 15 1:50:25.4 6:03.9 7 50 1119 Mitch Plout Appleton WI 18 1:51:27.8 7:06.4 Hayes Brake Dirty Dozen 8 57 1133 Jeremy Zuend Dixon IL 17 1:53:44.9 9:23.5 Kegel's Racing 9 71 1041 Steve Scholzen Racine WI 18 1:57:36.8 13:15.4 Hayes Brake Dirty Dozen 10 75 1038 Jordan Danielski Stevens Point WI 15 1:58:38.0 14:16.6 Point Pursuit 11 79 1027 Dana De Met Harshaw WI 18 1:59:02.4 14:41.0 Mel's Trading Post 12 88 1113 Philip Raymond Rhinelander WI 18 2:00:48.8 16:27.4 Mel's 13 127 1088 Scott Humphreys Lancaster WI 18 2:11:25.7 27:04.2 Momentum Bikes NR 1087 Peter Stanislaus Mundelein IL 16 Hayes D-12 NR 1317 Aaron Whalen Madison WI 18 Trail Head Bike & Skate DNF 1232 Dustin Zimmerman Kaukauna WI 17 Bellin Health

Men 19 to 24

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1048 Jacob Mueller Fond Du Lac WI 23 1:43:15.5 0:00.0 2 5 1108 Joe Farris Dekalb IL 20 1:44:02.8 0:47.3 De Kalb Cyclery 3 6 1132 Caleb Bonnett Strawberry Point IA 22 1:44:07.6 0:52.1 4 12 1037 Justin Danielski Stevens Point WI 21 1:45:34.8 2:19.2 Point Pursuit 5 14 1049 Bram Dorresteyn Madison WI 24 1:45:56.8 2:41.2 6 15 1144 Aaron Lenss Luxemburg WI 22 1:46:00.9 2:45.4 Bellin Health 7 18 1334 Charley Schmidt Milwaukee WI 21 1:46:49.0 3:33.5 8 34 1130 Kyle Jacobson West Bend WI 21 1:49:20.4 6:04.8 Mountain Bikers of UWSP 9 41 1072 Jonathon Whitney Mayville WI 22 1:50:19.6 7:04.1 10 45 1104 Jeremy Vogels De Pere WI 24 1:50:48.3 7:32.8 Bellin Health 11 52 1122 Mike Eckert Sturgeon Bay WI 20 1:51:44.4 8:28.8 12 54 1323 Allen Loewe McHenry IL 22 1:52:18.7 9:03.2 Pedal Moraine 13 55 1047 Brian Austin Platteville WI 24 1:52:59.4 9:43.9 Momentum Bikes and Boards 14 59 1331 Ryan Lee Lindstrom MN 20 1:53:50.6 10:35.1 Russels Sport N Bike 15 65 1142 Paul Zuleta McHenry IL 19 1:55:38.2 12:22.6 B & G Cyclery 16 89 1146 Tim Cisler Wauwatosa WI 19 2:00:50.3 17:34.8 UW - Whitewater 17 100 1124 Carl Morse Hortonville WI 19 2:02:58.7 19:43.1 Mihauphts Intruders 18 113 1308 Fred Follmer Urbana IL 19 2:04:40.1 21:24.6 C - U Racing 19 114 1312 Adam Feltz Downers Grove IL 21 2:04:42.4 21:26.9 Scram DNF 1126 Greg Cribb Green Bay WI 23 Belling Heath NR 1336 Allan Schimberg Sheboygan WI 20 NR 1060 Shawn Sillman Eau Claire WI 19 Team Extreme DNF 1081 Tony Wagner Glenbeulah WI 19 Back Door Bike Shop

Men 25 to 29

Field Size: 35

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 1026 Shad Young Glendale WI 29 1:45:34.5 0:00.0 2 17 1101 Andy Hoenisch Marshfield WI 26 1:46:28.3 0:53.7 Team Eclipse 3 19 1335 Daniel Tess Sheboygan WI 25 1:46:52.7 1:18.1 Backdoor Bike Shop 4 21 1094 Gabor Csonka Vernon Hills IL 29 1:47:09.6 1:35.0 Kiddles 5 27 1071 Ronald Knutowski Middleton WI 26 1:48:31.1 2:56.5 Willy Bikes 6 35 1014 Sanjay Ganju Milwaukee WI 27 1:49:30.4 3:55.9 Alterra Coffee 7 36 1067 Ben Bartoszuk Milwaukee WI 27 1:49:43.9 4:09.3 Team Eclipse 8 37 1100 Brian Hertzberg Madison WI 26 1:49:53.5 4:18.9 9 39 1114 Jamison Stachel Janesville WI 28 1:50:00.4 4:25.9 Pedal Moraine 10 44 1138 Doug Bailey Whitewater WI 26 1:50:47.9 5:13.4 11 46 1095 Marcin Nowak Madison WI 27 1:50:55.7 5:21.1 Team Polska 12 53 1065 Joel Coon De Pere WI 27 1:52:07.4 6:32.8 13 67 1084 Kurt Bosben Madison WI 27 1:56:01.2 10:26.6 14 91 1333 Carey Falkenberry Madison WI 28 2:01:24.5 15:49.9 15 96 1036 Brad Beyer West Bend WI 28 2:02:06.5 16:31.9 Pedal Moraine 16 101 1115 Bill Livingston Janesville WI 29 2:03:16.0 17:41.4 Michaels Cycles 17 102 1061 Eric Pompeo Chicago IL 28 2:03:17.6 17:43.0 Extreme 18 106 1105 Brian Gurney Middleton WI 29 2:03:41.1 18:06.5 GT 19 119 1306 Scott Frazer Whitewater WI 26 2:07:08.9 21:34.3 20 123 1092 Warren Heise Milwaukee WI 28 2:09:33.5 23:58.9 Bellin Health 21 126 1330 Chris Drewes Madison WI 26 2:11:24.0 25:49.5 Bontrager 22 136 1137 Christopher Pitts Wisconsin Dells WI 27 2:22:31.3 36:56.8 23 138 1068 Matthew Forst Wisconsin Rapids WI 29 2:29:36.1 44:01.5 DNF 1116 Bradley Byrge Franklin WI 29 Pedal Moraine DNF 1337 Bret Gave Madison WI 28 Bontrager DNF 1143 Chris Hoerz Brookfield WI 27 Pedal Moraine DNF 1313 Matt Miller Whitewater WI 25 DNF 1017 Travis Olson Sheboygan WI 25 Backdoor Bike Shop DNF 1322 Maris Prieditis Chicago IL 29 DNF 1304 Adrian Redd Chicago IL 27 XXX Racing NR 1314 Josh Roeser Montrose MN 27 FLCC NR 1028 Carter Shelton Oak Creek WI 26 Pedal Moraine DNF 1052 Ryan Shiroma Madison WI 26 Dogfish NR 1093 Mark Walter La Crescent MN 28 DNF 1125 Chad Wilsing Shorewood WI 28 Fon Du Lac Cyclery

Men 30 to 34

Field Size: 35

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1069 Steven Frost Milwaukee WI 33 1:43:43.7 0:00.0 2 8 1029 Wayne Langbein Palatine IL 34 1:44:34.5 0:50.8 Alterra 3 10 1015 Bill Nigh West Bend WI 34 1:45:26.9 1:43.1 4 20 1134 Ray Nelson McHenry IL 33 1:46:59.5 3:15.7 5 23 1042 Brad Jenks Gurnee IL 31 1:47:32.3 3:48.5 Hayes Disc Brakes 6 24 1127 Mike Budd Combined Locks WI 31 1:47:43.0 3:59.2 Recyclist 7 31 1090 Jeff Langlois Stevens Point WI 33 1:48:55.5 5:11.8 Point Pursuit 8 32 1099 Tom Flicker Neenah WI 30 1:49:03.5 5:19.7 Gear-N-Up 9 38 1046 Ric Damm Green Lake WI 33 1:49:54.9 6:11.2 FDL/Oshkosh Cyclery 10 42 1032 Norman Paternoster Manitowoc WI 31 1:50:23.9 6:40.2 TEam Nordik 11 47 1327 Brian Walsh Dubuque IA 32 1:50:56.3 7:12.6 Free flight 12 61 1001 David Stahl Gurnee IL 33 1:54:02.9 10:19.2 13 62 1222 Marc Calder Evanston IL 33 1:54:09.6 10:25.9 Northbrook BC 14 64 1140 Ryan Krayer North Freedom WI 31 1:54:29.3 10:45.5 MooseJaw Brew Pub 15 68 1057 Jason Balden Milwaukee WI 31 1:56:21.4 12:37.7 Alterra Coffee MTB Team 16 69 1039 James Buddenbaum Wilmette IL 31 1:56:34.7 12:50.9 Albertos 17 72 1338 David Harris Greenfield WI 32 1:57:38.5 13:54.7 Milwaukee Fire Department 18 73 1324 Peter Froelich Shorewood WI 34 1:58:18.5 14:34.7 Honda City 19 74 1040 Kevin Heppner Chicago IL 33 1:58:23.5 14:39.7 XXX Racing/Athletico 20 78 1096 Kevin Plato Grafton WI 32 1:58:52.9 15:09.1 21 82 1319 Wade Luberger Oshkosh WI 33 1:59:15.6 15:31.8 Gear 'N Up 22 83 1022 Theodore Schaff Appleton WI 34 1:59:32.7 15:48.9 23 93 1062 Todd Derksen Appleton WI 30 2:01:37.6 17:53.9 Wheel & Sprocket Appleton/Trek 24 108 1030 Benjamin Griggs Green Bay WI 34 2:03:50.0 20:06.3 Bellin Health 25 110 1073 Scott Peterson Racine WI 33 2:04:11.7 20:27.9 Team Eclipse 26 112 1070 Kevin Blake Whitewater WI 33 2:04:32.9 20:49.1 Hayes Disc Brakes 27 116 1118 Ken Stuckart Oak Creek WI 33 2:05:22.2 21:38.4 Team Extreme 28 122 1301 Brad Green Tampa FL 30 2:08:55.4 25:11.7 Rock Shakra 29 129 1078 Paul Andresen Gurnee IL 34 2:11:57.0 28:13.2 Bellin 30 133 1045 Roger Eckes Whitefish Bay WI 34 2:15:12.7 31:28.9 Pedal Moraine 31 135 1053 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 31 2:17:46.7 34:02.9 Peddle Moraine 32 139 1310 Mark Harris Northbrook IL 33 2:41:45.9 58:02.1 NorthBrook BC DNF 1011 Kenny Dretzka Mukwonago WI 32 Pedal Moraine NR 1129 Christopher Hanson Sheboygan WI 33 NR 1034 Paul Weber Appleton WI 32 Wheel & Sproket

Men 35 to 39

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1002 Donny Kay Hales Corners WI 36 1:41:21.6 0:00.0 Hayes Disc Brakes 2 2 1063 Jeff Abitz Appleton WI 35 1:43:13.6 1:52.0 Aurora Baycare Sports Medicine 3 16 1003 John Wypiszinski Kaukauna WI 37 1:46:10.6 4:49.0 Aurora Baycare/Team 2 4 22 1123 Stephen Kmecak Burlington WI 39 1:47:10.5 5:48.9 Alterra 5 26 1326 Jeff Spahn Dubuque IA 35 1:48:26.2 7:04.6 Free Flight 6 30 1097 Anthony Gonzalez Milwaukee WI 35 1:48:53.1 7:31.5 7 40 1080 Mike Stanislaus Neenah WI 37 1:50:00.5 8:38.9 Gear 'N up 8 49 1021 Mark Cole Jackson MI 35 1:51:19.5 9:57.9 On 2 Wheels/Louis Garneau 9 63 1332 John Dixon Chicago IL 35 1:54:26.7 13:05.1 Sram 10 81 1120 Scott Wippermann Highland WI 39 1:59:06.4 17:44.8 11 84 1023 Greg Duckett Milwaukee WI 36 1:59:40.8 18:19.2 Alterra 12 85 1004 John Lirette Menomonee Falls WI 37 2:00:36.8 19:15.2 Hayes Disc Brakes 13 86 1316 Chris McKenney Chicago IL 36 2:00:44.7 19:23.1 Ritchey / SRAM 14 97 1055 Erik Enyedy Chicago IL 35 2:02:07.7 20:46.1 15 99 1307 David Compton Belvidere IL 35 2:02:44.6 21:23.0 16 109 1005 Robert Manwaring Trevor WI 39 2:04:10.6 22:49.0 17 124 1328 Rob Sleger Milwaukee WI 39 2:10:28.3 29:06.7 Boneshakers 18 125 1059 Allen Brunner West Allis WI 38 2:10:53.3 29:31.7 Team Pedal Moraine 19 130 1098 Chris Hammer Woodridge IL 37 2:13:20.1 31:58.5 WheelFast Racing DNF 1321 Paul Compton Beach Park IL 36 NR 1109 Ed Henry Chicago IL 35 Speedgoat.com DNF 1145 Keith Russell Sheboygan WI 36 NR 1128 Patrick Ryder Janesville WI 39 NR 1010 Daniel Schneider Racine WI 37 NR 1302 Steve Smith Milwaukee WI 38 Alterra Coffee

Men 40 to 44

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1315 Michael Bottum East Troy WI 42 1:44:57.3 0:00.0 2 25 1329 Michael Dalton Dubuque IA 43 1:48:17.4 3:20.1 Free Flight 3 51 1339 Al Ludtke Downing WI 41 1:51:35.9 6:38.6 Star Praire Bike team 4 56 1043 Jon Suyko Rockford IL 40 1:53:42.9 8:45.6 Kegels 5 58 1212 Ross Lemke Cedarburg WI 40 1:53:48.4 8:51.1 Pedal Moraine 6 70 1012 Robert Schlegel Janesville WI 40 1:56:51.0 11:53.7 Michael's Cycles 7 76 1058 Mike Geitner Wauwatosa WI 40 1:58:49.8 13:52.5 Team Extreme 8 77 1309 Mark Golomski Rhinelander WI 44 1:58:52.7 13:55.4 Mels 9 80 1008 Sam Kuehnel Cross Plains WI 42 1:59:05.1 14:07.8 10 90 1325 Michael Meccia Middleton WI 40 2:01:24.3 16:27.0 11 103 1019 Eric Kuhagen Thiensville WI 44 2:03:24.2 18:26.9 12 105 1006 James Greenfield Wauwatosa WI 41 2:03:39.9 18:42.6 Team Extreme 13 118 1051 Bill Colvin Menasha WI 40 2:06:38.1 21:40.8 Wheel and Sprocket 14 134 1112 Rob Hofmann Milwaukee WI 40 2:17:38.8 32:41.5 Team Extreme 15 137 1035 Roger Villmow West Allis WI 40 2:25:56.9 40:59.6 Alterra NR 1187 John Christensen Oconomowoc WI 41 NR 1311 Mark Gore Bartlett IL 42 Redline Racing NR 1075 Darin Steiner Loves Park IL 43

Men 45 to 49

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 48 1077 Leo Phelps Stevens Point WI 45 1:50:58.4 0:00.0 Point Pursuit 2 87 1024 John Liske Medford WI 46 2:00:47.0 9:48.6 3 92 1074 Will Gehling Milwaukee WI 49 2:01:26.0 10:27.5 Pedal Moraine 4 95 1079 Marc Larson Ashwaubenon WI 49 2:02:05.1 11:06.6 Aurora Baycare Team 2 racing 5 107 1082 Mark Schimberg Sheboygan WI 47 2:03:42.1 12:43.6 6 111 1139 Samuel Tobias Fond Du Lac WI 47 2:04:12.1 13:13.6 NSB-FDL 7 115 1141 Jeffery Brodek Racine WI 45 2:04:58.9 14:00.4 Hayes Disc Brake 8 117 1083 Michael Wodyn Madison WI 45 2:05:39.9 14:41.5 Point Pursuit 9 128 1089 James Sniadajewski Stevens Point WI 47 2:11:40.2 20:41.7 Point Pursuit NR 1318 Dempsey Campbell Milwaukee WI 49 NR 1086 Steven Stanislaus Mundelein IL 46 Hayes Disk Brakes

Men 50 and over

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 60 1050 Larry Swanson Loves Park IL 52 1:53:51.7 0:00.0 2 66 1110 Thomas McParlan Rockford IL 53 1:55:43.5 1:51.8 Team Mack Racing 3 94 1234 Robert Hayssen Racine WI 53 2:01:56.8 8:05.0 4 98 1066 Randy Pallex Ashwaubenon WI 50 2:02:38.0 8:46.3 5 104 1131 Dewayne Bonnett Strawberry Point IA 52 2:03:27.9 9:36.2 6 120 1091 Jim Radke Stevens Point WI 50 2:07:40.1 13:48.4 Point Pursuit 7 121 1111 Pete Noffke Menasha WI 53 2:07:43.1 13:51.3 8 131 1054 Jon Derksen Appleton WI 59 2:14:11.4 20:19.6 Wheel and Sprocket, Appleton 9 132 1136 Larry Reimer Beloit WI 50 2:14:48.1 20:56.4 Michael's Cycles 10 140 1044 Kenneth Pokora Waukesha WI 54 2:45:15.8 51:24.1 Tam Chote NR 1121 Marc Colbert Lincolnshire IL 53 Kiddles DNF 1135 Steve Hildebrandt Kiel WI 52 PCW