Hayes Performance Systems Sport Series Results WORS # 2 KEWAUNEE XC ADVENTURE Sport

WORS # 2 KEWAUNEE XC ADVENTURE Sport

May 19, 2002


Results by: WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Women 12 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 41 3039 Jasmine House Oneida WI 12 2:05:07.3 0:00.0

Women 15 to 17

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 3017 Amanda Wanek Green Bay WI 15

Women 18 to 20

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 27 3050 Sarah Weis Rhinelander WI 20 1:44:22.7 0:00.0 2 40 3032 Pamela Halbach Milwaukee WI 20 1:57:48.1 13:25.4

Women 21 to 23

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 3048 Nikki Deprey Luxemburg WI 21 1:35:06.5 0:00.0 2 24 3053 Kristin Beck Pelkie MI 23 1:42:12.5 7:06.0 3 25 3020 Ann Wakefield Oak Creek WI 22 1:42:21.7 7:15.2

Women 24 to 26

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 3049 Sheila Ardisana Stevens Point WI 25 1:34:16.4 0:00.0 2 13 3036 Laura Skrzeczkoski Madison WI 26 1:36:21.9 2:05.4 3 15 3022 Jamie Foster Appleton WI 25 1:37:34.2 3:17.7 4 18 3033 Kelly Bendickson Madison WI 26 1:38:14.5 3:58.0 5 20 3011 Lindsey Kriete Milwaukee WI 25 1:39:32.4 5:15.9 6 22 3003 Erin Van Dalen Madison WI 26 1:40:00.6 5:44.1 7 34 3013 Michelle Peariso De Pere WI 26 1:49:52.6 15:36.1 8 35 3065 Jessica Smulka Madison WI 24 1:50:46.9 16:30.4

Women 27 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3008 Leanne Greco-Gill Greendale WI 28 1:28:50.5 0:00.0 Hayes Disc Brak 2 3 3025 Melissa Haberman Thiensville WI 28 1:28:56.3 0:05.8 3 10 3002 Leely Lundgren Edina MN 29 1:35:21.6 6:31.0 4 11 3035 Christina Falci St Anthony MN 29 1:35:23.6 6:33.1 5 12 3029 Sara Stanford Plainfield IL 28 1:36:06.7 7:16.2 6 16 3052 Liza Krayer North Freedom WI 27 1:37:51.4 9:00.8 7 29 3016 Amy Lamkins Appleton WI 29 1:45:24.7 16:34.1 8 31 3037 Katie Crocker Stevens Point WI 27 1:46:14.4 17:23.9 Point Pursuit 9 38 3067 Ann Casamassa Iola WI 29 1:52:42.7 23:52.1

Women 30 to 33

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 3014 Amy Giuffre Whitefish Bay WI 30 1:32:26.9 0:00.0 2 6 3045 Bonnie Casamassa Waukesha WI 32 1:33:01.3 0:34.4 3 9 3019 Annie Johnson Appleton WI 32 1:35:09.1 2:42.2 4 14 3005 Jennifer Skoloda Stevens Point WI 32 1:36:39.2 4:12.3 5 21 3030 Amy Pikalek Grafton WI 32 1:39:34.5 7:07.6 6 32 3038 Amy Dedecker Neenah WI 32 1:48:43.2 16:16.2 7 36 3007 Brittany Nigh West Bend WI 33 1:51:51.1 19:24.2 NR 3063 Jennifer Erdmann Lake Mills WI 33

Women 34 to 37

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 3044 Kerry Putzke Waterloo WI 36 1:31:09.9 0:00.0 2 17 3054 Fran Beckmann Chicago IL 37 1:38:11.6 7:01.6 3 28 3215 Christine Young Hancock MI 34 1:44:42.3 13:32.3 4 37 3047 Candy Hofmann Milwaukee WI 36 1:52:39.6 21:29.6 Team Extreme 5 44 3066 Lyn Arft Appleton WI 35 2:10:07.1 38:57.1 6 46 3010 Judi Zaferos-Pylant Milwaukee WI 35 2:17:00.0 45:50.0

Women 38 to 41

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3064 Angie Sturtevant Pardeeville WI 40 1:27:09.5 0:00.0 2 23 3001 Joan Sachs Seymour WI 39 1:40:35.4 13:25.9 3 26 3015 Colleen Westphal Appleton WI 41 1:43:30.1 16:20.6 4 42 3040 Toni House Oneida WI 40 2:05:10.8 38:01.3 5 43 3031 Rolleen Kralovec Green Bay WI 41 2:07:34.8 40:25.3 DNF 3055 Julie Ochalek Wauwatosa WI 39

Women 42 to 45

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 3046 Gretchen Montee Sturgeon Bay WI 44 1:39:02.9 0:00.0 2 39 3213 Wendy Hildebrand Chicago IL 43 1:53:46.3 14:43.3 3 45 3023 Susan Borchardt Port Washington WI 42 2:13:56.4 34:53.4

Women 46 to 49

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 3057 Petra Peterson Warrenville IL 46 1:45:30.9 0:00.0 2 33 3043 Mary Oberst Waukesha WI 47 1:49:48.0 4:17.1

Women 50 to 59

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team NR 3012 Rose Lenss Luxemburg WI 51

Men 12 to 14

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 44 2165 Jordan Danielski Stevens Point WI 14 1:19:40.2 0:00.0 2 84 2001 Matthew Brandt Pleasant Prarie WI 14 1:22:42.6 3:02.3 Team Extreme 3 189 2111 Eric Bojan Kildeer IL 14 1:28:36.5 8:56.2 4 270 2194 Tommy Richgels Middleton WI 14 1:37:31.5 17:51.2 5 274 2014 Rusty Otten Kildeer IL 14 1:39:41.2 20:00.9 DNF 2286 Benjamin Overeem Green Bay WI 12 Bellin Health

Men 15 to 17

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 2279 Dustin Zimmerman Kaukauna WI 16 1:17:18.3 0:00.0 2 66 2389 John Wolf Plymouth WI 17 1:21:07.5 3:49.1 3 79 2387 Philip Raymond Rhinelander WI 17 1:22:27.9 5:09.5 4 80 2444 Adam Schwaller Plymouth WI 15 1:22:28.6 5:10.2 5 93 2041 James Lalonde Park Falls WI 17 1:22:58.8 5:40.4 6 101 2314 Derek Palm Sheboygan WI 17 1:23:27.1 6:08.7 7 117 2072 Ethan Lenss Luxemburg WI 16 1:24:14.4 6:56.1 8 120 2386 Kade Stackman Plover WI 15 1:24:22.1 7:03.7 9 148 2236 Dana De Met Harshaw WI 17 1:26:02.8 8:44.4 10 149 2292 Bill Johnson West Bend WI 15 1:26:06.5 8:48.2 11 150 2315 Brett Palm Sheboygan WI 15 1:26:08.1 8:49.7 12 157 2125 Aaron Whalen Madison WI 17 1:26:32.2 9:13.8 13 164 2385 Andrew Basinski Stevens Point WI 16 1:26:48.1 9:29.7 14 208 2297 Sam Weis Rhinelander WI 16 1:29:57.1 12:38.7 15 217 2112 Aaron Brandt Pleasant Prarie WI 15 1:30:42.9 13:24.5 Team Extreme 16 230 2226 Richie Otten Kildeer IL 16 1:31:50.1 14:31.7 17 232 2013 Teddy Peterson Madison WI 15 1:31:53.9 14:35.5 18 239 2038 Jake Tschirgi Neenah WI 17 1:32:46.2 15:27.9 19 255 2224 Brent Keller Neenah WI 15 1:35:01.9 17:43.6 Gear'n Up 20 266 2128 Jarrod Rude Park Falls WI 17 1:36:03.3 18:44.9 21 277 2153 Ben Laska Rhinelander WI 17 1:40:19.0 23:00.6 22 302 2023 Christopher Waraxa Germantown WI 17 2:10:08.9 52:50.5 DNF 2238 Joshua Wendt Washington Island WI 17

Men 18 to 20

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2114 A J Ettmayer, Jr Jackson WI 18 1:14:15.4 0:00.0 2 17 2147 Tim Jahn Jackson WI 18 1:16:30.3 2:14.9 3 38 2397 Daniel Fitzgerald Green Bay WI 20 1:19:10.4 4:54.9 4 39 2163 Justin Danielski Stevens Point WI 20 1:19:14.4 4:59.0 5 40 2361 Paul Zuleta McHenry IL 18 1:19:19.8 5:04.4 6 118 2644 Craig Lashley Sturtevant WI 20 1:24:16.1 10:00.7 7 129 2317 Charles Burton IV Green Bay WI 18 1:25:00.0 10:44.6 8 161 2006 John Henry Beaver Dam WI 18 1:26:45.0 12:29.6 9 162 2640 John Pemberton Oregon IL 18 1:26:45.4 12:30.0 10 186 2204 Tony Wagner Glenbeulah WI 18 1:28:24.2 14:08.7 11 201 2062 Joe Nolan Merrill WI 18 1:29:18.1 15:02.6 12 216 2442 Jonathan Camp Madison WI 19 1:30:41.5 16:26.1 13 218 2119 Brian Pipkorn West Bend WI 19 1:30:46.7 16:31.3 14 231 2208 Aaron Halfman Fond Du Lac WI 20 1:31:51.0 17:35.5 15 251 2207 John Harris Medford WI 18 1:34:35.3 20:19.8 16 286 2380 Derek Nellis Sturgeon Bay WI 18 1:42:04.9 27:49.5 17 293 2645 Scott Borkovetz Sturgeon Bay WI 18 1:48:04.0 33:48.5 NR 2318 Jared Suster De Pere WI 18

Men 21 to 23

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2058 Jacob Mueller Fond Du Lac WI 22 1:14:24.1 0:00.0 2 7 2212 Jeremy Vogels Green Bay WI 23 1:15:21.1 0:57.0 3 8 2388 Caleb Wendel Houghton MI 22 1:15:23.0 0:58.9 4 15 2271 Jonathon Whitney Mayville WI 21 1:16:28.2 2:04.1 5 19 2293 Jonah Lenss Green Bay WI 23 1:16:41.9 2:17.7 6 20 2200 Jonathan Wooden Greenfield WI 21 1:16:45.0 2:20.9 7 43 2394 Brian Heifner Appleton WI 22 1:19:33.4 5:09.3 8 69 2280 Joshua Klintworth Fond Du Lac WI 21 1:21:25.0 7:00.8 9 86 2313 Ryan Timm Wales WI 23 1:22:44.2 8:20.0 10 91 2206 Tom Harris Medford WI 21 1:22:56.2 8:32.0 11 107 2370 Keith Krautkramer Plymouth WI 23 1:23:43.2 9:19.0 12 111 2391 Ryan Hamilton Green Bay WI 23 1:23:50.9 9:26.7 13 119 2350 Todd Vandeberg Fond Du Lac WI 22 1:24:20.5 9:56.4 14 139 2242 Kyle Jefcik Milwaukee WI 22 1:25:27.0 11:02.8 15 163 2263 Jared Nellis Sturgeon Bay WI 21 1:26:47.4 12:23.3 16 167 2670 Adam Ault Green Bay WI 21 1:26:53.7 12:29.6 17 173 2294 Jeff Peterson Milwaukee WI 22 1:27:10.4 12:46.2 18 197 2192 Andrew Sparapani Appleton WI 21 1:29:08.3 14:44.2 NR 2296 Eric Willman Stetsonville WI 21

Men 24 to 26

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2115 Toby Berg La Crosse WI 25 1:14:54.4 0:00.0 2 10 2030 Sanjay Ganju Milwaukee WI 26 1:15:54.3 0:59.9 Alterra Racing 3 21 2312 Colin Powell Milwaukee WI 24 1:17:02.2 2:07.7 4 42 2321 Scott Frazer Whitewater WI 25 1:19:31.4 4:36.9 5 52 2150 Benjamin Bartoszuk Milwaukee WI 26 1:20:13.2 5:18.7 6 54 2155 Chris Lawn Lake Villa IL 26 1:20:27.8 5:33.4 7 70 2214 Nahum Bert Milwaukee WI 25 1:21:29.2 6:34.8 8 89 2253 Edward Poindexter Bellwood IL 26 1:22:48.5 7:54.1 9 99 2186 Todd Steif Marathon WI 26 1:23:23.6 8:29.1 10 102 2664 Ian Johnson Eau Claire WI 25 1:23:31.0 8:36.6 11 105 2282 Robert White Jr. Brown Deer WI 25 1:23:42.3 8:47.9 12 128 2281 Ryan White Middleton WI 25 1:24:47.5 9:53.0 13 135 2421 Christopher Rupiper Lomira WI 24 1:25:19.2 10:24.8 14 136 2381 Tim Booms Oshkosh WI 24 1:25:21.8 10:27.4 15 140 2127 Benjamin Swart Horicon WI 26 1:25:32.4 10:38.0 Torque Center 16 166 2181 Keith Kudla Milwaukee WI 24 1:26:50.2 11:55.7 17 202 2176 James Gatz Hartland WI 26 1:29:19.4 14:25.0 18 254 2034 Eric Hack Lake Mills WI 26 1:34:54.7 20:00.2 19 259 2090 Chris Ackerman Menasha WI 24 1:35:32.0 20:37.6 20 297 2651 Clayton Hotelling Milwaukee WI 25 1:51:17.8 36:23.4 DNF 2173 Shawn Carlson Wisconsin Rapids WI 26

Men 27 to 29

Field Size: 30

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 2162 Tom Flicker Neenah WI 29 1:15:16.2 0:00.0 2 9 2140 Bradley Byrge Franklin WI 28 1:15:32.4 0:16.1 3 25 2031 Richard MacKins Lisle IL 28 1:17:29.6 2:13.3 4 53 2061 Christopher Hiebert West Allis WI 27 1:20:14.7 4:58.5 Alterra 5 60 2398 Jason Williams Adams WI 28 1:20:46.3 5:30.0 6 68 2196 Jason Lilyquist Howards Grove WI 28 1:21:09.6 5:53.3 7 73 2177 Ryan Jung Wisconsin Rapids WI 27 1:21:52.4 6:36.2 8 85 2103 Chad Wilson Milwaukee WI 29 1:22:44.0 7:27.7 9 87 2227 Rick Walls Lombard IL 29 1:22:44.4 7:28.1 10 88 2052 Tim Patterson Larsen WI 27 1:22:47.0 7:30.8 11 109 2654 Micky Froehlich Chicago IL 27 1:23:44.2 8:28.0 12 116 2362 Timothy Leverance Columbus WI 27 1:24:13.1 8:56.8 13 122 2197 Bill Ostrowski Chicago IL 27 1:24:30.6 9:14.3 14 124 2144 Brad Beyer West Bend WI 27 1:24:42.0 9:25.7 Torque Center 15 132 2328 John Brown Stevens Point WI 27 1:25:12.1 9:55.8 16 141 2261 Chris Meier Beaver Dam WI 29 1:25:34.0 10:17.8 17 142 2650 Matthew Hotelling Wauwatosa WI 28 1:25:46.6 10:30.3 18 143 2277 Robert Schwalbach Milwaukee WI 29 1:25:52.4 10:36.1 19 159 2365 Benny Smith Milwaukee WI 29 1:26:42.2 11:25.9 20 177 2054 Ben Wilkinson Waunakee WI 27 1:27:34.5 12:18.2 21 183 2130 Mark Balkenende Mundelein IL 27 1:28:16.9 13:00.6 22 193 2390 Matt Evans South Range MI 28 1:28:49.8 13:33.5 23 209 2656 Dan Joswiak Pardeeville WI 28 1:29:58.9 14:42.7 24 215 2395 Eric Anderson Milwaukee WI 28 1:30:40.8 15:24.6 25 258 2359 Richard McCaleb Elgin IL 29 1:35:29.2 20:12.9 26 271 2659 Andy Peters Madison WI 28 1:38:05.2 22:48.9 27 283 2346 Maxwell Steiner Mukwonago WI 27 1:41:45.9 26:29.6 DNF 2070 Matthew Gittins Milwaukee WI 29 DNF 2168 Eric Pompeo Chicago IL 27 DNF 2016 Marc Salm Menasha WI 29

Men 30 to 33

Field Size: 46

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2352 Stafford Kramer Milwaukee WI 31 1:12:37.3 0:00.0 2 13 2260 Bill Nigh West Bend WI 33 1:16:17.8 3:40.4 3 14 2008 David Stahl Gurnee IL 32 1:16:24.3 3:46.9 Team Extreme 4 18 2305 Michael Gabor Menomonee Falls WI 33 1:16:39.4 4:02.0 5 22 2020 Kevin Plato Grafton WI 31 1:17:17.7 4:40.3 6 24 2307 Ryan Krayer North Freedom WI 30 1:17:20.7 4:43.3 7 27 2157 Aaron Boyd Hoffman Estates IL 31 1:17:51.2 5:13.8 Team Extreme 8 35 2249 Scott Peterson Racine WI 32 1:19:06.9 6:29.5 9 41 2102 Douglas Cutler Sussex WI 31 1:19:27.9 6:50.5 10 46 2049 Mark Hesterberg Evanston IL 32 1:19:55.0 7:17.6 11 47 2005 Paul Kaczmarowski Schofield WI 30 1:19:56.5 7:19.1 12 57 2180 Rob Buksyk Neenah WI 32 1:20:42.6 8:05.2 13 59 2094 Scott Janssen Appleton WI 32 1:20:44.8 8:07.4 14 61 2276 Dan Tavela Greenfield WI 32 1:20:47.8 8:10.4 15 65 2123 Craig Marotz Larsen WI 32 1:21:05.3 8:28.0 16 75 2257 Norman Paternoster Manitowoc WI 30 1:21:54.3 9:16.9 17 82 2143 Kevin Klug Chicago IL 31 1:22:31.7 9:54.3 18 94 2343 Tom Durell Lake Zurich IL 33 1:23:03.9 10:26.5 19 95 2272 Ken Stuckart Oak Creek WI 32 1:23:07.3 10:29.9 20 103 2658 Nicholas Rogne Milwaukee WI 32 1:23:38.6 11:01.2 21 104 2245 Kevin Herman Naperville IL 30 1:23:40.2 11:02.8 22 106 2653 Scott Teresi Chicago IL 31 1:23:43.1 11:05.7 23 108 2183 Lane Pittner Appleton WI 31 1:23:43.7 11:06.3 Neenah Bike 24 115 2241 Greg Murphy Chicago IL 33 1:24:05.2 11:27.8 25 121 2669 Brett Duchateau Green Bay WI 31 1:24:27.7 11:50.3 26 146 2300 Timothy Eddy Oshkosh WI 30 1:25:59.1 13:21.7 27 147 2117 Todd Wroblewski Germantown WI 32 1:26:02.8 13:25.4 Pedal Moraine 28 152 2383 Jason Brown Loves Park IL 31 1:26:19.1 13:41.7 29 153 2084 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 30 1:26:21.8 13:44.5 30 155 2648 Chan Barden Green Bay WI 31 1:26:26.2 13:48.8 31 169 2661 Tim Bouche Green Bay WI 31 1:27:02.8 14:25.4 32 170 2033 Michael Jaeger Kenosha WI 33 1:27:05.3 14:27.9 33 171 2179 Phil Taylor Greenleaf WI 31 1:27:05.7 14:28.3 34 181 2017 Randy Snyder Dixon IL 32 1:28:01.1 15:23.7 35 187 2021 Brian Rummelhart Kenosha WI 33 1:28:27.6 15:50.2 36 222 2201 Steve Gesicki West Bend WI 33 1:31:04.8 18:27.4 37 229 2109 David Augustiniak Green Bay WI 33 1:31:38.9 19:01.5 38 250 2026 Eric Gibson Fitchburg WI 32 1:34:18.6 21:41.3 39 267 2250 Rich Uselman Cross Plains WI 33 1:36:06.9 23:29.5 40 281 2649 Matt Cooper Clinton IL 31 1:41:22.8 28:45.4 41 288 2137 David Kuphal Stevens Point WI 30 1:43:42.5 31:05.2 42 298 2067 Kevin Czaicki Waukesha WI 31 1:52:26.3 39:48.9 43 300 2149 Ric Jump Combined Locks WI 33 1:55:55.8 43:18.4 DNF 2248 Daniel Guse Fond Du Lac WI 33 FDL/OSH Cyclery NR 2330 Scary Larry Appleton WI 31 DNF 2027 Dain Trittau Gilberts IL 31

Men 34 to 37

Field Size: 38

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 2419 Erik Enyedy Chicago IL 34 1:14:48.0 0:00.0 2 36 2647 Mike Stanislaus Neenah WI 36 1:19:07.3 4:19.3 3 48 2131 Greg Duckett Milwaukee WI 35 1:19:59.5 5:11.5 4 55 2022 Daniel Kutz Waukesha WI 36 1:20:32.1 5:44.1 5 56 2048 Jon Matheus Appleton WI 34 1:20:34.3 5:46.2 6 62 2273 Jeffrey Frings Milwaukee WI 36 1:21:00.2 6:12.2 7 63 2565 John Miller West Bend WI 37 1:21:02.0 6:14.0 8 67 2566 Steve Miller Waukesha WI 36 1:21:08.9 6:20.9 9 72 2233 Kevin Putzke Waterloo WI 35 1:21:41.6 6:53.6 10 77 2570 Craig Hughes Hancock MI 36 1:22:15.9 7:27.9 11 78 2146 Steven Kuphal Watertown WI 36 1:22:20.1 7:32.1 12 81 2009 Todd Hill Hartland WI 36 1:22:30.2 7:42.2 13 83 2113 Wade Flisram La Crosse WI 34 1:22:39.5 7:51.4 14 92 2135 Steven Pribek Waukesha WI 35 1:22:58.7 8:10.7 15 100 2092 John Gregorski Hartford WI 37 1:23:25.9 8:37.9 16 110 2193 Cliff Henning Cleveland WI 35 1:23:46.7 8:58.7 17 123 2156 Steve Jeske Milwaukee WI 35 1:24:34.4 9:46.3 18 125 2053 Troy Olm Madison WI 34 1:24:43.6 9:55.6 19 130 2203 James Lee Libertyville IL 34 1:25:00.7 10:12.7 20 131 2309 Scott Riedl Baraboo WI 36 1:25:06.2 10:18.2 21 145 2169 Chuck Cunningham Casco WI 37 1:25:58.0 11:10.0 Bellin Health 22 156 2216 Michael Prange Sheboygan WI 35 1:26:30.4 11:42.4 23 158 2287 Andrew Overeem Green Bay WI 35 1:26:35.6 11:47.6 Bellin Health 24 178 2042 Greg Deberg Wisconsin Rapids WI 34 1:27:47.5 12:59.4 25 194 2642 Scott Peterson Escanaba MI 36 1:28:57.9 14:09.9 26 203 2188 Kevin Lesneski Green Bay WI 37 1:29:26.0 14:38.0 27 213 2353 Richard Kester Neenah WI 35 1:30:27.1 15:39.1 28 219 2334 Leif Hagman Sturgeon Bay WI 34 1:30:50.3 16:02.2 29 236 2199 Paul Kloppenburg Madison WI 34 1:32:20.4 17:32.4 30 241 2050 Bob Schmitt West Allis WI 37 1:33:24.7 18:36.7 31 272 2354 Jeff Ginocchio Kewaskum WI 37 1:38:20.3 23:32.3 32 273 2655 Kelly Longtine Schofield WI 35 1:39:33.0 24:45.0 33 289 2671 James McCreary West Bend WI 37 1:44:49.5 30:01.5 34 299 2269 Dennis Borchardt Lakewood WI 35 1:53:53.4 39:05.4 Team Extreme 35 301 2643 Mike Steffel Mineral Point WI 34 1:56:50.5 42:02.4 36 303 2174 Stephen Kralovec Green Bay WI 34 2:10:25.9 55:37.9 NR 2333 Randy Beach Neenah WI 35 NR 2133 Ricky Hamilton Madison WI 35

Men 38 to 41

Field Size: 28

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2170 Jeffrey Gantz Green Bay WI 40 1:16:00.1 0:00.0 2 12 2032 Mike Geitner Wauwatosa WI 39 1:16:03.0 0:02.9 3 16 2141 Ross Lemke Cedarburg WI 39 1:16:28.5 0:28.3 Team Pedal Mora 4 26 2012 John Christensen Oconomowoc WI 40 1:17:44.1 1:43.9 5 29 2378 Greg Bautch Appleton WI 39 1:18:05.4 2:05.3 6 30 2075 Bill Humburg Oshkosh WI 39 1:18:09.1 2:08.9 7 49 2039 Scott Palmersheim West Allis WI 40 1:20:01.6 4:01.4 8 51 2285 Sean Shields Cudahy WI 39 1:20:10.8 4:10.6 9 58 2358 Mike Meccia Middleton WI 39 1:20:43.5 4:43.3 10 64 2311 Scott Wippermann Highland WI 38 1:21:04.5 5:04.3 11 114 2091 Doug Callies Beaver Dam WI 41 1:24:01.0 8:00.9 12 133 2412 Tim Larson Waverly MN 41 1:25:13.6 9:13.5 13 134 2211 Kevin Paul Loves Park IL 40 1:25:16.6 9:16.4 14 144 2035 Scott Woodruff Trego WI 41 1:25:56.5 9:56.3 15 154 2122 Edward Schuster Milwaukee WI 39 1:26:25.6 10:25.4 16 172 2360 Randy Kelliher Brooklyn WI 39 1:27:07.7 11:07.6 17 174 2046 Walter Richardson Delavan WI 41 1:27:13.1 11:12.9 18 175 2673 Donald Gellerup Appleton WI 41 1:27:17.0 11:16.8 19 184 2161 Timothy Blob Menasha WI 41 1:28:18.6 12:18.5 20 210 2002 Sam Kuehnel Cross Plains WI 41 1:30:01.6 14:01.4 21 234 2240 Dennis Malmanger Janesville WI 41 1:32:16.5 16:16.3 22 240 2384 Dirk Ingram Kenosha WI 40 1:33:01.9 17:01.7 23 252 2136 Fred Young Sturgeon Bay WI 39 1:34:38.5 18:38.3 24 264 2660 Brian Oagle Menasha WI 41 1:35:47.1 19:46.9 25 292 2284 Richard Blust Milwaukee WI 39 1:46:24.0 30:23.8 DNF 2375 Jeffrey Homan Rockford IL 39 DQ 2657 Michael Orr Appleton WI 41 NR 2232 Tim Zwicke Park Falls WI 40 Hayes

Men 42 to 45

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 31 2078 John Wrycza Naperville IL 44 1:18:18.9 0:00.0 2 34 2068 Edward Brogan De Forest WI 43 1:18:50.2 0:31.3 3 37 2059 John Kollock Stevens Point WI 45 1:19:09.4 0:50.5 4 71 2087 Curtis Allison West Bend WI 45 1:21:36.5 3:17.6 5 76 2166 Jim Feuerstein Whitelaw WI 44 1:21:54.5 3:35.6 Wheel and Sproc 6 97 2320 Jay Graupp Wauwatosa WI 42 1:23:20.9 5:02.0 7 98 2303 Scott Olson Neenah WI 45 1:23:22.7 5:03.8 8 127 2051 Mark Kollock Oshkosh WI 44 1:24:47.0 6:28.1 9 211 2106 John Dabbeekeh Zion IL 44 1:30:04.7 11:45.8 10 223 2641 Chet Bergstrom Green Bay WI 43 1:31:05.3 12:46.4 11 225 2044 Joe Elliot Mequon WI 44 1:31:17.1 12:58.2 12 226 2066 Jim Splittgerber Appleton WI 43 1:31:19.1 13:00.2 13 233 2396 Marc Wildeman Menasha WI 42 1:31:54.0 13:35.1 14 242 2132 Tony Zbichorski Racine WI 43 1:33:35.2 15:16.3 15 243 2175 Dean Clipps Larsen WI 42 1:33:39.1 15:20.2 16 246 2278 Tom V Nelson Oshkosh WI 43 1:33:44.8 15:25.9 17 261 2024 John Senkerik Wauwatosa WI 43 1:35:37.7 17:18.8 18 279 2275 Jerome Hamilton Milwaukee WI 42 1:40:59.2 22:40.3 19 291 2139 Randy Borst Green Bay WI 43 1:46:00.6 27:41.7 NR 2569 Michael Berzinski Manitowoc WI 45

Men 46 to 49

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 50 2237 Marc Larson Ashwaubenon WI 48 1:20:07.3 0:00.0 2 90 2323 Mike Wanek Green Bay WI 47 1:22:53.0 2:45.6 3 137 2230 Dave Oberst Waukesha WI 48 1:25:22.5 5:15.1 4 188 2298 D J Weis Rhinelander WI 47 1:28:30.1 8:22.7 5 192 2104 Peter Degroot Racine WI 48 1:28:47.5 8:40.2 6 206 2093 Sterling Schmidt Two Rivers WI 48 1:29:41.6 9:34.2 7 224 2668 Steve Ferguson Marquette MI 47 1:31:14.6 11:07.2 8 245 2424 Tim Speer Mundelein IL 46 1:33:44.3 13:36.9 9 247 2666 Rod Swendsen Champion MI 48 1:33:45.9 13:38.5 10 249 2231 Rick Schnell Mequon WI 46 1:33:48.1 13:40.7 11 269 2110 David Sparapani Appleton WI 49 1:37:07.7 17:00.3 12 280 2076 Kris Klapperich Ripon WI 46 1:41:04.7 20:57.3 13 284 2088 Al Olson Sheboygan WI 46 1:41:48.3 21:40.9 14 287 2646 William Cassidy Round Lake Heights IL 47 1:42:20.9 22:13.5 15 290 2025 Douglas Waraxa Germantown WI 47 1:44:53.2 24:45.8

Men 50 to 59

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 138 2077 Marc Colbert Lincolnshire IL 52 1:25:25.4 0:00.0 2 160 2040 Bob Hayssen Racine WI 52 1:26:44.9 1:19.5 3 190 2265 Steve Schmelzer Sturgeon Bay WI 51 1:28:39.0 3:13.6 4 195 2074 Neal Rollins Menasha WI 54 1:29:03.1 3:37.7 5 198 2235 Gary Smits Green Bay WI 51 1:29:08.8 3:43.3 Bellin Health 6 220 2071 Dale Lenss Luxemburg WI 55 1:30:53.2 5:27.8 7 221 2159 Mark Ullenberg Mukwonago WI 50 1:31:00.5 5:35.1 8 235 2217 Ronald Faccio De Pere WI 52 1:32:19.6 6:54.2 9 253 2099 Stephen Blank Neenah WI 53 1:34:42.9 9:17.5 10 275 2037 Robert Langlois Whitelaw WI 59 1:39:53.3 14:27.9 11 282 2047 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 50 1:41:44.0 16:18.6 12 285 2089 Thomas Vomastic West Allis WI 53 1:41:50.0 16:24.6

Single Speed - All Ages

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 28 2368 Harlan Larson S31 Waterford WI 97 1:17:57.8 0:00.0 2 45 2336 Jeremiah Miller S29 Chicago IL 97 1:19:50.9 1:53.0 3 74 2662 Mike Williams S32 Escanaba MI 97 1:21:54.3 3:56.4 4 182 2215 Andrew Golding S21 Menomonie WI 97 1:28:04.3 10:06.4 5 207 2672 Jim Liesen S30 Greendale WI 97 1:29:56.3 11:58.4 6 257 2171 David Geibel S38 Hortonville WI 97 1:35:25.0 17:27.2

Clydesdale 33 and Under

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 33 2436 Jeremy Lincoln C29 Chicago IL 98 1:18:40.6 0:00.0 2 96 2392 Bill Anderson C30 Chicago IL 98 1:23:09.8 4:29.2 3 113 2663 John Tomljenovic C30 Evanston IL 98 1:23:58.4 5:17.7 4 168 2425 Glenn Kingsley C23 Glen Ellyn IL 98 1:26:57.5 8:16.9 5 176 2433 Timothy Krueger C21 Green Bay WI 98 1:27:23.8 8:43.2 6 180 2003 Brian Gill C32 Greendale WI 98 1:28:00.1 9:19.4 Hayes Disc Brak 7 191 2379 Steve Camber C33 Stevens Point WI 98 1:28:40.8 10:00.2 8 200 2427 Skip Holschbach C32 Cleveland WI 98 1:29:12.7 10:32.0 9 204 2405 Gregory Ziesemer C28 Chicago IL 98 1:29:32.3 10:51.7 Wheel Fast Raci 10 214 2357 Andy Schweitzer C26 Appleton WI 98 1:30:33.7 11:53.0 Intruders 11 238 2382 Randy Jennings C31 Milwaukee WI 98 1:32:30.7 13:50.1 12 244 2415 Mark Szudrowitz C31 Cedarburg WI 98 1:33:42.1 15:01.5 13 248 2422 Shawn Hauser C33 Green Bay WI 98 1:33:47.6 15:07.0 14 256 2408 Jeff Steckbauer C29 Ripon WI 98 1:35:06.3 16:25.7 15 260 2229 Vincent Purpero C28 Milwaukee WI 98 1:35:35.4 16:54.7 16 262 2401 Tad Bruckner C33 Madison WI 98 1:35:40.3 16:59.7 17 268 2308 Chris Gabrielson C30 Baraboo WI 98 1:36:58.9 18:18.3 18 294 2393 Shawn Graybeal C31 Green Bay WI 98 1:48:28.1 29:47.4 Team Nordik 19 295 2410 Francis Bongey C31 Muskego WI 98 1:49:12.4 30:31.8 20 296 2437 Christian Hilbert C32 Racine WI 98 1:49:58.5 31:17.9

Clydesdale 34 and Over

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 32 2414 Michael Tweet C36 Delafield WI 99 1:18:38.9 0:00.0 2 112 2438 Russell Jobs C37 Milwaukee WI 99 1:23:54.7 5:15.8 3 126 2324 Tony Gindt C35 Stevens Point WI 99 1:24:44.6 6:05.7 4 151 2428 Gerard Lauzon C34 Ironwood MI 99 1:26:09.4 7:30.5 5 165 2413 Todd Arvidson C37 Waukegan IL 99 1:26:49.0 8:10.1 6 179 2443 Jim Gilbert C35 Plover WI 99 1:27:53.2 9:14.3 7 185 2665 Jerry Leair Rubicon WI 99 1:28:22.0 9:43.1 8 196 2426 John Daming C40 Luxemburg WI 99 1:29:06.5 10:27.6 9 199 2420 Jon Holcomb C40 Plymouth WI 99 1:29:10.7 10:31.8 Back Door Bike 10 205 2403 Michael Follen C37 Wisconsin Rapids WI 99 1:29:34.9 10:56.0 11 212 2441 Marty Weigel C43 West Allis WI 99 1:30:14.0 11:35.1 12 227 2568 Gary Van Vreede C41 Green Bay WI 99 1:31:27.4 12:48.5 13 228 2291 Douglas Kortbein C37 Baraboo WI 99 1:31:33.4 12:54.5 Moosejaw Lodge 14 237 2411 Chris Cooper C34 Milwaukee WI 99 1:32:22.1 13:43.2 15 263 2416 Michael Borchardt C41 Port Washington WI 99 1:35:40.6 17:01.7 16 265 2095 Scott Thielsen C37 Naperville IL 99 1:35:51.8 17:12.9 17 276 2404 Dean De George C39 Stevens Point WI 99 1:40:04.2 21:25.3 18 278 2429 Patrick Doornek C35 Milwaukee WI 99 1:40:31.6 21:52.7