KMC Citizen Series Results WORS #12 Bud Light Challenge (Sheboygan) Citizen

WORS #12 Bud Light Challenge (Sheboygan) Citizen

Male Overall Finish List

October 15, 2000


WORS Racing L.L.C. www.wors.org
 Overall    Age Group    Bib #  Name                    City, State      Age      Time      Time Back
    1        1 M 15-16   2142   Jerad Polling          Eau Claire  WI     15     36:27.5      0:00.0
    2        2 M 15-16   5206   Shawn Sillman          Eau Claire  WI     16     36:35.0      0:07.4
    3        3 M 15-16   5203   Daniel Tubbs           Eau Claire  WI     16     36:38.3      0:10.7
    4        1 M 25-29   5066   Brian Murphy           Cedarburg  WI      26     36:38.8      0:11.2
    5        1 M 30-34   5044   Steve Frost            Grafton  WI        30     36:46.2      0:18.7
    6        1 M 20-24   5109   Josh Probst            Menomonie  WI      21     36:52.2      0:24.6
    7        2 M 25-29   5056   Travis Pagano          Thiensville  WI    29     37:26.5      0:58.9
    8        2 M 20-24   5030   Dan Bauknecht          Antigo  WI         22     37:35.8      1:08.2
    9        3 M 25-29   4312   Jamison Stachel        Fort Atkinson  WI  25     37:44.4      1:16.8
   10        2 M 30-34   5224   Dan Kruzitski          Stevens Point  WI  34     37:47.9      1:20.3
   11        1 M 35-39   5880   Greg Bautch            Appleton  WI       37     38:04.4      1:36.8
   12        3 M 30-34   5235   Rick Brunette          Sheboygan  WI      33     38:08.6      1:41.0
   13        4 M 15-16   5291   Brad Uttech            Sheboygan  WI      16     38:10.6      1:43.0
   14        3 M 20-24   5149   Carter Shelton         Oak Creek  WI      23     38:13.2      1:45.6
   15        5 M 15-16   5152   Ryan Knoll             Sheboygan Falls  WI15     38:25.8      1:58.2
   16        1 M 17-19   5327   Andrew Bauknecht       Antigo  WI         19     38:27.8      2:00.2
   17        2 M 17-19   5277   Michael Humpal         MacHesney Park  IL 18     38:28.8      2:01.2
   18        6 M 15-16   5276   Bradley Magreen        Hortonville  WI    15     38:34.4      2:06.8
   19        1 M 40-44   5290   N/a Lahnetahai-We      Green Bay  WI      42     38:47.1      2:19.5
   20        7 M 15-16   5083   Mitch Plout            Appleton  WI       15     38:51.4      2:23.8
   21        3 M 17-19   5221   Andrew Theisen         Appleton  WI       17     39:04.9      2:37.3
   22        1 M 13-14   5244   Joey Weichmann         Neenah  WI         14     39:09.4      2:41.8
   23        8 M 15-16   5050   Chris Kerscher         Plymouth  WI       15     39:15.9      2:48.3
   24        4 M 30-34   5111   Greg Duckett           Wauwatosa  WI      33     39:18.9      2:51.3
   25        2 M 13-14   5898   Richie Otten           Kildeer  IL        14     39:21.8      2:54.2
   26        9 M 15-16   5197   Eric Murrock           Sturgeon Bay  WI   16     39:24.2      2:56.6
   27        4 M 20-24   5186   Sanjay Ganju           Milwaukee  WI      24     39:26.5      2:58.9
   28       10 M 15-16   5890   Tim Jahn               Jackson  WI        16     39:27.9      3:00.3
   29        4 M 25-29   5137   Matthew Forst          Wisconsin Rapids  W26     39:30.1      3:02.5
   30        4 M 17-19   5298   Dusty Schampers        Kaukauna  WI       17     39:30.4      3:02.8
   31        5 M 25-29   5140   James White            Neenah  WI         26     39:31.5      3:04.0
   32        5 M 30-34   4320   Jerrod Collier         Lake Villa  IL     31     39:32.6      3:05.0
   33       11 M 15-16   2152   Anthony Ettmayer       Jackson  WI        16     39:35.0      3:07.4
   34        6 M 25-29   5045   Christopher Hiebert    Oak Creek  WI      25     39:36.2      3:08.6
   35        7 M 25-29   4305   Lee Cotton             Green Lake  WI     28     39:52.0      3:24.4
   36        1 M 45-49   5086   Peter Degroot          Racine  WI         46     39:53.4      3:25.8
   37        5 M 20-24   5190   Jeremy Vogels          Green Bay  WI      21     40:02.4      3:34.8
   38        2 M 40-44   5348   Scott Behm             Hortonville  WI    40     40:03.5      3:36.0
   39        2 M 45-49   5134   David Sparapani        Appleton  WI       47     40:15.2      3:47.6
   40        6 M 30-34   5059   Paul Andresen          Gurnee  IL         31     40:17.6      3:50.0
   41        2 M 35-39   5099   Gregory Morrow         Franklin  WI       36     40:24.7      3:57.1
   42       12 M 15-16   5199   Ben Groeschl           Malone  WI         15     40:27.5      3:59.9
   43       13 M 15-16   5041   Adam Mixa              Two Rivers  WI     16     40:28.9      4:01.3
   44        5 M 17-19   5097   Andrew Sparapani       Menomonie  WI      19     40:32.0      4:04.4
   45        3 M 35-39   5879   Casey Wanek            Two Rivers  WI     37     40:33.2      4:05.6
   46       14 M 15-16   5274   Jonathan Krieg         Mosinee  WI        15     40:33.4      4:05.9
   47        8 M 25-29   5046   Ben Wilkinson          Waunakee  WI       25     40:33.7      4:06.1
   48       15 M 15-16   4343   Steve Angster          Libertyville  IL   16     40:37.1      4:09.5
   49        7 M 30-34   5313   Paul Kloppenburg       Madison  WI        32     40:37.2      4:09.6
   50        8 M 30-34   5865   Diego Denis            West Allis  WI     32     40:38.0      4:10.4
   51        9 M 25-29   4316   Philipp Finzel         Oconomowoc  WI     25     40:38.3      4:10.7
   52        1 M 50-59   5132   Ronald Faccio          De Pere  WI        50     40:40.1      4:12.5
   53        3 M 13-14   5294   Ross GruetzMacHer      Neenah  WI         14     40:40.9      4:13.3
   54       10 M 25-29   4212   Ben Hoppe              Milwaukee  WI      25     40:41.2      4:13.6
   55       16 M 15-16   5319   Fletch Smith           Eau Claire  WI     15     40:43.5      4:15.9
   56        9 M 30-34   5278   Kenneth Stuckart       Camp Douglas  WI   30     40:46.3      4:18.7
   57       11 M 25-29   5144   Dain Trittau           Lombard  IL        29     40:49.8      4:22.2
   58        4 M 35-39   5098   Samuel Cryer           Racine  WI         36     40:50.1      4:22.5
   59        6 M 17-19   5160   Aaron Halfman          Fond Du Lac  WI    18     40:52.6      4:25.0
   60       12 M 25-29   4350   Greg Schaitel          Ripon  WI          25     40:53.4      4:25.8
   61       13 M 25-29   2141   Lane Pittner           Appleton  WI       29     41:05.4      4:37.8
   62       14 M 25-29   5067   Timothy Leverance      Madison  WI        25     41:08.6      4:41.0
   63        7 M 17-19   4341   Kyle Jacobson          West Bend  WI      18     41:11.3      4:43.7
   64       15 M 25-29   5245   Nathaniel Pink         Madison  WI        26     41:15.6      4:48.0
   65       17 M 15-16   5017   Jake Tschirgi          Neenah  WI         15     41:23.7      4:56.1
   66       18 M 15-16   4201   Charles Burton         Green Bay  WI      16     41:25.3      4:57.7
   67       10 M 30-34   5343   Curt Demott            Green Bay  WI      31     41:27.5      4:59.9
   68       19 M 15-16   4304   Weston Bierma          Cedarburg  WI      16     41:30.8      5:03.2
   69        8 M 17-19   4216   Ben Watkins            South Milwaukee  WI18     41:33.7      5:06.1
   70        6 M 20-24   5016   Christopher Ackerman   Shawano  WI        22     41:36.0      5:08.4
   71        7 M 20-24   5875   Peter Reis             Kewaskum  WI       24     41:38.6      5:11.0
   72        9 M 17-19   4293   Thomas Root            Custer  WI         17     41:38.8      5:11.2
   73        5 M 35-39   4204   Tom Martin             Green Bay  WI      35     41:39.8      5:12.2
   74        3 M 45-49   4330   Steve Schmelzer        Sturgeon Bay  WI   49     41:42.0      5:14.4
   75        4 M 13-14   4291   Josh Heinecke          Sheboygan  WI      13     41:42.3      5:14.7
   76        5 M 13-14   5169   Danny Fuller           Reedsburg  WI      13     41:46.5      5:18.9
   77       16 M 25-29   4325   Brett Duchateau        Green Bay  WI      29     41:48.0      5:20.4
   78       17 M 25-29   5308   Tom Flicker            Neenah  WI         27     41:51.4      5:23.8
   79       11 M 30-34   5681   Tom Propson            Appleton  WI       31     41:56.5      5:28.9
   80       10 M 17-19   5022   Ryan Dionne            Neenah  WI         17     41:59.1      5:31.5
   81       11 M 17-19   5033   Dwayne Moreau          Two Rivers  WI     19     42:02.2      5:34.6
   82       12 M 17-19   4213   Bob Elmergreen         Sheboygan  WI      18     42:06.3      5:38.7
   83       20 M 15-16   5324   Carl Morse             Hortonville  WI    16     42:06.8      5:39.2
   84        8 M 20-24   5231   Jason Latoski          Sheboygan  WI      20     42:07.3      5:39.7
   85        6 M 35-39   5080   Timothy Blob           Menasha  WI        39     42:12.9      5:45.4
   86        3 M 40-44   5275   Jerome Hamilton        Milwaukee  WI      40     42:15.8      5:48.2
   87        4 M 40-44   2151   Jeffery Samida         Sherwood  WI       41     42:23.8      5:56.2
   88        5 M 40-44   5208   Tim Arent              Appleton  WI       41     42:25.5      5:57.9
   89        7 M 35-39   5117   John Schwartz          Green Bay  WI      35     42:29.8      6:02.2
   90        1 M 10-12   5241   Erik Meier             Baraboo  WI        10     42:30.8      6:03.2
   91        2 M 50-59   5028   Dale Lenss             Luxemburg  WI      53     42:32.1      6:04.5
   92       12 M 30-34   4306   Bob Lawlor             Green Lake  WI     30     42:43.6      6:16.0
   93        4 M 45-49   5310   Richard Uttech         Sheboygan  WI      47     42:44.8      6:17.2
   94       13 M 30-34   5163   Brian Rummelhart       Kenosha  WI        31     42:50.3      6:22.7
   95        6 M 13-14   4318   Jacob Berdyck          Sheboygan  WI      14     42:52.7      6:25.1
   96        5 M 45-49   5331   Bob Nelson             Appleton  WI       46     42:57.6      6:30.0
   97       21 M 15-16   5253   Phil Karner            Greenville  WI     16     43:08.3      6:40.7
   98        9 M 20-24   5284   Jeffrey Peterson       Milwaukee  WI      20     43:11.7      6:44.1
   99       14 M 30-34   5008   Chris Weiland          Appleton  WI       30     43:14.2      6:46.7
  100       15 M 30-34   4361   Jason Martin           Sheboygan  WI      32     43:16.8      6:49.2

 Overall    Age Group    Bib #  Name                    City, State      Age      Time      Time Back
  101        8 M 35-39   4310   Christopher Zimmerman  Brookfield  WI     37     43:18.1      6:50.5
  102        6 M 45-49   4297   Scott Smith            Neenah  WI         47     43:20.4      6:52.8
  103       10 M 20-24   5038   Ryan Luedke            Neenah  WI         24     43:23.7      6:56.1
  104       13 M 17-19   4364   Joshua Klintworth      Fond Du Lac  WI    19     43:23.9      6:56.3
  105        7 M 45-49   5164   Sterling Schmidt       Two Rivers  WI     46     43:24.5      6:56.9
  106        6 M 40-44   4303   Steve Feld             Sheboygan  WI      40     43:30.2      7:02.6
  107       22 M 15-16   4369   Eric Hardrath          Manitowoc  WI      15     43:31.9      7:04.4
  108       14 M 17-19   4368   Nicholas Hardrath      Manitowoc  WI      19     43:32.4      7:04.8
  109       11 M 20-24   4360   Michael Bellin         Wauwatosa  WI      24     43:32.5      7:04.9
  110        7 M 13-14   4340   Jacob Eigenberger      Sheboygan Falls  WI14     43:33.4      7:05.8
  111        9 M 35-39   4317   Will Hollrith          Grafton  WI        37     43:34.6      7:07.0
  112        7 M 40-44   4332   Mark Specht            Kaukauna  WI       44     43:35.5      7:07.9
  113        3 M 50-59   4209   Dean Freeberg          Green Bay  WI      51     43:38.2      7:10.6
  114        2 M 10-12   5002   Karl Sachs             Seymour  WI        11     43:38.6      7:11.0
  115       15 M 17-19   5309   Brandon Simmons        Hortonville  WI    17     43:41.7      7:14.1
  116        4 M 50-59   5021   John Kummerow          Madison  WI        50     43:45.7      7:18.1
  117       12 M 20-24   5084   Ryan Will              Fond Du Lac  WI    20     43:46.4      7:18.8
  118       13 M 20-24   4234   Carl Millard           Pewaukee  WI       22     43:49.4      7:21.8
  119        8 M 40-44   4307   Chuck Schisel          Kiel  WI           41     43:50.9      7:23.4
  120       14 M 20-24   5141   Jason Van Eperen       Appleton  WI       22     43:52.8      7:25.2
  121       18 M 25-29   5888   George Burleton II     Appleton  WI       26     43:55.4      7:27.8
  122        3 M 10-12   5135   Chris Ludwig           Colfax  WI         12     43:55.7      7:28.1
  123       19 M 25-29   5145   Richard Walls          Lombard  IL        27     43:57.5      7:29.9
  124       20 M 25-29   4301   Kurt Roblek            Cameron  WI        26     43:59.5      7:31.9
  125       10 M 35-39   4215   Jay Zahn               Verona  WI         35     44:01.1      7:33.5
  126       16 M 17-19   5896   Nicholas Mueller       Jackson  WI        17     44:04.4      7:36.8
  127       16 M 30-34   5312   Dennis Borchardt       Wabeno  WI         33     44:06.2      7:38.6
  128        8 M 13-14   5176   Justin Lengfeld        Sheboygan Falls  WI14     44:07.3      7:39.7
  129       11 M 35-39   4314   Michael Kaspar         Deerfield  IL      35     44:08.0      7:40.4
  130        9 M 40-44   4262   Rick Schnell           Mequon  WI         44     44:09.7      7:42.1
  131        5 M 50-59   5010   Steve Manthe           McFarland  WI      58     44:13.3      7:45.7
  132       21 M 25-29   5338   Timothy Eddy           Lomira  WI         28     44:13.8      7:46.2
  133       22 M 25-29   5862   Brian Albrecht         Madison  WI        28     44:16.0      7:48.4
  134       23 M 25-29   2149   Patrick Wankowski      Cudahy  WI         27     44:18.9      7:51.3
  135       10 M 40-44   4295   Dan Flynn              Shorewood  WI      42     44:21.2      7:53.6
  136       12 M 35-39   5869   Ron Kronforst          Milwaukee  WI      39     44:22.6      7:55.1
  137       11 M 40-44   4356   Paul Ruthuen           Neenah  WI         40     44:25.7      7:58.2
  138       24 M 25-29   4322   Matt Hotelling         Wauwatosa  WI      26     44:29.9      8:02.3
  139       17 M 17-19   5871   Brian Pipkorn          West Bend  WI      17     44:35.1      8:07.5
  140       15 M 20-24   5085   Nate Thompson          Watertown  WI      23     44:35.5      8:07.9
  141        9 M 13-14   5257   Brett Palm             Sheboygan  WI      13     44:37.6      8:10.0
  142       17 M 30-34   4296   Timothy Kent           Kiel  WI           33     44:37.8      8:10.2
  143       18 M 30-34   5258   Patrick Doornek        Milwaukee  WI      33     44:40.7      8:13.1
  144       18 M 17-19   4346   Nicholas Feld          Cascade  WI        19     44:48.4      8:20.8
  145        6 M 50-59   5885   Dave Davies            Madison  WI        52     44:50.3      8:22.7
  146       13 M 35-39   5119   Mike McClure           Sturtevant  WI     37     44:51.8      8:24.2
  147        8 M 45-49   5042   Mike Mixa              Two Rivers  WI     47     44:55.0      8:27.4
  148       16 M 20-24   5891   Joshua Kirk            Elgin  IL          21     44:55.3      8:27.7
  149        1 M  9- 9   5868   Participant  5868                          9     44:56.7      8:29.1
  150       23 M 15-16   5127   Dave Cornils           Two Rivers  WI     15     44:58.6      8:31.0
  151       14 M 35-39   5120   John Siegert           Milwaukee  WI      37     44:59.1      8:31.5
  152       25 M 25-29   5870   John Laska             Milwaukee  WI      28     44:59.7      8:32.1
  153       19 M 30-34   5064   Michael Brandl         Deforest  WI       32     45:02.4      8:34.8
  154       19 M 17-19   5062   Chris Olson            Madison  WI        18     45:03.0      8:35.4
  155       20 M 30-34   5012   Peter Janu             Appleton  WI       33     45:07.3      8:39.7
  156       21 M 30-34   5270   Stephen Kralovec       Green Bay  WI      32     45:09.2      8:41.6
  157       24 M 15-16   5261   Josiah Schmelzer       Sturgeon Bay  WI   15     45:12.3      8:44.7
  158       26 M 25-29   2146   Greg Rybarczyk         Cudahy  WI         27     45:14.1      8:46.6
  159        4 M 10-12   5171   Kip Spaude             Watertown  WI      12     45:14.8      8:47.3
  160       22 M 30-34   5864   Pablo Damico           West Allis  WI     32     45:17.3      8:49.7
  161       15 M 35-39   4292   Robert Allen           Plymouth  WI       37     45:19.9      8:52.3
  162       27 M 25-29   4328   Jim Kerr               Plymouth  WI       27     45:20.5      8:52.9
  163       25 M 15-16   5048   Eric Bailey            Kiel  WI           15     45:23.0      8:55.4
  164       23 M 30-34   4338   Trevor Russell         Milwaukee  WI      34     45:27.0      8:59.4
  165       17 M 20-24   5065   Brian Cotter           Madison  WI        23     45:29.1      9:01.5
  166       28 M 25-29   4217   Christopher Whitehurst Milwaukee  WI      27     45:32.2      9:04.6
  167        9 M 45-49   5876   Thomas Silbernagel     Wauwatosa  WI      48     45:33.1      9:05.6
  168       20 M 17-19   5316   Michael Frier          Sheboygan Falls  WI17     45:44.8      9:17.2
  169       26 M 15-16   5249   Scott Brooks           Madison  WI        16     45:48.8      9:21.2
  170       29 M 25-29   4327   Joshua Vetting         Plymouth  WI       25     45:51.6      9:24.0
  171       27 M 15-16   5057   Scott Borbouetz        Sturgeon Bay  WI   16     45:53.9      9:26.3
  172       12 M 40-44   4218   David Torgler          Burlington  WI     41     45:55.9      9:28.3
  173       21 M 17-19   4329   Mitchell Schmidt       Sheboygan Falls  WI17     45:59.1      9:31.5
  174       28 M 15-16   4259   Nick Parsons           Shawano  WI        16     45:59.7      9:32.1
  175       29 M 15-16   5226   Matt Behm              Hortonville  WI    16     46:05.3      9:37.7
  176       10 M 45-49   5019   Gerald Meyer           Medford  WI        47     46:10.4      9:42.9
  177       24 M 30-34   5877   Tim Spencer            Appleton  WI       32     46:13.8      9:46.2
  178       16 M 35-39   4264   Dave Montez            Delafield  WI      36     46:16.4      9:48.8
  179       22 M 17-19   4205   Troy McWilliams        Sheboygan  WI      19     46:17.1      9:49.5
  180        5 M 10-12   5878   Peter Stanislaus       Mundelein  IL      12     46:18.0      9:50.5
  181       30 M 25-29   5279   Shawn McGuire          Milwaukee  WI      29     46:23.4      9:55.8
  182       18 M 20-24   2147   Isaac Turner           Elgin  IL          21     46:27.7     10:00.1
  183       23 M 17-19   4210   Martin Nyhuis          Sheboygan  WI      17     46:30.9     10:03.3
  184       30 M 15-16   5105   Chris Slinger          Appleton  WI       16     46:38.1     10:10.5
  185       31 M 15-16   5060   Brian Castillo         Madison  WI        15     46:38.5     10:10.9
  186       10 M 13-14   5317   Brad Olson             Sturgeon Bay  WI   14     46:39.7     10:12.1
  187       19 M 20-24   5125   Todd Vandeberg         Fond Du Lac  WI    20     46:44.7     10:17.1
  188       20 M 20-24   5889   Nathan Fellenz         West Bend  WI      21     46:51.0     10:23.4
  189       21 M 20-24   5285   Douglas Holzman        Milwaukee  WI      20     47:09.0     10:41.4
  190       32 M 15-16   4352   Mike Noffke            Neenah  WI         15     47:13.0     10:45.4
  191        7 M 50-59   4319   Ted Batzer             Pulaski  WI        57     47:13.9     10:46.3
  192       31 M 25-29   5892   Corey Klepp            Pound  WI          27     47:14.0     10:46.4
  193       32 M 25-29   4220   Loren Lenzen           Milwaukee  WI      25     47:19.4     10:51.8
  194        8 M 50-59   5307   Robert Langlois        Whitelaw  WI       57     47:20.7     10:53.1
  195        6 M 10-12   5899   Rusty Otten            Kildeer  IL        12     47:21.1     10:53.5
  196       24 M 17-19   4366   Shawn Hoppe                               18     47:21.9     10:54.4
  197       11 M 13-14   4257   Dan Pirrung            Cleveland  WI      13     47:26.9     10:59.3
  198       17 M 35-39   5184   Dale Wuestenhagen      Howards Grove  WI  36     47:28.8     11:01.2
  199       12 M 13-14   4258   Eric Kleine            Sheboygan  WI      13     47:29.4     11:01.8
  200       18 M 35-39   4309   Kevin Niesen           Sturtevant  WI     37     47:38.5     11:10.9

 Overall    Age Group    Bib #  Name                    City, State      Age      Time      Time Back
  201        9 M 50-59   5320   Ivan Thompson          Watertown  WI      50     47:47.2     11:19.6
  202        7 M 10-12   4299   Pj Smith               Neenah  WI         12     47:48.8     11:21.2
  203       33 M 25-29   5886   Ryan Gawshow           Sliger  WI         25     47:54.8     11:27.2
  204       10 M 50-59   4294   Jerry Nest             Mosinee  WI        54     47:54.9     11:27.3
  205       11 M 45-49   4324   Steven Moehr           Sheboygan  WI      48     47:58.5     11:30.9
  206       25 M 30-34   4342   Maher Kassees          Waukesha  WI       34     48:03.2     11:35.6
  207       25 M 17-19   5040   Christopher Washburn   Hartland  WI       18     48:03.8     11:36.2
  208       11 M 50-59   4337   Robert Orth            Whitefish Bay  WI  54     48:04.0     11:36.4
  209       22 M 20-24   4321   Clayton Hotelling      Wauwatosa  WI      23     48:09.2     11:41.6
  210       13 M 13-14   5198   Brian Murrock          Sturgeon Bay  WI   13     48:23.7     11:56.1
  211       14 M 13-14   5894   Jordan Mathes          Kiel  WI           13     48:26.5     11:58.9
  212       23 M 20-24   3890   Nathan Stauber         Sheboygan  WI      24     48:28.9     12:01.3
  213       12 M 50-59   4203   James Oberling         Brookfield  WI     54     48:30.5     12:02.9
  214       26 M 17-19   5236   Tim Brown              South Milwaukee  WI18     48:32.9     12:05.3
  215       34 M 25-29   4362   Sebastian Kuncik       Kewaskum  WI       28     48:41.6     12:14.0
  216       15 M 13-14   4370   Cole Schmidlapp        Winona  MN         13     48:51.6     12:24.0
  217       12 M 45-49   5222   James Schnettler       Sheboygan Falls  WI48     48:51.8     12:24.2
  218        8 M 10-12   4214   Bryan Teaters          Kohler  WI         12     48:55.7     12:28.1
  219       35 M 25-29   4339   Mark King              Sheboygan  WI      27     49:12.1     12:44.5
  220        9 M 10-12   5873   Jason Roelse           Sheboygan  WI      11     49:43.1     13:15.5
  221        1 M 60-99   5260   Hank Chiano            Palatine  IL       61     49:48.4     13:20.8
  222       10 M 10-12   4355   Ben Ruthven            Neenah  WI         12     50:00.4     13:32.8
  223       13 M 50-59   5005   Roy Schwoerer          Green Bay  WI      50     50:10.7     13:43.1
  224       16 M 13-14   2143   Ian Progar             Sheboygan  WI      14     50:15.9     13:48.4
  225       11 M 10-12   4298   Nickolas Smith         Neenah  WI         10     50:17.1     13:49.5
  226       13 M 45-49   4200   Bruce Vandommelen      Sheboygan  WI      45     50:41.7     14:14.1
  227       12 M 10-12   5866   Carter Fern            Sheboygan  WI      11     50:45.1     14:17.5
  228       33 M 15-16   4348   Christopher Gartman    Sheboygan  WI      16     50:48.0     14:20.4
  229       17 M 13-14   4347   Ryan Prigge            Sheboygan  WI      13     50:52.8     14:25.3
  230       18 M 13-14   5314   Kyle Werla             Logenville  WI     14     50:55.7     14:28.2
  231       19 M 35-39   5887   Jon Holcomb            Plymouth  WI       38     51:01.7     14:34.2
  232       34 M 15-16   5009   Chip Olson             Neenah  WI         15     51:11.8     14:44.2
  233       14 M 45-49   5003   Keith Westphal         Appleton  WI       49     51:15.5     14:47.9
  234       35 M 15-16   5112   Clint Vincent          Greenville  WI     15     51:33.0     15:05.4
  235       13 M 10-12   5070   Benjamin Overeem       Green Bay  WI      10     51:34.5     15:06.9
  236        2 M 60-99   5867   Richard Finch          Rockford  IL       63     52:01.6     15:34.0
  237       19 M 13-14   4261   Jason Winter           Plymouth  WI       14     52:02.2     15:34.6
  238       13 M 40-44   4300   Bill Kohler            Sheboygan  WI      41     52:11.5     15:43.9
  239       14 M 10-12   4345   Adam Zeller            Sheboygan  WI      11     52:16.3     15:48.7
  240       36 M 25-29   4344   Michael Sessler        Sheboygan  WI      28     52:39.8     16:12.2
  241       36 M 15-16   5174   Matt Larson            Sheboygan  WI      16     52:46.9     16:19.3
  242       14 M 50-59   4290   James Heinecke         Sheboygan  WI      50     53:04.2     16:36.6
  243       15 M 50-59   5229   Thomas Vomastic        West Allis  WI     51     53:11.8     16:44.3
  244       27 M 17-19   4326   Luke Kwekkeboom        Sheboygan Falls  WI19     53:35.3     17:07.7
  245       37 M 25-29   5893   Paul Nurkala           Menomonee Falls  WI25     53:37.8     17:10.2
  246       20 M 13-14   4263   Brad Devault           Cottage Grove  WI  13     54:56.0     18:28.4
  247       14 M 40-44   5863   Thomas Cornils         Two Rivers  WI     43     56:27.3     19:59.7
  248       15 M 10-12   4357   Jacob Den Boer         Sheboygan  WI      12     56:36.0     20:08.4
  249       16 M 10-12   4219   Gregory Jumes          Sheboygan  WI      12     57:23.0     20:55.4
  250       17 M 10-12   5256   Justin Palm            Sheboygan  WI      10     58:12.9     21:45.3
  251        3 M 60-99   4311   Richard Schulz         Milwaukee  WI      62     58:59.0     22:31.4
  252       18 M 10-12   5881   Adam Bojan             Kildeer  IL        10   1:02:10.3     25:42.7
  253       19 M 10-12   5303   Andrew Stark           Racine  WI         12   1:02:45.1     26:17.5
  254       20 M 10-12   4349   Trevor Amel            Sheboygan  WI      11   1:03:02.1     26:34.5
  255       15 M 40-44   4211   Matthew Nyhuls         Sheboygan  WI      41   1:07:02.3     30:34.7
  256       21 M 10-12   4371   Micah Doxtator         Seymour  WI        11   1:12:42.4     36:14.8
  257       37 M 15-16   5061   Andrew Meicher         Madison  WI        16   1:13:46.5     37:18.9
  258       16 M 50-59   4365   John Keegan            Appleton  WI       51   1:23:17.8     46:50.2
  DNF          M 10-12   5193   Jacob Baudhuin         Sturgeon Bay  WI   12  
  DNF          M 10-12   5882   Eric Bojan             Kildeer  IL        12  
  DNF          M 20-24   5884   Jeff Coon              Milwaukee  WI      24  
  DNF          M 25-29   5337   Steve Ebling           Appleton  WI       25  
  DNF          M 17-19   4331   Tim Farrell            South Milwaukee  WI18  
  DNF          M 20-24   4308   Aaron Fleming          Rockford  IL       24  
  DNF          M 40-44   4363   Maury Henrichsen       Sherwood  WI       44  
  DNF          M 17-19   5874   Colin Malnory-Silbern  Wauwatosa  WI      17  
  DNF          M 40-44   5897   Allen Olson            Sheboygan Falls  WI44  
  DNF          M 10-12   5148   Matt Radke             Stevens Point  WI  12  
  DNF          M 20-24   4206   David Treptow          Sheboygan Falls  WI22  
  DNF          M 13-14   4323   Jeremy Tupper          Sheboygan Falls  WI14  
  DNF          M 13-14   4313   Brendan Woodka         Stevens Point  WI  13  

Female Overall Finish List

Overall Age Group Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 F 30-34 4207 Dede Davis Kohler WI 34 42:55.0 0:00.0 2 1 F 25-29 6010 Leely Lundgren Edina MN 27 44:40.1 1:45.1 3 1 F 35-39 6339 Joan Sachs Seymour WI 37 44:46.5 1:51.5 4 1 F 20-24 6336 Andrea Axel Madison WI 22 44:49.5 1:54.4 5 2 F 20-24 6053 Shelley Davis Salem WI 24 44:51.5 1:56.5 6 2 F 25-29 6006 Lace Van Zeeland Appleton WI 25 44:54.0 1:59.0 7 3 F 25-29 6040 Melissa Haberman Thiensville WI 26 45:05.4 2:10.4 8 3 F 20-24 6075 Sheila Ardisana Stevens Point WI 23 45:20.8 2:25.8 9 4 F 25-29 6018 Amy Leverance Madison WI 25 45:22.5 2:27.5 10 4 F 20-24 6066 Angela Houghton Montfort WI 24 45:28.3 2:33.3 11 2 F 30-34 4351 Amy Pikalek Milwaukee WI 30 45:38.8 2:43.8 12 5 F 25-29 6049 Lisa White Neenah WI 26 45:59.7 3:04.7 13 2 F 35-39 6346 Lori Prather Brookfield WI 37 46:02.1 3:07.1 14 3 F 35-39 6021 Ann Schield Medford WI 38 46:14.4 3:19.4 15 3 F 30-34 6032 Anita Gostisha Appleton WI 30 46:41.1 3:46.1 16 4 F 30-34 6025 Lyn Arft Appleton WI 33 46:49.0 3:54.0 17 6 F 25-29 6070 Darcie Dekker Appleton WI 25 46:52.7 3:57.7 18 1 F 15-16 4354 Danielle Kranick Sheboygan WI 15 47:06.0 4:11.0 19 4 F 35-39 6065 Sharon Hubbard Green Bay WI 35 47:28.9 4:33.9 20 5 F 20-24 6031 Christie Bartow Fond Du Lac WI 22 47:42.7 4:47.7 21 5 F 30-34 6089 Marnie Pearsall Milwaukee WI 33 47:57.3 5:02.2 22 7 F 25-29 6038 Amanda Dabalack Sheboygan WI 26 47:59.8 5:04.8 23 5 F 35-39 6001 Colleen O'Malley Appleton WI 39 48:03.6 5:08.6 24 1 F 13-14 6332 Sanja Schouten Sheboygan WI 14 48:08.2 5:13.2 25 8 F 25-29 6341 Katie Crocker Stevens Point WI 25 48:25.6 5:30.6 26 6 F 20-24 6333 Ann Wakefield Oak Creek WI 20 48:27.1 5:32.1 27 6 F 30-34 6069 Judi Janowiak Milwaukee WI 33 49:06.6 6:11.6 28 7 F 30-34 6337 Cheryl Blaskowski Monona WI 32 49:46.5 6:51.4 29 1 F 10-12 6330 Alyssa Cryer Racine WI 12 49:55.1 7:00.1 30 8 F 30-34 4358 Julia Laloggia Milwaukee WI 34 49:57.3 7:02.3 31 9 F 25-29 4359 Paige Graff Milwaukee WI 26 50:06.4 7:11.4 32 2 F 13-14 6035 Meghan Suess Appleton WI 13 50:14.0 7:18.9 33 9 F 30-34 6067 Candy Hofmann Milwaukee WI 34 50:17.0 7:22.0 34 2 F 10-12 6050 Jasmine House Oneida WI 10 50:44.7 7:49.7 35 7 F 20-24 4333 Paula Heus Kiel WI 24 50:53.0 7:58.0 36 1 F 40-44 6045 Lisa Ludwig Colfax WI 40 50:55.3 8:00.3 37 1 F 50-59 6342 Debbie Surges East Troy WI 50 50:59.5 8:04.5 38 6 F 35-39 6343 Joan Kilawee Plymouth WI 39 51:06.8 8:11.8 39 8 F 20-24 6088 Valerie Kurbec Neenah WI 24 51:43.4 8:48.4 40 7 F 35-39 6080 Rolleen Kralovec Green Bay WI 39 51:57.2 9:02.2 41 2 F 15-16 4260 Pam Foy Fond Du Lac WI 16 52:43.8 9:48.8 42 8 F 35-39 6338 Julie Ochalek Thiensville WI 37 52:49.8 9:54.8 43 1 F 45-49 6090 Rose Lenss Luxemburg WI 49 53:16.1 10:21.0 44 3 F 13-14 6340 Amanda Wanek Green Bay WI 13 53:30.2 10:35.2 45 2 F 40-44 4334 Gretchen Schmelzer Sturgeon Bay WI 44 53:33.2 10:38.2 46 3 F 10-12 4336 Sam Schneider West Allis WI 10 53:42.0 10:47.0 47 3 F 40-44 6329 Terri Cornils Two Rivers WI 42 53:48.1 10:53.1 48 9 F 20-24 6056 Alison Cassady Markesan WI 20 54:45.6 11:50.6 49 9 F 35-39 4221 Connie Holcomb Plymouth WI 36 54:50.2 11:55.2 50 1 F 17-19 6048 Nicole Deprey Luxemburg WI 19 55:13.2 12:18.2 51 4 F 40-44 6085 Susan Deswarte Port Washington WI40 56:07.3 13:12.2 52 5 F 40-44 6009 Cheryl Post Stevens Point WI 41 56:32.6 13:37.5 53 10 F 25-29 6054 Danielle Noel Milwaukee WI 28 57:40.7 14:45.7 54 2 F 17-19 6030 Courtney Haberman Thiensville WI 17 58:55.1 16:00.1 55 2 F 50-59 6036 Diane Fjelstad Chetek WI 58 59:06.6 16:11.6 56 4 F 13-14 4335 Nicole Specht Kaukauna WI 13 1:00:13.6 17:18.6 57 5 F 13-14 6334 Andrea Zettler Plymouth WI 13 1:00:18.1 17:23.1 58 3 F 17-19 6012 Jessica Kaliszewski Madison WI 18 1:00:40.4 17:45.4 59 4 F 17-19 4202 Lindsey Thompson Madison WI 19 1:00:53.2 17:58.2 60 5 F 17-19 4372 Stana Doxtaton Seymour WI 17 1:01:09.3 18:14.3 61 6 F 40-44 6331 Cindy Carter Appleton WI 44 1:02:34.8 19:39.8 62 10 F 20-24 6003 Amy Van Eperen Kaukauna WI 20 1:02:54.9 19:59.8 63 4 F 10-12 6345 Rachel Murrock Sturgeon Bay WI 10 1:10:07.1 27:12.1 64 5 F 10-12 6344 Murphy Kate Montee Sturgeon Bay WI 10 1:11:14.3 28:19.3 DNF F 25-29 4367 Tiffany Blaskonski Madison WI 27 DNF F 13-14 6023 Shannon Fleischfresser Peshtigo WI 13 DNF F 13-14 6347 Caitlin Phelps Stevens Point WI 14 DNF F 15-16 6014 Xanadu Scheuers Madison WI 16 DNF F 35-39 6039 Karrie Timm Germantown WI 37 *Overall place among gender only