BelGioioso Elite Series Results WORS # 3 - LADYSMITH LOG JAM (Ladysmith) Expert

WORS # 3 - LADYSMITH LOG JAM (Ladysmith) Expert

June 03, 2001


Results by: WORS Racing L.L.C. (www.wors.org)

Overall Female Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 519 Anne Grabowski Stillwater MN 34 1:35:41.9 0:00.0 2 2 504 Marci Titus Madison WI 29 1:36:49.6 1:07.6 3 3 505 Rebecca Cleveland Green Bay WI 30 1:37:10.9 1:28.9 4 4 506 Susan Juedes Madison WI 28 1:38:05.1 2:23.2

Women 15 to 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 9 520 Kristy Jacobs Plymouth WI 22 1:51:58.2 0:00.0

Women 26 to 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 6 509 Molly Windorski Milwaukee WI 27 1:42:29.9 0:00.0 2 10 521 Pamela Koski Wisconsin Rapids 32 1:54:05.2 11:35.2 3 11 522 Mary Luebke Minneapolis MN 29 1:57:01.0 14:31.0

Women 34 and Over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 5 503 Corie Berrigan Green Bay WI 39 1:38:53.0 0:00.0 2 7 507 Pamela Patterson Waukesha WI 34 1:44:18.2 5:25.2 3 8 511 Karrie Timm Germantown WI 38 1:48:51.4 9:58.4

Overall Male Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 248 Doug Swanson Minnetonka MN 23 1:41:33.8 0:00.0 2 2 86 Brian Narum Anoka MN 28 1:42:50.0 1:16.1 3 3 5 Tristan Schouten Sheboygan WI 19 1:43:10.4 1:36.5 4 4 247 Dan Swanson Minnetonka MN 22 1:44:44.9 3:11.0 5 5 4 Todd Mc Fadden Coon Rapids MN 37 1:45:38.5 4:04.7 6 6 7 Jay Garkey Rockford IL 26 1:45:45.4 4:11.6 7 7 25 Justin Salzmann Stevens Point WI 24 1:46:24.1 4:50.3 8 8 55 Eli Mercer Schaumburg IL 25 1:46:55.7 5:21.9 9 9 8 Mike Roberts Wheaton IL 34 1:46:57.0 5:23.2 10 10 108 Luke Nelson Minneapolis MN 27 1:47:25.0 5:51.1

Men 15 to 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 18 80 Linden Klein Madison WI 18 1:49:34.3 0:00.0 2 21 21 Steve Elmer Stevens Point WI 18 1:50:10.2 0:35.9 3 30 17 Seth Lenss Luxemburg WI 17 1:51:21.7 1:47.3

Men 20 to 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 11 41 John Rowley Plainfield IL 24 1:47:56.4 0:00.0 2 12 242 Nate Birkmeier Anoka MN 25 1:47:58.7 0:02.2 3 14 67 David Kay Casco WI 23 1:48:38.9 0:42.5 4 16 38 Garrett Peltonen Ashland WI 20 1:48:48.5 0:52.1 5 17 28 Harry Anderson Superior WI 22 1:49:01.7 1:05.3 6 19 26 Josh Bushland Chippewa Falls WI 20 1:49:59.4 2:03.0 7 23 18 Aaron Lenss Luxemburg WI 20 1:50:14.1 2:17.7 8 27 61 Jordan Roessingh Green Bay WI 20 1:51:13.4 3:16.9 9 32 11 Tim Drankus West Allis WI 25 1:52:05.2 4:08.8 10 36 66 Brian Mohrlant Saint Paul MN 21 1:53:17.8 5:21.4 11 38 240 Andrew Minier Anoka MN 22 1:54:02.7 6:06.2 12 42 236 Matt Aro South Range WI 22 1:55:49.7 7:53.3 13 46 83 Jason Fryda Madison WI 21 1:57:52.4 9:56.0 14 47 51 Matthew Tingstad Bessemer MI 25 1:57:54.5 9:58.1

Men 26 to 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 13 9 James Lennon Elkhart Lake WI 26 1:48:17.2 0:00.0 2 20 74 Chris Pagels Sturgeon Bay WI 28 1:50:04.3 1:47.1 3 24 246 Matt Muyres Minneapolis MN 30 1:50:21.8 2:04.5 4 26 13 Ray Follen Wisconsin Rapids 32 1:50:35.4 2:18.1 5 28 107 Tony Schwaller Plymouth WI 26 1:51:15.2 2:58.0 6 31 58 Chad Vandelune Des Moines IA 31 1:52:04.0 3:46.8 7 34 37 Shane Peltonen Ashland WI 28 1:53:03.5 4:46.2 8 35 241 Joe McGaver Duluth MN 31 1:53:17.2 4:59.9 9 37 103 Joe Stephens Waterford WI 33 1:53:22.4 5:05.1 10 40 101 Brian Schwaller Plymouth WI 26 1:54:32.3 6:15.1 11 43 20 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 32 1:56:25.6 8:08.4 12 44 39 Michael Pecore Appleton WI 28 1:56:36.8 8:19.5 13 48 94 Mat Bostelman Sterling IL 27 1:58:22.6 10:05.4 14 50 105 Jason Weiand Lake Elmo MN 26 1:59:14.8 10:57.5 15 51 65 John Aguirre Saint Paul MN 26 1:59:55.8 11:38.6 16 52 14 Chris Peariso Wrightstown WI 27 2:00:05.4 11:48.2 17 54 249 Shane Kullman Cottage Grove MN 29 2:00:37.6 12:20.3 18 57 238 Jonathan Lawrance Madison WI 33 2:06:19.8 18:02.5 19 58 52 Jesse Haynes Phillips WI 29 2:06:43.1 18:25.8 20 59 50 Shane Knickmeier Madison WI 31 2:07:23.8 19:06.6 21 60 239 Chris Oleson Madison WI 30 2:08:03.8 19:46.6 22 61 40 Frank Rowley Plainfield IL 27 2:11:40.7 23:23.5 DNF 59 Mike Budd Kimberly WI 29 DNF 1 Russ Ginter Wisconsin Rapids 32 DNF 15 Fred Pagles II Vesper WI 31 DNF 106 Douglas Pietz Milwaukee WI 28

Men 34 and over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 15 245 Scott Meurett Wausau WI 34 1:48:46.4 0:00.0 2 22 64 Jeffery Otto Davenport IA 39 1:50:11.7 1:25.3 3 25 33 Cam Kirkpatrick Des Moines IA 35 1:50:34.4 1:48.0 4 29 12 Scott Cole Stevens Point WI 37 1:51:17.1 2:30.7 5 33 30 Wayne Schuster Wausau WI 39 1:52:58.3 4:11.9 6 39 35 Steve Kilibarda Brooklyn Center M 36 1:54:07.4 5:21.0 7 41 62 Jim Peterson Edgerton WI 43 1:54:40.0 5:53.6 8 45 91 Jeff Sympson Rockford IL 39 1:56:39.3 7:52.9 9 49 23 Jeff Melcher Jackson WI 34 1:59:10.9 10:24.5 10 53 244 Gary Gross Rochester MN 54 2:00:28.7 11:42.3 11 55 243 Deuane Mattson Cambridge MN 48 2:03:55.5 15:09.1 12 56 98 Larry Swanson Loves Park IL 50 2:05:18.3 16:31.9 13 62 47 Roger Villmow West Allis WI 38 2:17:23.0 28:36.6 14 63 237 Ed Stanek Saint Paul MN 39 2:18:29.3 29:42.9 DNF 73 Spencer Fulkerson Madison WI 41 DNF 24 Dan Kruzitski Stevens Point WI 35 DNF 27 Mark Templeton Wausau WI 40