BelGioioso Elite Series Results WORS # 4 - WORS CUP (Wausau) Expert

WORS # 4 - WORS CUP (Wausau) Expert

June 17, 2001


Results by: WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Overall Female Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 606 Stephanie Moats Saint Paul MN 27 2:06:32.3 0:00.0 2 2 504 Marci Titus Madison WI 29 2:07:33.0 1:00.7 3 3 505 Rebecca Cleveland Green Bay WI 30 2:08:29.8 1:57.4 4 4 502 Shelly Dohlby Lisle IL 28 2:10:37.8 4:05.5

Women 15 to 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 11 520 Kristy Jacobs Plymouth WI 22 2:28:01.3 0:00.0

Women 26 to 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 6 514 Christina Betz Janesville WI 27 2:15:51.8 0:00.0 2 8 509 Molly Windorski Milwaukee WI 27 2:20:07.0 4:15.2 3 9 521 Pamela Koski Wisconsin Rapids 32 2:20:36.9 4:45.1 4 12 522 Mary Luebke Minneapolis MN 29 2:33:17.0 17:25.2

Women 34 and Over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 5 507 Pamela Patterson Waukesha WI 34 2:11:40.6 0:00.0 2 7 511 Karrie Timm Germantown WI 38 2:19:44.9 8:04.3 3 10 512 Jennifer Basinski Plover WI 37 2:23:02.4 11:21.8 DNF 503 Corie Berrigan Green Bay WI 39 DNF 523 Monique Karlen Madison WI 38

Overall Male Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 259 Doug Swanson Minnetonka MN 23 2:16:06.6 0:00.0 2 2 5 Tristan Schouten Sheboygan WI 19 2:22:39.1 6:32.4 3 3 64 Jeffery Otto Davenport IA 39 2:22:51.1 6:44.5 4 4 26 Josh Boshland Chippewa Falls WI 20 2:23:54.5 7:47.9 5 5 9 James Lennon Elkhart Lake WI 26 2:24:37.3 8:30.7 6 6 45 Brian Schaning Sheboygan WI 19 2:25:25.0 9:18.4 7 7 8 Mike Roberts Wheaton IL 34 2:26:23.3 10:16.7 8 8 4 Todd Mc Fadden Coon Rapids MN 37 2:26:23.9 10:17.3 9 9 110 Jesse Rients Hopkins MN 24 2:26:25.5 10:18.9 10 10 25 Justin Salzmann Stevens Point WI 24 2:27:29.5 11:22.9

Men 15 to 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 15 80 Linden Klein Madison WI 18 2:28:23.5 0:00.0 2 16 6 Justin Rinehart Mankato MN 18 2:29:26.1 1:02.5 3 28 16 Travis Woodruff Spooner WI 18 2:33:08.3 4:44.7 4 38 21 Steve Elmer Stevens Point WI 18 2:38:47.5 10:23.9 5 39 17 Seth Lenss Luxemburg WI 17 2:38:49.3 10:25.7 6 65 71 Matthew Olson Sturgeon Bay WI 17 3:00:29.8 32:06.3 7 67 93 Brett Riemersma Sheboygan WI 19 3:03:17.5 34:53.9 DNF 251 Peter Lindgren-Streic Middleton WI 17 DNF 34 Caleb Thompson Plymouth WI 18 DNF 46 John Zittlow Bonduel WI 18

Men 20 to 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 11 55 Eli Mercer Schaumburg IL 25 2:27:46.6 0:00.0 2 12 109 Paul Hanson Saint Peter MN 20 2:27:58.6 0:11.9 3 17 41 John Rowley Plainfield IL 24 2:29:27.5 1:40.8 4 18 67 David Kay Casco WI 23 2:30:23.0 2:36.3 5 19 18 Aaron Lenss Luxemburg WI 20 2:30:26.9 2:40.2 6 26 61 Jordan Roessingh Green Bay WI 20 2:32:34.8 4:48.1 7 32 77 Bryan Bos Naperville IL 22 2:36:00.1 8:13.4 8 34 28 Harry Anderson Superior WI 22 2:37:46.2 9:59.5 9 35 66 Brian Mohrlant Saint Paul MN 21 2:38:09.7 10:23.0 10 42 11 Tim Drankus West Allis WI 25 2:39:59.0 12:12.3 11 48 250 Matt Aro South Range WI 22 2:41:00.2 13:13.5 12 49 32 Nick Martin Mukwonago WI 22 2:41:13.6 13:26.9 13 51 70 Al Krueger Lake Mills WI 25 2:42:16.1 14:29.5 14 55 60 Nathan Cover Plover WI 24 2:43:52.8 16:06.2 DNF 83 Jason Fryda Madison WI 21 DNF 49 MacIej Nowak Milwaukee WI 24

Men 26 to 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 13 1 Russ Ginter Wisconsin Rapids 32 2:27:59.8 0:00.0 2 14 13 Ray Follen Wisconsin Rapids 32 2:28:04.4 0:04.5 3 20 75 John Gatto Midlothian IL 31 2:30:40.0 2:40.2 4 21 48 Craig Manthe Eau Claire WI 27 2:30:58.6 2:58.8 5 22 40 Frank Rowley Plainfield IL 27 2:31:12.5 3:12.7 6 23 44 Josh Barrett Whitewater WI 30 2:31:36.6 3:36.8 7 24 261 Randall McVean La Crosse WI 29 2:31:56.3 3:56.5 8 25 7 Jay Garkey Rockford IL 26 2:32:05.8 4:06.0 9 30 15 Fred Pagles II Vesper WI 31 2:33:38.6 5:38.8 10 31 256 Albert Hall Madison WI 29 2:35:54.4 7:54.6 11 33 52 Jesse Haynes Phillips WI 29 2:36:15.6 8:15.8 12 36 14 Chris Peariso Wrightstown WI 27 2:38:22.4 10:22.6 13 41 254 Mike Schmidt Belvidere IL 33 2:39:42.3 11:42.5 14 43 20 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 32 2:40:32.2 12:32.4 15 44 19 Dave Schulze Green Bay WI 29 2:40:33.8 12:34.0 16 50 65 John Aguirre Saint Paul MN 26 2:42:00.1 14:00.3 17 52 58 Chad Vandelune Des Moines IA 31 2:42:22.5 14:22.6 18 54 106 Douglas Pietz Milwaukee WI 28 2:43:25.4 15:25.6 19 56 255 Steve Rowntree Minneapolis MN 30 2:44:11.7 16:11.9 20 58 53 Greg Blake Deerfield IL 31 2:44:37.3 16:37.5 21 60 79 Josh Hanson Green Bay WI 28 2:50:24.5 22:24.7 22 61 101 Brian Schwaller Plymouth WI 26 2:50:26.6 22:26.8 23 62 50 Shane Knickmeier Madison WI 31 2:54:17.8 26:17.9 24 64 54 Jeff Dohlby Lisle IL 31 2:55:59.2 27:59.3 DNF 59 Mike Budd Kimberly WI 29 DNF 82 Bryan Fish Green Bay WI 27 DNF 257 Patrick Leslie Madison WI 30 DNF 43 Ian Linnabary Rockford IL 28 DNF 258 Ben Lund Delafield WI 27 DNF 56 Matthew Mandschau Brookfield WI 29 DNF 74 Chris Pagels Sturgeon Bay WI 28 DNF 107 Tony Schwaller Plymouth WI 26 DNF 103 Joe Stephens Waterford WI 33 DNF 105 Jason Weiand Lake Elmo MN 26

Men 34 and over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 27 12 Scott Cole Stevens Point WI 37 2:32:36.1 0:00.0 2 29 62 Jim Peterson Edgerton WI 43 2:33:21.4 0:45.3 3 37 33 Cam Kirkpatrick Des Moines IA 35 2:38:46.5 6:10.4 4 40 91 Jeff Sympson Rockford IL 39 2:38:50.4 6:14.2 5 45 23 Jeff Melcher Jackson WI 34 2:40:35.0 7:58.9 6 46 87 Steven Forss Rockford IL 34 2:40:44.5 8:08.4 7 47 57 Derdick Flugegge Oak Park IL 34 2:40:57.2 8:21.0 8 53 35 Steve Kilibarda Brooklyn Center M 36 2:42:55.6 10:19.4 9 57 260 Troy Olm Stevens Point WI 35 2:44:36.1 11:59.9 10 59 252 Eric Peterson Wausau WI 35 2:47:32.0 14:55.9 11 63 98 Larry Swanson Loves Park IL 50 2:54:49.2 22:13.1 12 66 253 Daniel McCallen Cherry Valley IL 48 3:02:15.0 29:38.8 DNF 92 Gregg Bednorski Wausau WI 39 DNF 30 Wayne Schuster Wausau WI 39