Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS # 5 SUNBURST SHOWDOWN (Kewaskum) Sport

WORS # 5 SUNBURST SHOWDOWN (Kewaskum) Sport

July 14, 2002


Results by: WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 12 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 42 3039 Jasmine House Oneida WI 12 1:31:06.9 0:00.0 Bellin Health / Bayside Bike & Sport

Women 15 to 17

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3233 Rosaleen Walsh Rhinelander WI 17 1:03:35.9 0:00.0 2 39 3017 Amanda Wanek Green Bay WI 15 1:29:56.9 26:21.0 Chain Reaction Cycling

Women 18 to 20

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 35 3032 Pamela Halbach Milwaukee WI 20 1:27:02.9 0:00.0 University of Wisconsin - Milwaukee

Women 21 to 23

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3004 Teri Pitman New Berlin WI 21 1:06:39.4 0:00.0 Alterra 2 14 3048 Nikki Deprey Luxemburg WI 21 1:10:12.6 3:33.2 Bellin Health 3 36 3020 Ann Wakefield Oak Creek WI 22 1:28:06.5 21:27.1 University of Wisconsin - Milwaukee

Women 24 to 26

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 3003 Erin Van Dalen Madison WI 26 1:06:54.1 0:00.0 2 17 3033 Kelly Bendickson Madison WI 26 1:10:26.0 3:31.9 3 25 3027 Sabrina Coleman Dixon IL 24 1:15:06.1 8:12.0 4 27 3036 Laura Skrzeczkoski Madison WI 26 1:19:01.0 12:06.8 5 29 3013 Michelle Peariso De Pere WI 26 1:19:49.2 12:55.1 Neenah Bike and Fitness 6 34 3065 Jessica Smulka Madison WI 24 1:26:14.0 19:19.9 Club Team NR 3049 Sheila Ardisana Stevens Point WI 25 Point Pursuit DNF 3009 Karen Zielinski Sussex WI 26 Torque Center

Women 27 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3008 Leanne Greco-Gill Greendale WI 28 1:03:19.8 0:00.0 Hayes Disc Brake Race Team 2 4 3025 Melissa Haberman Thiensville WI 28 1:05:49.4 2:29.5 3 10 3002 Leely Lundgren Edina MN 29 1:08:10.6 4:50.7 4 21 3067 Ann Casamassa Iola WI 29 1:11:50.6 8:30.7 5 22 3006 Melissa Batterman Waukegan IL 28 1:12:45.0 9:25.1 6 23 3232 Boglarka Gyorfi Vernon Hills IL 28 1:13:59.6 10:39.7 7 24 3052 Liza Krayer North Freedom WI 27 1:14:48.6 11:28.7 Moosejaw Brewery & Pizza 8 26 3037 Katie Crocker Stevens Point WI 27 1:18:34.7 15:14.8 Point Pursuit 9 30 3016 Amy Lamkins Appleton WI 29 1:20:04.2 16:44.3 Neenah Bike and Fitness

Women 30 to 33

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 3030 Amy Pikalek Grafton WI 32 1:04:11.5 0:00.0 Team Extreme 2 5 3045 Bonnie Casamassa Waukesha WI 32 1:06:21.0 2:09.5 Team Extreme 3 8 3005 Jennifer Skoloda Stevens Point WI 32 1:06:51.0 2:39.5 Team 2 Racing 4 12 3014 Amy Giuffre Whitefish Bay WI 30 1:08:54.2 4:42.6 5 18 3018 Keena Hilsberg Green Bay WI 30 1:10:33.4 6:21.9 6 19 3051 Melissa Putzer Oshkosh WI 32 1:11:31.2 7:19.6 7 20 3234 Christine Schreuder Willow Springs IL 31 1:11:48.4 7:36.8 8 31 3007 Brittany Nigh West Bend WI 33 1:22:44.7 18:33.2 Team Pedal Moraine NR 3236 Melanie Gissibl Wauwatosa WI 30 NR 3019 Annie Johnson Appleton WI 32 Team Extreme

Women 34 to 37

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 3044 Kerry Putzke Waterloo WI 36 1:06:23.8 0:00.0 2 15 3054 Fran Beckmann Chicago IL 37 1:10:19.7 3:55.8 Funky Weasel 3 37 3047 Candy Hofmann Milwaukee WI 36 1:28:29.3 22:05.5 Team Extreme 4 45 3237 Laura Morgan Watertown WI 35 1:33:45.4 27:21.5

Women 38 to 41

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 3064 Angie Sturtevant Pardeeville WI 40 1:08:45.7 0:00.0 2 13 3001 Joan Sachs Seymour WI 39 1:09:18.9 0:33.1 Bellin Health 3 16 3015 Colleen Westphal Appleton WI 41 1:10:24.6 1:38.8 Wheel & Sprocket - Fox Valley 4 41 3040 Toni House Oneida WI 40 1:31:04.6 22:18.8 Bellin Health 5 46 3031 Rolleen Kralovec Green Bay WI 41 1:34:18.9 25:33.1

Women 42 to 45

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 3023 Susan Borchardt Port Washington WI 42 1:23:01.1 0:00.0 Team Extreme 2 33 3046 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 44 1:23:03.5 0:02.4 DC Bikes 3 38 3231 Patricia Bauer St Francis WI 42 1:29:31.4 6:30.3 4 44 2843 Wendy Hildebrand Chicago IL 43 1:32:51.7 9:50.6

Women 46 to 49

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 28 3043 Mary Oberst Waukesha WI 47 1:19:19.6 0:00.0

Women 50 to 59

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 40 3028 Gail Tufte Kaukauna WI 50 1:30:14.5 0:00.0 Recyclist 2 43 3012 Rose Lenss Luxemburg WI 51 1:32:06.5 1:52.0 Bellin Health

No Data - See WORS Trailer!

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 286 2456 Participant 2456 9 1:13:17.4 0:00.0 2 296 2859 Participant 2859 9 1:14:34.4 1:16.9

Men 12 to 14

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 131 2165 Jordan Danielski Stevens Point WI 14 1:02:02.1 0:00.0 Point Pursuit 2 215 2463 Patrick Huibregtse De Pere WI 14 1:05:58.4 3:56.3 The Bike Hub 3 238 2001 Matthew Brandt Pleasant Prarie WI 14 1:07:40.5 5:38.3 Team Extreme 4 248 2100 Karl Sachs Seymour WI 13 1:08:44.6 6:42.4 Bellin Health 5 290 2874 Ron Larson Buffalo MN 14 1:14:01.6 11:59.4 Dirtbroke racing 6 298 2286 Benjamin Overeem Green Bay WI 12 1:14:51.7 12:49.6 Bellin Health 7 303 2875 Alex Bird Milwaukee WI 14 1:15:18.3 13:16.1 8 313 2194 Thomas Richgels Arena WI 14 1:19:27.9 17:25.7 9 322 2851 Joe Maloney Milwaukee WI 12 1:36:27.8 34:25.6

Men 15 to 17

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2191 Steve Scholzen Racine WI 17 55:40.6 0:00.0 Hayes Disc Brake Race Team / Hayes Dirty Dozen Race Team 2 21 2125 Aaron Whalen Madison WI 17 56:47.4 1:06.7 Team EHS / Team EHS Teen 3 28 2041 James Lalonde Park Falls WI 17 57:31.7 1:51.0 Team Borah 4 56 2387 Philip Raymond Rhinelander WI 17 59:16.4 3:35.7 5 77 2297 Sam Weis Rhinelander WI 16 59:52.9 4:12.2 6 86 2072 Ethan Lenss Luxemburg WI 16 1:00:10.2 4:29.5 Bellin Health / Bayside Bike & Sport 7 91 2870 Andy Mertlik Elk Grove IL 17 1:00:19.2 4:38.6 Village Cycle Sport 8 101 2236 Dana De Met Harshaw WI 17 1:00:45.6 5:04.9 9 114 2301 Zachary Boxx Eau Claire WI 16 1:01:25.1 5:44.5 10 157 2023 Christopher Waraxa Germantown WI 17 1:03:00.9 7:20.2 Hayes Disc Brake Race Team / Hayes Dirty Dozen Race Team 11 169 2832 Riley Daniels Naperville IL 16 1:03:44.5 8:03.8 Dirt 12 190 2852 Michael Valente Milwaukee WI 17 1:04:46.6 9:05.9 13 197 2455 Christopher Bidlake Naperville IL 16 1:04:58.7 9:18.0 Wheelfast Racing 14 213 2224 Brent Keller Neenah WI 15 1:05:52.2 10:11.5 Gear'n Up 15 219 2124 Sam Leighton Viroqua WI 16 1:06:12.4 10:31.8 Borah 16 244 2038 Jake Tschirgi Neenah WI 17 1:08:31.0 12:50.4 Gear n up 17 262 2243 Brian Murrock Sturgeon Bay WI 15 1:10:10.3 14:29.6 DC Bikes 18 287 2112 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 15 1:13:42.1 18:01.4 Team Extreme 19 307 2013 Teddy Peterson Madison WI 15 1:17:08.5 21:27.8 NR 2292 Bill Johnson West Bend WI 15 DNF 2069 Mike Sherer Winnetka IL 16

Men 18 to 20

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2114 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 18 54:51.2 0:00.0 2 11 2163 Justin Danielski Stevens Point WI 20 56:12.4 1:21.2 Point Pursuit 3 12 2147 Tim Jahn Jackson WI 18 56:20.5 1:29.3 4 16 2361 Paul Zuleta McHenry IL 18 56:27.9 1:36.7 BDG Cyclery 5 40 2823 Kyle Jacobson West Bend WI 20 58:11.9 3:20.7 6 60 2822 Aaron Miller West Bend WI 20 59:24.0 4:32.8 7 71 2469 Tim Cisler Wauwatosa WI 18 59:42.7 4:51.5 UW whitewater 8 74 2006 John Henry Beaver Dam WI 18 59:44.3 4:53.1 Hayes Dirty Dozen 9 75 2318 Jared Suster De Pere WI 18 59:46.4 4:55.2 Bike Hub 10 76 2319 Ben Rahoy West Bend WI 18 59:51.2 5:00.0 Team Pedal Moraine 11 102 2833 Nick Maslanka Lisle IL 18 1:00:55.1 6:03.9 DiRT 12 113 2208 Aaron Halfman Fond Du Lac WI 20 1:01:23.2 6:32.0 Jims Bike & Repair 13 178 2062 Joe Nolan Merrill WI 18 1:04:11.0 9:19.8 14 183 2244 Eric Murrock Sturgeon Bay WI 18 1:04:28.4 9:37.2 DC Bikes 15 200 2119 Brian Pipkorn West Bend WI 19 1:05:10.8 10:19.5 16 207 2877 Steve Spiewak Arlington Heights IL 19 1:05:29.4 10:38.2 17 212 2210 Taylor Bogdanske Green Lake WI 18 1:05:50.9 10:59.7 Fond du Lac Cyclery 18 239 2886 Clayton Yarulski St Francis WI 20 1:07:58.3 13:07.1 19 245 2098 Matthew Miller Lake Forest IL 20 1:08:33.0 13:41.8 20 252 2442 Jonathan Camp Madison WI 19 1:08:54.3 14:03.0 Team EHS 21 256 2878 Michael Spiewak Arlington Heights IL 20 1:09:46.4 14:55.2 22 261 2204 Tony Wagner Glenbeulah WI 18 1:10:06.1 15:14.8 NR 2883 Greg Gamm New Berlin WI 18 NR 2867 Ryan Sweeney Round Lake Heights IL 19

Men 21 to 23

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2058 Jacob Mueller Fond Du Lac WI 22 56:04.9 0:00.0 2 25 2271 Jonathon Whitney Mayville WI 21 57:14.5 1:09.6 3 37 2200 Jonathan Wooden Greenfield WI 21 58:02.9 1:57.9 Hayes Disc Brake Race Team 4 52 2394 Brian Heifner Appleton WI 22 59:04.3 2:59.4 recyclist 5 108 2293 Jonah Lenss Green Bay WI 23 1:01:11.1 5:06.1 Bellin Health 6 122 2840 Matthew Geib Madison WI 22 1:01:42.5 5:37.6 7 137 2370 Keith Krautkramer Plymouth WI 23 1:02:17.5 6:12.6 8 150 2242 Kyle Jefcik Milwaukee WI 22 1:02:41.7 6:36.8 9 159 2480 Ryan Kobs Madison WI 22 1:03:14.8 7:09.8 10 176 2881 Matthew Wojcik Chicago IL 22 1:04:08.2 8:03.2 11 177 2465 Steve Poll Fond Du Lac WI 21 1:04:10.5 8:05.6 12 201 2350 Todd Vandeberg Fond Du Lac WI 22 1:05:16.1 9:11.2 FDL/OSH Cyclery Team 13 226 2294 Jeff Peterson Milwaukee WI 22 1:06:35.5 10:30.6 14 230 2861 Bryan Bonion Rockford IL 22 1:06:52.8 10:47.8 15 311 2326 Ryan Will Fond Du Lac WI 22 1:17:41.2 21:36.3 Jims Bike & Repair NR 2280 Joshua Klinhworth 21 NR 2830 Josh McDole Plymouth WI 21 Back Door Bike & Fitness NR 2825 Christopher Zoerb Brookfield WI 22

Men 24 to 26

Field Size: 29

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 2312 Colin Powell Milwaukee WI 24 57:44.1 0:00.0 2 36 2030 Sanjay Ganju Milwaukee WI 26 58:00.0 0:15.8 Alterra Racing 3 38 2831 Jason Anibas Greenville WI 24 58:06.1 0:22.0 4 42 2150 Benjamin Bartoszuk Milwaukee WI 26 58:15.8 0:31.6 Team Eclipse 5 47 2829 Adrian Redd Chicago IL 26 58:43.9 0:59.8 XXX Racing 6 65 2214 Nahum Burt Milwaukee WI 25 59:30.0 1:45.9 University of Wisconsin - Milwaukee 7 72 2282 Robert White Jr. Brown Deer WI 25 59:43.9 1:59.8 FDL/OSH Cyclery Team 8 89 2239 Peter Reis Kewaskum WI 26 1:00:14.7 2:30.5 9 95 2321 Scott Frazer Whitewater WI 25 1:00:38.4 2:54.3 10 97 2268 Ben Lasecki Milwaukee WI 25 1:00:40.6 2:56.5 Torque Center 11 110 2186 Todd Steif Marathon WI 26 1:01:14.9 3:30.8 12 112 2873 Sean Fagan Janesville WI 26 1:01:21.4 3:37.2 13 135 2460 Jaron Acker Middleton WI 24 1:02:15.5 4:31.4 14 140 2841 Chris Pauley Chico CA 25 1:02:20.0 4:35.8 15 145 2155 Chris Lawn Lake Villa IL 26 1:02:35.6 4:51.5 16 160 2281 Ryan White Middleton WI 25 1:03:17.0 5:32.9 FDL/OSH Cyclery Team 17 167 2421 Christopher Rupiper Lomira WI 24 1:03:37.3 5:53.2 Torque Center 18 180 2452 Fredric Ruebl Malone WI 26 1:04:17.4 6:33.2 Fondulac Cyclery nsb 19 192 2178 Joel Weber Milwaukee WI 24 1:04:49.0 7:04.9 UW MIlwaukee Cycling 20 208 2090 Chris Ackerman Menasha WI 24 1:05:33.5 7:49.3 Team 2 21 231 2116 Brett Ebben Oshkosh WI 24 1:06:55.5 9:11.3 FDL/OSH Cyclery 22 236 2181 Keith Kudla Milwaukee WI 24 1:07:31.8 9:47.6 23 300 2473 Dana Vandenheuvel Luxemburg WI 26 1:14:55.5 17:11.3 Bellin 24 306 2158 Chris Roberts Palatine IL 25 1:17:04.3 19:20.2 25 310 2097 Robert Sands Buffalo Grove IL 26 1:17:29.5 19:45.3 26 315 2034 Eric Hack Lake Mills WI 26 1:20:34.7 22:50.6 27 319 2190 Patrick Fasse Belgium WI 26 1:25:19.3 27:35.1 FDL/OSH Cyclery Team DNF 2381 Tim Booms Oshkosh WI 24 NR 2459 Chris Hoerz Brookfield WI 26 Torque Center

Men 27 to 29

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 2162 Tom Flicker Neenah WI 29 56:22.0 0:00.0 Neenah Bike and Fitness 2 27 2834 Brian Taylor Madison WI 27 57:21.5 0:59.4 3 45 2398 Jason Williams Adams WI 28 58:33.9 2:11.9 Moosejaw Brewery & Pizza 4 48 2061 Christopher Hiebert West Allis WI 27 58:57.1 2:35.1 Alterra 5 54 2140 Bradley Byrge Franklin WI 28 59:07.2 2:45.2 Torque Center 6 61 2177 Ryan Jung Wisconsin Rapids WI 27 59:25.6 3:03.6 Brings Cyclery/McDonough Sports Med 7 63 2103 Chad Wilson Milwaukee WI 29 59:27.4 3:05.4 Bikesmith's 8 126 2187 Carey Falkenberry Madison WI 27 1:01:47.1 5:25.1 9 133 2196 Jason Lilyquist Howards Grove WI 28 1:02:05.3 5:43.3 10 141 2844 Micky Froelich Chicago IL 27 1:02:21.7 5:59.7 11 148 2052 Tim Patterson Larsen WI 27 1:02:40.7 6:18.7 Bear N Up 12 163 2168 Eric Pompeo Chicago IL 27 1:03:23.7 7:01.7 13 166 2227 Rick Walls Lombard IL 29 1:03:25.7 7:03.6 Team Extreme 14 168 2328 John Brown Stevens Point WI 27 1:03:42.7 7:20.6 Point Pursuit 15 172 2277 Robert Schwalbach Milwaukee WI 29 1:03:56.1 7:34.1 16 189 2872 Joe Verstegen Monona MN 27 1:04:46.3 8:24.3 17 193 2130 Mark Balkenende Mundelein IL 27 1:04:49.3 8:27.3 18 204 2261 Chris Meier Beaver Dam WI 29 1:05:19.1 8:57.1 19 209 2362 Timothy Leverance Columbus WI 27 1:05:43.2 9:21.2 Fox Valley Cycle Club 20 221 2197 Bill Ostrowski Chicago IL 27 1:06:14.5 9:52.5 21 227 2299 Steve Ebling Menomonee Falls WI 27 1:06:36.1 10:14.0 Chain Reaction 22 247 2079 Jim Batchelder Oak Creek WI 29 1:08:39.6 12:17.6 23 250 2064 Jay Zielinski Sussex WI 29 1:08:50.7 12:28.6 Torque Center 24 282 2346 Maxwell Steiner Mukwonago WI 27 1:13:01.9 16:39.9 Rock Bottom Racing NR 2395 Eric Anderson Milwaukee WI 28 NR 2857 Scott Ertl Glendale WI 29 NR 2856 Justice Fellin Milwaukee WI 29

Men 30 to 33

Field Size: 55

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2260 Bill Nigh West Bend WI 33 54:23.3 0:00.0 Team Pedal Moraine 2 4 2020 Kevin Plato Grafton WI 31 55:06.3 0:43.0 Team Extreme 3 9 2008 David Stahl Gurnee IL 32 55:57.6 1:34.2 Team Extreme 4 14 2307 Ryan Krayer North Freedom WI 30 56:24.9 2:01.5 Moosejaw Brewery & Pizza 5 18 2305 Michael Gabor Menomonee Falls WI 33 56:35.4 2:12.0 Extreme Ski andBike 6 19 2123 Craig Marotz Larsen WI 32 56:43.1 2:19.8 Fox Valley Cycling Club 7 24 4732 Brendan Kealey Iowa City IA 30 57:03.4 2:40.1 Shezaol 8 35 2257 Norman Paternoster Manitowoc WI 30 57:55.2 3:31.9 9 39 2137 David Kuphal Stevens Point WI 30 58:08.5 3:45.2 10 41 2180 Rob Buksyk Neenah WI 32 58:12.6 3:49.3 Fox Valley Cycling Club 11 46 2157 Aaron Boyd Hoffman Estates IL 31 58:38.6 4:15.3 Team Extreme 12 58 2249 Scott Peterson Racine WI 32 59:20.2 4:56.8 Team Eclipse 13 59 2248 Daniel Guse Fond Du Lac WI 33 59:22.2 4:58.8 FDL/OSH Cyclery 14 78 2102 Douglas Cutler Sussex WI 31 59:54.0 5:30.6 15 81 2081 John Laska Milwaukee WI 30 59:56.2 5:32.9 16 94 2138 Scott Teresi Chicago IL 31 1:00:37.8 6:14.5 Funky Weasel 17 96 2264 Richard Rudolph Genoa City WI 33 1:00:39.2 6:15.8 18 98 2005 Paul Kaczmarowski Schofield WI 30 1:00:42.2 6:18.8 19 99 2049 Mark Hesterberg Evanston IL 32 1:00:43.9 6:20.6 20 111 2272 Ken Stuckart Oak Creek WI 32 1:01:20.6 6:57.3 21 117 2094 Scott Janssen Neenah WI 32 1:01:29.8 7:06.5 22 120 2865 Trevor Townsend Chicago IL 33 1:01:36.3 7:13.0 23 142 2027 Dain Trittau Lombard IL 31 1:02:26.8 8:03.5 Team Extreme 24 147 2472 Brett Duchateau Green Bay WI 31 1:02:37.1 8:13.7 Fat Cats 25 149 2276 Dan Tavela Greenfield WI 32 1:02:41.7 8:18.3 Torque Center 26 155 2245 Kevin Herman Naperville IL 30 1:02:58.6 8:35.3 27 162 2332 Jeffrey Lindemann Waukesha WI 33 1:03:21.1 8:57.8 Team Extreme 28 171 2343 Tom Durell Lake Zurich IL 33 1:03:50.3 9:27.0 29 175 2201 Steve Gesicki West Bend WI 33 1:04:07.6 9:44.3 30 182 2451 Darrin Mann Waupaca WI 32 1:04:27.2 10:03.9 31 187 2854 Nicholas Rogne Milwaukee WI 32 1:04:39.3 10:16.0 32 188 2241 Greg Murphy Chicago IL 33 1:04:45.6 10:22.3 33 191 2352 Stafford Kramer Milwaukee WI 31 1:04:47.0 10:23.7 Alterra Coffee Mtb Team 34 195 2084 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 30 1:04:51.6 10:28.3 Torque Contor 35 220 2256 Rick Glos Salem WI 31 1:06:13.7 11:50.4 36 223 2021 Brian Rummelhart Kenosha WI 33 1:06:26.9 12:03.5 37 225 2250 Rich Uselman Cross Plains WI 33 1:06:34.2 12:10.9 Momentum Bikes 38 229 2300 Timothy Eddy Oshkosh WI 30 1:06:47.1 12:23.8 Gear 'N Up Bike Shop 39 232 2026 Eric Gibson Fitchburg WI 32 1:06:58.2 12:34.9 40 234 2017 Randy Snyder Dixon IL 32 1:07:20.4 12:57.1 41 241 2821 Laszlo Horvath Skokie IL 31 1:08:18.7 13:55.4 Puding 42 242 2117 Todd Wroblewski Germantown WI 32 1:08:25.6 14:02.3 Team Pedal Moraine 43 265 2853 Robert Paetsch Mokena IL 31 1:10:31.4 16:08.1 44 279 2866 Todd Engen Milwaukee WI 33 1:12:44.9 18:21.6 45 294 2871 Adrian Codel Chicago IL 32 1:14:13.4 19:50.1 46 308 2855 Scott Czaplicki Villa Park IL 30 1:17:25.0 23:01.6 47 314 2149 Ric Jump Combined Locks WI 33 1:20:26.6 26:03.3 Neenah Bike and Fitness 48 320 2846 Rob Klaskin Chicago IL 33 1:25:25.7 31:02.3 49 321 2107 Chris Beltramini McHenry IL 30 1:34:20.4 39:57.0 NR 2223 Travis Armstrong Chicago IL 30 Funky Weasel NR 2880 Scott Beduhn Appleton WI 32 Gear'n up NR 2067 Kevin Czaicki Waukesha WI 31 Torque Center DNF 2850 Ross Gliniecki Green Bay WI 30 DNF 2330 Scary Larry Appleton WI 31 Fox Valley Cycling Club NR 2862 Michael Worland Rhinelander WI 32

Men 34 to 37

Field Size: 40

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2887 Dave Kastekic Plymouth WI 36 55:27.9 0:00.0 Kestelic 2 17 2419 Erik Enyedy Chicago IL 34 56:31.1 1:03.1 3 20 2135 Steven Pribek Waukesha WI 35 56:47.2 1:19.3 4 26 2131 Greg Duckett Milwaukee WI 35 57:17.2 1:49.3 Alterra Coffee Mtb Team 5 29 2169 Chuck Cunningham Casco WI 37 57:34.8 2:06.9 Bellin Health 6 30 2273 Jeffrey Frings Milwaukee WI 36 57:39.6 2:11.7 Alterra Coffee Mtb Team 7 51 2233 Kevin Putzke Waterloo WI 35 59:02.7 3:34.8 8 57 2113 Wade Flisram La Crosse WI 34 59:18.4 3:50.5 9 66 2009 Todd Hill Hartland WI 36 59:34.7 4:06.8 Team Extreme 10 69 2146 Steven Kuphal Watertown WI 36 59:41.0 4:13.0 11 73 2156 Steve Jeske Milwaukee WI 35 59:44.1 4:16.2 12 87 2337 Rick Biel Sullivan WI 37 1:00:10.3 4:42.3 Alterra 13 88 2048 Jon Matheus Appleton WI 34 1:00:14.1 4:46.1 Neenah Bike and Fitness 14 93 2092 John Gregorski Hartford WI 37 1:00:30.0 5:02.0 15 100 2826 Kyle Tomilin Hales Corners WI 34 1:00:45.4 5:17.4 16 103 2022 Daniel Kutz Greenfield WI 36 1:00:56.3 5:28.4 Torque Center 17 123 2042 Greg Deberg Wisconsin Rapids WI 34 1:01:43.0 6:15.0 Brings Cyclery/McDonough Sports Med 18 129 2341 David Bodmer Janesville WI 37 1:01:59.8 6:31.8 Michaels Cycles 19 161 2053 Troy Olm Madison WI 34 1:03:17.8 7:49.9 20 164 2863 Mark Cheyne Madison WI 34 1:03:23.7 7:55.8 21 165 2885 Steve Miller Waukesha WI 36 1:03:25.3 7:57.3 22 170 2199 Paul Kloppenburg Madison WI 34 1:03:47.5 8:19.5 Chainsmokers 23 173 2255 Michael Tans Stevens Point WI 35 1:04:00.9 8:32.9 Point Pursuit 24 174 2188 Kevin Lesneski Green Bay WI 37 1:04:07.5 8:39.5 Team 2 Racing 25 181 2193 Cliff Henning Cleveland WI 35 1:04:23.9 8:56.0 Fat Kats 26 194 2216 Michael Prange Sheboygan WI 35 1:04:49.4 9:21.5 Back Door Bike & Fitness 27 196 2309 Scott Riedl Baraboo WI 36 1:04:57.0 9:29.0 Moosejaw Brewery & Pizza 28 216 2218 Jerry Lourigan Madison WI 37 1:05:59.7 10:31.8 Team Saris 29 218 2331 Brian Delorenzo Milwaukee WI 34 1:06:08.2 10:40.3 30 243 2287 Andrew Overeem Green Bay WI 35 1:08:26.5 12:58.5 Bellin Health 31 246 2819 Rich Straub Kewaskum WI 34 1:08:33.6 13:05.7 32 257 2121 Dean Truettner Wauwatosa WI 35 1:09:48.6 14:20.7 33 275 2858 Gary Sworek Madison WI 34 1:11:51.0 16:23.1 Flying Bobcats 34 284 2213 Bryan Reed Beach Park IL 36 1:13:12.9 17:45.0 35 289 2353 Richard Kester Neenah WI 35 1:13:59.7 18:31.8 Wheel & Sprocket - Fox Valley 36 297 2203 James Lee Libertyville IL 34 1:14:49.4 19:21.4 NR 2133 Ricky Hamilton Madison WI 35 NR 2474 John Meshigaud Waupaca WI 37 NR 2847 Jeffrey Ralston Chicago IL 34 DNF 2050 Bob Schmitt West Allis WI 37 Torque Center

Men 38 to 41

Field Size: 34

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2170 Jeffrey Gantz Green Bay WI 40 55:25.2 0:00.0 Bellin Health 2 8 2141 Ross Lemke Cedarburg WI 39 55:49.2 0:24.0 Team Pedal Moraine 3 15 2012 John Christensen Oconomowoc WI 40 56:26.0 1:00.8 4 23 2032 Mike Geitner Wauwatosa WI 39 56:54.8 1:29.6 Team Extreme 5 49 2373 Mike Owens Wauwatosa WI 38 58:57.1 3:31.9 Alterra 6 50 2824 Bill Mick Dixon IL 38 59:00.7 3:35.5 7 55 2358 Mike Meccia Middleton WI 39 59:11.5 3:46.3 8 64 2075 Bill Humburg Oshkosh WI 39 59:27.9 4:02.7 Neenah Bike and Fitness 9 70 2884 John Miller West Bend WI 38 59:42.6 4:17.4 10 79 2458 Arthur Spurlock Green Bay WI 41 59:54.4 4:29.2 11 84 2412 Tim Larson Waverly MN 41 1:00:05.1 4:39.9 12 85 2470 Jeffrey Parker Cedarburg WI 41 1:00:07.5 4:42.3 Team Pedal Moraine 13 92 2868 John Mahr Chicago IL 38 1:00:24.0 4:58.8 wheelfast racing 14 105 2091 Doug Callies Beaver Dam WI 41 1:01:08.7 5:43.5 15 107 2378 Greg Bautch Appleton WI 39 1:01:10.2 5:45.0 Neenah Bike and Fitness 16 118 2842 Daniel Murwin Janesville WI 41 1:01:33.9 6:08.7 17 119 2220 Dave Romuald Madison WI 40 1:01:35.5 6:10.3 18 121 2136 Fred Young Sturgeon Bay WI 39 1:01:39.7 6:14.5 DC Bikes 19 128 2122 Edward Schuster Milwaukee WI 39 1:01:58.3 6:33.1 20 134 2046 Walter Richardson Delavan WI 41 1:02:07.0 6:41.8 21 139 2448 Tim Held Waukesha WI 41 1:02:19.3 6:54.1 22 143 2211 Kevin Paul Loves Park IL 40 1:02:29.3 7:04.1 23 144 2338 Denny Paul Rockford IL 39 1:02:33.9 7:08.7 24 146 2285 Sean Shields Cudahy WI 39 1:02:36.5 7:11.3 25 158 2860 Donald Gellerup Appleton WI 41 1:03:13.2 7:48.0 26 179 2376 Tim Peters Mundelein IL 38 1:04:14.0 8:48.8 Kiddles 27 185 2002 Sam Kuehnel Cross Plains WI 41 1:04:34.2 9:09.0 28 214 2035 Scott Woodruff Trego WI 41 1:05:53.1 10:27.9 29 222 2869 Troy Sable West Bend WI 38 1:06:23.3 10:58.1 30 228 2295 Mike Rubens Madison WI 41 1:06:47.0 11:21.8 Team Saris 31 255 2039 Scott Palmersheim West Allis WI 40 1:09:34.9 14:09.7 Torque Center NR 2284 Richard Blust Milwaukee WI 39 NR 2820 Michael Boyce Milwaukee WI 38 DNF 2322 Joseph Lucey Franklin WI 39

Men 42 to 45

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 43 2068 Edward Brogan De Forest WI 43 58:23.5 0:00.0 2 62 2078 John Wrycza Naperville IL 44 59:26.3 1:02.7 Wheel Fast Racing 3 68 2059 John Kollock Stevens Point WI 45 59:39.1 1:15.6 Point Pursuit 4 82 2818 Steven Humphrey Dixon IL 44 59:56.8 1:33.3 5 90 2303 Scott Olson Neenah WI 45 1:00:18.2 1:54.7 Gear 'N Up Bike Shop 6 115 2051 Mark Kollock Oshkosh WI 44 1:01:28.1 3:04.6 Gear 'N Up Bike Shop 7 124 2457 Mark Golomski Rhinelander WI 43 1:01:44.4 3:20.9 Bikes N Boards 8 130 2087 Curtis Allison West Bend WI 45 1:02:01.3 3:37.8 9 136 2849 Larry Affeldt Beaver Dam WI 42 1:02:16.9 3:53.3 10 138 2106 John Dabbeekeh Zion IL 44 1:02:18.5 3:55.0 11 151 2066 Jim Splittgerber Appleton WI 43 1:02:42.4 4:18.9 Fox Valley Cycling 12 153 2278 Tom V Nelson Oshkosh WI 43 1:02:48.8 4:25.2 Team Extreme 13 154 2166 Jim Feuerstein Whitelaw WI 44 1:02:56.3 4:32.7 Wheel & Sprocket - Fox Valley 14 184 2320 Jay Graupp Wauwatosa WI 42 1:04:29.1 6:05.6 15 199 2044 Joe Elliot Mequon WI 44 1:05:10.0 6:46.5 16 202 2836 Chet Bergstrom Green Bay WI 43 1:05:16.4 6:52.8 17 206 2175 Dean Clipps Larsen WI 42 1:05:27.2 7:03.6 Neenah Bike and Fitness 18 233 2219 Ron Suess Appleton WI 44 1:07:05.0 8:41.4 19 274 2396 Marc Wildeman Menasha WI 42 1:11:47.5 13:24.0 20 283 2275 Jerome Hamilton Milwaukee WI 42 1:13:06.3 14:42.7 21 323 2024 John Senkerik Wauwatosa WI 43 1:44:42.0 46:18.4 Team Extreme NR 2139 Randy Borst Green Bay WI 43 Team 2 Racing DNF 2132 Tony Zbichorski Racine WI 43 Hayes Disc Brake Race Team

Men 46 to 49

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 34 2129 Richard Schauer South Milwaukee WI 47 57:51.9 0:00.0 2 44 2237 Marc Larson Ashwaubenon WI 48 58:25.2 0:33.3 Team 2 Racing 3 109 2323 Mike Wanek Green Bay WI 47 1:01:11.6 3:19.6 Chain Reaction Cycling 4 127 2230 Dave Oberst Waukesha WI 48 1:01:51.5 3:59.5 Torque Center 5 156 2055 Mark Danielski Stevens Point WI 46 1:03:00.6 5:08.6 Point Pursuit 6 210 2063 Jerry Leair Rubicon WI 46 1:05:46.9 7:55.0 7 211 2104 Peter Degroot Racine WI 48 1:05:48.5 7:56.6 Hayes Disc Brake Race Team 8 217 2298 D J Weis Rhinelander WI 47 1:06:01.0 8:09.0 9 224 2086 John Rosebush Racine WI 48 1:06:30.6 8:38.6 10 249 2093 Sterling Schmidt Two Rivers WI 48 1:08:46.2 10:54.2 11 266 2076 Kris Klapperich Ripon WI 46 1:10:43.1 12:51.2 Torque Center 12 273 2029 Bob Huber Appleton WI 48 1:11:36.8 13:44.9 13 292 2879 Oliver Clements Fond Du Lac WI 47 1:14:05.2 16:13.3 14 295 2025 Douglas Waraxa Germantown WI 47 1:14:30.0 16:38.1 Hayes Disc Brake Race Team 15 304 2110 David Sparapani Appleton WI 49 1:16:12.2 18:20.3 Chain Reaction Cycling NR 2882 Gary Gamm Waukesha WI 47 NR 2088 Al Olson Sheboygan WI 46 Backdoor Bike Shop DNF 2424 Tim Speer Mundelein IL 46

Men 50 to 59

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 186 2265 Steve Schmelzer Sturgeon Bay WI 51 1:04:34.2 0:00.0 DC Bikes 2 198 2077 Marc Colbert Lincolnshire IL 52 1:05:08.9 0:34.6 Kiddles 3 205 2468 Gordy Kacala Racine WI 50 1:05:23.9 0:49.6 Hayes Disc Brake Race Team 4 240 2464 Albert Weigel Wheeling IL 52 1:08:02.5 3:28.3 5 258 2074 Neal Rollins Menasha WI 54 1:09:49.0 5:14.7 Fondulac Cyclrey 6 259 2071 Dale Lenss Luxemburg WI 55 1:09:53.6 5:19.3 Bellin Health 7 263 2045 John Washburn Oconomowoc WI 50 1:10:17.1 5:42.8 Alterra Coffee Mtb Team 8 268 2835 Richard Palmer Walworth WI 51 1:11:10.2 6:36.0 9 272 2235 Gary Smits Green Bay WI 51 1:11:35.4 7:01.1 Bellin Health 10 277 2288 Rich Ramsey West Bend WI 52 1:12:21.4 7:47.1 Team Pedal Moraine 11 293 2040 Bob Hayssen Racine WI 52 1:14:07.2 9:33.0 12 299 2037 Robert Langlois Whitelaw WI 59 1:14:52.9 10:18.6 Team 2 13 302 2306 James Simmons Baraboo WI 53 1:15:17.8 10:43.5 Moosejaw Brewery & Pizza 14 305 2047 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 50 1:16:39.7 12:05.5 15 316 2089 Thomas Vomastic West Allis WI 53 1:21:02.6 16:28.4 Hayes Disc Brake Race Team DNF 2839 Mike Gissibl Waterford WI 56 Hayes Brakes DNF 2159 Mark Ullenberg Mukwonago WI 50

Men 60 and over

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 309 2454 Jerry Repphun Sheboygan WI 61 1:17:27.6 0:00.0

Single Speed - All Ages

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2167 Jesse Lalonde S23 Stevens Point WI 97 52:55.6 0:00.0 2 22 2368 Harlan Larson S31 Waterford WI 97 56:48.1 3:52.4 3 32 2336 Jeremiah Miller S29 Chicago IL 97 57:45.0 4:49.3 Funky Weasel 4 67 2876 Allen Brunner S37 West Allis WI 97 59:37.5 6:41.9 5 104 2302 Ritchie Greening S29 Appleton WI 97 1:01:07.9 8:12.2 Intruders 6 237 2215 Andrew Golding S21 Chicago IL 97 1:07:33.1 14:37.4 Chain Reaction 7 260 3238 Holly Wiesman S35 Neenah WI 97 1:10:02.0 17:06.3 Attitude DNF 2019 Karl Hendrickse S41 Sheboygan WI 97

Clydesdale 33 and Under

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 2436 Jeremy Lincoln C29 Chicago IL 98 57:49.2 0:00.0 2 116 2439 Russell Toms C28 Milwaukee WI 98 1:01:28.6 3:39.3 3 125 2447 Brian Hertzberg C25 Madison WI 98 1:01:46.8 3:57.5 Club Team 4 152 2379 Steve Camber C33 Stevens Point WI 98 1:02:47.7 4:58.4 5 203 2462 Kenny Dretzka C31 New Berlin WI 98 1:05:16.6 7:27.3 Torque Center 6 251 2003 Brian Gill C32 Greendale WI 98 1:08:52.5 11:03.2 Hayes 7 253 2427 Skip Holschbach C32 Cleveland WI 98 1:09:14.3 11:25.1 8 269 2402 Corey Voigt C24 Hilbert WI 98 1:11:14.2 13:24.9 Neenah Bike and Fitness 9 271 2408 Jeff Steckbauer C29 Ripon WI 98 1:11:29.0 13:39.7 Back Door Bike & Fitness 10 281 2415 Mark Szudrowitz C31 Cedarburg WI 98 1:13:00.0 15:10.7 Team Extreme 11 288 2308 Chris Gabrielson C30 Baraboo WI 98 1:13:56.5 16:07.2 Moosejaw Brewery & Pizza 12 301 2229 Vincent Purpero C28 Milwaukee WI 98 1:15:03.7 17:14.4 13 312 2401 Tad Bruckner C33 Madison WI 98 1:18:08.3 20:19.0 Clubteam 14 317 2437 Christian Hilbert C32 Racine WI 98 1:21:23.0 23:33.7 Team Eclipse NR 2392 Bill Anderson C30 Chicago IL 98 NR 2382 Randy Jennings C31 Milwaukee WI 98 Team Extreme NR 2405 Gregory Ziesemer C28 Chicago IL 98 Wheel Fast Racing

Clydesdale 34 and Over

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 53 2414 Michael Tweet C36 Delafield WI 99 59:05.2 0:00.0 2 80 2438 Russell Jobs C37 Milwaukee WI 99 59:54.6 0:49.3 Hayes Disc Brake Race Team 3 83 2324 Tony Gindt C35 Stevens Point WI 99 1:00:03.6 0:58.4 Point Pursuit 4 106 2428 Gerard Lauzon C34 Ironwood MI 99 1:01:09.5 2:04.3 5 132 2838 Bradley Glesel C37 Madison WI 99 1:02:04.6 2:59.3 6 235 2441 Marty Weigel C43 West Allis WI 99 1:07:27.0 8:21.7 Alterra 7 254 2837 Shane Mac C35 Madison WI 99 1:09:18.1 10:12.9 8 264 2426 John Daming C40 Luxemburg WI 99 1:10:28.9 11:23.7 9 267 2403 Michael Follen C37 Wisconsin Rapids WI 99 1:10:51.1 11:45.8 Brings Cyclery/McDonough Sports Med 10 270 2420 Jon Holcomb C40 Plymouth WI 99 1:11:25.0 12:19.8 Back Door Bike & Fitness 11 276 2411 Chris Cooper C34 Milwaukee WI 99 1:12:16.9 13:11.6 Hayes Disc Brake Race Team 12 278 2413 Todd Arvidson C37 Waukegan IL 99 1:12:42.5 13:37.2 13 280 2434 Shawn Everts C34 Milwaukee WI 99 1:12:54.6 13:49.3 Tourag Contor 14 285 2430 Jonathan Wrightsman C35Milwaukee WI 99 1:13:14.1 14:08.9 Alterra Coffee Mtb Team 15 291 2429 Patrick Doornek C35 Milwaukee WI 99 1:14:01.8 14:56.5 16 318 2416 Michael Borchardt C41 Port Washington WI 99 1:22:42.7 23:37.5 Team Extreme NR 2404 Dean De George C39 Stevens Point WI 99 Point Pursuit NR 2291 Douglas Kortbein C37 Baraboo WI 99 Moosejaw Lodge NR 2845 Doug Marquis C34 Glenview IL 99