BelGioioso Elite Series Results WORS #12 Bud Light Challenge (Sheboygan) Expert

WORS #12 Bud Light Challenge (Sheboygan) Expert

October 15, 2000


Results by: WORS Racing L.L.C. www.wors.org

Overall Female Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 655 Kyia Malenkovich St Cloud MN 24 1:37:20.6 0:00.0 2 2 653 Julie Emmerman Boulder CO 31 1:37:24.9 0:04.3 3 3 654 Lisa Kaberlein Palatine IL 37 1:39:03.2 1:42.6 4 4 629 Linda Gabor Menomonee Falls W 30 1:39:20.3 1:59.6 5 5 501 Danalyn Rayner Madison WI 29 1:39:58.8 2:38.2 6 6 518 Shelly Dohlby Lisle IL 27 1:40:05.2 2:44.6

Female 23 and Under

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 16 607 Kari Schindler Shawano WI 16 1:59:53.9 0:00.0

Women 24 to 34

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 8 503 Rebecca Cleveland Green Bay WI 29 1:41:30.1 0:00.0 2 9 508 Susan Juedes Sun Prarie WI 27 1:42:13.7 0:43.6 3 10 628 Molly Patenaude Plymouth WI 25 1:45:19.3 3:49.2 4 11 506 Pamela Patterson Waukesha WI 33 1:47:00.3 5:30.1 5 14 656 Christina Betz Janesville WI 26 1:48:08.0 6:37.9 6 15 630 Mary Luebke Eagan MN 28 1:57:51.2 16:21.1 7 18 509 Molly Windorski Milwaukee WI 26 2:06:31.9 25:01.7 DNF 659 Francine Damico Chicago IL 29 DNF 511 Tamela Gabrielse Elkhart Lake WI 28 DNF 657 Melissa Putzer Oshkosh WI 30 DNF 515 Marci Titus Madison WI 28

Women 35 and Over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 7 504 Corie Berrigan Green Bay WI 38 1:41:13.7 0:00.0 2 12 516 Monique Karlen Madison WI 37 1:47:17.1 6:03.4 3 13 507 Rita Kacala Racine WI 45 1:47:53.0 6:39.3 4 17 658 Lisa Abbatecola Franklin Park IL 36 2:01:12.9 19:59.2

Overall Male Winners

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 1 15 Todd Mc Fadden Coon Rapids MN 36 1:46:15.5 0:00.0 2 2 3 Michael Spiro Sheboygan WI 32 1:46:31.9 0:16.4 3 3 4 Russ Ginter Wisconsin Rapids 31 1:47:01.9 0:46.4 4 4 103 Brian Eppen Fountain MN 22 1:47:07.2 0:51.7 5 5 6 Tristan Schouten Sheboygan WI 18 1:47:17.5 1:02.0 6 6 100 Mike Roberts Wheaton IL 33 1:49:56.4 3:40.9 7 7 419 Rob Kelley Geneva IL 33 1:49:57.2 3:41.7 8 8 17 James Lennon Elkhart Lake WI 25 1:50:01.1 3:45.6 9 9 16 Mark Olski Neenah WI 31 1:51:04.3 4:48.8 10 10 34 Justin Salzmann Stevens Point WI 23 1:51:38.5 5:23.0

Men 15 to 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 12 95 Justin Rinehart Mankato WI 17 1:51:51.8 0:00.0 2 19 19 Travis Woodruff Spooner WI 17 1:53:48.8 1:56.9 3 21 46 Brian Schaning Sheboygan WI 18 1:54:07.1 2:15.3 4 26 20 Brett Riemersma Sheboygan WI 18 1:55:18.9 3:27.1 5 38 24 Steve Elmer Stevens Point WI 17 1:59:20.0 7:28.1 6 46 13 Linden Klein Madison WI 17 2:03:26.8 11:34.9 7 47 421 Dan Aser McFarland WI 17 2:03:44.8 11:52.9 8 48 59 Matt Olson Sturgeon Bay WI 16 2:03:58.2 12:06.3 9 54 384 Seth Lenss Luxemburg WI 16 2:09:47.0 17:55.1 10 56 66 Chad Kilawee Plymouth WI 17 2:12:37.3 20:45.4 11 57 392 Seth Eckert Lindenhurst IL 18 2:13:07.0 21:15.1

Men 19 to 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 11 422 Brian Matter Olmsted Twp OH 22 1:51:47.0 0:00.0 2 18 391 Bryan Bos Orland Park IL 21 1:53:38.5 1:51.4 3 20 386 Josh Bushland Chippewa Falls WI 19 1:53:50.8 2:03.7 4 30 25 Jopseph Shanahan Fond Du Lac WI 23 1:56:08.4 4:21.3 5 35 74 Brian Schwaller Plymouth WI 21 1:58:27.3 6:40.2 6 36 388 Aaron Lenss Green Bay WI 19 1:58:38.8 6:51.7 DNF 73 David Kay Casco WI 22 DNF 18 Justen Stracy Oshkosh WI 20

Men 24 to 34

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 13 26 Jay Garkey Freeport IL 25 1:52:17.0 0:00.0 2 16 12 Fred Pagles II Vesper WI 30 1:52:57.6 0:40.6 3 22 71 Michael Pecore Menasha WI 27 1:54:15.7 1:58.7 4 24 56 Tony Schwaller Plymouth WI 25 1:54:21.5 2:04.5 5 25 68 David Haase Fond Du Lac WI 33 1:54:57.7 2:40.7 6 27 2 Chad Melis Random Lake WI 24 1:55:23.0 3:06.0 7 28 51 Craig Manthe Eau Claire WI 26 1:55:30.7 3:13.7 8 29 7 Tim Drankus West Allis WI 24 1:56:07.3 3:50.3 9 31 390 John Gatto Midlothian IL 30 1:56:59.5 4:42.5 10 32 69 Craig Kuhfuss Sheboygan WI 31 1:58:00.2 5:43.2 11 33 35 Jason Weiand St Paul MN 25 1:58:12.4 5:55.4 12 34 31 Jeff Melcher Jackson WI 33 1:58:15.4 5:58.4 13 37 393 Chad Boyles Brookfield WI 31 1:58:40.6 6:23.6 14 39 72 Jeff Abitz Appleton WI 32 1:59:23.9 7:06.9 15 42 32 Josh Barrett Whitewater WI 29 2:00:23.2 8:06.2 16 44 418 Nate Perkins Waukegan IL 28 2:02:30.6 10:13.6 17 49 60 Al Krueger Whitewater WI 24 2:04:54.0 12:37.0 18 51 417 Wade Luberger Oshkosh WI 30 2:07:37.0 15:20.0 19 52 397 Mike Heagney Libertyville IL 30 2:08:11.8 15:54.8 20 55 423 Dan Luebke Eagan MN 30 2:11:56.0 19:39.0 DNF 385 Mike Budd Appleton WI 28 DNF 9 Chris Comer Neenah WI 27 DNF 416 Brad Dash Geneva IL 27 DNF 10 Ray Follen Wisconsin Rapids 31 DNF 396 Nels Hackl Golf IL 31 DNF 38 Jesse Haynes Phillips WI 28 DNF 39 Erick Marcheschi Lindenhurst IL 32

Men 35 and over

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back 1 14 55 Kory Nauta Waukegan IL 38 1:52:17.7 0:00.0 2 15 62 Bob Weintz Lake Geneva WI 36 1:52:56.7 0:39.0 3 17 387 Chris Lombardo Island Lake IL 36 1:53:12.6 0:54.9 4 23 399 Larry Moore Waukesha WI 44 1:54:19.7 2:01.9 5 40 84 Spencer Fulkerson Madison WI 40 1:59:53.9 7:36.2 6 41 8 Scott Cole Stevens Point WI 36 2:00:06.2 7:48.5 7 43 395 Michael Stanley Deerfield IL 36 2:00:39.5 8:21.8 8 45 389 Steve Kilibarda Brooklyn Center M 35 2:03:01.5 10:43.8 9 50 53 Jim Peterson Edgerton WI 42 2:07:22.2 15:04.5 10 53 420 Douglas Close Lake Forest IL 43 2:09:14.3 16:56.5 DNF 398 Mark McGeen Waukesha WI 42